Staroislandské povídky

Staroislandské povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139424/bmid_staroislandske-povidky-pDH-139424.jpg 4 16 5

Staroislandské povídky se dochovaly v rukopisných sbírkách islandských ság z 13.-14. století. Vycházejí z historických událostí a líčí s drsným humorem příběhy pozoruhodných Islanďanů jak na jejich domovském ostrově, tak v nově osídleném Grónsku a na cestách do Norska, Dánska a dalších zemí ve století vikingů i prvních křesťanských králů. Jsou vzácně autentickým dokumentem myšlení a chování lidí, jejichž morálku a představy o cti a právu formovala ještě pohanská epocha.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Dauphin

Íslendingaþættir , 1999

Re@ding_9-wine
08.01.2022 4 z 5

Drsný to kraj, staří Islanďané se s ničím moc "nemazali"... :-) Povídky nadčasové, podobná témata vlastně řešíme dodnes (i když si troufám říct, že většinou poněkud "mírnějším" způsobem). Líbilo se mi i rozhlasové zpracování ČR Plzeň.

Melcrovka
03.10.2017 3 z 5

Tyto povídky jsou taková chuťovka. Dobře se to čte, ale po několika přečtených povídkách jsou všechny další stejné jako ty předchozí. Kniha tedy postupně ztrácí na záživnosti.

MOu598
19.05.2017 4 z 5

Četla jsem v červnu 2008. Podle mých poznámek:
Jednoduchým vyprávěcím způsobem napsané příděhy. O čestnosti, zločinu, odplatě, trestu. Život před tisíci lety byl jiný, ale lidé stejní.
Dobře se čte.

hanapaimen
15.07.2014 4 z 5

Povídky jsou psány s humorem, a čtou se dobře a rychle - není tam tak velký zmatek v postavách, takže se člověk celkem dobře orientuje v ději, i rozsah povídek je příjemný, nic není příliš dlouhé - ráda se k nim někdy vrátím :)

Zmiu
12.11.2012 4 z 5

Pro zájemce o staroislandskou literaturu další poklad. Krátké příběhy (þættir) narozdíl od ság sledují většinou příběh jedné osoby a dost často obsahují nějakou vtipnou zápletku.