martina1199 martina1199 komentáře u knih

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Toto byla prostě pecka!
Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala v tématu a všech těch Fairbornových, ale pak už jsem nemohla knihu dát pomalu z ruky a posledních 200 stránek jsem slupla jako malinu. A taky jsem se asi zamilovala do Cornwallu. Autor jeho krajinu a prostředí popisoval tak, že se tam asi budu muset zajet jednou podívat :-)

05.05.2017 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Od Kulhánka jsem četla už Noční klub (oba kousky), takže jsem věděla co čekat a opět se dobře bavila. Asi se to nehodí říkat, když je příběh plný násilí, tryskající krve, létajících končetin a bublajících vnitřností, ale tohle je vážně oddechová četba. Zastavení v Českém Těšíně spojené s nákupem trička mi knihu přiblížilo ještě více vzhledem k tomu, že jsem v tom městě od mala žila. A vlastenecké gesto, když Richard vyrazí do poslední bitvy vytuněnou Tatrovkou, snad pohladí po duši každého čtenáře/čtenářku vlastence :)

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Tahle knižní série měla pomalý a slabší rozjezd - Skleněný trůn mě bavil jen na konci a jen trochu a Půlnoční koruna to trochu zachránila, ale hlavně také pintou. Zraje ale jako víno a od třetího dílu - Dědičky ohně - je to opravdu jízda. Tak jak mi Celaena zpočátku trochu lezla na nervy, tak Aelin z Královny stínů obdivuji. Za to, co dokázala. Za to, co dokázala přežít a nezlomit se. A za to, co ještě dokáže. Líbila se mi i linka s Manon, ta svým nepřátelům taky brzy pěkně zavaří a i Lysandra i Nesryn si rychle získaly mé sympatie.
Je vidět, že autorka ženské hrdinky opravdu umí. A to se mi taky moc líbí. Protože víte co?
Ženská síla :-D

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Brilantní od začátku do konce :-)

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Dívka, která si říkala Tuesday - perfektní příběh s úžasnou hlavní hrdinkou. Svou genialitou a cílevědomou pomstou se opravdu hodně podobá Lisbeth Salanderové, ale také jsou v mnohém odlišné.

Jen ten konec mě trochu zklamal. Doufala jsem, že vydrží až do konce, i když na druhou stranu po tom všem, čím si prošla, a co dokázala, se ani nedivím.

Ono někdy stačí rozbít stavidla a rozpoutat smršť. Dát věci do pohybu.

12.04.2016 4 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Začnu tím, že jsem opravdu ráda, že jsem si tuto knihu nekoupila, ale získala ji zadarmo v akci na e-knihy u Dobrovského, protože po jejím přečtení by mi bylo těch peněz líto. YA žánr čtu ráda, protože se dá najít dost YA příběhů, které dokážou zaujmout a oslovit i nás "starší ročníky". Tato kniha a já jsme se ale mentálně naprosto minuli. Jestli má YA konkrétní typické znaky, tak je tento příběh rozhodně má. Všechny. Hodně silné, až klišoidní. Navíc mi hrdinčina nejlepší kamarádka lezla hrozně na nervy, stejně jako kamarád Ben, co byl celou dobu jen do počtu. Tedy kromě jednoho světlého momentu, kdy příběh posunul kousek dál, protože hlavní hrdinka a všeznalý Roth byli tak natvrdlí, že nedokázali rozluštit hádanku, kterou Ben rozluštil během 3 sekund. Jednu hvězdu dávám za Bambi, ta byla skvělá, a druhou Layle za její kuráž, protože když šlo do tuhého, nebála se rozdat i pár dobře mířených ran (i když jich pak více pořádných schytala). Další díly (jedná se totiž o sérii), si už určitě nepřečtu.

30.06.2023 2 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

I druhý díl série Půlměsíční město byl báječným čtením, a pokud máte rádi tento žánr a především styl Sarah J. Maas, nebudete zklamaní :-) Ale WTF !!!! ten konec??? Z celého srdce lituji, že už nemám k dispozici další díl série, protože prostě TO JE NĚCO! Strašně ráda bych prozradila více, ale to by byl spoiler jako blázen. Vy, co jste to už četli, a máte za sebou i jiné knihy od Maas, co u nás vyšly česky, a jste fanoušci, vy jistě pochopíte moje překvapení a nadšení :-)

05.01.2023 5 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Tak tohle byla panečku jízda :-) Kdo se těšil na skvělou upíří dobrodružnou dark fantasárnu, přesně to dostal. K tomu nádherná obálka a ilustrace uvnitř. Takže já jsem nadmíru spokojená, až na jednu drobnost. Kniha má stránek požehnaně, a času na čtení jsem měla málo, proto to i tolik trvalo, ale ve chvílích, kdy jsem četla, jsem se nemohla odtrhnout. Ovšem když už mi z toho kvanta stránek zbývalo nějakých 70, a příběh se jaksi pořád ne a ne dostat do něčeho, co by připomínalo finále, zapátrala jsem na internetu, a zjistila, že toto je první díl ze série, která má na Goodreads oznámených 5 dílů! Jaké bylo mé překvapení - ano, opravdu jsem si vsugerovala, že toto je stand alone román, i když nevím přesně proč. Napřed jsem byla trochu zklamaná, jelikož jsem neměla v plánu rozečítat další sérii, zvlášť když ještě není ani celá napsaná, ale co už :-) Alespoň je na co se těšit a co číst v průběhu odhaduji dalších desíti let :-D

