medvídě medvídě komentáře u knih

Velké vymírání Velké vymírání Dan Abnett

Paráda!
Okolo knížky jsem dlouho chodila a díky letošní výzvě jsem se k ní konečně dostala. Když jsem to četla, mám pocit, jako kdybych se na to dívala, jak skvěle je to napsané.
Bohužel, jak tu už někteří napsali, jsou přeloženy pouze 2 díly. A na Goodreads je tento díl až 7. !!! Takže tichá závist těm, kteří mají k dalším dílům přístup. A já se vrhám na druhý přeložený.

12.01.2017 5 z 5

Milostné dopisy slavných mužů 1 Milostné dopisy slavných mužů 1 kolektiv autorů

Dočteno.
Po této knize jsem i já koukala opravdu dlouho a v duchu doufala, že jednoho dne vyjde i u nás. Dočkala jsem se.
Dopisy jsou opravdu nádherné a plné citů. Nešlo je číst hned za sebou, chtělo to svůj odstup a menší nádech, aby člověk pocítil to pohlazení, co v sobě skrývají.
Ale dávám tomu o jednu hvězdičku méně - básně. Není to má silná stránka a musím říci, že by se podle mě kniha bez nich obešla. Některé jsou sice krásné, ale dopisy jsou mnohem čtivější.

10.12.2016 4 z 5

Zahrada v měsíčním svitu Zahrada v měsíčním svitu Corina Bomann

Další skvěle napsaný příběh od této autorky :) Tento styl spaní se mi začíná velmi zamlouvat a tak doufám, že budou přeložena další její díla. Byla by věčná škoda, kdyby nikoli.

Všem, kteří mají rádi zápletky spojené s historií a popisem krásných exotických míst mohu vřele doporučit. O Sumatře jsem zjistila i věci, o kterých jsem neměla tušení, že vůbec existují (existovaly)

17.04.2016 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Má první kniha od tohoto autora a mohu říci, že si s chutí brzy přečtu další. Velmi čtivě napsaný příběh a mohu jen doporučit jeho přečtení :-)

25.12.2015 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Nemám slov. Má první kniha od této autorky a rozhodně stojí za to. Mám ráda vlky a dozvěděla jsem se o nich mnoho nového :-)
Nádherně a poutavě zpracovaný smutný příběh neobyčejného muže a lidí kolem něj...

11.10.2015 5 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Úžasná série !! :) ... Jen chudá Adrian :( ... Ale brzy se musím pustit do pokračování (Ještě, že je), abych zjistila, jak to bude dál s ostatními :) Škoda jen, že to nemá ještě 7. díl :( :D

Autorka umí brilantně psát a vtáhnout vás do centra dění :-) Jen tak dál

11.08.2015 5 z 5

Psí slib Psí slib W. Bruce Cameron

Třetí pokračování nám známého Bailyho, tentokrát se ale vrací na svět bez vzpomínek na bývalé životy a dostane na starost chlapce, který je na vozíčku. Dokonce se i zamiluje do psí slečny. Takže to není jen o jeho pomoci lidem.
Mohu prozradit, že psí láska je také nekonečná a ta pravá si svou dvojici najde, ať už je to kdykoli a za jakýchkoli událostí a podmínek.
Jediné, co mi zde nesedělo, že je zde zmíněn Ethan – zdá se mi, že někdo udělal chybu v čase, protože mi to nějak nevychází, jak jsou podány rodinné vazby Ethanových potomků.

31.12.2022 4 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Upřímně, na tuhle knihu jsem se vážně moc těšila. Už před rokem jsem ji četla díky čtenářské skupině na Facebooku a již tehdy mě chytla za srdce a chyběl mi kapesník. Autorce se podařilo knihu ještě upravit a dostala se konečně ven, aby se z ní mohli těšit i další lidé.
Kniha proplouvá mezi přítomností a válečným obdobím, příběh je vyprávěn tak lehce, že cestujete dobou, a ani netušíte, jak jste se tam ocitli. Kdysi jsem se knihám odehrávajícím se během válek vyhýbala obloukem, ale u tohoto příběhu by to byla obrovská škoda. Vy víte, že se to odehrává v dávných dobách, procházíte ulicemi spolu s hlavní hrdinkou, staráte se s ní o malé děti, zamilováváte se, ale nikdo vám nic z té doby nevnucuje, jen občas se vyskytnou reálie, které příběh činí skutečným, ale stejně se více zaměřujete na hlavní hrdinku Evu.
Společně s Natálií, hlavní hrdinkou ze současnosti, posloucháte stařenku z protější postele, Hedviku, která vypráví příběh své sestry Evy a zjišťujete, že některé dnešní starosti mladých jsou ničím v porovnání s mladými dospělými tehdy. Podle některých se Natálie velmi rychle změnila z nafoukané holky na rozumnou, ale on občas stačí jen ten správný impulz, ukázaný jiný směr a možnosti a život se vám otočí vzhůru nohama a jen a jen na vás, zda toho využijete ke změně, nebo zůstanete v zajetých kolejích.
PS. Ke knize stále nedávají kapesníky, takže si je nachystejte.

