Medvědářka Medvědářka komentáře u knih

Králové ve stínu Králové ve stínu Zdeněk Grmolec

Knihu mám doma už delší dobu a zkoušela ji číst několikrát. Jak se mi opět potvrdilo, u tohoto autora je pro mě důležité načasování čtení.

Děj nás tentokrát zavádí do doby panování krále Vladislava Jagellonského. Český lid ho považoval za slabého panovníka, protože místo válčení prosazoval raději mír. On sám to neměl na českém trůně lehké, neb nebyl z Čech, ale z Polska.
V knize potkáváme i významného stavitele Benedikta Rejta, který je tvůrcem Vladislavského sálu na Pražském hradě a jeho opevnění. Jeho dílo známe i i Kutné Hory a dalších českých hradů.

Knihu jsem si užila jako předchozí autorova díla. Jeho knihy jsou hezkou ukázkou toho, jak může vypadat historie, kdy vás to nenudí a vy se ponoříte do příběhu a budete jen číst a číst. Oživíte si dávné poznatky z hodin dějepisu a už vám to nebude připadat tak nudné, jako se vám to mohlo zdát při vyučování.

27.07.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Tak že adept na nejlepší knihu tohoto roku se stává... ÚTOČIŠTĚ z Nakladatelství METAFORA.
Právě dočteno a tak brilantně propracovanou knihu jsem už hodně dlouho nečetla. Člověk si musí hlídat všechny stopy, zmínky o všem a všech. Protože dokud nedojdete k posledním stránkám, tak stále nevíte, na čem jste.
Já měla ke konci svou teorii, ale pořád jsem si říkala, že by to mohlo být ještě jinak. Naštěstí se mi můj typ nakonec opravdu vyplnil.
Tohle je fakt chytrá kniha pro pozorné čtenáře.

13.07.2020 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Knihu jsem měla rozečtenou už delší dobu, ale teprve v těchto dnech na ní plně došlo.
Opět jsem se potkala se starými tvářemi z předchozí knihy Cukrárna v Paříži. Hlavní postavou zde byla dívka správných tvarů Maddie, která si přividělává brigádou na luxusní lodi. Pasažéři na lodi jsou vesměs příjemá sebranka, ale najdou se i zde nepříjemní a hlavně nepřející hosté. Jenže ani to ji neodradí od toho, aby si užívala plavbu po Chorvatsku a kdo ví, jestli ji tam nepotká štěstí. Ať už se jedná o lásku, nebo naplnění snu o malování obrazů.
Knihu jsem si opět užívala plnými doušky. Od začátku mi byli některé osoby příjemnější než jiné. Autorka nás hezky provedla po Chovratském pobřeží a neztratila nic z toho, co předvedla u přechozích knih. To, že umí napsat hezkou knížku, která není nijak přeslazená.
Já stále přemýšlím, která z těch Romantických útěků je za mě ta nej. Nejvíc se přikláním k Cukrárně v Paříži a pak úplně první knize Kavárně v Kodani. Tak uvidíme, jestli se to nakonec nezmění po vydání další knihy, která nás čeká a to Hotýlek na Islandu.

11.07.2020 5 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Tohle se mi četlo samo. Už dříve, když kniha vycházela u nás, mi byla nabídnuta k přečtení, ale já tehdy odmítla. Nebyla jsem si jistá jestli mě tenhle žánr osloví, protože v té době mě to prostě nebralo. Jenže dnes je jiná doba. Zkouším nové žánry a tahle kniha mě k sobě tak nějak přitahovala už delší dobu.
Příběh Toma a jeho osud mě k sobě hezky přikoval. Líbilo se mi cestování časem. Nebylo to násilné přelétávání sem a tam. Mělo to příjemný spád a konec hezky překvapil.

21.06.2020 5 z 5

Velká zelená kniha Velká zelená kniha John Bigwood

Bambook vydalo letos zajímavou knihu nejen pro děti. Je plná barevných obrázků, kvízů, ale hlavně informací, jak se chovat ekologicky v dnešní době. Země si už sama nepomůže, ale vyrůstá nám tu generace, která jí může pomalu zachránit. Tahle kniha jí v mnohém může ukázat správný směr.
Kniha je hravá, barevná a přesně taková by měla kniha pro děti být. Díky jednoduchým textům všemu porozumí i ti nejmenší čtenáři. Donutí vás přemýšlet a možná i nakopne tím správným směrem chovat se lépe k sobě a hlavně k přírodě. Možná, že už doma pro to sami něco děláte, ale zde je ukázáno, jak by to šlo dělat ještě lépe. Co může udělat navíc, abychom zachránili naši krásnou planetu.

