Marxt5 Marxt5 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Skvěle přirovnané vlastnosti lidí v totalitních režimech, zároveň neuvěřitelný a přesný pohled do budoucna, ostatně na to už jsme zvyklí z 1984 (ačkoli Farma zvířat vyšla dříve).

10.10.2020 5 z 5

Hrabě Nula Hrabě Nula William Gibson

Za mě tomu něco málo chybělo. Myslím si, že to nebylo ani tolik o spoustě specifických pojmů, ale možná spíše o chaotičnosti děje, možná o celkovém vyznění.
Je jasné, že i Neuromancer se čte poněkud složitěji, ale u Hraběte mi přišlo, že ten výsledek nestál až tolik za to. Určitě bylo zajímavé opět propletení příběhů, jejich vykreslení a po delším zamýšlením jejich propojení a celkové vyznění, ale něco, co jsem u Neuromancera našel, tu zkrátka chybělo.

03.10.2020 4 z 5

Můj první vstup do tvorby P. K. Dicka, a rozhodně mě nezklamal. Myšlenky mi často připomínaly 1984, jinak šlo o parádní sci-fi jízdu, kterou prolínaly velmi zajímavé myšlenky, například o myšlení androidů/robotů. Kniha se četla rychle a pohodlně, jazyk Dicka je, na rozdíl od dejme tomu Gibsona, mnohem srozumitelnější.
Určitě doporučuji.

21.09.2020 5 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Bible kyberpunku se tomu neříká nadarmo!
Už dlouho jsem se tak neponořil do knihy jako u Neuromancera.
Příběh je nabitý od začátku až do konce, a to se jedná o knihu, která se považuje za zakládající knihu kyberpunku, přesto je plná akce technologií či nápadů, které mi připadají geniální, autor se rozhodně nestyděl. Například myšlení umělé inteligence.
Kromě toho má autor v knize další spoustu nápadů, které můžeme vidět již dnes, či jsme očividně blíže jejich realizaci.
Dále mě zaujala hloubka postav, jelikož mi přišlo, že každá postava má své důvody ke svým činům, má svou historii, kterou jsme se dozvídali až v průběhu,...
Ano, kniha se čte mírně složitěji, jak kvůli názvům, které jsou buď ze světa IT, nebo jde o autorova vymyšlená, tak kvůli přetlaku postav či situací. Myslím si, že minimálně pro mě to byla však vždy menší výzva a po chvíli čtení vždy vše zapadlo do sebe a ke konci díla do sebe zapadly všechny části skládačky a vytvořily tak celistvé dílo... Bibli kyberpunku.

30.08.2020 5 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Oficiální zakončení série je v určitých aspektech uspokojující, zároveň si myslím, že samotný závěr byl spíše deus ex machina než promyšlený a dobrý závěr. Trochu škoda.

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Kniha je překvapivější a možná mírně dospělejší než první díl.
Zajímavý děj a zajímavý vývoj postav. Rozhodně lepší než film.

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Super!
Kniha se četla skoro sama, bylo skvělé vidět ne úplně vzorného vyšetřovatele a jeho myšlenkové pochody. Všechno do sebe pěkně zapadlo. Pěkná detektivka!

Areston Areston Josef Pecinovský

Super nápad!
Pěkná knížka, skvěle vymyšlené postavy, skvěle se mi představoval celý svět v knize. Líbil se mi jak koncept, tak zpracování. Areston měl výborně vymyšlený systém a všechno do sebe zapadalo.

Hirošima Hirošima John Hersey

Silný zážitek, myslím, že tyto popisy scén zněly spíše jako z jiného světa, o to víc byly silnější.
Drsná kniha o různých lidech. V dnešní době možná trochu méně čtivý jazyk.
Doporučuji, 4/5.

