mekkejla mekkejla komentáře u knih

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Opravdu moc povedený díl. Zamilovala jsem si postavu Milwy i Regise. A moc mě potěšily filozofická okénka. Autor několikrát uhodil hřebíček velmi přesně na hlavičku.

19.04.2022 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Jedna hvězda padla za tu hromadu politiky, jmen, míst a příběhů, které autor určitě myslel dobře, ale já jsem se v tom dost ztrácela. Nejvíc jsem si užívala část s čarodějným sněmem a pak samozřejmě závěr.

18.03.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Krásné prostředí. To bylo to hlavní. Příběh byl přeslazený ještě víc než obvykle a celkově mi postava Miny moc nesedla. Je to opravdu nenáročné čtení, u kterého je lepší nepřemýšlet...

14.03.2022 3 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Hezký příběh 2 generací žen. Rasové téma je za mě pro nás Evropany celkem neuchopitelné. Za sebe musím říct, že i když jsem si o tom už něco přečetla, tak to prostě neumím asi tolik ocenit a vžít se do postav... Každopádně tady je zajímavě rozebráno rozpoložení člověka, který většinu života něco předstírá a to se dá vztáhnout na cokoliv, nejen na barvu kůže. Zápletka s Reesem byla zajímavá, ale byla jen okrajová, nebyl prostor jít do hloubky, takže myslím, že bych se bez ní obešla. To samé se dá říct o domácím násilí, které bylo opět jen tak naťuknuto. Ale celkový dojem mám dobrý, četla se skoro sama.

05.02.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Neskutečný životní příběh. Vyprávění je sice jednodušší, ale o to je pro mě uvěřitelnější a upřímné. Ono taky na co nějak literárně přikrášlovat ty hrůzy, co se nejen Eddiemu staly? Proč nějak honosně pojmenovávat to, o co v životě skutečně jde, když je to tak jednoduché... Hodně ve mě zůstala myšlenka o tom, proč se svým příběhem podělil až tak pozdě, proč se svými příběhy spousta lidí nepodělila vůbec a co to pro nás všechny bude možná jednou znamenat...

27.01.2022 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Musím se přiznat, že povídky byly zatím pro mě lepší... Tady bylo hodně politiky, mýtů, hodně naznačování bez vysvětlení, takže jsem si kolikrát připadala trochu zmatená. Ale linka ohledně Ciri super, Yen, která se začíná ukazovat víc lidsky se mi taky líbí. A kapitoly s Geraltem, tam už vůbec není o čem - ty si užívám nejvíc. A mimochodem - už chápu rozhořčení těch, co román četli a teď viděli seriál na Netflixu...

21.01.2022 4 z 5

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Griet Op de Beeck

(SPOILER) Dost negativně laděný příběh, kde mi vše přišlo jak pod pavučinou beznaděje a na každé straně jsem očekávala další neblahou událost. Poslední třetina, kdy spolu dcera s otcem konečné začnou mluvit to nakonec celkem prosvětlila. Hvězdu navíc dávám za vykreslení postavy Marie. Už dlouho mi knižní postava tolik nepila krev...

12.01.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nelehké téma, které je ovšem literárně tak skvěle uchopeno, že se čte lehce, skoro samo... Tolik věcí se v minulosti odehrálo a lidé se stále nepoučili. Je dobře, že je to takto připomínáno. Ono takové vyprávění, jak žili za války a při politických potyčkách obyčejní lidé, vyzní úplně jinak než strohá fakta a data, co se dozvíme ve škole nebo z učebnic. A obzvlášť tato kniha má pro mě až skoro filozofický přesah.

12.01.2022 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tentokrát bych asi dala spíš 4 hvězdy, ale za ten nečekaný závěr prostě musím jednu přidat!

28.12.2021 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Za mě asi nejlepší díl celé série. Moc se mi líbila sonda do hlav zločinců - jaké životní příběhy vedou k tomu, že stvoří chladnokrevného vraha. A ač je autor odhalil brzy, tak na napětí to pro mě neubralo.