06.07.2022 5 z 5

Město zrcadel Město zrcadel Justin Cronin

Povedené zakončení celé série. I když je slovo zakončení v souvislosti s vyústěním příběhu v tomto třetím díle trochu paradoxem, protože Město zrcadel je hlavně o začátcích a o naději. Celá série je protkaná myšlenkou síly lidské rasy přežít a znovu vzkvétat. A ačkoliv je to vyprávění o konci světa, jak ho známe, o virácích, hrůze a o smrti, konečné poselství vyznívá hluboce, protože přináší svědectví o síle lásky, sebeobětování a odpuštění.

30.09.2021 4 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Další skvělý díl této série o světě Podivných. Díl plný akce a všeho, co na příběhu Jacoba a jeho přátel mají čtenáři a čtenářky tolik rádi. Bohužel, zlo nebylo definitivně poraženo, a svět Podivných čekají velmi těžké časy se staronovým, ale o mnoho silnějším, nepřítelem. Jen je škoda, že není možné sáhnout po dalším díle, jelikož ten cliffhanger na konci tohoto rozhodně navnadil :-D

22.05.2021 5 z 5

Chmurný Válečník Chmurný Válečník Alistair Rennie

Tak v tomto příběhu jsem byla od začátku až do konce totálně ztracená. Pořád si kladu otázku, jestli to taky nebyl tak trochu autorův záměr :-) Mezi jednotlivými, často velice zajímavými, i když nechutnými, scénami s různými dosti inovativními technikami vraždění, jsem se ve stopách Chmurného válečníka ptala, cože to vlastně čtu, co je to za prapodivné týpky a šílený svět? V pasážích, naplněných hlubokými filozofickými úvahami nad podstatou všech přírodních prvků, bytostí a dalších věcí ve stavu nevědomí, předvědomí a sebeuvědomění jsem odpovědi nenašla, ale Chmurný válečník snad aspoň trochu. Hodně sympatické mi byly Nemilosrdné sestry :-) A konec byl krásně krutý. Myslím, že jsem ještě nikdy nic podobného nečetla. Bylo to takové knižní šílenství, ale moc zajímavě a čtivě podané :-)

27.04.2021 3 z 5

Kamenné nebe Kamenné nebe Nora K. Jemisin

Dokonalé zakončení dokonalé série. Věřím, že tato postapo sci-fi / fantasy trilogie nadchne každého čtenáře těchto žánrů, a taky možná i spoustu čtenářů a čtenářek k těmto žánrům přivede. Je úplně jiná, než co jsem doposud kdy přečetla. Je vynikající a opravdu originální; silná v postavách, v námětu, vypravěčským stylem. Výjimečná ve všech ohledech a já ji rozhodně velice doporučuji :-)

23.11.2020 5 z 5

Říše popela Říše popela Anthony Ryan

Bravurní zakončení celé série. Jak dopadne válka Bílého dragga a jeho armády draggů a Zkažených proti celému lidstvu? Pokud milujete steampunkově laděné příběhy, navíc plné draků, dobrodružných výprav a drsných námořních, vzdušných i pozemních bitev, nemůžete tuto sérii vynechat. Toto vše totiž obsahuje a ještě více :-)
Dovolím si odcitovat část anotace, která krásně vystihuje tento závěrečný díl: "V této válce čelí lidstvo smrtelnému ohrožení, ale s pomocí starobylého vědění, revolučních technologií a neočekávaných spojenců má dosud naději. Záchrana světa si však žádá oběti."

07.07.2020 5 z 5

Prokletá věž Prokletá věž Michaela Merglová

Myslím, že se kniha povedla. Líbily se mi postavy, i zápletka. Chvilkami to bylo opravdu pěkně drsné čtení, zvláště scény v čarodějově věži. Přiznávám, že se mi moc nelíbilo, jak autorka naložila s postavou Myšína. Taky jsem kroutila hlavou nad čarodějovým osudem, ale teď už asi chápu, proč to autorka takto pojala. Přiznávám, že vyústění celého příběhu mě trošičku zarazilo. Žila jsem v přesvědčení, že to bude samostatný román, ale zakončení příběhu tomu podle mě moc neodpovídá. Ovšem pokračování si ráda přečtu, pokud nějaké vyjde :-)