04.12.2022 5 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Opět se mi velmi často vybavovaly scény ze seriálového zpracování. Kniha čítá skoro 500 stran, ale děj velmi rychle plyne, a i zde se mi přijde, že se toho událo nějak málo (není to výtka, jen ti to tak prostře připadne).

04.12.2022 4 z 5

Syn času Syn času Deborah Harkness

Návrat do světa kouzel a upírů, a hlavně pokračování příběhu Diany a Mathewa. Ale tento příběh není primárně o nich, ale o druhém páru Marcusovi a Phoebe.
Marcus se musí vypořádat se svou minulostí, a tak spolu s ním se vracíme do období americké revoluce a jeho života před přeměnou, ale i jeho začátky v novém životě.
Phoebe, Marcusova milá, si prochází přeměnou v upíra a všemi těžkostmi, kterou jsou s tímto procesem spojeny. Ne vždy to však jde podle plánu ostatních. A nejtěžší na tom je odloučení od Marcuse, který to nese stejně těžce.
Na novou rodinu Mathewa a Diany také dochází, i když jen okrajově. Vidíme nejen Dianiny pokroky, ale i pokroky dvojčat, které jsou ne vždy pro okolí nejlehčí.
Kniha střídá nejen dějové ale i časové linky, které mi čtení vůbec nenarušovaly. Příběh plynul, stránky mizely a já bych se nejraději do toho světa vrátila co nejdříve zase zpět. Historické reálie, které opět napomáhaly autentičnosti samotného příběhu, zasadila autorka svým nevtíravým způsobem a čtenář se tak ocitl reálně se vším všudy v dávné minulosti spolu s hlavními protagonisty.
Doufám, že autorce se podaří sepsat další knihu (nejlépe rovnou knihy) a ty se k nám v brzké době dostanou. Seriálovému zpracování bych se ani tentokrát nebránila, avšak knihy u mě stále povedou na plné čáře.

„Thomas Paine dospěl k závěru, že náboženství je nejhorší forma tyranie, neboť vás pronásleduje i skrze smrt na věčnost – což se nikdy žádnému králi ani despotovi nepodařilo.“ (str. 342)

„Korunou starců jsou vnuci; ozdobou synů otcové.“ (str. 263)

05.11.2022 5 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Knihu jsem získala zdarma k nákupu na nakladatelství Jota a neměla jsem o ní moc velká očekávání, ale hodila se mi do výzvy. Jak mile jsem byla překvapená, co se po obalem skrývá za příběh - zážitky ze začátku, ale i praxe jedné veterinářky v Irsku. Při čtení jsem se nejednou musela zastavit, protože jsem se smála na tím, co jí život přinesl za příhody. A to i tam, kde by to člověk nečekal. I tak jsem se tam objevila kapitola, kterou jsem četla se slzami v očích, protože mi připomněla smutnou událost z mého osobního života, která stále bolí…
Pokud plánujete vypnout, pobavit se, nebo se i jen ujistit, že “srážka s blbce” je možná v jakékoli chvíli i práci, rozhodně doporučuji všemi deseti.
Rodina - jít za snem - zvířata - pracovní zkušenosti
Čtenářská výzva 20 - Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty

31.12.2021 5 z 5

Mýty Mýty Stephen Fry

(SPOILER) Na řeckých mýtech a bájích jsem vyrostla. Hlavně ty od Eduarda Petišky, i když v mé osobní knihovně stále schází, tak z knihovny jsem je měla vícekrát. O televizním zpracování nemluvě. Mají pro mě své kouzlo a vždy jsem si k nim nějak dokázala najít cestu. Proto jsem neváhala s koupí této knihy, i když mé nadšení trochu brzdila poznámka o britském humoru. Ale tahle kombinace, to byla jízda. Tolikrát jsem se smála, nevěřícně koukala, zda je to tam vážně takhle napsané. Byla to jízda a bomba v jednom, jinak se to říci ani nedá. Nebylo to pro mě pouze opakováním známých příběhů, ale našla jsem zde i takové, které jsem neznala a to platí i o jménech.

