Smrt přichází do Pemberley

Slavná anglická detektivkářka P.D. Jamesová tentokrát úplně jinak. Záhadnou smrt příbuzného budou řešit hlavní postavy z románu Jane Austenové Pýcha a předsudek. Přípravy na ples lady Anne vrcholí, hosté se sjíždějí a pan Darcy a jeho choť mají plné ruce práce s doladěním posledních detailů. Jejich plány ovšem naruší příjezd Elizabethiny sestry Lydie Wickhamové. Ta svým oznámením, že byl v lese zavražděn její manžel, spustí lavinu dalších událostí a komplikovaných vyšetřování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/183382/smrt-prichazi-do-pemberley-183382.jpg 3.373
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Motto

Death comes to Pemberley (2011)

Kniha Smrt přichází do Pemberley

Naias
10.01.2018

Zo začiatku sa to aj podobalo na knihy Jane Austenovej, ale bolo to podstatne realistickejšie, nie také uhladené ani vybrúsené, ako som zvyknutá pri obľúbenej spisovateľke z „viktoriánskej doby“ (pozdravujem sienu). Tiež sa to zo začiatku podobalo na detektívku, ale nakoniec sa z toho žiadna nevykľula, pretože vyšetrovanie ostrouhalo (krásny výraz!). Síce sa horlivo zisťovalo kde-čo, záhada sa prehlbovala a prehlbovala, ale nikam to neviedlo. Nakoniec to zachránil sám páchateľ svojím priznaním. Nudila som sa hrozne a koniec ako vystrihnutý z harlequínky ma dorazil. Zvedavá, či to bude lepšie, som si pozrela aj televízne spracovanie, a to dva razy. Prvý a posledný.

Belatris
13.07.2017

Kamenem úrazu u této knihy jsou očekávání. Kdo čeká detektivku, bude nejspíš zklamán. Kdo zase další Austenovou, tak pravděpodobně taky. Jedině ten, kdo knihu otevírá s touhou propadnout se zase jednou do světa Elizabeth Bennet a pana Darcyho, může být uspokojen. Prostředí, atmosféra, dobové zvyky - to všechno autorka zvládla vykreslit mistrně. Vypůjčené postavy nijak výrazně neproměnila, takže potud samé klady. Jenže rytmus vyprávění je děsivě unylý, dávkování informací je podivně rozhárané (něco se opakuje několikrát, jiné informace jsou zase zahozeny jen letmou zmínkou v rámci nešikovně dlouhého monologu)... Takže výsledné dojmy jsou rozporuplné. Mnohem lepší mi přišla televizní adaptace knihy, minisérie BBC. Scénáristé lépe zamíchali motivacemi postav a dávkováním informací. Také vztahy mezi postavami byly dramatičtěji podané.

Majdule
26.03.2017

Tahle knížka je víc než co jiného poctou velké autorky detektivek slavné Jane Austenové. Pokud ji takto vnímáme, je to kouzelná kniha. Nahlédneme do života Elisabeth a Darcyho, najdeme řadu narážek na další díla Austenové. Jamesová vystihla ducha jejích knížek, jejich něhu i laskavý nadhled, byť (a možná bohužel) ne jejich sarkasmus. Na druhou stranu už není psána jako kritika společenských poměrů na rozdíl od díla Austenové. Skutečná detektivní zápletka je jenom záminkou. Vražda, která se zde stane, ani není vyšetřována, a je objasněna vlastně náhodou. Jako drama to má sílu, ale jako detektivku to raději nehodnotím. Mě osobně ale tento návrat do světa slečen Bennetových, Emmy a Anny Elliotové velmi potěšil.

Michalka98
03.01.2017

Rozhodně to nebyla špatná knížka. Líbilo se mi, že charaktery zůstaly vesměs věrné svým předlohám od Jane Austenové.

Modrina
29.11.2016

Tuhle knížku jsem četla už před nějakou dobou, koukám, že jsem ji neokomentovala. Pýchu a předsudek miluju :), takže jsem nemohla odolat. Nebylo to špatné, v podstatě ani nevím, nač bych si stěžovala. Ale víckrát to číst nebudu.

Jadla
23.11.2016

Bylo príma se vrátit k oblíbeným postavám od Jane A. Pro čtenářku detektivek slabší průměrné počtení, ale pro milovnici Pýchy a předsudku milé připomenutí a navázání na klasiku. Stylově i dějově.

tanika
02.03.2016

I když jsem věděla o této knížce dle anotace co zhruba mohu očekávat, tedy že je jiná a vychází z jiného záměru, než ostatní knížky autorky, přesto mě trochu zklamala - stylem, rozvleklostí, očekávala bych větší spád

Janičta
27.09.2015

Jedna hvězdička za ten překvapivý zvrat, ale jinak to nebylo nic moc.
Zbytečně přeplácané - úvahami nad postavami, které se v této knize vůbec nevyskytují (např. Charlotta) a zdlouhavými rozpravami na to samé téma pořád dokola. Autorka se vůbec často vrací u úvahách jednotlivých postav k ději Pýchy s předsudku, což je podle mě naprosto zbytečné, tohle je přece jiná kniha, která má běžet dopředu a ne pořád dozadu...
Charaktery postav nejsou popsány tak jasně, jak bych čekala a hodně se opírají o předpoklad, že čtenář je obeznámen s předlouhou.
Epilog už byl na mě trochu moc a sebral jednu hvězdičku z původně zamýšleného hodnocení.

zfilmováno

Phyllis Dorothy James