Hlídač č. 47

Hlídač č. 47

Psychologické drama o válečném veteránovi, který se vyrovnává se svým osudem, životními zkušenostmi, láskami a s osudovou žárlivostí. Hrdina, který nadevšechno miluje lidi a k životu nutně potřebuje kontakt s nimi, hrozí se návratu do tvrdé, samotářské služby a po vyléčení svou hluchotu předstírá. V této hluchotě však pozná všechnu drsnost, sobectví a zlomyslnost lidí. Knížka se stala literární předlohou nového filmu Filipa Renče s Karlem Rodenem v hlavní roli. Román Josefa Kopty zfilmoval poprvé v roce 1937 Josef Rovenský s hercem Jaroslavem Průchou. Druhou verzi, v níž spojil režii s hlavní rolí, natočil roku 1951, už v americkém exilu, Hugo Haas pod názvem Pickup. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/113/hlidac-c-47-vuy-113.jpg 3.9119
Romány, Literatura česká
Vydáno:, XYZ

Kiki22

Kniha zobrazuje to, jak pomluvy mohou zničit nejeden život, ale také to, jak může být manželství nefunkční i bez hádek. Velmi dobrý je závěr, kdy se objevuje jakýsi Doušův stín, který tu zůstane i po jeho smrti. Oproti filmu o dost propracovanější, ne tak zploštělé.

poiu

Pomluvám se člověk neubrání, ať dělá, co dělá.... Aneb jak může nějaká pomluva, zloba a závist zničit život....

Ale moc jsem nepochopila, co bylo příčinou Doušovy hluchoty...

MíšaS.

Kniha je mnohem lepší než film. Pomluvy vládnou světem a pravdě nikdo nevěří...

Panda92

Upřímný příběh o lidské povaze... Kam až se hlavní postava Douši dostala jen díky tomu, že lidi rádi drbou, je absurdní, ale bohužel i v dnešní době dosti uvěřitelné.

parxel
13.09.2016

Knihu jsem četl poté co jsem viděl film a musím říct, že film mne oslovil o něco více. Lépe jsem totiž rozuměl vnitřní motivaci postav a tomu co se v nich odehrává. U postav v knize tomu tak zdaleka nebylo. Doteď mi například není jasné, proč by se měl někdo pokoušet spáchat sebevraždu kvůli tomu, že se s někým vsadil o to, zda je jeho práce "důležitější". Dále jsem nepochopil, proč hlídač č. 47 ohluchl. V knize mi to takřka nedává žádný smysl.

Jinak mi kniha a film připadají jako dva propletení hadi. V některých pasážích se setkávají a v jiných naopak oddalují. Celkové vyznění je dost odlišné. V knize mi přišlo o hodně drsnější, neboť pravda nakonec zůstala neodhalena.

Osobně na mne příběh působil velmi silně a nejvíce asi v pasáži, kdy všichni lidé považují hlídače č. 47 za hluchého a dozvídá se co si o něm lidé skutečně myslí. Doporučuji knihu i film. Obojí má i přes svou odlišnost něco do sebe.

drew95
30.03.2016

Film jsem neviděla a kniha mě zaujala právě jen tím líbezným jazykem. Jinak se mi zdá naprosto nelogicky vystavěná. Třičtvrtě knihy čekáte na uvedené ohluchnutí, které se pak shrne na pár stránkách. Zajímavé je snad jen pojetí jedince jako dvě postavy: tu, kterou jsme dle sebe, a tu, kterou jsme pro jiné.

Tyyynab
17.03.2016

Oproti nepříliš dobrému filmu byla kniha příjemným překvapením. Ze začátku jsem jí příliš nevěřila, ale pak jsem ji zhltla a chtěla jsem ještě. Na film se vykašlete a nechte se unést četbou.

dadako
20.01.2016

Filmové zpracování jsem neviděl a nic jsem o příběhu nevěděl. Četl jsem tak bez očekávání a byl jsem zvědav co z toho vyleze. Jazyk jakým je kniha psána není nejmodernější, ale stále se čte dobře na rozdíl od překladu románu Ona od Henryho Rider Haggarda, který jsem četl nedávno.
Je smutné vidět, kolik lidí si dělá někoho odsoudí a pomluvy šíří dál, jen na základě svých mylných úvah a dohadů.

martina.riz
30.06.2015

Film se mi líbil, ale kniha je mnohem lepší a hlavně úplně jiná.

mi-380
15.02.2015

Skvělý příběh, ve kterém jsou mladický optimismus a dobrota ubíjeny lidskou malostí a zlými pomluvami, psaný dnes už archaickým stoletým jazykem. I koncem 19. století si média (mám dojem, že kramářské písně tehdy plnily roli dnešního Aha nebo Blesku) ráda překrucovala skutečnost podle zájmu obecenstva: 70% (71 hodnotících, 80%).

