maxihrosik maxihrosik komentáře u knih

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Cath je divná hrdinka, žije si ve svém vlastním světě, trpí několika fobiemi a její příběh je docela rozvleklý, až nudný. Na konci knížky však překvapeně zjistíte, že ji máte moc rádi a že se vám po ní bude opravdu stýskat. Doporučuji k přečtení, ale přiznávám, že vložené příběhy Simona Snowa jsem přeskakovala.

Jsem rozohněná Jsem rozohněná Tahereh Mafi

Autorka má dost neobvyklý styl vyprávění, který mě úplně dostal. Některé věty jsou přeškrtnuté a o to větší přitahují pozornost, některé se několikrát za sebou opakují v nezměněné podobě nebo s drobnými obměnami, aby se zvýšil jejich dopad, je tu hromada nečekaných slovních spojení a přirovnání, knihy jsou plné obecně přijímaných pravd a ideí (někdy moudrých, někdy jen líbivých), poskládaných do tak krásných vět, že mě chvílemi až brněla ruka, jak jsem přemáhala nutkání odhodit čtečku a někam si je poznamenat. Je velká škoda, že tak osobitým stylem je vyprávěn poměrně neoriginální příběh. Celá trilogie nepřináší nic převratného, jde o klasickou dystopii: neradostná budoucnost, zničená a zmutovaná příroda, nefungující společnost, tvrdý boj o nadvládu a omezené zdroje, vzpoura utlačovaných… Navíc (proč zas, proboha) je hlavní hrdinka krásná sedmnáctiletá holka s mimořádnými schopnostmi, která se zmítá mezi dvěma urostlými fešáky (mně by se líbil ten třetí) a rozpitvávání její citové rozpolcenosti a nejistoty je věnováno zbytečně moc prostoru na úkor akce nebo hlubšího vykreslení ostatních postav. Přesto vřele doporučuju. Určitě budou spokojené všechny fanynky Hladových her nebo Divergence (a asi i Stmívání).

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Upoutávka na tuhle knížku mě moc nezaujala. Tisíckrát provařené téma setkání dvou mladých lidí, poznamenaných tragédií, nepřízní osudu a smůlou. Hodně vysoké hodnocení na DB a navíc vřelé doporučení od mé momentálně nejoblíbenější české autorky mě ovšem nalomilo. Myslím, že se knížka bude líbit hodně lidem, je tam velká osudová láska, trochu tajemství, spousta moudrých vět a hezkých vyznání, nějaký ten nepřítel, vášnivý sex, štěňátka, dramatický závěr, vše zručně a čtivě sepsané. Netuším, proč to u mě nezafungovalo, nějak se mi nepodařilo se s hlavními postavami sžít. Nejsem sice žádná plačka, ale někdy se mi i u docela obyčejných příběhů svírá krk při drobných křivkách a nespravedlivostech, tady se kupily nebo odkrývaly tragédie jedna za druhou a nic. Možná, že za to může mé momentálně nabručené rozpoložení, tak se mým výlevem rozhodně nenechte od čtení odradit.
PS. Za obálku by měl být někdo potrestaný, je laciná a příběh vůbec nevystihuje.

Aspoň trochu normální Aspoň trochu normální Trish Doller

Podle anotace to vypadalo na klasickou zamilovanou romanci, zajímavou snad jen tím, že autorka píše v první osobě z mužského pohledu. Nevím, nakolik se jí povedlo realisticky zachytit, co by se mohlo odehrávat v hlavě dvacetiletého kluka po traumatických zážitcích v Afghánistánu, ale já jsem jí ten příběh docela zbaštila a líbil se mi. Nebudu se k němu asi vracet, ale další autorčiny knížky si nenechám ujít.

