Melcrovka Melcrovka komentáře u knih

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Přečteno jedním dechem. Kniha se pohybuje na hranici vážně míněné čarodějnické fantasy a parodie na tento žánr. Je to neskutečně čtivé. Dialogy a vnitřní komentáře jednotlivých postav jsou zase až k neuvěření vtipné. Do kouzelnického světa a magických válek je skoro jakoby mimochodem zasazená lovestory dvou drsných mladíků, kteří se nikdy nemohli vystát. Osvěžující!
A BUDE POKRAČOVÁNÍ! V roce 2020 má vyjít pod originálním názvem Wayward son. Nemůžu se dočkat!

14.10.2018 5 z 5

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Nebavilo. Tato kniha je pro mě strašně nudně napsaná. I když námět je to zajímavý, absolutně mě to nechytlo.

08.10.2018 1 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Škoda, že nejde dát víc než 5 hvězd. Zhltla jsem ji za 2 dny. A teď znovu listuju a pročítám znovu a znovu ty nejhezčí pasáže. Je to milé, je to dojemné. Je to hluboké. City, prožitky, opevnění se před světem, strach z odkrytí svého nitra někomu dalšímu, následky hlubokého ublížení zranitelné duši. To vše je zde krásně, uvěřitelně a pochopitelně popsáno.

30.09.2018 5 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Famózní. Poetické. Křehké. Krásné. Vizuálně i příběhově dechberoucí komiksová kniha.

14.09.2018 5 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Michael Weber

Pěkně napsaná kniha, historicky správná a detailní. Jazyk a styl, kterým je napsaná se mi moc líbí. Jen těch detailů na mě bylo moc. Po 200 stránkách jsem knihu odložila, neboť se děj nikam neposouval. Popisoval se sled událostí měsíc po měsíci ve válečné době. Děj zde vlastně zcela chybí. Bohužel jsem se ani po těch 200 stranách knihy nedočkala opuštění Olomouce a dobývání Brna.

12.09.2018 3 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Drsné, přesvědčivé, opravdové. Děsivé příběhy jednotlivců ukazují historii minulého století ve zcela jiném uvěřitelném a živě představitelném náhledu. I člověka, kterého nebaví číst knihy o novodobé historii tyto komiksové příběhy osloví. Doporučím všem známým, považuji skoro za povinnost každého si něco podobného přečíst.

08.09.2018 5 z 5

Objevování Bible Objevování Bible Israel Finkelstein

Otevírá nové obzory. Ukazuje pravost událostí ve Starém zákoně Bible podle archeologických nálezů. Člověk by podle této knihy neměl brát popis událostí ve Starém zákoně zcela doslovně. Kniha zároveň popisuje pravděpodobné okolnosti vzniku vyprávění Starého zákona a důvody pro faktické změny v příbězích. Určitě doporučuji do knihy nahlédnout každému, koho zajímá Bible ať už jako věřícího člověka nebo jako důležitá historická a kulturní kniha. Přečíst ji celou se mi však nepovedlo, neboť je to velmi obtížné čtení a po pár kapitolách už mi nepřinášela nic moc nového.

15.08.2018 3 z 5

Moc bezmocných a jiné eseje Moc bezmocných a jiné eseje Václav Havel

Samoné eseji Moc bezmocných dávám jen 3 hvězdy, protože kniha je na takovou spíše filozofickou úvahu dlouhá a náročná. Avšak předmluva dává dobrý přehled o situaci v Československu v době komunismu. Pro člověka, který v té době nežil, je nezbytný, jinak nemůže plně pochopit Havlovy texty.
Moc bezmocných je komplexní rozbor totalitního systému v Československu. Úvahy jsou aktuální i v roce 2018 a o to důležitější pro mladou generaci, že tuto dobu sama nezažila. Já, narozena v roce 1989, jsem o době komunismu již mnoho slyšela, ale postřehy a rozbor Václava Havla, který byl dobrým spisovatelem, filozofem a řečníkem, přinášejí další osvětlení o tom, jak tato doba vypadala, jaká byla nálada ve společnosti, jaké mohly být myšlenky lidí zde žijících.

09.08.2018 4 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Komplexní rozbor totalitního systému v Československu. Úvahy jsou aktuální i v roce 2018 a o to důležitější pro mladou generaci, že tuto dobu sama nezažila. Já, narozena v roce 1989, jsem o době komunismu již mnoho slyšela, ale postřehy a rozbor Václava Havla, který byl dobrým spisovatelem, filozofem a řečníkem, přinášejí další osvětlení o tom, jak tato doba vypadala, jaká byla nálada ve společnosti, jaké mohly být myšlenky lidí zde žijících.
Dávám jen 3 hvězdy, protože kniha je na takovou spíše filozofickou úvahu dlouhá a náročná.

