Matiniela Matiniela komentáře u knih

Úvahy a projevy Úvahy a projevy Tomáš Baťa

Baťa byl velice chytrý a jeho myšlenky jsou nadčasové. Kdo by čekal, že taková velká osobnost se narodí u nás a vybuduje z firmu, která je svého druhu největší na celém světě? Kdybychom měli více Baťů, myslím, že naše země by byla úplně někde jinde. Knihu jsem slyšel jako audioknihu a určitě si ji koupím do své knihovny a to ve Zlíně :)

28.08.2018 5 z 5

Troppau 1945 : Opava v roce nula Troppau 1945 : Opava v roce nula František Švábenický

Tato kniha mapuje válečné dějiny hlavního města Slezska. Popisuje události ve městě před, v průběhu a po válce. Doporučuji pro všechny milovníky historie a pro ty, kteří se zajímají o události druhé světové války ve Slezsku.

05.08.2018 5 z 5

Sochy na Karlově mostě v Praze Sochy na Karlově mostě v Praze Karel Boromejský Mádl

Autor se ve své knize zabývá středověkými a barokními sochami, které byly umístěny na Karlově mostě. V knize je všech 26 soch zachyceno na obrázcích včetně zajímavého autorova výkladu. Pro milovníky Prahy a Karlova mostu rozhodně doporučuji.

10.04.2018 4 z 5

Mizející Ostrava Mizející Ostrava Květoslav Kubala

Tato kniha je pro ostravské patrioty povinnost. :) Nádherné fotky mizejicí Ostravy.

07.01.2018 5 z 5

Odysseus Odysseus James Joyce

Odysseus je velice zvláštní kniha. Jedná se o dílo, které není jednoduché číst. Nejvíce se mi líbil poslední 30 stránkový monolog. A co si tedy myslet o tomto díle nejlépe napsal Martin Pokorný v závěru knihy.

Četba Odyssea nemá být atletický výkon, z něhož si člověk odnáší kýženou trofej. Odysseus je jako město: městem se neprochází v jedné dlouhé lince, ale křížem krážem - a znát nějaké město dobře je cosi jiného než znát všechny jeho ulice.

04.06.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Klobouk dolů před Kateřinou Tučkovou. Autorka se chopila velice obtížného tématu našich temných dějin. Vyhnání Němců byl zločin, za který si náš národ ponese nálepku už navždy. Velice silný příběh. Myslím si, že tato kniha by měla být povinná ve školní četbě. Určitě jedna z nejlepších českých knih, co kdy byla napsána.

24.08.2015 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Geniální a velkolepé nadčasové dílo. V Bratrech Karamazových vidím obraz naší společnosti. Lidskou psychiku umí tak dobře popsat jen Dostojevskij. Rozhodně doporučuji všem.

02.09.2014 5 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Skvěla kniha, která bez příkras popisuje dnešní Japonsko. Nelze než doporučit.

10.05.2014 5 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Přečetl jsem všechny knihy od Kundery, ale tato je moje nejoblíbenější. Krásně zamotavá lidské osudy a ukazuje jak někteří lidé mužou být odporní.

17.03.2014 5 z 5

Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti Friedrich Nietzsche

Kniha dobře doplňuje knihu Tak pravil Zarathustra. Nietzsche se na rozdíl od ostatních filozofů čte velice snadno a jde cítit, že byl příznivcem Buddhismu. Knihu doporučuji všem a nejvíce těm co mají rádi nadčasové myšlenky a kvalitní četbu.

Kdo dosáhne svého ideálu, ten jej právě tím překročí.

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Největší klasika ze všech klasik. Nemám víc slov.

17.03.2014 5 z 5

Další geniální kniha od Murakamiho. Kniha krásně doplňuje Murakamiho dřívější tvorbu. Kniha je spíše pro ty co už od Murakamiho něco přečetli. Nelze než doporučit.

23.02.2014 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Velice zajímavá kniha. Kdo má rád Malého prince tak se mu určitě bude líbit i Tracyho tygr.

08.02.2014 5 z 5

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Nádherná kniha, která určitě v zaujme každého.

26.01.2014 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Velice zajímavá kniha. Doporučuji všem co mají rádi Murakamiho.

09.01.2014 5 z 5

Vyšel jsem dřív než hvězda ranní Vyšel jsem dřív než hvězda ranní Alexandr Sergejevič Puškin

Nádherné dílo a to poezii moc nemusím.

08.01.2014 5 z 5

O jistotě O jistotě Ludwig Wittgenstein

Geniální kniha. Všem doporučuji.

30.11.2013 5 z 5

Tato kniha je skvělým pomocníkem po cestě jmenen život. Doporučuji všem.

07.11.2013 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Výborná kniha. Přečetl jsem ji jedním dechem. Murakami umí jednu věc a to upoutat čtenáře. Doporučuji všem.

15.08.2013 5 z 5

Odysseia Odysseia Homér

Krasná kniha a ještě krásnější příběh.

08.08.2013 5 z 5