mcleod mcleod komentáře u knih

Lůnysvit Lůnysvit Karel Hynek Mácha

Nemůžu si pomoct, ale připadá mi, jako by editor této sbírky vybral to nejhorší z tvorby Karla Hynka Máchy. Ve sbírce jsem narazil jen na pár opravdu dobrých básní, jinak jde o nepříliš povedená dílka, která jsou velmi vzdálená tomu, co Mácha vytvořil v nejgeniálnější básni všech dob Máji a v dalších výborných básních.

05.11.2012 2 z 5

Persepolis 2 Persepolis 2 Marjane Satrapi

Výborné pokračování slavného autobiografického komiksu popisující život a dospívání v exilu, návrat do tuhého íránského režimu a studium na teheránské vysoké škole. Opět jde o velmi příjemný a zajímavý styl vyprávění příběhu dospívající holkou, který je veden hezkými kresbami, a opět jsou některé úvahy a životní situace hlavní hrdinky hodně vtipné... ale také mrazivé a chytré. "Režim dobře chápal, že když jdete ven a máte v hlavě tohle: Mám dost dlouhé nohavice? Mám šátek dost do obličeje? Není mi vidět nalíčení? Jen aby mě nedali zbičovat! ...nemůžete v ní mít tohle: Kde je moje svoboda myšlení? Kde je moje svoboda slova? Je můj život k žití? Co se děje v politických věznicích?"

05.11.2012 5 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Shrnutí moderní neklidné íránské historie a společnosti z vnitřního pohledu malé a dospívající holky. To vede k jisté naivitě popisu revoluce, války a islámského režimu, které se snaží pochopit a proti čemu vzdoruje. Dokáže však některé skutečnosti a absurdity pojmenovat zajímavěji a lépe, než mnohé učené knihy. A navíc je to hodně vtipné... A ještě srovnání s výborným filmem: Je natočen přesně podle knihy, včetně textu i výborné grafiky, ale kniha je rozsáhlejší.

05.11.2012 5 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Výborný vypjatý příběh o romantické lásce (v původním smyslu!), která je plná rozervaného intenzivního citu, jak se na dílo romantismu sluší. V básni je obsažena myšlenka o pozitivní změně člověka, probuzená silnými krásnými city, a o reakcích lidí na tuto změnu. Může být špatným lidem umožněna jejich okolím pozitivní změna? A může vůbec boj dobra se zlem v osobě, která se chce změnit, dopadnout pozitivně? Tuto myšlenkovou rovinu básně považuji za podstatnější než tu první, když Démon i přes pocit zásadní změny na své okolí působí stále negativně... přesto i zde je nutné se ptát: je to způsobeno samotným Démonem nebo přístupem jeho okolí? Jde o romantické dílo, čemuž také odpovídá závěr. Tato báseň je jedno z nejlepších děl poezie, jaké jsem četl, je krásnou ukázkou romantické tvorby. Přesto Máchu jiný romantik, ani jiný básník zatím nepřekonal :-)

03.11.2012 5 z 5

Magická Praha Magická Praha Angelo Maria Ripellino

Úžasná kniha přibližující atmosféru Prahy (přestože jsem místy měl pocit, že autor vnímal Prahu zcela odlišně než já, jeho pocity jsou trochu skličující), její historii, s delším zastavením v rudolfínské a barokní Praze, krásná zaniklá místa, kde se vyjímá popis atmosféry dávno zaniklého židovského města, životní příběhy slavných obyvatel Prahy i promítání genia loci do jejich umělecké, především pak literární tvorby, například pražských neměckých spisovatelů, kteří nejsou dnes v Česku bohužel příliš "doma". Kniha je velmi pěkná, psaná přesně tím intelektuálním poetickým způsobem, jaký mám hodně rád. I když mě začátek knihy odrazoval zmateností v pravém italském stylu, jsem rád, že jsem se nenechal odradit a začetl se hluboko do krásných úvah a myšlenek, které mě také mnohdy přivedly k odlišnému nazírání na některé historické události, než jsem byl zvyklý.

29.10.2012 5 z 5

DG 307 – Texty 1973–1980 DG 307 – Texty 1973–1980 Pavel Zajíček

První texty jsou výborné, ale postupně se tématika přesouvá k podivným "šamanským" básním, které nemají žádný zajímavější obsah.