20.06.2020 5 z 5

Muž, který si hrál s panenkami Muž, který si hrál s panenkami Magnus Jonsson

Nečetla jsem knihy ze série Milénium, ke kterým je hrdinka Linn přirovnávaná. To upozorňuji hned na začátku.
Anotace knihy mě nalákala na příběh, který jsem si spojila s jinou knihou z nakladatelského domu Grady a to V mysli vraha. Tam se také různě aranžovali dívky v posmrtných pozicích.
Jenže pak se děj přesunul na jinou úroveň. Ne že by mi vadila linka s Linn, ale neočekávala jsem, že tam bude zapojená tolik. Pravicový extremismus je zdá se ve Švédsku problém a tady byl ukázán a upozorněn.
Autor si mě ale přesto získal na svou stranu stylem vyprávění. Děj měl spád, což je jen dobře. Přesto si myslím, že ne každému kniha sedne.

18.06.2020 4 z 5

Někdy je hezké, že mě miluješ Někdy je hezké, že mě miluješ Marie Vareille

Milá odpočinková knížka. Já měla raději Chloe než Constance, protože ta mi občas připadala jako dobrá kráva. Chvilkami jsem si i říkala, že její linku vynechám, ale to bych pak nedostala celý příběh i s jeho úplným koncem.

30.05.2020 4 z 5

Víš, kdo se dívá? Víš, kdo se dívá? Catherine Ryan Howard

Přidávám se k předchozím komentářům.
Kniha jako taková se čte velmi dobře. Styl psaní je ok. Přesto jsem už od samotného začátku tušila, jak to celé bude a kdo za tím asi tak stojí. Skákání do minulosti a zase zpět, kdy jste se museli podle textu sami zorientovat, kdo vlastně příběh vypráví, také nebyl nejšťastněji zvolen.
Za mě prostě průměrné, ale jistě se najdou i tací, kdo knihu ocení víc. Já měla jiná očekávání a tak to prostě dopadlo tak, jak to dopadlo.

18.05.2020 3 z 5

Opět krásné čtení. Ostatně tak to mám zatím se všemi knhami z tého řady, která se opravdu Metafoře povedla.
Sama mám zkušenost z malého knihkupectví. Ne jako prodávající, ale pomáhala jsem tam. Kniha mi hodně věcí připomínala a já se musela nad stránkami usmívat.
Příběhy lidí, kteří ho navštěvují jako by vystoupili a byli živí. Příběhy plné knih, které jsem mnohdy sama ani neznala a nebo je znám, ale ještě jsem nenašla odvahu je číst. Poetická stránka i ta ze života, který by mohl být i ten váš.
Sama jsem si musela vyhledat ze zvědavosti městečko Uzes a ano - Bylinkové náměstí opravdu existuje. I s tou kašnou, která je na obálce. Třeba se tam jednou také podívám a budu hledat tohle malé knihkupectví. Kdo ví, jestli ho objevím a už jen ze zvědavosti nakouknu. Projdu se po stopách lidí a připomenu si klid, který jsem prožívala na stránkách knihy.

21.04.2020 5 z 5

Den, kdy jsme se potkali Den, kdy jsme se potkali Roxie Cooper

Tohle byla citová jízda. Příběh dvou lidí, kteří vědí, že jsou s někým, s kým by být neměli. Nevěra se zde jeví najednou v jiném světle a vy doufáte v to nejlepší. Jenže přijde moment, kdy vás to srazí na kolena.
Brečíte na konci a přesto se usmíváte. Hloubka citů vás provází celým příběhem a já si občas musela i vícekrát přečíst určité věty. Ne že bych jim nerozuměla, ale pro tu krásu celého obsahu.

19.04.2020 5 z 5

Láska a sýr v Paříži Láska a sýr v Paříži Victoria Brownlee

Číst 7lásky je sázka na jistotu. Příběhy v nich vás obejmou, pohladí a vám je s nimi dobře.Stejné to bylo i u téhle knihy.
Ella si mě hodně rychle získala na svou stranu a já napjatě sledovala, jak to s ní nakonec bude. Co si na nás autorka připraví za příběh, když tušíte konec. Jenže tušíte správně?
I tady se našli momenty, které vás překvapí. Dostanete ale hlavně chuť si dát kousek sýra. Zapít ho vínem a pak si sednout ke kávě, kterou vám udělají ve Flat White. Je vám dobře a to je hlavní.
Když se pak blíží konec a začnou se dít věci, které nečekáte, uvítáte to jako příjemné rozptýlení. Konec vám pak ukáže směr, který jste možná chvilkami tušili, ale nakonec jste ho zavrhli jako dobrou blbost. Jenže to blbost být nemusela. Hlavně když pomalu poznáváte charaktery hlavních aktérů.