Holky někdy koušou Holky někdy koušou Chloe Neill

Odpočinková holčičí fantasy podle osvědčené šablony. V lidském světě žijí v částečném utajení upíři, čarodějky, kožoměňci, fae… Všichni jsou krásní a sexy, dost prostoru je věnováno oblečkům, účesům a jídlu, hlavní hrdinka - studentka literatury, přeměněná na upírku - je výjimečná a má mimořádné schopnosti, většina bytostí mužského rodu ji obdivuje, popřípadě miluje, nechybí nejlepší kamarádka (čarodějka), holčičí tlachání, rozebírání vztahů a pojídání zmrzliny. Od začátku je jasné, kdo bude ten jediný a pravý, neb je opakovaně zdůrazněna neodolatelná vzájemná přitažlivost a jiskření. Velkým plusem je, že ke sblížení dojde až po relativně dlouhé době, předchází mu oboustranné dohadování, drzé rýpání a slovní přetahování o dominanci (mnohdy opravdu vtipné), hrdinka si přitom dokáže zachovat důstojnost, takže není těžké se s ní ztotožnit. Děj má docela spád, bojuje se, intrikuje se, zrazuje se… Žádná intelektuálština, ale já se opravdu těším na další díly.

28.02.2016 4 z 5

Hell Boys Hell Boys M. T. Majar (p)

Autorka napsala příběh z mužského pohledu a myslím, že se jí to dost podařilo, ale nejsem chlap, takže je to možná jen ženská představa o tom, jak uvažuje druhá strana. Hlavní hrdina se živí jako placený společník, což mi moc neimponuje, ale je to vtipný sympaťák s hezkým vztahem k nezdárnému čtyřnohému mazlíčkovi, takže mu odpouštím. Děj hezky šlape. Je okořeněný nějakou tou erotikou a detektivní zápletkou, poměrně dramaticky zahájenou hned na prvních stránkách. Následně nedojde k žádným velkým odhalením, zvratům a překvapením, což je trochu škoda, protože rozehrané je to hezky, ale je jasné, že detektivní linie příběhu není to podstatné. Pro mě je důležité, že jsem se dobře bavila a krásně si odpočinula. Další knížku si nenechám ujít.

Královna Tearlingu Královna Tearlingu Erika Johansen

Pro mě hodně příjemné překvapení. Kelsea je od útlého dětství vychovávána v utajené izolaci dvěma pěstouny a připravuje se na svou budoucí úlohu královny. V devatenácti pro ni přijede královská garda, aby ji dopravila do Pevnosti, kde se má ujmout vlády, nikdo (ani ona sama) však moc nevěří, že přežije samotnou cestu nebo dokonce korunovaci, protože má příliš mnoho nepřátel - strýce regenta, zlou královnu ze sousední země, nájemné zabijáky, nepoctivé úředníky… Kelsea je chytrá, sečtělá a empatická, ale není moc hezká, je při těle a lidé předpokládají, že má stejnou povahu jako její matka (hloupá, marnivá a povrchní osoba), takže musí o autoritu, úctu a podporu svého lidu dost tvrdě bojovat. Čte se to vážně skvěle - už od poloviny jsem smutně počítala stránky a litovala, že se nezadržitelně blíží konec, naštěstí je první díl částečně ukončen, takže to tolik nebolelo.

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Ostrov Entry by klidně mohl být čtvrtým dílem série Ostrov Lewis. Příběh se odehrává ve dvou liniích - současná na ostrově Entry v Kanadě, historická na ostrově Lewis ve Skotsku. Opakuje se i stejná finta, kdy současný příběh je vyprávěn ve třetí osobě a historický v první osobě, takže se člověk rychle zorientuje, v které době se právě nachází. Popis prostředí je úžasný, oba hlavní hrdinové sympatičtí a příběh napínavý, dojemný i poučný. Pro mě trošku pokulhává detektivní zápletka, ale celkový skvělý pocit z knížky mi to nekazí.

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Zajímavá, čtivá dystopie s moc hezkým závěrem a úplně zbytečným epilogem. Upřímně doufám, že je tímto příběh ukončený a že se na něj autorka nepokusí v budoucnu naroubovat nějaký další díl, raději ať napíše nový, stejně skvělý příběh.