22.10.2012 1 z 5

Encyklopedie rocku Encyklopedie rocku Michael Heatley

Historie rocku je v této encyklopedii zpracovaná dobře, dozvěděl jsem se z ní v mých rockových začátcích (když ještě na internetu nebylo dost kvalitních informací :-) ) o rocku spoustu zajímavých a užitečných věcí. V některých případech byla tato kniha také inspirací pro hledání pro mě nových kapel. Proč ale autor do encyklopedie rocku zařadil takové věci jako je Madonna apod???

Třetí cesta a její kritici Třetí cesta a její kritici Anthony Giddens

Vzhledem k tomu, že tato kniha reaguje a rozšiřuje "první díl" Třetí cesty a reaguje na kritiku, která se vůči tomuto prvnímu dílu vznesla, je lepší si knihu přečíst až po prvním díle. Já ji četl jako samostatnou knihu bez propojení na další názory a dílo Anthonyho Giddense, a možná i kvůli tomu mi připadalo, že jde o výčet mnoha názorů (snad ve všech oblastech a oborech) bez jasnějšího ukotvení a argumentace. Zkrátka o konceptu "třetí cesty" jsem se z této knihy moc nedozvěděl.

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Kniha mě sama o sobě moc nezaujala... jako historický text je to zajímavé, ale pro dnešní dny mi to přišlo trochu vyčpělé a nevýznamné.

22.10.2012 2 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Výborně napsané a myšlenkově bohaté básně, které stojí za to si přečíst. Rozhodně jde o jednoho z nejlepších českých básníků. Trochu mě ale zamrzel Krchovského básnický vývoj. Nejlepší básně (v obou výše uvedených aspektech) psal na začátku své tvorby v 70. a 80. letech. Jeho následný vývoj už však směřoval pouze jedním značně depresivním, sebevražedným, úmrtním a úchylným dekadentním směrem, básně se stávají jednoduchými, často jen dvouveršovými. I mezi těmi lze občas nalézt nějaké hodně dobré básně s myšlenkou, ale... Často, především v těch nejnovějších básních, je bohužel cítit nucení autora do těchto dekadentních veršů, aby obstál své pověsti a svému stylu, ale které již mnohdy nemají tu u básní tolik potřebnou přirozenost a autentičnost.

20.10.2012 4 z 5

Cesty z krize Cesty z krize Martin Potůček

Velmi dobrá kniha o problémech Česka a možnostech jejich řešení. Kniha je napsána chytře, vtipně a jednoduše... bohužel ale kvůli této jednoduchosti nejde moc do hloubky. Přesto hodnotím pozitivně, jde přesně o ten typ chytře levicově laděné knihy, který je velmi inspirativní a který mám hodně rád.

15.10.2012 4 z 5

Předčasný pohřeb (12 povídek) Předčasný pohřeb (12 povídek) Edgar Allan Poe

Poe mi jako autor povídek moc nesedl. I když tak posuzuji jen podle této krátké povídkové knihy, byl pro mě styl jeho psaní trochu nepovedený a nezáživný (což ale může být pouze problém překladu). Za nejhorší aspekt této knihy ale považuji neustále se opakující námět příběhů... pohřbení zaživa. Je to sice hodně zajímavé téma a v Zániku domu Usherů hodně poutavé a mrazivé, neschopnost autora se od tohoto tématu odpoutat nebo ho alespoň podat originálněji mi ale u několikáté takto laděné povídky začala hodně vadit.

14.10.2012 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

"Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz." Můj nejoblíbenější začátek literárního díla... výborně napsaného, úžasného společensko-kritického Kafkova díla. Obchodní cestující Řehoř Samsa (kterého osobně považuji za morální prvorepublikový ekvivalent dnešních finančníků) jednoho dne zjistí, že se proměnil v odpudivý hmyz. Nikoho z rodiny tato proměna zásadněji nepřekvapuje, nejméně jeho samotného, všichni pouze řeší okolnosti jeho práce... práce, která rodině přinášela dostatek peněz, ale tuto proměnu zřejmě iniciovala. Časem se pro rodinu stává hlavní hrdina přítěží, snaží se ho ukrýt před světem (kdo by se také chlubil členem rodiny, který je odpudivým hmyzem), přesto jsou stále rádi za peníze, které díky jeho práci získali. Obsah povídky považuji za jednu z nejlépe vyjádřených myšlenek, která nezastarává... nezná každý z nás někoho, koho jeho práce proměnila v odpudivý hmyz?

