Předčasný pohřeb (12 povídek) přehled
Horror je latinské slovo pro „hrůzu“ a „strach“ a vžilo se jako označení hrůzostrašných příběhů v literatuře a ve filmu. Edgar Allan Poe bývá často považován za jakéhosi praotce literárního horroru, ale není to označení přesné. Hrůzostrašné prvky se nacházejí v textech nejstarších, i v legendách, pověstech a pohádkách, a fungují povětšinou jako zaklínadlo, jímž se člověk odpradávna snažil odvrátit smrt. Poeovi předchází navíc i tzv. gotický román (gothic novel), u nás nazývaný také jako černý román nebo román hrůzy, který byl příznačný zvláště pro anglickou literaturu druhé poloviny 18. a začátku 19. století. U Poea se ovšem nejedná pouze o aplikaci preromantické fantastiky a strašidelna, ale daleko spíš o literární realizaci filosofické polohy, oscilující mezi jeho racionálněrealistickým východiskem a grotesknem coby uměleckým zobrazením absurdního bytí. V centru Poeova filosofického zájmu je tedy horror, ale ne ten gotický, preromantický, nýbrž intelektuálně gestický, známý jako horror vacui – strach před prázdnem. Je proto Poeův horror gestem nihilismu, a tím příbuzný nihilismu markýze de Sade nebo hraběte de Lautréamonta, či u nás Karla Hynka Máchy, a má jen málo společného s tajuplnem černých románů. To společné je ovšem současně i všelidské a vysvětluje onu zvláštní působivost Poeových metafor smrti, který je soustředěn v souboru Předčasný pohřeb. Povídky: - Pád do Maelströmu - Rukopis nalezený v láhvi - Podlouhlá bedna - Předčasný pohřeb - Jáma a kyvadlo - Sud vína amontilladského - Berenice - Zánik domu Usherů - Skokan - Maska Červené smrti - Příběh z Rozeklaných hor - Rozhovor Eirose s Charmionem... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Předčasný pohřeb (12 povídek). Přidejte ho na této stránce. Přihlašte se a napište ho.
Nový komentář
všech 13 komentářůSouvisející novinky - Předčasný pohřeb (12 povídek) (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Předčasný pohřeb (12 povídek) v seznamech
(aktualizováno 1x za hodinu)
| v Právě čtených | 2x |
| v Přečtených | 238x |
| ve Čtenářské výzvě | 2x |
| v Doporučených | 8x |
| v Mé knihovně | 72x |
| v Chystám se číst | 33x |
| v Chci si koupit | 11x |
| v dalších seznamech | 2x |
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Část díla
Edgar Allan Poe také napsal(a)
| 1978 | Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) |
| 2011 | Povídky |
| 2009 | Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky |
| 2013 | Černý kocour a jiné hororové povídky |
| 1964 | Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky |

80 %
77 %


Ve svém předchozím komentáři ke sbírce Na slovíčko s mumií jsem vyjádřil své překvapení nad jejím obsahem. Předčasný pohřeb mě (na rozdíl od protagonisty stejnojmenné povídky) nepřekvapil ani v nejmenším. Tak malý svazek a tolik kvalitních, hororových příběhů. Kniha obsahuje vlastně všechny autorovy horory, na které jsem postupně narazil v různých hororových antologiích, i takové, které jsem ještě neznal.