03.04.2020 5 z 5

Kolem světa za 80 stromy Kolem světa za 80 stromy Jonathan Drori

Tohle je úžasná kniha plná nových, neotřelých informací ze světa stromů. Víte třeba, jak se do Irska dostala Planika velkoplodá? Kolik dosahuje výšky? Co znamená slovo basswood, a kterému stromu se tak říká? Kde je nejrozsáhlejší lesnatá oblast naší planety? Víte, že svou rozlohou výrazně předčí tropické deštné pralesy a představuje zhruba třetinu veškerých lesů na Zemi?
Nevíte? A rádi byste to věděli? Tak šup, čtetě se mnou. Protože i já jsem koukala na tyhle a ještě mnoho dalších zajímavostí - životopisů stromů s úžasem. Poznala jsem zase víc tajemství naší planety a s úctou na ní hledím.

02.04.2020 5 z 5

Mystický Egypt Mystický Egypt Olga Krumlovská

Knihu jsem si vybrala nejen z toho důvodu, že jsem milovník seriálu a filmu Hvězdná brána, která je starým Egyptem plná a stará jména bohů jsou zde vyslovovaná skoro pořád. Chtěla jsem prostě vědět víc.
Tady se mi dostalo plno nových informací a mě spousta věcí sepnula v jedno.
Víte třeba, kteří bohové byli nejuznávanější? Nebo jaká zvířata krom koček ještě uctívali? A proč vlastně kočky? A co jejich léčitelství? Sami si určitě hned vzpomente na jejich mumie. Jenže i k mumifikaci je třeba mít povědomí o všem kolem.
Zaujal mě i jejich horoskop. Jako Štír si ráda přečtu nové pohledy na tyhle věci.
Prostě a jasně - jděte do ní. Ať jste jen zvědaví, co se nového dozvíte, nebo si chcete ujasnit své poznatky.

Cupcakes Cupcakes Anna Šmalcová

Kniha plná lahodných receptů na sladké dobroty v podobě malých cupcakes. Jsou hravé, líbezné a člověk by je snědl nejraději všechny.

Grada loni na podzim vydala svou další sladkou kuchařku. Tentokrát je celá o maličkých minidortících známých jako cupcakes. Jejich rozmanitos v chutích, vůních a celkového vzevření vás budou lákat. Jaký upeču první? A mám chuť na tenhle a nebo tenhle?
Anna Šmalcová vám dá i několik dobrých rad v úvodu, jak na to. Pak už opravdu jen záleží na to, co si vy zrovna vyberete.
Já mám v knize hodně favoritů, ale dnes jsem vyzkoušela ten s malinami. Jen to zdobení není tak hezké, jako je na obrázku. Ale řekla bych, že to vadit nebude. Věřím totiž, že se po nich jen zapráší.

26.03.2020 5 z 5

WC kniha hostů WC kniha hostů kolektiv autorů

Cosmopolis vydalo na konci února vtipnou knihu z prostředí toalet. Najdete v ní nejen zajímavá fakta, ale pobavíte si i nad kuriozitami z tohoto prostředí.
Vaši návštěvníci, ale vlastně i vy si s ní zkrátíte dlouhou chvíli, kdy nebude čučet do telefonů nebo si číst informace o vlastnostech čističů na WC. Můžete v ní nechat i své poznatky o prožitku na tomhle místě. Nejde přeci jen o to h***o, ale i tom, jak ten čas strávíte. Na to máte plných 88 stran pro vaši novou zábavu. A kdo ví, třeba se vám na WC bude díky tomu líbit víc.

Tahle kniha nemá na našem trhu obdoby. Je to vtipné, ale přitom tak poučné. Víte třeba že v Jižní Koreji stojí dům ve travu toalety? Co se dělo na veřejných toaletách v době antiky? Nebo kde vyrábí nejdražší značku toaletního papíru? Že netušíte? Tak šup pro tuhle knihu a dozvíte se mnohem víc.
Kniha je vám průvodcem to tomhle opomíjeném světě, kde to není jen o tom jednom důležitém. Doporučuju ji i jako vtipný dárek pro vaše blízké. Tedy pokud mají aspoň špetku smyslu pro humor.