Joges
04.01.2015

Téměř devadesát let starý román se nečetl lehce. Zastaralý jazyk je popisný, poetický, na dobu vzniku zcela přirozený. Z psychologického románu vyvěrá smutek a melancholie, přesto je Koptův příběh o lásce, vině a tragédii promyšlený a velmi zajímavý. K filmovému zpracování se rád vracím. S románovou podobou jsem se setkal poprvé, je jiná než Renčův film, ve své původní podobě je však jedinečná.

20.10.2013

měla jsem příliš velké očekávání, takže mě kniha dost zklamala, styl psaní i příběh samotný mě přišel už trochu zastaralý

LadyMichelle
15.10.2013

Docela jsem byla zklamaná stylem psaní...v textu jsem se někdy ztrácela, ale za příběh tomu dávám 3 hvězdičky

Lucie123
23.09.2013

Kniha a film - to jsou nebe a dudy. Film v hlavní roli s excelujícím Karlem Rodenem, by se bez přečtení knihy mohl zdát vcelku dobrý. Ale mně osobně se zdá, že s literární předlouhou má společné minimum věcí a jsem ráda, že jsem dřív četla knihu. Líbila se mi a měla jsem ji přečtenou poměrně brzy. Akorát jsem si připadala spíš jako divák z povzdálí než čtenář vtažený do děje, možná je to věkem a až budu starší, dokážu víc ocenit psychologii postav a celé knihy...

m.ART.y
20.07.2013

Obě filmové adaptace nesahají ani po kotníky zážitku z přečtení knihy. Hlavní předností je skvěle vystavěná psychologie jednotlivých postav. Doporučuji ke přečtení.

Lady Dracula
19.06.2013

Knihu jsem četla až po filmu, který jsem viděla 3x, s Rodenem v hlavní roli. A když jsem knihu dočetla, přišlo zklamání. Ne z knihy, ale z filmu. Už teď chápu, proč ten film je tak špatně hodnocen, i když tak herci excelují. Opět, film a kniha, každý je jiný svět. Renč si vypůjčil pouze myšlenku, postavy, ale zbytek udělal dle svého...Špatně!
Radši jdeme ale hodnotit tuhle knihu. Jedná se o psychologický román, který mě překvapil svou náročností. Tedy spíš tím, jak moc Kopta používá různá přirovnání, úvahy, nutí vás přemýšlet nad tím, proč se ty postavy tak chovají, snaží vás donutit se k přemýšlení nad tím, kdo je zlý a kdo dobrý. Ukazuje povahu lidí v celé své nahotě.
Román, který je skutečné dílo.

Skjaninka
08.06.2013

Nemôžem si pomôcť, ale nech som sa akokoľvek snažila, nič zaujímavé som v knihe nenachádzala. František Douša sa mi ako hlavná postava zdala tak vzdialená od postavy, ktorá by ma mala zaujať, že počas celej knihy som videla príbeh zďaleka a nie a nie sa k nemu priblížiť. Psychológia a chrakatery hlavných postáv sú to jediné, čo si odo mňa zasluhuje nejaké hviezdičky.

Blue
24.09.2012

Co to je za knihu, že byla třikrát zfilmovaná? říkal jsem si. A po přečtení jsem zjistil, že je to dobré, i když už poněkud z módy vyšlé čtení, ale hlavně: že filmové adaptace jsou jen velmi volné. Kniha je o něčem jiném. Takže kdo viděl film a nechce se mu proto číst knihu, protože už ten příběh zná, nechť neváhá.

Miru
25.07.2012

Renčovo filmové zpracování je Koptovo knižní předloze opravdu na hony vzdálené. Nejen v celkovém vystavění příběhu, ale především pak i v psychologii samotných postav. Ta dle mého názoru není ve filmu ani v knížce vykreslena tak, jak bych očekávala u románu, který nese přívlastek "psychologický". Pro mě trochu zklamání.

babajagaE
05.07.2012

Výborná kniha, které se film vůbec nepřiblížil. V knize je hlavné hrdina optimista a má rád lidi a autor to vše krásně napsal. Prvně jsem viděla film, který se mi vůbec nelíbil, byl velice pochmurný a pak mi byla nabídnuta kniha, která je pravým opakem. Doporučuji přečíst

Miranda
30.04.2012

Velmi působivý příběh, se kterým nemá film stejného jména prakticky nic do činění. Hlavní myšlenka této knihy (působení pomluvy na život lidí) totiž byla autorem stejnojmenného filmu ignorována. Nebo vám přijde totožná pomluva se skutkem?

Klaudie27
24.01.2012

Výborná kniha se zajímavým srdceryvným příběhem, filmové ztvárnění není špatné, ale jelikož jsem nejprve četla knihu, nedám na ni dopustit.

Ver8nika
31.07.2011

Kniha mě nadchla daleko více než film, u filmu jsem se i nudila. Doporučuji přečíst

Márinka

Doporučuji knihu i film se skvělým Karlem Rodenem.