medvídě medvídě komentáře u knih

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Příběh o silném tématu napsán částečně z vlastní zkušenosti. Teď přijde velké ALE.
Přišlo mi to spíše jako příběh pro náctileté, s čímž nemívám vůbec problém a u takové literatury si odpočinu. Bohužel, tady se mi zpočátku líbily jen deníkové/dopisové pasáže a přítomnost mě nějak nebavila. Pořádně začíst se mi podařilo až před koncem knihy, k němuž jsem se dostala jen díky tomu, že knihy nerada odkládám.
Upřímně je mi líto lidí, co tu hrůzu museli někdy zažít na vlastní kůži, ale v tomto příběhu jsem, byť pro někoho skvěle napsaný, jsem se nechala nalákat reklamou a jsem ráda, že mám knihu z knihovny. Ale i tak jsem ráda, že se hrdinka nakonec rozhodla tak, jak to udělala.

Poznámka k překladu:
Překládající osoba (paní či slečna) bohužel asi nezná animovaný příběh Hledá se Nemo. Věta: “Musíš plavat” mě štvala, kdykoli jsem na ni narazila.
Skloňování jména Ryle - 4.pád = Rylea. Jako vážně? Omlouvám se češtinářům a lingvistům, ale kdyby tam bylo Ryleho, tak to i dokonce zní lépe.

17.11.2018 3 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Znala jsem jen filmové zpracování, které jsem si velmi oblíbila a mohu si pustit kolikrát za sebou chci a stejně mě neomrzí.
Překvapilo mě, kolik změn je v knize. Ano, hlavní linka je stále stejná, ale to okolo.
Ale i tak, příběh má své kouzlo a čtenář vidí, jak před jeho očima se lidé v malém městečku mění - někteří k lepšímu, někteří odhalí svou pravou tvář.
Rozhodně se (doufám) brzdy dostanu k pokračování, protože mě zajímá, co bylo silnější - jestli touha mít stálý domov a místo, nebo vítr, ten tulák táhnoucí je do dalších krajů a k dalším dobrodružstvím.

10.11.2018 5 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Další (moje druhá) detektivka.
Je sice mírnější, než ty moderní, kde všude teče krev, ale i tak mohu říci, že mě to bavilo a až do konce jsem netušila, kdo je vrah.
Úplnou náhodou jsem zjistila, že je i filmové (či seriálové) zpracování, tak ho zkusím v brzké době posoudit.
Ps. s tím závěrem, koho si Lucy vezme jako vážně?? Já chci odpovědi :D

22.10.2018 5 z 5

Srdceryvný příběh o naději na znovunabytí svobody a plnohodnotných životu v poválečné době.
Je to napsáno převážně formou dopisů, čímž si mě to hned získalo, protože takových knih je vážně jako šafránu.
Podle vyprávění a vzpomíná hlavních účastníků knihy, jsem dostala chuť se jednou na ostrov vypravit a strávit tam alespoň pár dní.
Příběh není psán nucenou formou a vidíme události i z více stran a že nepřátelská strana nemusí být vždy jen ti nejhorší lidé, ale ti se také naleznou ve vlastních řadách.
(možný menší spoiler) Asi nejsilnější část byla, kdy jsem se bavila nad nápady a lumpárnami hrdinů a v tu chvíli přišel dopis se zprávou, kterou si nikdo (ani já) nepřipouštěl, že by se vůbec mohla stát.
Rozhodně děkuji autorce, za tak skvěle zpracovaný příběh a je velká škoda, že dalšího se už nedočkáme. Pokoj Vám.

17.10.2018 5 z 5

Rodina našich předků Rodina našich předků Jan Horský

Zajímavě a dokonce místy i velmi poutavě (což u tohoto druhu literatury moc nepotkávám) a hlavně srozumitelně vysvětleny jisté nesrovnalosti v chápání rodiny v minulosti.
Velmi se mi líbilo, že ukazovala různá srovnání a příklady a hlavně , odkud čerpala a vysvětlovala to.

02.10.2018 4 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Rozhodovala jsem se mezi 4 a 5 hvězdičkami, protože na 5 se mi to moc nezdálo, možná je to tím, jak tu někteří již přede mnou psali, že je to jeho slabší dílo. To já ale nemohu posoudit, je to má první knížka od něj.
Co ale mohu posoudit, má to originální děj i postavy a ten překlad k tomu vážně skvělý. Jsou jisté pasáže, které jsem si četla i 2x, jestli je to tam vážně napsáno a bavila se pokaždé.
Takže, pokud hledáte knížku s trochou napětí, ale hlavně vykreslenými situacemi, neuděláte chybu, když si vezmete tuto.
Velmi mě překvapily i narážky na jiná literární díla - třeba Letopisy Narnie nebo v této době velmi oblíbené Čas čarodějnic (nebo mi to alespoň připomněly). Možná vše nebyl záměr, ale viděla jsem to tam.
Před čtením jsem viděla spíše častěji filmovou verzi, která se mi velmi líbila, i když teď myslím, že tam provedli nějakou tu změnu v ději.

