Sekera a skála, meč a žár

Meekhánská Říše zahrnuje mnoho národů, ale má i mnoho nepřátel. Naštěstí však i Horskou stráž, která na Severu v boji s nepřáteli dokáže téměř nemožné. Ovšem dodržování neobvyklých kmenových tradic Yatecha z jižního kmene Issarů vede k tragédii… Robert M. Wegner dokázal vytvořit originální magický svět fantasy i napínavé akční scény tak, že za jednu z povídek obdržel prestižní cenu Janusze A. Zajdla. Vzbudil však nadšení nejen mezi literárními kritiky, ale především mezi polskými čtenáři, kteří ho neváhali přirovnat k nejúspěšnějším tvůrcům moderní fantasy – Stevenu Eriksonovi a Joeu Abercrombiemu. Mimořádný úspěch povídkového souboru na polské scéně se samozřejmě neobešel bez pokračování, druhý svazek série vyšel o rok později a je chystán i v českém překladu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/97_/97873/sekera-a-skala-mec-a-zar-ofJ-97873.jpg 4.438

Příběhy z meekhánského pohraničí 1.

Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno, Laser-books (Laser)

Opowieści z meekhańskiego pogranicza: Północ - Południe, 2009

Kniha Sekera a skála, meč a žár

Metla

Osm dobrých až výborných povídek z jednoho světa je rozděleno nejen lokalitami, kde se odehrávají, ale také stylem psaní. Zatímco první čtyři příběhy se věnují událostem na severu Meekhanské říše a spolehlivě osloví (nejen) příznivce military fantasy, s přesunem na jih se do textů vkrade mnohem více melancholie a nutnosti soustředit se, přemýšlet.
Bez mučení přiznávám, že se mi lépe četlo o přímočařejších akcích severských horalů, které mi trochu připomněly Abercrombieho knihy, akorát v nich je mnohem více prostoru pro hrdinství a vůbec ty lepší lidské stránky. Hlavní postava poručík Kenneth-lyw-Darawyt je sympaťák, aniž by na sebe strhával přemíru pozornosti - fandit se tak dá jeho Šestému pluku jako celku.
Každý příběh je trochu jiný; osobně na mě nejvíc zapůsobilo vyprávění o jedné velké bitvě v druhé povídce "Všichni jsme Meekhánci", ale příliš nezaostaly ani diplomatické hrátky v "Šarlatu na plášti". Následující "Krev našich otců" se mohla pro změnu pyšnit pochmurnou až hororovou atmosférou i zápletkou.
Přesun k novým osobám v polovině knihy nebyl nijak obtížný, přesto mi úplně nevyhovovalo líčení událostí napřeskáčku, po malých dávkách, spousta tápání než se člověk dobral výsledku. Také pouštní prostředí pro mě není tolik atraktivní jako zasněžené hory, jakkoliv tady Wegner představil fascinujícím způsobem kruté kulturní zvyklosti. Povídkám z jihu nechybí akční pasáže, těžiště příběhů však leží spíše v nitru hlavního hrdiny - bojovníka Yatecha, rozpolceného, pochybujícího, zlomeného a přece odhodlaného bojovat. Asi nejčtivější z této části je úvodní "Protože tě miluji víc než život", další "Kdybych měla bratra" je jakýmsi volným pokračováním, přidávajícím mnoho zajímavých a dojemných střípků do mozaiky. Třetí "Polibek štíra" už byl na můj vkus příliš snový a roztříštěný, navíc nemám v oblibě zasahování božstev do jinak víceméně lidského světa. Poslední povídku bohužel sráží konec-nekonec, je vlastně pouhou předehrou toho, co (pravděpodobně) bude detailněji vysvětleno až v dalším díle. Ten si rozhodně nenechám ujít - Wegner patří mezi zdatné polské autory, kteří si zaslouží pozornost čtenářů.
Plastovým mečem své dcery pasuji knihu na zářivě čtyřhvězdičkový titul - s dodatkem, že mnoha jednotlivým scénám bych dala i 100%, jen dohromady to zatím úplně neladilo.

Hellrampage
19.10.2018

Hneď na úvod musím napísať, že je veľká škoda, že vydavateľstvo Laser vydalo zatiaľ len prvé dve knihy, aj keď Wegner napísal už štyri. Wegnera by som označil za nového nádejného nástupcu pána Sapkowského.

Prvý diel sa zaoberá severom a juhom Meekhánského pohraničia a obe tieto oblasti sú odlišné ako ľad a oheň. Porovnanie s Eriksonom vôbec nie je na škodu. Atmosféra je dostatočne temná a svet krutý, na druhú stranu sa tu dá nájsť veľa zaujímavých kmeňov a ľudí, ktorí žijú úplne odlišne od ostatných. A história sveta, aj keď Wegner nejde až tak archeologicky do hĺbky ako Erikson.

Wegner, na rozdiel od Eriksona, lepšie pracuje s emóciami čitateľa. Vie vás dojať a minimálne raz k slzám (v poviedke Šarlat na plášti). Preto som si šiestu rotu poručíka Kennetha obľúbil. Síce nie viac ako Paličov mostov, ale sú v tesnom závese. Prvá polovica knihy a štyri poviedky, ktoré sledujú šiestu rotu som si užil. Menilo sa ako prostredie, tak zápletky. Druhá polovica je o Yatechovi z púštneho kmeňa a je zaujímavé sledovať vývoj jeho cesty, no bližší mi bol zasnežený sever.