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

David Černý nám přináší ve své další knize z jeho milované Prahy její nová tajemství.
Ať už se jedná o pohřební tramvaj, která zde jezdívala, úhoře Pepíka nebo nejstarší pražskou dopravní značku. Víte třeba, jak se mluvilo na Podskalí? I tohle se nám tu poodhalí.
Grada navázala na svou úspěšnou knihu 25 tajemství Prahy od Davida Černého a vydala jeho další knihu, která nám odkrývá další zajímavosti z naší velkolepé metropole.
Opět je natřískaná zajímavostmi z naší historie, ale nabízí pohled na méně známá či dokonce pozapomenutelná zákoutí. Provází nás po místech, která možná vídáme každý den, ale nikdy jsme si neuvědomili jejich význam. Pojďme si je tedy připomenout.
Kniha, která mi opět udělala velkou radost. Doplnila jsem si zase vědomosti a získala nové. Při svých toulkách Prahou jsem tak koukala na jisté věci s větším zaujetím. Mohla jsem o nich vyprávět i své dceři, která projevuje o tyhle věci zájem a ráda o nich poslouchá.
Jako třeba včera, kdy jsme si udělali výlet do Prahy a já jí tak mohla vyprávět o Janu Nepomuckém, nebo o ledňáčkovi, který byl osobním emblémem krále Václava IV. . Je toho mnoho, co bych jí mohla ještě říkat a až na to dojde řada, i díky těmhle knihám jí o tom budu moci vyprávět.

01.02.2020 5 z 5

Stín olivovníku Stín olivovníku Jo Thomas

Příběh o odhodlání, novém začátku a poznání toho, co je v životě důležité.
Ruthie Collinsová koupí přes internet statek v Itálii. Cestou tam si maluje, jak se jí tam bude krásně žít. Jenže dům potřebuje spousty lásky a navíc si na něj dělá i nárok její soused s rodinou Marko Bellanuovo.
Ruthie se i přes to všechno pustí do boje se starým domem, kdy ho začne zvelebovat, ale i Markem, který nevěří, že by zde dokázala žít. Ostatně, tak to bylo i s lidmi, které nechala doma v Anglii. Její bývalý přítel s její matkou také myslí, že se nerozhodla správně. Však ona jim ještě ukáže.

Kniha, kterou jsem dala během 3 dnů.
Neskutečně mě okouzlilo to, jak autorka popisuje život v Itálii. Dozvěděla jsem se zajímavosti o pěstování a i ochutnání olivového oleje. Bavila se nad soubojem dvou silných hrdinů, kdy je nám příběh více přednášen z pohledu Ruthie, ale občas se tam objeví i Markův pohled na situaci.
Z příběhu na nás sálá slunce, svěží vítr, který přináší osvěžení. Odhodlání s trochou bláznovství, ale i občasný pád do reality. Není to příjemné přistání, ale o to víc Ruthie popožene kupředu v jejím cíli.

23.01.2020 5 z 5

Zima bez tebe Zima bez tebe Beth Good

Kniha , která je ideální pro tohle počasí.
Pohladí po duši, pokusí se vás rozesmát i rozplakat. Pobaví vás špičkováním mezi hlavními postavami a odhalí i kouzlo těch vedlejších.
Já si čtení užívala plnými doušky a čekala, kdy se stane to či ono. S napětím jsem hlavně ale čekala, jak to celé dopadne, i když člověk u takovýhle příběhů to tuší pokaždé. Jen ta cesta k tomu vytouženému bývá různá.

18.01.2020 5 z 5

Lvářka Lvářka Tereza Janišová

Lvářka od Tereza Janišová dočtena a stává se tak první přečtenou knihou tohoto roku.
Jako vůbec jsem nečekala, že zrovna tento příběh přečtu tak rychle. Kniha se mi nechtěla ani odkládat a já na ní musela neustále myslet. Příjemné překvapení.
Měla jsem svou představu o ději, kterou mi autorka hned po pár stránkách roztrhala na kusy. Stále jsem přemýšlela, jestli je to dobře. Příběh se mi líbí. Miluju ilustrace v knize.

09.01.2020 5 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Víte kdo jsou Pac & Pussy? Jsou to dvě facebookové kočičky, které trefně komentují dění kolem nich. Jen nečekejte žádná roztomilá koťátka, které vám občas budou sami podsouvat.
Nakladatelství Epocha vydalo malý, ale obsahově velmi povedený komiks od Albrechta Smutena, který tyto dvě kočičky stvořil. Tento dnes již fenomentální webkomiks vznikl v roce 2017 na facebooku Pac & Pussy a našel si silnou základnu fanoušků. Nejen díky jednoduché kresbě kočiček, ale hlavně díky jejim mnohdy hodně úderným hláškám, kterými komentují dění kolem nás.
Já jsem s tímhle dílkem naprosto spokojená. Doma jsem ho přečetla za chvilku. Stačila mi na to má soukromá chvilka ve vaně, kde si tak ráda čtu. Jenže tady jsem si musela dávat pozor, abych se smíchem neutopila. Humor, občasná roztomlost, ale hlavně velká dávka škodolibosti a to je ještě mírně řečeno, si tu podávají ruku na každé stránce. Je to trefné nejen na naší dobu, ale myslím, že bude bavit i další, co po nás přijdou.

27.10.2019 5 z 5