02.10.2018 4 z 5

Šest medvědů s Cibulkou Šest medvědů s Cibulkou Miloš Macourek

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a času s ní vůbec nelituji.
Nejenže jsem se díky ní vrátila do dětství, kdy jsem se na tento film velmi ráda dívala, když jej dávali v televizi, ale také mě překvapila už jen tím, že existuje - nikdy jsem totiž nezkoumala, jestli má i tuto podobu.
S úsměvem na rtech jsem si vybavovala snad všechny veselé scény a lapálie, co se během vyprávění udály a mohu říci, že i když má kniha jen pár stran, je v ní vše. :)

20.09.2018 5 z 5

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

Krásné a romantické. Příběhy rodiny ve 2 generacích napříč neklidnými dějinami konce monarchie a začátku císařství. Občas se tu mihne nějaká chyba, ale kde není. Jde hlavně o to, že čtením se dostáváte do jiné doby a prožíváte lásku i ztrátu, obavy i šťastné chvíle osob, kterých se to týká. Posouváte se v jejich životech dál a nejen na nich, ale i na jejich přátelích vidíte změny, které zavinil sám čas.
Doufám, že se brzy budu moci pustit do dalších dílů, u kterých doufám v nejméně stejně napínavou dějovou linii, která chytne a nepustí.

10.09.2018 5 z 5

Deník Deník James Patterson

Čtena podruhé a stále stejně krásná a smutná. Ano, není to veledílo, ale své poselství sdělí.

"Představ si, že život je hra, při které žongluješ s pěti míčky. Ty míčky se jmenují práce, rodina, zdraví, přátelé a poctivost. A ty je musíš udržet ve vzduchu všechny najednou. Jednoho dne však zjistíš, že míček práce je gumový. Když ho upustíš, odrazí se zpátky. Ostatní čtyři míčky – rodina, zdraví, přátelé a poctivost – jsou skleněné. Pokud upustíš jeden z nich, nakřápne se, odštípne, možná dokonce rozbije. A jakmile jednou opravdu pochopíš tuhle hru s pěti míčky, bude to počátek rovnováhy ve tvém životě."

30.08.2018 5 z 5

Rozhodovala jsem se, zda dát 3 nebo 4 hvězdičky, ale díky obrázkům, které mě zaujaly a dostala jsem velkou chuť je vybarvit (ne neudělala jsem to, do knížek nepíšu, natož je nevybarvuji) jsem se rozhodla pro 4.
Je to pěkně zpracovaný seznam stvoření, na které můžeme narazit ve světě slavného kouzelníka Harryho Pottera.
Je to hezký doplněk ke knižní sérii, která neztrácí na oblibě.

29.08.2018 4 z 5

Válečný kůň Válečný kůň Michael Morpurgo

Je to nádherný příběh, který mě překvapil hned na začátku tím, že je vyprávěn koněm (což bylo velmi milé překvapení). Je to velmi tenká kniha, která má velká písmena, takže jsem čekala, co se tam asi tak může stát, když je tam tak málo prostoru. Byla jsem ale mile překvapena, když jsem zjistila, co všechno se tam dokázalo vejít, celé Joeyho válečné tažení a jeho šťastné i velmi smutné chvíle, při kterých máte slzy na krajíčku. Je to velice nádherný příběh.
Kdysi jsem viděla filmové zpracování, které si už moc nepamatuji, ale velmi mě potěšilo, že je i kniha.
Bohužel, podle zahraničních stránek jsem objevila, že je i pokračování, které se však u nás neobjevilo :/
Takže, pokud máte rádi příběhy z pohledu zvířat, neváhejte a směle do toho. Nebudete litovat.

29.08.2018 5 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Můj zanedbaný spánek děkuje kámošce za doporučení této knihy :D ...
Ze začátku jsem se moc nezačetla, ale pak mě to už nepustilo a připadala jsem si jako tichý pozorovatel celého příběhu, který nemá chybu. (Tedy kromě záměny pečetidla za pečeť).
Příběh má spád, postavy se vyvíjí a vy poznáváte jak je samotné, tak jejich rodiny a svět, ve kterém žijí.
Knihu doporučuji, ale jen ne v době, kdy se máte na něco učit - vážně se nelze odtrhnout a teď to všechno budu muset dohnat (další povzdech spánku).

