mcleod mcleod komentáře u knih

Modrá, nikoli zelená planeta Modrá, nikoli zelená planeta Václav Klaus

Přestože se tak často prezentuje, není tato kniha ani tak o klimatických změnách, jako spíše o svobodě člověka a o nevyrovnané odborné i celospolečenské diskuzi na téma globálních změn klimatu. Ani v těchto otázkách však kniha není zajímavá, především z důvodu, že je velmi ideologicky vyhraněná směrem, který nemám rád, včetně omezeného ryze ekonomického pohledu na budoucnost lidstva a Země. V odborných klimatologických pasážích se pak nepovedlo Václavu Klausovi vyvarovat několika faktických chyb, chybných úvah či dokonce demagogických tvrzení. Příkladem může být tvrzení, že lidstvo nemá problém se skleníkovými plyny, když objem vypouštěného CO2 na jednoho obyvatele planety klesá (což není překvapivé, když kontinuálně roste počet obyvatel). Či tvrzení, že se spalováním biopaliv dostává do vzduchu stejné nebo větší množství CO2 jako u fosilních paliv (která vznikla v dobách, kdy na Zemi bylo zcela jiné klima). Za problém také považuji autorův nekonzistentní názor na samotné globální změny. Na začátku knihy autor tvrdí, že neexistují, poté, že existují, ale nejsou způsobené člověkem, následně, že jsou způsobené člověkem, ale nemáme s tím nic dělat, což uzavírá názorem, že bychom s tím přecejen něco dělat mohli, ale pouze malé věci. Knihu tak považuji za velmi nepovedenou, mimo jiné také proto, že mě autor ani v nejmenším nepřesvědčil o své myšlence (že lidskou svobodu ohrožuje nesmyslný environmentalismus). Naopak mě spíše přesvědčil o tom, že problematice ani v nejmenším nerozumí a na celou věc se (podobně jako "jeho" environmentalisté) dívá ryze ideologicky. Jediné plus této knihy tak vidím v jejím přispění k rozpoutání potřebné diskuze o tomto tématu.

22.09.2012 odpad!

Filozofie pro každého Filozofie pro každého Richard H. Popkin

Výborná kniha přibližující základy klasické filozofie opravdu snad každému... přesto ne na úkor kvality a hloubky. Je ale škoda, že autoři víceméně zcela vynechali moderní filozofii, i když chápu, že by se tímto rozsah knihy značně rozrostl.

16.09.2012 4 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Tato kniha pro mě byla opravdovým zklamáním. Vzhledem k mému pohledu na život a na společnost a mé oblibě lidí, kteří jsou schopni a ochotni jít "hlavou proti zdi", jsem se na tuto slavnou knihu jednoho z předních představitelů nezávislého přístupu k životu a ke světu hodně těšil. Bohužel ale mé očekávání nebylo ani v nejmenším naplněno. Odhlédnu od skutečnosti, že velká část knihy je velmi nezáživným popisem nákupů a Thoreauova účetnictví (nakupování a peníze mi nepřijdou moc fascinující) a přejdu k nejpodstatnějšímu problému. Nejen, že je kniha neuvěřitelně arogantní při kritice všech lidí, kteří nejsou ochotni následovat Thoreauovo konání či alespoň jeho myšlenky... ale podle mého Thoreau ani neudělal nic světoborného. Prostě si s povolením obecních úřadů vybral hezký plácek u rybníka (život v lesích jsem si představoval trochu jinak, zmínil bych knihu a film Into the Wild)... kam mu prý navíc docházela vařit jeho máma (jak vtipně poznamenává kniha Kup si svou revoltu, která je k mému potěšení k Thoreauovi stejně kritická jako já). Ale hlavně od chudáků, kteří neměli co do pusy, koupil jejich dům, což bylo asi všechno, co měli, za směšnou částku, což ještě vyzdvihuje jako příklad nezávislého chování hodný následování (tato pasáž pro mě byla zřejmě tou příslovečnou poslední kapkou), vystěhoval je, dům rozebral a postavil si z materiálu dům vlastní (což, uznávám, určitě nebylo jednoduché). A pak si na poli pěstoval některé vlastní potraviny, většinu si ale koupil. Nějak jsem nepochopil, co je na tom tak revolučního (a hlavně pozitivního). Nemůžu si pomoct, ale kniha a její autor mi připomínají jeden výborný a můj oblíbený citát Franze Kafky (který je i pro mě výbornou intelektuální výstrahou): "Musíš hlavou prorazit zeď. Není těžké ji prorazit, neboť je z tenkého papíru. Těžké však je, nedat se klamat tím, že na papíře je už neobyčejně věrně namalováno, jak prorážíš zeď. Svádí tě to, abys prohlásil: "Což ji stále neprorážím?"" Možná by tehdy Thoreauovi neuškodila trocha sebereflexe a pokory ve vztahu k ostatním lidem.

EmilyJJJ: Díky za reakci. To, co udělal Thoreau, ale dělat nebudu, protože si vážím lidí, jejich práce a myslím si, že chudým lidem by se mělo pomáhat, aby mohli žít v důstojných podmínkách. Pokud bych chtěl "jít do lesů" jako Thoreau, tak si pořídím chatku v zahrádkářské kolonii... o čem opravdu uvažuji :-)

16.09.2012 odpad!

Teorie regionálního rozvoje: nástin, kritika, implikace Teorie regionálního rozvoje: nástin, kritika, implikace Jiří Blažek

Kniha shrnující nejpodstatnější teorie regionálního rozvoje... skvělé pro základní nastudování i jako start pro další studium vybraných teorií. Moderní teorie však jsou podle mého názoru až příliš podrobně rozebrány, kdy se studující může trochu ztrácet v přebytku informací.

16.09.2012 5 z 5

Hnutí '68 na Západě: Studentské bouře v USA a západní Evropě Hnutí '68 na Západě: Studentské bouře v USA a západní Evropě Ingrid Gilcher-Holtey

Nevím, zda to bylo špatným českým překladem, ale kniha se špatně četla a byla napsaná ne úplně příjemným stylem. Přesto obsahuje spoustu zajímavých informací o důležitém období západní civilizace, do detailu představené takřka pro každého, kdo se o problematiku roku 68 alespoň trochu zajímá.

16.09.2012 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Tato kniha je především deník třinácti až patnáctileté holky, která řeší své životní problémy spojené s dospíváním. Doplňkem pak je rozebírání situace Židů v nacisty okupovaném Nizozemsku či rozebírání válečné politiky jako takové. Tyto dva aspekty díla nejsou v rovnováze, proto čtenář, který čeká především ten druhý, může být z knihy zklamán. Přesto musím vyjádřit svůj obdiv ke stylu, jakým je kniha psána, stejně jako k nemálo hlubokým myšlenkám, které se v úvahách v knize objevují.

16.09.2012 3 z 5

Krajiny vnitřní a vnější Krajiny vnitřní a vnější Václav Cílek

Styl knihy bych nazval "lidovou filozofií"... Na jednu stranu je pěkné, že se Václav Cílek pokouší ke geologii i ke světu přistupovat trochu jinak než ostatní. Že hledá něco hlubšího, něco, co člověka přesahuje. V této knize jsem však narazil pouze na vcelku povrchní poetické úvahy o věcech, kterým autor při bližším ohledání snad vůbec nerozumí. Může to znít zajímavě, může to být příjemné na čtení, ale vzhledem k tomu, že autor jen klouže po povrchu a k ničemu nedojde, nemůže to čtenáři mnoho přinést...

16.09.2012 2 z 5