09.08.2018 3 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Sáhla jsem po ní, protože neobvyklé téma misionáře na cizí planetě mě zaujalo. Ze začátku mě kniha nenadchla, ale postupně, jak příěh pokračoval a byl čím dál tím exotičtější, jsem si knihu více oblíbila.
Oceňuji psychologické vykreslení postav, gradaci právě v psychologické rovině. Otázky zdraví a víry Oázanů byly pro mě špičkou této gradace. Pocity marnosti kazatele, který nemůže splnit očekávání svých oveček jsem si dokázala živě představit.
Odloučení a postupné odcizení manželů mi zde přišlo spíš druhořadé, i když se tomu věnuje velká část příběhu.

21.05.2018 4 z 5

Mrzout Mrzout Tuomas Kyrö

Odpočinkovka. Humor celkem úsměvný, ale určitě jsem se za břicho nepopadala, jak to avizují na obálce knihy.
Je pravda, že postupně se zážitek z knihy lepšil. Ke konci knihy se stal Mrzout uvěřitelnější a ve svém brblání i milý. A poslední kapitolka mě opravdu dojala k slzám.

15.03.2018 3 z 5

Syn boha hromovládce Syn boha hromovládce Arto Paasilinna

Pomalejší rozjezd, ale pak to bylo opět zajímavé, originálně "ujeté", z psychologického hlediska uvěřitelné.

22.02.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nejprve čtenář hltá každé slovo, neboť se seznamuje s naprosto neznámým světem. A pak opět hltá každé slovo, neboť se v tomto už trochu známém světě děje jedna akce za druhou.
Upřímně ale je té akce vlastně moc. Proto jsem musela jeden palec nakonec ubrat. Neškodilo by trochu mezi jednotlivými akčními scénami zvolnit a třeba si pohrát s vykreslením postav. Nejvíc jsem si užívala první třetinu knihy, kde se Ilan seznamovala v učení se sklenitem a poslouchala příběhy od svého mistra.

06.01.2018 4 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Opět dokonalá logika příběhu a nečekané rozuzlení. Ale na to je již čtenář po přečtení prvních dvou dílů této série jistě zvyklý. A největší překvapení se skrývalo až v posledních deseti slovech knihy.

02.01.2018 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Vtipné od začátku do konce. Zápletka báječná. Stará dáma je sužována třemi utiskovateli, kteří jí každý měsíc berou peníze a ničí domov. Rozhodne se situaci řešit rázně a opravdu na úrovni. V knize pak střídá jedno překvapení druhé a člověk se pořád musí usmívat.

17.12.2017 5 z 5

Hlídač č. 47 Hlídač č. 47 Josef Kopta

Velmi pěkný jazyk, metafory, pro dnešního čtenáře velmi neotřelý styl, děj má spád. Osobně mě ale dost irituje, když se sympatický hrdina stane obětí okolností a nemůže s nimi nic moc dělat. Tady je na tom, co pomluvy a klepy dovedou, postavena celá kniha. Proto jen 3 hvězdy.

19.11.2017 3 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Nejprve jsem ji chtěla po pár úvadních kapitolách odložit, protože to začalo jako jednoduchá kýčovitá romantika ve sci-fi hávu. Pak jsem ale pokračovala ve čtení a příběh se trochu zamotal a začal být zajímavější. Nicméně z žánru sci-fi pro mladé bych volila spíš sérii Divergence od Veronicy Roth. Toto byl slabý odvar co do příběhu i psychologie postav. Ta byla opravdu velice povrchní.

15.10.2017 3 z 5

Fakta o Finsku Fakta o Finsku Erlend Loe

Po přečtení Tichých dnů v Mixing part jsem čekala trochu víc. V této knize byla opět velmi výstřední hlavní postava a to tak, že jsem to tentokrát nepřekousla. Vyprávění formou asociací a vnitřního monologu je pěkné, ale v tomto případě mi neustálé vracení se k fóbiím hlavního hrdiny v jeho myšlenkách vadilo. Bylo to nakonec opravdu otravné, že jsem nejprve začala části přeskakovat a nakonec jsem knihu nedočetla.
Styl psaní mi připomíná Marquézův Podzim patriarchy. Také tam je spousta odboček a menších epizod v celkově volně plynoucím textu.

03.10.2017 2 z 5

Staroislandské povídky Staroislandské povídky neznámý - neuveden

Tyto povídky jsou taková chuťovka. Dobře se to čte, ale po několika přečtených povídkách jsou všechny další stejné jako ty předchozí. Kniha tedy postupně ztrácí na záživnosti.

03.10.2017 3 z 5

Kdo bydlí ve starém dubu? Kdo bydlí ve starém dubu? Jarmila Marešová

Komiksová kniha pro nejmenší prokládaná pasážemi textu s obrázky namísto některýh slov, aby mohlo dítě číst společně s dospělým. Příběhy jsou moderní. Četli jsme tříleté dceři a mělo to velký úspěch.

14.09.2017 5 z 5