Bruno, Chef de police Bruno, Chef de police Martin Walker

Ačkoliv je hned na začátku spáchána brutální rituální vražda starého muže a na konci odhalen pachatel, skoro se nehodí zařazení mezi detektivky. Děj se odehrává na kouzelném francouzském venkově a vyprávění o místních obyvatelích, jejich způsobu života, přistěhovalecké problematice i rebelii proti nařízením EU má až durrellovsky vlídnou atmosféru. Hlavní postava - Bruno, šéf městských strážníků - je přirozeně inteligentní, vtipný, pohodový, sebevědomý, uvážlivý, statečný, trochu požitkářský chlap, kterého naprosto miluju. Jediným záporem knihy je, že jsem si při jejím čtení oslintala bradu a téměř vyplenila lednici - neustále se tam totiž něco fantastického vaří, baští a ochutnává.

27.02.2016 5 z 5

Má noc je tvůj den Má noc je tvůj den Melanie Rose

Od chvíle, kdy hlavní hrdinku Jessiku zasáhne blesk, přeskakuje mezi životy dvou žen. Jak je to možné, moc vysvětleno není, jen je tam neurčitá zmínka o teorii relativity, ale vlastně je to úplně jedno. Oba paralelně se odvíjející příběhy jsou zajímavé a dobře napsané. Jako mladá svobodná dívka potká osudového muže, ale musí řešit problémy v zaměstnání, jako dobře finančně zajištěná žena a čtyřnásobná matka si vytvoří hezký vztah se „svými“ dětmi, ale nedaří se jí to samé s manželem. Sympatická je v obou rovinách, takže jsem jí hodně fandila a přemýšlela jsem, jak se z toho začarovaného kruhu dostane, aniž by to jí nebo jejímu okolí moc ublížilo. Nic moc geniálního mě nenapadlo, takže jsem celá napjatá hodně rychle dočítala. Bohužel autorka je na tom s fantazií asi stejně jako já a moc se nepředvedla. Trošku mi tím zkazila celkový dojem, ale i tak si jí přiřadím k oblíbeným spisovatelům a budu vyhlížet další knížku.

27.02.2016 4 z 5

Dobrý v posteli Dobrý v posteli Jennifer Weiner

Téhle knížce jsem se díky naprosto zavádějícímu a nesmyslnému názvu dlouho vyhýbala a i po jejím přečtení jsem docela v rozpacích. Příběh mladé redaktorky a scenáristky, jejíž humor ocení především celoživotně oplácanější čtenářky (tedy i já), je čtivý, vtipný a sebeironický, v závěru se však z nepochopitelných důvodů nepěkně zvrtne v cosi tragického, depresivního, slzotvorného a kýčovitého. Škoda.

27.02.2016 3 z 5

Tím všechno začíná Tím všechno začíná Robyn Schneider

Poměrně jednoduchý příběh - sedmnáctiletý úspěšný tenista po autonehodě přehodnocuje dosavadní způsob života, přátele, plány, vysněné cíle a hledá a nachází nové. Není to bomba, která by ještě dlouho po dočtení zaměstnávala mozek, ale čte se moc hezky a hlavní hrdina je sympaťák, kterému nelze nefandit. Tak nějak by asi měly vypadat YA knížky.

22.02.2016 4 z 5

Stíny horkého léta Stíny horkého léta Parry Bronwyn

Nevím proč, ale tak trochu jsem doufala v australskou obdobu Ostrova Lewis od Petera Maye, u kterého jsem často měla pocit, že dýchám mořský vzduch a krčím se před prudkým větrem a deštěm. To úplně nevyšlo - klokan na mě z žádné stránky nevykoukl, lesní požár nepálil, divoká příroda neoslňovala. Příběh nebyl špatný, jen trošku překombinovaný a nedotažený, se zbytečně brutálním násilím. Obě hlavní postavy byly sympatické, houževnaté, loajální a odvážné, ale takové neosobní, takže se mi pod kůži nedostaly. Mé hodnocení je tak půl na půl - čtivě napsaná dobrá detektivka, na kterou rychle zapomenu a další díla autorky nedočkavě vyhlížet nebudu, pokud se mi však dostanou do ruky, přečtu si je.

