Matt Baker Matt Baker komentáře u knih

Chrám Matky boží v Paříži Chrám Matky boží v Paříži Victor Hugo

Až na velmi vyčerpávající architektonické popisy a náboženské a filozofické úvahy jsem knihu přečetl jedním dechem. Mám rád historická díla odehrávající se ve Francii.

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Velmi zdařilé dílo anglické literatury. Ani bych neřekl, že je tato kniha psána pro dětské oči. Například při závěrečném pohledu do mysli odsouzeného žida mi běhal mráz po zádech a bylo mi ouzko.

R. U. R. / Bílá nemoc / Matka R. U. R. / Bílá nemoc / Matka Karel Čapek

Všechna tato tři díla po kupě vzdávají hold dle mého názoru nejlepšímu českému spisovateli - Karlu Čapkovi.

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Povídky z druhé kapsy mi přišly malinko lepší než jejich předchůdci z první kapsy.

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Neměl jsem problém knihu přečíst během chvilky, jen opravdu minimum povídek mi nesedlo.

Matka Matka Karel Čapek

Toto dílo mi navždy zůstane v paměti.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Až na nečekaně zamotaný konec jsem spokojený. Hlavní postava vědce Prokopa mi byla velmi sympatická, sdílím jeho názory týkající se zneužívání technického pokroku a vědy k válečným účelům a k získání moci nad ostatními.

Láska – vybrané citáty Láska – vybrané citáty Paulo Coelho

Tuto knihu jsem přečetl jedním dechem, spoustu zdejších citátů mi snad uvízne v paměti i v srdci po zbytek života. Získal jsem díky ní nové náhledy na svět a pomohla mi v době, kdy jsem na tom nebyl po psychické stránce moc dobře.

04.01.2015

Italské listy / Anglické listy / Výlet do Španěl / Obrázky z Holandska Italské listy / Anglické listy / Výlet do Španěl / Obrázky z Holandska Karel Čapek

Mé první setkání s původním českým cestopisným dílem mne ohromilo. Karel Čapek dokázal nádherně vystihnout atmosféru evropských zemí 20. a 30. let minulého století a barvitě i s notnou dávkou humoru převyprávět své cesty po evropském kontinentu.

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Psychologická díla mám velmi rád, dokonce je někdy i přímo vyhledávám. Sice mám Karla Čapka velmi rád, ale zde mi k dokonalosti stále něco chybělo.

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Jedna z mých oblíbených pohádkových knížek, kterou si dodnes pamatuji a možná si ji brzy znovu přečtu. Nejvíce se mi líbila Velká policejní pohádka a Pohádka pošťácká.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nádherné dílo českého velikána Karla Čapka, které dodnes nebylo překonáno. Jeho odpor k válce a nastoupivšímu nacismu v sousedním Německu ze stránek knihy přímo čiší. Osudu doktora Galéna mi po přečtení bylo velmi líto. Jeho oběť byla pro mne nečekaná.

Čtyři kapitáni Čtyři kapitáni Nikolaj Kornejevič Čukovskij

Jedna z mých nejoblíbenějších knih z edice KOD. Nejvíce mne potěšilo sepsání výprav čtyř velkých mořeplavců dohromady v jediné knize.

03.01.2015 5 z 5

Poslední plavba kapitána Lapérouse Poslední plavba kapitána Lapérouse Nikolaj Kornejevič Čukovskij

Tato kniha mne přivedla k vyhledávání námořních kapitánů a objevitelů a k jejich dobrodružným výpravám. Obzvláště toto dílo mne zaujalo, jelikož jsem do té doby neznal tohoto významného mořeplavce a objevitele.

03.01.2015 4 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

U této knihy opravdu nevím. Velmi mne zaujalo prostředí Podkarpatské Rusi, které mne vždy zajímalo. S obsahovou a hlavně dějovou stránkou knihy to už bohužel bude horší. Jelikož vždy rozečtenou knihu dočtu, horko těžko jsem tuto knihu udolal. S postavami jsem neměl žádný problém, jen celkový děj neměl dle mého názoru žádnou jiskru a byl zbytečně rozvláčný. Nejvíce mne zaujal až konec knihy a ta část, kdy Nikola poprvé zjistil, že je nezranitelný kulkou.

03.01.2015 3 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Sice obvykle poezii neholduji, ale tuto knihu jsem si musel alespoň jednou přečíst, jelikož miluji Slezsko a většinu míst z této básnické sbírky jsem měl tu čest osobně navštívit. Až na pár výjimek byly básně velmi příjemné a několik si jich i stále pamatuji.

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Nejmilovanější kniha mého dětství. Nesčetněkrát jsem se k ní vrátil a vždy mne uchvátila. Nedávno jsem zjistil, že existuje i druhý díl, tak se těším, až si ho přečtu také.

03.01.2015

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Ze začátku jsem měl problém dostat se do děje knihy, ale s postupnou proměnou hlavní postavy v monstrum jsem se dokázal přimět k pokračování a vychutnal jsem si přerod mladého, krásného, ale naivního a tím pádem snadno zmanipulovatelného Doriana v jednu z nejodpornějších bytostí literatury. Až na jednu či dvě zbytečně zdlouhavé kapitoly jsem si knihu nakonec velmi vychutnal.

Slavík a růže Slavík a růže Oscar Wilde

Neskutečně dojemné dílo, jež mne nadchlo už v mých dětských letech na základní škole. I po několikerém přečtení se před autorem musím sklonit.