Modrá, nikoli zelená planeta

Co je ohroženo: klima, nebo svoboda? Václav Klaus v této knize veřejnosti předkládá své komplexní stanovisko k dnešní tolik zjitřené debatě o životním prostředí a zejména o tzv. globálním oteplování. Toto téma se stává zásadním ideovým a politickým střetem naší současnosti. Do jaké míry ovlivňuje klimatické změny člověk? Nakolik je možné jim zabránit nejrůznějšími omezeními a politickými zásahy? V. Klaus tvrdí, že nejlepším prostředím pro člověka je prostředí svobody, a právě tím je třeba poměřovat všechny představy a kategorické požadavky environmentalistů. Dochází k jednoznačnému závěru: ochrana přírody ano, environmentalismus ne! Text je psán živým a čtivým stylem, srozumitelným i laikovi a provází ho typický autorův humor a sarkasmus. Vydání první...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/88549/modra-nikoli-zelena-planeta-88549.jpg 2.5119
Literatura česká, Literatura naučná, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno, Dokořán

Kniha Modrá, nikoli zelená planeta

simecef
23.09.2019

Krásný příklad pseudovědeckého neumětelství. Kdyby toto předložil Klaus k obhajobě jako bakalářku, neuznali by mu to ani v Plzni. Je to argumentačně nepodložené, plytký cynismus člověka, který zcela postrádá zodpovědnost za životní prostředí, ve kterém žije. Dal bych dvě hvězdy, ale musím jen jednu, protože se tomu nedá ani smát.

Enviromentalist
20.05.2018odpad!

Kdybych mohl dát něco horšího než odpad, s chutí na to kliknu. Klausovi jde jenom o svojí vlastní propagaci a i když o ekologii vůbec nic neví, v pohodě znehodnotí vědecké práce a sám předloží práce nějakých rádoby vědců a ještě k tomu vytržených z kontextu. V polovině knihy stále dokola omílá tu stejnou větu a občas někam hodí mračící se sluníčko. Myslím, že by se měl soustředit na svoji kariéru, která už neexistuje a tohle téma nechat odborníkům.

Berny97
16.02.2018

S knihou jsem měl jeden problém. Vysvětlení a detailní analýza názoru proč si autor myslí že globální oteplování není problém přichází až v 2/3 knihy. Do té doby se pracuje s faktem, že globální oteplování nezpůsobuje člověk bez zásadního podložení fakty. Nicméně Václav Klaus ukazuje hluboké znalosti napříč mnoha obory, které dokáže dokonale propojit pro svou argumentaci. Skvělá a poučná kniha. Po přečtení by se hodila diskuze s nějakým zarytým environmentalistou.

de_baques
24.08.2017

Výborná kniha, která se racionálním způsobem zabývá agresivně/hystericky prezentovaným tématem GOt. Činí tak čtivým a srozumitelným způsobem.

Kniha předkládá v kostce řešení 4 základních otázek (a řady dalších neméně zajímavých):
1) Existuje GOt ? - Ano, v určitých časových obdobích , stejně jako gl. ochlazování
2) Je způsobeno člověkem ? - jistěže ne, GOt probíhalo např. 900-1300, 1850-1940, gl. ochlazování 1300-1850, 1940-1980... (Grónsko = zelená země), způsobeno pravděpodobně exogenními faktory (solární cykly), které při nejlepší vůli nemůžeme ovlivnit.
3) Je případné GOt špatné ? - jak pro koho - viz kapitola costs/benefits, kolik souše zmizí a kolik se ho stané nově obyvatelným ? kolik lidí zemře na vyšší teplotu a kolik nezemře díky menší zimě ? poměry jsou jasné...
4) Je vědecká obec jednotná v alarmismu ? Absolutně ne, viz desítky výzev a peticí, protistudií s podpisy nositelů NC.

Velký dík VK za to, že toto téma vzal za své a přispěl nemalou mírou k osvětě v mezinárodním kontextu.

fojtikjirik
27.09.2016odpad!

Pro mě nejhlubší dno odpadu. Už jen fakt, že autor (který ještě k tomu byl deset let naším prezidentem) pokládá peníze za důležitější než přírodu, stačí na to, abych dal v klidu odpad. I malé dítě ví jedno-prachy nejsou vše. Navíc ten úvodní obrázek (kde ho upalují na hranici) byl opravdu trapný. Ale úplně nejvíce mě dostaly tři věci:
1.) Jak enviromentalisty hned srovnává s komunisty nebo fašisty,
2.) kritizuje údajnou aroganci Al Gora a spol. (zrovna on)
3.) a má plnou pusu demokracie. Ten, který bez referenda (ještě k tomu v rozporu s tehdejší ústavou) rozdělil ČSFR.

Peleus
13.06.2016

Za pozornost, dle mého skromného názoru, stojí několikerá zmínka o existenci alternativních zdrojů energie, již nyní využitelných, pro které však zatím nenastal pravý čas. Nezbývá než čekat, s mírně optimistickým pohledem do budoucnosti.

Bonda
31.05.2016

Autor odmítá ekologickou politiku, ekologické plánování, ekologické normy, pravidla a jejich vymáhání. Ale jak by mohl ekonomický růst a blahobyt sám od sebe vyřešit environmentální problémy bez zavedení omezujících opatření „shora“, ze strany politiků? Není to vlastně svého druhu utopie?

VladimirTetur
16.12.2015

Dávám plnou palbu za chcaní proti neomarxistickému větru s autoritou prezidentské kanceláře. Pro člověka nepošahaného filosofickou fakultou jde o stručný, krátký a srozumitelný výčet základních argumentů. Klaus prezentuje svůj názor na globálněoteplovací doktrínu a její dogmata prakticky jen pomocí rešeršního aparátu. Jméno Klaus dostalo obsah mezi lidi, což je fajn a posloužilo to svému účelu. Docela dobře se to čte, takže to možná ani nepsal on.