Už se těším na pokračování, kam se vůbec ti dva dostali a co se jim tam přihodí.
Mimo jiné jsem i zvědavá na seriálové ztvárnění, které začnou brzy vysílat - podle ukázek se mi to líbilo.

PS. vážně bych někdy ráda navštívila dům, kde žijí tety Diany - klidně tam i žila, třeba by byl tak hodný a tvořil mi místo na další knihy :), ale i do domu za Ysabeau, podle popisu musí být nádherný.

21.08.2018 5 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Znám filmové zpracování a tak jsem se po čase dostala i ke knize, která je velmi podobná. Jen bych v knize čekala trochu více myšlenek hlavních hrdinů.
Jinak je příběh zajímavý a čitelný, ale něco mi tam prostě chybělo ...
Jistě si přečtu i další 2 díly o této hlavní trojici.

16.08.2018 4 z 5

Zákon přitažlivosti Zákon přitažlivosti Nora Roberts

Poslední ze série a její vrchol.
U toho dílu, na který jsem se velmi těšila, jsem se nasmála, ale i oči se orosily ... Kniha obsahuje vše, co v letní odpočinkové knize čekáte ... hlavně v těchto velkých vedrech příjemné sněhové ochlazení.
Částečně mě i mrzí, že jsem se musela s touto čtveřicí tak rychle rozloučit.
V knihách najdeme postavy různého postavení - ať už na poli finančního zajištění nebo povahy samotné. Některým fandíte, jiné tam už vážně nechcete.
V knihovně jsem na tuto sérii narazila náhodou a byla jsem z ní nadšená - stejně jako i z jiných knih této autorky, od které sice víte co čekat, ale to nebrání se do příběhů ponořit a užít si je plnými doušky.
PS: popis této knihy je velmi zavádějící a pod zmíněnou "sázkou" jsem si představovala něco jiného

11.08.2018 5 z 5

Kouzlo okamžiku Kouzlo okamžiku Nora Roberts

Další parádní kniha na léto.
U tohoto dílu jsem se hodně nasmála, až jsem se musela hlídat, kde jsem. Už se těším na Parker a Malcoma.
PS. Někdy bych chtěla ty její dorty ochutnat :)

07.08.2018 5 z 5

Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Georgina Guthrie

Hezké zakončení této knižní série,
a i když jsem se ještě nedostala k druhému dílu, tolik to nevadilo.
Co mi ovšem vadilo a kazilo na nevhodných místech bylo slovo na K----. Klidně bych se bez něj obešla.
Hlavně se tam vše uzavřelo.

04.08.2018 4 z 5

Vita Caroli: Vlastní životopis Vita Caroli: Vlastní životopis Karel IV. Lucemburský

Životopis Karla IV. se mi bohužel nečetl nejlépe.
Jednak byl problém ve změti jmen a pak následné kapitoly výkladu evangelií a o jeho zbožnosti, které mi nic neříkají. Navíc je to velmi strohé vyprávění - jen takový výčet.
Upřímně se mi lépe četla část, kterou už nepsal samotný Karel, ale někdo jiný.
Mám ráda historii, ale tohle nebylo nic pro mě.

29.07.2018 2 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Tohle bylo mé první setkání s autorkou a byla jsem velmi mile překvapena. Detektivky čtu jen velmi výjimečně.
Ke knize mě dovedlo to, že jsem se chtěla podívat na nově zfilmované dílo, i když jsem předchozí verzi neviděla.
Kniha má své osobité kouzlo, a i když mě řešení zločinu, kdo je vlastně pachatelem, napadlo už na začátku, nějak jsem ho odsunula do pozadí a užívala si příběh.
Jistě to není poslední kniha od této Paní spisovatelky, která si jistě zaslouží obdiv mnoha generací.

27.07.2018 5 z 5

Na růžích ustláno Na růžích ustláno Nora Roberts

Další povedeně napsaný příběh o další z přítelkyň - tentokrát Emmě.
Kdo čeká něco světoborného, tak tady štěstí nenajdete, ale já tuto autorku znám a je to má úniková četba, která mě spolehlivě odvede daleko od reality .. a bohužel i od učení.
Už se těším, až se dostanu k příběhu Parker, ale to si budu muset počkat až na 4. díl. Možná to bude tím, že je všude často zmíněná. A myslím si, že je jasné, komu bude patřit její srdce.
Ale zpět k Emmě a Jackovi. Na nich je vidět, jak se nejen rozvíjí jejich vztah, ale jak se proměňují jejich pocity a potřeby .
Krásné na příběhu je i to, že se plní i dětské sny.

22.07.2018 5 z 5

Sen v bílém Sen v bílém Nora Roberts

Další odpočinková a velmi dobře napsaná kniha od skvělé autorky.

17.07.2018 5 z 5