Úvod do buddhismu

Druhé vydání stručného přehledu tibetského buddhismu z pera současného dalajlamy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32707/uvod-do-buddhismu-32707.jpg 3.924

Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno:, DharmaGaia

kní
26.06.2017

"Dokud tento vesmír bude trvat, dokud v něm živé bytosti budou přebývat, kéž i já zde mohu setrvat, abych rozptyloval utrpení světa."

Ajinka126
09.02.2017

Ani bych to nenazvala úvodem, ale spíš takovou základní osnovou toho, co Buddhismus je, co obnáší, představuje a přináší. Není to úplně jednoduché, pokud chcete opravdu zjistit o co jde, proto tohle do začátku mohu jen doporučit. Aspoň rychle zjistíte, zda to je pro vás to pravé nebo ne.

černoboh
16.03.2015

Skutečně velice útlá a stručná knížečka. Rozsahem nejspíš nepřekračuje delší článek (ze 104 stran malého formátu je textu určeno asi 60, zbytek je rejstřík, bibliografie, atd), čili pro průměrného čtenáře to může být i jednohubka na hodinku. Na druhou stranu obsahuje mnoho abstraktních pojmů a tibetských či sánskrtských termínů, což pro člověka neznalého značí určitou komplikaci. Co se týká obsahu, tak ten může dostatečně posloužit snad jen lidem, kteří jsou buddhismem zcela netknutí, protože je rozdělen do 20 základních bodů, v nichž se dalajlama snaží co nejjednodušeji vysvětlit jednotlivé podstaty buddhismu. Osobně pochybuji, že by si někdo z této publikace odnesl alespoň minimálně ucelenou představu o tom, co to buddhismus je, na druhou stranu je to možná dobrý odrazový můstek pro to, udělat si jakousi osnovu buddhismu a díky doporučené literatuře pokračovat v dalším studiu. Pasáže obsahující některé hlubší filozofické podstaty buddhismu je myslím takřka nemožné pochopit bez dalších znalostí.