Ja len dúfam, že sa autor k postavám vráti - ako k šiestej rote, tak k Yatechovi, pretože opustiť takto skvelo načrtnuté postavy, by bola škoda. A že sa Wegner stane celosvetovo úspešným, pretože píše neskutočne dobre.

BernardBlack
07.09.2018

Nenadchne, ale ani neurazí.

jarynek
30.08.2018

Široké jest meekhánské císařství a tak nám mistr Wegner může předestřít povídky z drsného hornatého severu, ale i ze sluncem vyprahlého jihu. A tak jak se sever od jihu liší geograficky, tak se liší i autorovo vyprávění. Sever je především vyprávění o hrdinství družiny horské stráže, plnící nelehké úkoly na ochranu císařství, je zde výborně popásna velká bitva či drobnější střety s jinými národy, ale dostane se i na intriky a trocha té magie. Naproti tomu jih je více osobnější, vyprávění se točí kolem několika postav, kolem víry (a její ztráty) v určité hodnoty, kolem toho, že občas jsou hrdinové jen figurkami na šachovnici neznámých hráčů. Ačkoliv celkově se mi sever líbil více, tak nejvíce oceňuji první dvě povídky z jihu. To byla opravdová lahůdka. Naopak druhé dvě povídky z jihu velmi vysoko nastavenou laťku neudržely. Ale právě díky provázanosti povídek je třeba docením až po přečtení druhé knihy, na kterou se hodně těším.

špulo
30.07.2018

Keď kniha vyšla, bola to jednoducho bomba. Vypointované príbehy, prepracovaný svet, a predsa aj jemný nádych rozprávkovosti, fantasy nadhľadu a odľahčenosti. K Malazu by som to až tak neprirovnával. Ten je omnoho vážnejší a náročnejší na čítanie. Toto sa číta oveľa ľahšie. Aj keď oddychovka to teda zrovna nie je...

tartan
29.11.2017

Na severe sa nám zrodil nový majster fantasy! U našich severných susedov sa v súvislosti s touto knihou hovorí ako o modernom diele svetovej fantasy. A ja by som sa nebál ani toho prirovnania k Eriksonovi. Rozhodne Wegner so svojimi príbehmi z meekhánskeho pohraničia (Meekhan je ríša nie celkom nepodobná Malazu) zdatne sekunduje malazskej epopeji, podobný je napr. aj v používaní aspektovanej mágie, či v poňatí rozhodne nečiernobielych hrdinov. Napriek týmto a možno aj iným podobnostiam (dávnoveká história, prastaré spory atď.) je Sekera a skála úplne iná pesnička ako Malazská kniha padlých, už len tým, že Wegner svoje príbehy nerozťahuje na tisícovke strán ;-), ale koncentruje ich do úderných a vypointovaných poviedok, resp. noviel, ktoré však na seba viac (v druhej) či menej (v prvej časti) priamo nadväzujú a sú spojené hlavne prostredníctvom svojich hrdinov. V prvej - severskej časti, tak máme v podstate skupinového hrdinu: jednotku horskej stráže; v časti druhej - južanskej, hrdinu individuálneho: elitného zabijaka z kmeňa (spoločenstva kmeňov) elitných zabijakov. Poviedky sa dajú čítať aj samostatne, dá sa v nich však vysledovať v pozadí aj jednotná spoločná línia, ktorá pokračuje v ďalšej knihe, tentokrát východo-západnej.

trudoš
24.04.2017

Jste-li fanouškem Eriksonovy temné historie světa, dostanete vrchovatou porci. A jste-li příznivec Abercrombieho cynického realismu, rozhodně se máte na co těšit. Nicméně ani v jednom případě Robert M. Wegner neopisuje, ani nenapodobuje; sám je zcela originální, zcela svébytný a zcela nepředvídatelný.
V knize Sekera a skála, meč a žár představuje dvě tváře jednoho světa. Na straně jedné drsný a nelítostný sever, který je zalidněn neústupnými barbary, na straně druhé žhavý a stejně nelítostný jih, plný tradicionalistických nomádů. Ač jde o sbírku povídek, nenechte se odradit přízemní nechutí ke krátkým textům. Autor není prvoplánovým řemeslníkem. Umí být epicky hrdinský, až vaše ego dostane srdeční záchvat (Všichni jsme Meekhánci či Šarlat na plášti), ovšem stejně tak dokáže stylisticky blufovat, že je doslova radost jej číst (Protože tě miluji víc než život a především pak Kdybych měla bratra).
Právě tady a teď máte možnost seznámit se s budoucí legendou. Nenechte si tuhle možnost ujít.

Chmur
17.09.2016

Velmi solidní počtení. První část týkající se Horské stráže je lehce nadprůměrná fantasy. Příběh Yatecha je ovšem vynikající a tahá tak celkově knihu do vod vysoké kvality.

povídky dark fantasy