25.05.2020 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Řekla bych, že se to v rámci daného formátu povedlo. O chlup více se mi líbila druhá dějová linka - časově starší. Evropa ztvárněná v tomto příběhu, tvořená z větší části Velkoněmeckou říší a jejími protektoráty, mi přišla děsivá. Byla jsem opravdu ráda, že je to jen fikce. Kniha se četla dobře, děj odsýpal svižně. Ale bylo to moc krátké. Myslím si, že by si příběh i jeho postavy zasloužily více prostoru, detailnější zpracování. I za cenu objemnějšího svazku :-)

26.04.2020 4 z 5

Brána z obelisků Brána z obelisků N. K. Jemisin (p)

Tohle je prostě skvělé čtení. Složité, komplexní, drsné a nemilosrdné stejně jako svět, ve kterém se příběh orogénky Essun a její dcery Nassun odehrává. Už se nemůžu dočkat pokračování.

24.12.2019 5 z 5

Sherwood Sherwood Meagan Spooner

Na tuto knihu jsem se moc těšila a to hlavně kvůli námětu, jelikož legendární postava středověkého hrdiny Robina Hooda je mou oblíbenou. Jak by taky ne, když bohatým bral a chudým dával :-) V příběhu, jak ho vypráví Megan Spooner, se setkáme se známými postavami - Robertem z Locksley, lady Marian, Guyem Gisbornem, Malým Johnem, Willem Scarletem i bratrem Tuckem. Hlavním hrdinou je samozřejmě Robin Hood, i když tak trochu jinak, než jak to vypráví původní legenda. Líbilo se mi, jakým způsobem autorka k námětu přistoupila, jak ho přetvořila a říkala jsem si, proč ne? Občas jsem musela přimhouřit oko nad některými skutečnostmi, které mi přišly mírně nereálné, jako že by je Robin nezvládl tak rychle nebo dobře nebo by musel být opravdu dítětem Štěstěny, ale jinak jsem si tento retelling užila opravdu báječně. Kniha se čte rychle, text je napsán svižně, kromě dobrodružství se v něm objeví i romantická linka, jak už to v příbězích o Robinu Hoodovi bývá. Protože ať už byl kýmkoli, jedno je jisté - miloval lady Marian :-)

19.11.2019 4 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Tohle se povedlo. Kniha nemá jen krásnou obálku, ale tvoří ji také zajímavý příběh, který autorka vypráví tak poutavě, že jsem knihu zvládla přečíst za dva dny. Příběh stojí na základě skutečného procesu stíhání čarodějnic z Pendle Hill, který tvoří rámec vyprávění o mladé šlechtičně Fleetwood, která je počtvrté těhotná po předchozích třech potratech, a obává se o život svého dítěte i svůj. A proto když v mladé dívce Alici získá vynikající porodní bábu, je rozhodnutá porušit všechny dobové konvence a pravidla tehdejší morálky, aby ji uchránila před šibenicí. A protože se příběh odehrává v době, kdy byla hodnota žen odvozena od jejich otců, manželů a synů- dědiců, protože bez nich nebyly nic a neměly téměř žádná práva, bylo její jednání opravdu velmi odvážné a její odhodlání pomoci Alici obdivuhodné. A já jako vždy jen tiše děkuji všem vesmírným silám, že jsem se narodila v naší moderní době.

12.11.2019 4 z 5

Draculova žena Draculova žena Michaela Ella Hajduková

Pokud máte chuť na pořádné romantické čtení, tak u této knihy nesáhnete vedle. To ale nebyl důvod, proč jsem se do ní pustila. Jedná se ale o příběh o Vladovi III. Draculovi, a tak jsem si to rozhodně potřebovala přečíst, protože je to můj oblíbenec. A nebylo to špatné. Autorka zajímavým způsobem zpracovala některé známé události z jeho života, vzhledem k žánru knihy nechala samozřejmě promlouvat lásku, přesahující tok času. Mně se asi nejvíce líbil způsob, jakým pojala Vladovu nesmrtelnost :-)

09.11.2019 4 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Přečteno pro mě bleskovou rychlostí a není se čemu divit, nutně jsem potřebovala vědět, jak Lisbethin příběh celý skončí. A nebyla jsem zklamaná. Líbila se mi zápletka i způsob, jakým ji postupně jednotlivé postavy rozplétaly. V příběhu se našlo pár momentů, kdy mi děj přišel trochu přitažený za vlasy - hlavně ke konci, a jednání jedné z klíčových postav v samém závěru bylo vzhledem k vývoji postavy a jejím motivům trochu nepřesvědčivé, ale budiž.
A pro ty, co pořád porovnávají Larssona s Lagencratzem - Larsson psal jako Larsson a Lagencratz jako Lagencratz. S tím vědomím jsem k novým dílům o Lisbeth a Mikaelovi přistupovala já a snadněji si k nim tak našla cestu. A myslím si, že p. Lagencratz odvedl dobrou práci.

Jen že je to poslední díl, to mě trochu mrzí :-)

20.09.2019 4 z 5