Ale … nevím, zda to byla chyba autora (nebo se to tak učil) nebo překladatele. Pár chyb jsem objevila a v danou chvíli mi ten zážitek ze čtení rušily.
- Měli 12 dětí, 4 dcery a 4 syny. - a co ten zbytek?

- Sestry Brontëovy - 3 psaly, nikoli jen 2

- Po useknutí hlavy hydře narostly 2 nové, nikoli 10

Jinak kniha rozhodně stojí za přečtení a v brzké době se pustím do pokračování, které nese název Hrdinové.

31.12.2021 5 z 5

Letní kraťasy Letní kraťasy Šárka Hieková

(SPOILER) Tato kniha se ke mě dostala díky betování. Jinak je možné ji získat jako e-knihu (odkaz níže) a to zdarma.
Kniha je totiž dílo trošku zvláštní a to v tom, že se snaží zviditelnit dětský hospic v Brně - Dům pro Julii. Sama jsem o jeho existenci neměla ani tušení. Celý týn honoráře ve prospěch tohoto zařízení a čtenář má možnost také přispět.

Miriam Blahová: Díky ti, Franzisko
Příběh nás zavede do nádherné přírody Českého Švýcarska, konkrétně Dolského mlýna, který je většině z nás znám z pohádek Pyšná princezna nebo Peklo s princeznou.
Zde jsem si vybavovala místa z loňské dovolené. Hned bych se tam vrátila.

Theresa Black: Teorie prvního polibku
Autorka nám ukáže taje a zákoutí Benátek a jednoho průvodce.

Jana Jánská: Jinolický trip
Jana nás přenese do kempu v Čechách v 90. letech. Zde čtenáře nečeká jen klidná voda rybníka, ale i chvíle napětí.

Sarah Parsley: Klíčové rozhodnutí
Tentokrát se příběh odehrává nejen u nás, ale i ve slunném Bulharsku, kde si na začátek nedáme pozor na sluníčko, ale odměna za utrpení bude stát za to. A aby nám nebylo pouze teplo, ochladíme se s příchodem zimních svátků.

+se zde nachází menší literární překvapení. Takže vzhůru do čtení a příjemného léta s cestováním a láskou.

31.12.2021 4 z 5

Rychle a vášnivě Rychle a vášnivě Kristy Bromberg

Kniha navazuje na děj ve chvíli, kdy jsme zavřeli první knihu.
Vidíme (čteme) příběh ze strany Esa (Coltona) i Rylee, takže si můžeme udělat obrázek, co se tam vlastně všechno událo, a jak to vlastně chceme pobrat. Postavy se vyvíjí, mění a spolu s nimi i názory a pohledy na různé situace.
A ten konec tohoto dílu … je nutné mít po ruce 3. díl

„Když člověk dělá všechno podle pravidel, přijde o veškerou legraci“ (str. 204)

31.12.2021 4 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Kniha plná fotek, dojmů, zážitků nebo informací z cest nebo autorčina soukromého života. Autorku znám jen jako herečku z pár jejich filmů a tohle byl zase na ni jiný pohled.
Je toho v ní hodně a přitom málo. Bohužel se mi občas zdálo, že zvětšením fotek se jim dost ubírá na kvalitě, což je škoda, ale nebylo to nic lesklého, nic, co by se k této knize nehodilo. Často jsem se také ztrácela, kdo s kým nebo v dané chvíli mluví (z čího pohledu je daná situace). To mě mátlo.
Čekala jsem něco trošku jiného, ale jako změna k obvyklé literatuře, proč ne.

02.12.2020 3 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Možný spoiler!

Velký závěr celé série.
Chystá se maturitní večírek a kde jinde, než v jeskyni. A Finta začíná ukazovat svou pravou tvář v Bóďově těle. Odčerpá vodu dole v jeskyni, pomocí stínů vytvoří nové schodiště a využije velkého množství studentů, aby mohl získat část své rodiny. Dost studentů ale zahyne a mezi nimi i 2 přátelé Kinsey a Tylerova přítelkyně.
Tyler ale pomocí svého strýce vytvoří klíč nový - aby osvobodil duše posedlých. Bohužel i tak dotyčný umírá.
Vše se uzavírá, Fintova duše je také osvobozena, Tyler si přestane dávat vinu za otcovu smrt, Bóďa se vrátí v pořádku.