Úvod do buddhismu Úvod do buddhismu Tändzin Gjamccho

Hodně kondenzované, na můj vkus až moc termínů na to, že má jít o úvod do buddhismu, ale určitě jde o pěknou knížečku do kapsy s pěkným shrnutím základů buddhismu.
Doporučuji, nejlépe pro lidi, co už si ale něco přečetli a o buddhismu už něco vědí.

McAtrix recesed McAtrix recesed Adam Roberts

Už je to nějaká chvíle, co jsem knihu četl, ale můžu říct, že to nebyla za nějakých padesát korun špatná koupě.
Kniha je spíše průměrná, ale člověk se musí pousmát nad určitými pasážemi jako například jen scéna s pilulkami.
Doporučuji jako odlehčené a nejlépe levnější čtení.

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Opět úžasné dílo. Styl psaní je pořád podobný, dobře se to čte.
Líbily se mi opět určité nové aspekty jako parta, ke které se Ciri přidá či chození po poušti, hon na Ciri. Tlak na Ciri postupně graduje a je cítit, jak se všechno dává do pohybu.

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

A opět úžasná kniha od Sapkowského. Tentokrát jde o první román a je vidět určitý rozdíl, ale opět se mi četlo dílo skvěle. I tak má autor tendence udělat kapitoly s menším vypointováním, jako u povídek, to dodává knize na dynamičnosti. Kniha se mi opět líbila a stojí za přečtení!

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Super! Podle mě ještě lepší než první díl, ačkoli v prvním šlo o známější příběhy.
Opět jde o povídky a za mě nejlepší byla, možná trochu odlehčenější než zbytek, „Trochu se obětovat”. Nejen na této povídce bylo krásně vidět, jak hluboké postavy a souznění s nimi může čtenář pociťovat.
Opět úžasná kniha!

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

První kniha se zaklínačem, ze začátku jsem se musel trochu začíst, potom jsem si ale na styl psaní autora zvykl a četlo se to úplně samo. Dnes už legendární fantasy povídky o zaklínači si rozhodně zaslouží svůj věhlas. Doporučuji.

19.07.2020 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Super cyberpunk knížka, pěkný příběh, super postavy, akce.
Myslím, že snad každého musí vtáhnout svižný a zajímavý děj, za mě i celkem překvapivý konec.
Svět se mi líbil také, ať už to bylo celé město a jeho představitelé systému, tak drobnosti například v metru jako seriály či inzeráty.
Toto všechno udělalo úžasný obraz Prahy budoucnosti.
Určitě doporučuji.

Sekera a skála, meč a žár Sekera a skála, meč a žár Robert M. Wegner

Nejdříve se mi do knihy začítalo pomalu, ale později jsem tomu úplně propadnul, a to jak první části s Kennethem, tak s Yatechem, osobně bych byl za pokračování příběhů Horské stráže, u některých příběhů jsem byl opravdu bez sebe vyprávěním autora. Bohatý a poutavý jazyk provází celou knihu. Své si najde milovník fantasy či military. Doporučuji.

03.07.2020 5 z 5

Pošťákova snoubenka Pošťákova snoubenka Denis Thériault

Kniha navazující na předešlý díl se mi líbila asi stejně, líbí se mi nápady směřující zase úplně k jinému typu knihy. Od dopisů se dostáváme spíše k psychologickému románu, kdy sledujeme Biloda a Taniu a jejich myšlenkové pochody.
Stojí za přečtení, autor umí vždy překvapit.

20.06.2020 5 z 5

Překvapilo mě to. Knížka je celkem krátká, ale zapůsobila na mě zápletkou. V ději se objevuje především haiku, obecně tedy poezie do které jsem dříve moc neproniknul, tyto básně mě však oslovily, pěkně provázejí dějem.
Stojí určitě za přečtení!

18.06.2020 5 z 5

Malá kniha buddhismu Malá kniha buddhismu Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Základní buddhistické myšlenky shrnuté v citátech, pěkná knížka. Přibližuje buddhismus v mnoha směrech.

13.06.2020 5 z 5