22.02.2016 3 z 5

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

Tuhle knížku už jsem jednou začala číst, ale po pár stránkách ji odložila. Chyba. Příběh je skvělý. Hlavní hrdinové nejsou nejkrásnější, nejsympatičtější, nejúspěšnější a nejoblíbenější středoškoláci na světe a jejich vzájemný vztah se vyvíjí hodně pomalu, ale o to snazší je se do nich vžít, pochopit je a oblíbit si je. Závěr je trochu na zabití. Pět minut jsem sprostě nadávala, deset minut hledala na internetu, jestli bude pokračování, a pak pochopila, že je vlastně dokonalý. Za mě velká spokojenost.

22.02.2016

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Přirozený a čtivý styl psaní, chytře poskládaný a dojemný příběh, dobře vykreslené postavy. Četla jsem jedním dechem, ale přesto jsem si v první polovině udržovala od všech citový odstup a ve druhé se trochu vztekala, na posledních pár stránkách jsem malinko slzela. Hlavní poselství knihy mělo být pravděpodobně o nutnosti nehrabat se v minulosti a umění odpouštět, ale pro mě je to spíš smutné poznání, že nejnespravedlivější nástroj mučení je svědomí - nejhodnější a necharakternější lidi potrápí nejvíc, hajzlům neublíží vůbec.

22.02.2016 5 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Naprostý poklad pro sběratele citátů a úryvků. Knížka obsahuje spoustu krásných myšlenek a vět. Sedmiletá holčička královského původu, která má plnou hlavu poezie, fantazie a bájných příběhů, vypráví o osudu své rodiny. Začíná to pohodově popisem domácnosti a přípravami na oslavu Nového roku, pak se pomalu začnou utahovat šrouby. Nechci spoilerovat, takže jen pár hesel: částečná autobiografie, Kambodža, 1975 - 1979, komunistická revoluce, Rudí Khmerové… Knížka je vážně skvělá, chvíli mi sice trvalo přijmout styl psaní a jinou kulturu, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Jsem trochu zeměpisný a dějepisný barbar, takže jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí a docvakly mi některé souvislosti, nejpůsobivější je ovšem popis chování lidí a vývoj jejich charakterů v extrémní situaci. Příběh chvílemi dojímá, chvílemi rozpaluje doběla, ale rozhodně se nedá snadno vypudit z hlavy.

22.02.2016 5 z 5

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Od spisovatelky jsem četla jen zamilované románky pro náctileté, takže mě opravdu zajímalo, jak si s jiným žánrem poradila. No, podle mě skoro stejně jako s Krásnou katastrofou. Knížka má chytlavý začátek a pak krásně šlape zhruba do poloviny, pak začne trochu škobrtat, ale pořád je to v pohodě. Nakonec přijde závěr a je to divný. Příliš velká koncentrace náhodných událostí a docela sobecké chování jedné z hlavních kladných postav nějak zazdí předchozí příběh, až člověk k dalším osudům hrdinů skoro zlhostejní. Něco je tam prostě špatně, takže za sebe doporučuji jen napůl.

22.02.2016 3 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Z téhle pětidílné středověké série jsem zatím četla jen první díl, ale ty další si určitě nenechám ujít. Knížka se čte skvěle. Přes drobné romantické vsuvky, působí celý příběh hodně realisticky, ale přiznávám se, že nejsem dost vzdělaná, abych ohodnotila skutečnou historickou autentičnost. Je možné, že dějepisný nadšenec si bude vzteky rvát vlasy, ale já jsem spokojený laik, takže doporučuji.

21.02.2016 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Druhý díl ze série Ostrov Lewis. Komu se líbila Skála (mě moc), nebude zklamaný. Opět je to takové nedetektivní. Na začátku je zavražděný muž, moc se nevyšetřuje (spíš jen vzpomíná a povídá) a na konci dojde k trochu dramatickému, ale ne moc překvapivému rozuzlení. Zvláštní je vyprávění v první osobě z pohledu muže, trpícího stařeckou demencí. Nevím, jestli je to jen spisovatelova představa nebo to má reálné lékařské základy, ale takové stáří bych prožila hodně nerada.

21.02.2016 5 z 5