08.10.2012 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Nejlepší Kafkovo dílo, dokonalý román plný výborných myšlenek a kritiky společnosti. Hlavní dějová a myšlenková linie představuje hlavního hrdinu Josefa K., který je zcela bezúhonným člověkem, ale je společností souzen za přirozenou maličkost (která dokonce může být jen pomluvou), která však není v souladu s upjatými společenskými konvencemi. Přestože mu to všichni rozmlouvají, rozhodne se nevzdat, útočí proti soudu a svoji neexistující vinu odmítá přiznat... společnost je ale silnější, a tak je soudem odsouzen a tuto vinu nakonec pod tlakem okolností sám přijímá. Výborná, dokonale napsaná kniha.

08.10.2012

Bible: Překlad 21. století Bible: Překlad 21. století neznámý - neuveden

"Tahle kniha je pro mě teda literárně nevyvážená. Ona je ze dvou zcela neadekvátních částí... jedna je tlustá a stará a druhá je tenká a nová. A my během tý starý čekáme na hrdinu, on nepřichází... a ta nová je jenom vo něm! A to je ta aviváž..." https://www.youtube.com/watch?v=KZ7KubM-R4E

Nový překlad Bible 21 je výborný, čtivý a zdá se, že v mnohém i přesnější než tradiční ekumenický. Možná i díky němu mě Nový zákon nadchl svými myšlenkami a svým odkazem o nesobeckosti, skromnosti, svobodě, pacifismu a o lásce k lidem. Hned jeho první část Matoušovo evangelium považuji za jeden z nejinspirativnějších textů, jaké jsem kdy četl a který mě také navedl k hlubšímu zájmu o křesťanství. Starému zákonu jsem se dlouho vyhýbal a četl z něj jen některé pasáže. Nakonec jsem ale dospěl k tomu, že si ho přečtu celý, za čím nejspíš stojí Dějiny židovského národa od Paula Johnsona a evangeličtí faráři z Pastoral Brothers. I tato delší část rozhodně stojí za přečtení, v mnohém je hodně inspirativní, občas překvapivá a člověk se i hodně dozví. Zajímavé je také sledovat vývoj textu v propracovanosti příběhů, postav i samotného vyznění. Jak je v samotném textu napsáno, Bůh promlouvá k lidem způsobem, který je jim blízký, a úrovni vývoje společnosti odpovídá i text Bible. Její první část po hezkém příběhu o stvoření člověka klade jasná a tvrdě vymáhaná pravidla a vytváří tak de facto počátek naší civilizace ve velmi divoké době. Následně vidíme značné předěly u krále Davida, který má podle již propracovanější první knihy Samuelovy vedle zbožnosti i dobré srdce, u Joba, kterého si Bůh cení za jeho upřímnost a pravdivost, přestože mu Job takřka celou knihu spílá za to, co se mu stalo, a v knize Kazatel, která je prakticky o tom, že se nemá nic přehánět a brát moc vážně (včetně fundamentalistické víry) a lidé by měli mít hlavně radost ze života (na co pak navazuje i Píseň písní). Nejen tyto pasáže jsou hodně inspirativní, svým způsobem poutavé a hodné zamyšlení. A taková kniha Ester je i literárně velmi hezky napsaná (což vlastně do velké míry platí i pro Joba). Zajímavé pak jsou prorocké knihy, se sliby uzavření nové smlouvy pokoje a s jasnými náznaky příběhu Nového zákona. Vedle toho ve Starém zákoně často najdeme i pro dnešní dobu texty méně záživné či děsivé (různé seznamy jmen, výčty zákonů a dost brutálních trestů), ale ty patří době vzniku a nemohou narušit jinak výborný dojem z myšlenkové a hodnotové stránky celé knihy.