Celkový objem ze série = Paráda, tohle se vážně povedlo a to i graficky. Některé díly byly sice slabší, ale jako celek doporučuji.
Seriálového zpracování se mírně bojím.

06.09.2020 5 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

(SPOILER) Možný spoiler!

V tomto díle se objevuje náš vrah Sam - jako duch, který ale znovu touží po těle. Luke, nebo jak se vlastně jmenuje, o něm moc dobře ví. A my zjišťujeme, že není tak docela sám sebou, ale něco jej ovládá.
Kinsey se s přáteli dostává do jeskyně utopenců, aby na zdi objevila jméno svého otce, ale je tam i spousta dalších z roku 1988 - co se tam dělo?
Bohužel schody nevydrží a ti, co na nich byli, padají za Kinsey do vody. Je díky náhodě a také tomu, že se Kinsey ničeho nebojí, se jim podaří se zachránit.
Luke stále hledá studniční klíč a klíč omega. Tentokrát na pomoc použije klíč stínů - aby ovládal všechny stín a pokusil se z dětí dostat potřebné informace. Tyler si ale vzpomene na klíč gigantů, který mu Bóďa ukázal, a tak se mu podaří stíny přemoci.
A dokonce se dostane jeden z klíčů do ruky jejich matce - klíč nápravný, který ve spojení se skříňkou dává dohromady rozbité věci, které jsou následně jako nové. Ale v kombinaci s alkoholem ... Z urnou jejich otce už nic nesvede. Díky shodě náhod se ale urna rozbije a Tyler tam objeví hledaný klíč omega.

Příběh se nám v některých věcech rozmotává, ale v některých zase zamotává. Rozhodně se pustím do dalšího pokračování.

06.09.2020 4 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Možný spoiler!
Komiksy jsem objevila díky novému seriálu, na které se teprve chystám, protože chci napřed poznat jeho předlohu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, kdo je autorem.
Musím konstatovat, že příběh je zajímavý, ale moc mě to nezaujalo. Je to pro mě jiný a velmi nezvyklý styl.
V tomto díle se seznámíme s rodinou Zámkovou, která se skládá z matky, 3 dětí a jednoho strýčka, za kterým se stěhují do Klíčova v Lovecraftu. Vše začíná násilným přepadením rodiny, kde je zabit otec dětí. Jeden z vrahů je zabit následně na místě, druhý je však součástí děje. Je v moci tvora žijícího v Klíčově ve studni, který prahne po klíči, pomocí kterého se dostane, kamkoli chce. Tvor (žena/muž?) se snaží najít pomoc i u nejmladšího z dětí, který objeví klíč, pomocí kterého duše dokáže opustit tělo.
Vše se zamíchá, když usvědčený vrah prchne z vězení a dostane se do Klíčova, napadne rodinu a pomocí toho všeho se dostane na svobodu záhadná bytost a zmizí. Ale skutečně zmizí? Rodině se podaří zachránit a přežít.
Kdo je ale tajemnou bytostí ze studny a co skutečně chce?

17.02.2020 3 z 5

Duchařské příběhy Duchařské příběhy Olga Krumlovská

Sbírka příběhů lidí, kteří měli tu čest či snad smůlu a setkali se s nějakou formou nadpřirozena. Jsou tam více i méně uvěřitelné příběhy - záleží, jak moc daný čtenář věří v existenci druhé strany.
Snad autorka někdy v budoucnu sepíše knihu v podobném duchu :)

31.12.2019 4 z 5

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

Pokračování vtipně zpracovaných komiksů ze života - jak (možná) autorky, tak i nás. Tento díl jsme nezhltla na jednu dobu, ale dávala jsem si jej v přiměřených dávkách a mohu říci, že jsem se u něj opět skvěle bavila. Už jen v knihovně vyhlíží možnost půjčit si 3. a zatím (?) poslední knihu.
Pokud máte špatnou náladu, rozhodně touto knihou neuděláte chybu, když si ji vyberete na zvednutí nálady :)

31.12.2019 4 z 5