28.12.2021 5 z 5

Eona Eona Alison Goodman

Dočetla jsem ji před pár dny a takhle s odstupem už vlastně moc nevím, co o ní napsat. Což tedy asi o něčem vypovídá... Nejvíc se mi líbilo propojení s různými mýty a legendami ze staré Číny a Japonska. Ale i když chápu, že Eona byla věkem v telecích letech, občas už na mě toho pubertálního chování a uvažování bylo až moc a navíc potom ostře kontrastovalo s až neuvěřitelnou odpovědností. Draci byli ovšem skvělí,takže celkovému hodnocení přidávají hvězdu navíc.

06.12.2021 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Za mě velká spokojenost. Alešovi i holkám jsem moc fandila, příběh měl spád a byl plný úsměvných i smutných situací. Hartla si zkrátka přečtu na oddych kdykoliv.

06.12.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Téma alternativní historie pro mě bylo vlastně okrajové a dodávalo všemu především atmosféru zoufalství a beznaděje. Ale jinak to byl příběh, jak to paní Mornštajnová umí, o lidech. Možná přispělo i to, že mám děti ve věku Lenky a Kuby, ale během chvilky jsem byla do vyprávění ponořená až po uši a neskutečně jsem prožívala všechnu bolest a utrpení Marie ohledně ztráty dětí... Dopisy, které psala své dceři z vězení, jsem pokaždé obrečela. Bylo to opravdu silné. Autorka má neuvěřitelný dar popsat vše tak, jako by se to stalo, kolikrát i jako by se to stalo přímo vám... A moc se mi líbila síla, kterou oplývala Marie. Každý může být šťastný, nehledě na okolnosti, když se pro to rozhodne.

01.11.2021 5 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

První díl se mi líbil víc. Tady už těch prcin a lulinů bylo opravdu nějak mnoho... I Lucka byla chvílemi opravdu na ránu, ale to jsme asi někdy každá, obzvlášť v naší hlavě

01.11.2021 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Za mě jsou tyto detektivky skvělý relax. Děj mě vždy chytí natolik, že vše ostatní zmizí a u tohoto dílu jsem ke konci opravdu měla pocit, že jsem tam s nimi, byl to neskutečný zážitek. Erice moc fandím s doufám, že už se konečně sebere a začne víc žít.

25.09.2021 4 z 5

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

Seberozvoji už se nějakou dobu věnuji a tahle kniha tak pro mě byla trochu opakováním (to ovšem nikdy neuškodí, znovu si některé věci uvědomit) a novinkou pro mě bylo propojení s náboženstvím. Jsem na tom stejně jako Alice, a tak jsem ráda, že vysvětlování bylo dostatečně polopatické. Ohledně příběhu - byl opravdu hodně naivní a asi nereálný, ale nějak mi to nevadí.

15.09.2021 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Neskutečně silný příběh, který byl popsán tak, že mám pocit, jako bych ho sama prožila. Už se mi dlouho nestalo, abych si literární postavu takto zamilovala, ale s Lily to šlo samo. Fandila jsem ji, obdivovala, bála se o ni, přemýšlela, co bych jí poradila a doufala, že se rozhodne správně, i když jsem si chvílemi sama nebyla jistá tím, co to vlastně znamená...

08.09.2021 5 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Miluju propletené příběhy velkých rodin a postupné rozkrývání minulosti, díky kterému můžu pochopit chování jednotlivých postav. To jsem si v této knize užila opravdu naplno.

02.09.2021 4 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

Knížka mě jako matku čtyřletého (Laks) a osmiletého (Curtis) samozřejmě rozcupovala na kousky... Ale nemůžu si pomoct, přišlo mi to celé trochu prvoplánové... A i když mě závěr příběhu Scota a Curtise potěšil, tak jsem mu nějak nevěřila.

17.08.2021 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Tohle byla taková jízda! Nikdy bych nevěřila, že příběh fiktivní kapely, který je ještě k tomu vyprávěný stylem rozhovoru mě dokáže takhle pohltit! Bože, já bych si tu jejich hudbu tak ráda poslechla!!! Bylo to fakt úžasné a určitě musím mrknout na další díla této autorky.

13.08.2021 5 z 5