08.10.2012 5 z 5

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

Učitel na pařížském lyceu při hledání filozofických textů na internetu najde fantasy příběh s úryvky v neznámé řeči. Zaujme ho příběh autora, a tak se pustí do studia textu. Po čase zjistí, že není důležité rozumět samotným slovům, ale významu slov, tomu, co slova vyjadřují... odkrývá se mu tak zcela jiné vnímání reality, než na které byl doposud zvyklý... vnímání, které není založeno na slovech, ale na významu v dynamických jevech. Tento pohled ho strhne natolik, že se rozhodne o něm napsat knihu. Při svých cestách městem potkává dívku, která má podobný pohled na svět jako on, je však přesně opačný... na dynamickou realitu nazírá negativně. Potud je Lucemburská zahrada výborné dílo, jeden z nejlepších románů, jaké jsem četl (možná i proto, že hlavní postavu v jeho pohledu na realitu zcela chápu, včetně změny jeho vnímání). Autor se však tohoto geniálního námětu asi v polovině knihy vzdal a vydal se cestou popisu hodně dobrodružného vztahu mezi hlavní postavou, jeho ženou a jeho milenkou. Je to sice napsané výborně a bavilo mě to, ale kniha tak ztratila své kouzlo a originalitu... hlavní postava totiž opouští svůj nový pohled na svět, sama mu přestává rozumět. Vrací se k němu až v epilogu knihy způsobem, jako by vložené milostné drama do knihy vůbec nepatřilo.

05.10.2012 4 z 5

Moderní snář Moderní snář Tony Crisp

Velmi dobrý snář interpretující sny z psychologického hlediska a seznamující čtenáře s hlavními pojmy a autory oboru. Problémem této publikace ale jsou chybějící zásadní hesla a naopak zařazení hesel, které nejsou ve snech nijak časté a snad ani podstatné. Neustálé odkazování na jiná hesla, kde čtenář najde kýžené vysvětlení, také není příliš příjemné. Kniha by byla výborná, pokud by měla tak dvojnásobný rozsah a pokud by vědecké pojmy a autoři zabývající se psychologií snů nebyli trochu nepřehledně zařazeni mezi konkrétní hesla vysvětlující sny.

05.10.2012 4 z 5

Rozkládání státu Rozkládání státu Vladimíra Dvořáková

Výborná kniha shrnující známé i méně známé problémy české politiky s důrazem na fakt, že Česku vládnou klientelistické sítě zahrnující nejen politiky, bohaté "podnikatele", členy justice, ale také členy organizovaného zločinu. Za nejsilnější kapitolu považuji případovou studii plzeňských práv z vnitřního pohledu předsedkyně Akreditační komise, kterou autorka potvrzuje výše uvedená tvrzení. Tuto silně depresivní kapitolu pak následuje výborný nadějeplný závěr "Cesta ke změně" předkládající jasná řešení, která musí především začít u každého z nás.

30.09.2012 5 z 5

Hry (1963–1988) Hry (1963–1988) Václav Havel

"Není to trochu formální norma? - Naopak: je to zcela normální forma." Výborné Havlovy hry (kvalitou se liší, ale všechny jsou minimálně nadprůměrné) v uceleném souboru. Pro mě nejlepší kritika byrokracie, formalit a byrokratických a politických frází v Zahradní slavnosti, která je ve spojení s reformami výborně zpracována také ve výborném Vyrozumění, a kritika neosobního života lidí, kteří se snaží jít pouze s módou, nedokáží být sami sebou a nemají ambice si vytvářet své vlastní názory a postoje ve výborné Vernisáži. "Pro koho myslíš, že to všechno děláme? Pro sebe?" Krásná a nezapomenutelná je také parodie intelektuálů ve výborné hře Motýl na anténě. "Dovolte, abych vás upozornil, že podléháte naprosto falešným interpretacím a vytváříte si z nich fikce, stávajíc se tak obětí vlastní autostylizace! - Máňo, co říkal? - Že tě má rád, mamko, že si tě moc váží a že ti nechtěl ublížit." Výbornou politickou hrou Spiklenci o slabostech a významech demokracie pak předznamenává pozdější (samostatně vydanou) hru Odcházení.

26.09.2012

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Příjemné básně víceméně všech typů od romantických balad až po poetické popisy slezské přírody. Některé jsou méně povedené, některé více. A některé, především pak ty společensko kritické jsou geniální.

"Chléb s uhlím beru si do práce,
z roboty jdu na robotu,
při Dunaji strmí paláce,
z krve mé a z mého potu.
(...)
Všichni vy na Slezské, všichni vy, dím,
hlubokých páni vy dolů,
přijde den, z dolů jde plamen a dým,
přijde den, zúčtujem spolu!"

26.09.2012 4 z 5