Vražda v Orient-expresu

Hercule Poirot právě přicestoval do Istanbulu, ale vzápětí je telegramem odvolán do Anglie. V Orient-expresu, kam nastoupil, upoutá jeho pozornost bohatý Američan Ratchett; mimo jiné nabídkou vysoké odměny za to, že jej detektiv ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Poirot odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen ubodán k smrti. Orient-expres uvízl v závějích a cestující i posádka zůstali ponecháni napospas osudu. Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… a teď i s podezřením ze zločinu. Málokterá detektivka se dočkala tolikera adaptací, tradičních i netradičních: existují komiksová zpracování, japonský seriál i počítačová hra. Nejnovější filmové verze se ujal britský herec a režisér Kenneth Branagh – a obsadil ji hvězdami jako Judi Dench, Michelle Pfeiffer či Johnny Depp. Titulní role se ujal sám. Česká premiéra filmu je plánována na 9. listopadu tohoto roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350980/big_poirot-vrazda-v-orient-expresu-YAB-350980.jpg 4.62222

Hercule Poirot 9.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express, 1934

Kniha Vražda v Orient-expresu

Čmeláček

Výborná detektivní klasika.

Karoley

Jedna z nejslavnějších detektivek všech dob. Moje druhá kniha od Agathy Christie (po Deseti malých černoušcích) a opět jsem nadšená!
Legendární vlak Orient-expres uvízne na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Cestující i posádka zůstanou na několik dní odříznuti od světa. Hned první noc je jeden z cestujících zavražděn.. naneštěstí pro vraha je na palubě slavný belgický detektiv Hercule Poirot :)
Během čtení jsem se vracela ke schématu rozmístění cestujících ve vagónu a snažila se přijít celé záležitosti na kloub.. marně. Hodně překvapivý závěr, tohle by mě nenapadlo! Skvěle jsem se bavila.

Briv

Tohle považuji za naprostou klasiku, takže jsem si ji určitě chtěla přečíst. Agatha Christie píše naprosto úžasným způsobem, vůbec nechápu, jak může děj v knihách tak dokonale promýšlet. Jedinou smůlu mám v tom, že mi prostě Hercule Poirot nepřirostl nikdy k srdci... Ale řešit případy, umí - a zde - klobouk dolů.

Rihatama

Vrcholná klasika královny detektivek, ke které jsem se po letech vrátila. Vzpomínám si, jak jsem říkávala, že bych taky moc ráda někdy cestovala Evropou Orient Expresem s lůžkovými vagóny, kde mi bude stlát průvodčí/steward, a jídelním vozem s lahůdkami první třídy :-). Zavražděnému parchantovi bych se ale stejně raději vyhnula. Přiznejme si nicméně, že oproti dnešním detektivkám postrádá tato nejen jakoukoli brutalitu, což mě nijak zvlášť netrápí, ale i napětí nebo trochu košatější příběh. A tak si říkám, jestli nekriticky hodnotíme takřka zbožštěnou autorku řady proslulých kriminálních případů zfilmovaných s nezapomenutelným Davidem Suchetem... a musím si odpovědět, že možná ano.

Detektivky Agathy Christie jsou totiž hlavně o psychologii, logice, síle dedukce a rozumu. To vše naplno využité ve Vraždě v Orient Expresu, protože vražda i její vyšetřování se odehrává ve významně omezeném prostoru odříznutém od vnějšího světa telefonů, tisku, databází... Nádhera! A to vše servírováno na důvěrně známé platformě britské, královsko-majordomské tradice, a tomu všemu vtipně vévodí sic malý, ale geniální Belgičan s pozoruhodným knírem. Je to právě Poirot, pro mě naprosto dokonale zachycený D. Suchetem, který je na příbězích A. Christie tím největším esem, podobně jako v dalších slečna Marplová. Pro mě je to tedy detektiv, spíše než samotná detektivka, co mě na Orient Expresu a dalších případech nejvíce baví. Suma sumárum, příběhy Agáty Christie mám ráda, přece jen mám raději zfilmovanou sérii s Herculem Poirotem se Suchetem v hlavní roli, který postavě Poirota dodal jedinečné kouzlo a charisma.

adorjas

Je to detektívna klasika, číta sa ľahko (aj keď počet postáv a ich mená robili problém) a mňe táto kniha pomohla v rámci odreagovania sa od smutných správ na východe ... Jediná nevýhoda, že sa číta až príliš prudko čitateľne a zmáknete ju za jedno popoludnie.

Booklice

Po dlouhé době jseme měla opět chuť na detektivku od Agathy Christie, a tak jsem sáhla po dlouho odkládané Vraždě v Orient expresu. Od knihy jsem měla velká očekávání a musím se přiznat, že je hravě splinila. Celou dobu jsem měla zavařené mozkové závity. Další skvěle promyšlená detektivka se skvělou zápletkou a skvěle zpracovaná.

Maevie

Kultovní detektivka s Herculem Poirotem nechává čtenáře odhadovat vraha do poslední chvíle, a že je z množství postav na výběr. Agatha Christie je mistryně ve vyprávění a v dialozích a nejinak je tomu u Vraždy v Orient-expresu. Hercule Poirote opět boduje díky svému pozorovacímu talentu a umění komunikovat s lidmi a nám se odkrývá mozaika lidských příběhů, motivů a pohnutek.

brunette362

Christie je klasika, kterou miluju už hodně dlouho. Tento díl jsem četla poprvé a jsem z toho nadšená. Skvělý děj, který má spád, konec dopředu neodhadnete a originální postava Poirota z této knihy dělá skvělou detektivku. Doporučuju!