martas79 martas79 komentáře u knih

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Jezišmarjájosef! Tam je figur jak na orloji! A ta jména - kdo se v tom guláši má vyznat. Všichni ti Ojířové z Třískoblat a Smilové z Vozoštejna... a to se nebavím o těch služtičkách, které nemají v hlavě ale fakt nic jiného než přefiknout celou hradní posádku...

05.03.2020 odpad!

Faja Faja Petra Stehlíková

Ilan je květ neskonalé krásy a projevuje svou svobodu a tvrdohlavost mimojiné i tím, že si rozkvétá pouze za úplňku. V jeho kráse je i nebezpečí. Naše hrdinka je jako ten květ - svéhlavá, nepokořená a svobodná i v okovech svého voalu a mantie. Ilan mě vzala na úžasnou cestu Do světa.

03.03.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Krásný, děsivý je svět tam v duvalských horách blízko Retei.
Těch nových slov z toho světa, z té dimenze, která se skrze stránky zhmotňuje a přečuhuje do té naší. Krásná knížka. Vybroušená jako by Ilan vybrousila ty nejdokonalejší meče.

03.03.2020 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Taková ta klasika, když potřebuju vypnout, nemyslet na problémy dnešního dne. Nebudu se rejpat v tom, co autor podělal a co nám to tam zase napsal za historickou nesrovnalost ... o to tu přece nejde. Baví, čtu, vypnu, spokojenost.

15.02.2020 3 z 5

Budoucnost je něco, co všichni společně tvoříme. Jaká bude Evropa za 10, 20 nebo 50 let? Co právě teď my všichni děláme? Jsme ve zvláštní hypnóze a letargii. Spoléhání se na to, že to nějak dopadne... jak to ale dopadlo v 38? Jakou, znovu se pitomě ptám, chceme Evropu v dalších 50 letech? Přijďte se podívat do Londýna... líbí se vám burky a plnovousy? Pokud jo, jste tu správně. Už jste někdy jedli vedle někoho, kdo pochází z afrických zemí? Už jste někdy pracovali s někým z Afriky?
Už vám někdo položil otázku: ...protože jsem černej?
Až narazíte na nepochopení a striktní NE z důvodu kulturní náboženské a rasové odlišnosti, pochopíte naplno o čem v téhle knize autor píše. Ano je to jen jedna varianta a možnost, ale přece... čekat na to, až se to stane? Je dobré vědět, že ... že muslim je vždy - dle koránu - nadřazen nemuslimovi. Muslimský muž nepodá ruku ženě. Příchozí z Afriky jsou si v mnoha případech vědomi toho, že mohou využít opačného rasismu - a neváhají to použit ve svůj prospěch, nehledě na to jejich vlastní pohled je rasisticky namířeny proti bílým.
Z tohoto důvodu vidím knihu jako nepříjemnou pravdu, o které by bylo potřeba přestat jen přemýšlet ale začít s tím něco dělat - teda za předpokladu, že chceme mít u nás Vánoce Velikonoce a tradice, které známe...

02.12.2019 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Když... je pod mrakem v létě a na koupání to není.
Když... je už sychravo a je to akorát na teplý čaj.
Když... vždycky když... něco!
Tak je tu monsieur V, který vás dokáže přenést... někam!
I přes mnohé kritiky o nepropracovanosti ... čehokoliv... zvednutých čehokoliv a kdekoliv... je to skvělý autor, který mně dovedl, odvedl, zavedl do světa a dob, kam se mi zrovna chtělo. Palec nahoru

16.11.2019 4 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Wolfram, Fratello, Beneš a v neposlední řadě král... všichni jsou zde a jízda rokem 1316 pokračuje...
Díl je daleko čtivější a barevnější (někdy až moc) než předchozí.

08.11.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

... zůstal ale jen hořký pocit...

06.11.2019 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Pár dějových vláken natažených do tenka a vyplněných vatou připomínek a upomínek na události a zvraty minulých dílů!

30.03.2019 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Šablona jasně. Langdon přítomen, krásná žena - tu najde cestou - naštěstí se nemusí vášnivě líbat. Smrt nejbližšího hrdiny hned po Langošovi je v první třetině. Antihrdinný padouch se objeví einzzwei a začne klasická honička přes půl světa, nejlépe! Do toho zamotat obrazy, symboly, sochy a rébusy. No konec nějak vyšmodrcháš, viď?
Teď už jen, jak že se to bude tentokrát jmenovat?

23.03.2019 2 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Od začátku mi bylo jasný, že tenhle moula si mě získá a nedá mi pokoj. Zbožňuju tyhle typy se suchým humorem (Sahara by mohla závidět). No a když už tam byl ten mečoun...

23.03.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Jak může jeden slimák změnit běh života? Velmi!
Hotýlek je dobře napsaná a čtivá kniha, která ve vás nenechá totální emocionální kráter, ale skvěle se čte!

23.03.2019 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Mnoho osudů, mnoho let. Skvělé!

23.03.2019 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Není to špatné ... jen já nevím, je to jakoby řemeslo - další výrobek, krásný ano, krásný... ale...

23.03.2019 3 z 5

Hrdelní pře anebo Přísloví Hrdelní pře anebo Přísloví Vladislav Vančura

Lancknechti! Příti se ve třech. Litovat mladou paní co došla tak smutných konců, oslavovat a pít červeň hroznů, či chlemtat pivovarskou břečku, a pak ruku v ruce a opírajíc se druh druhovi o ramena halekat nocí.
K tomu tu je vrah ta bezcitná, snad až zatracená duše.
I jdete mi k šípku s tím, kdo čte a ví kdo je Zazaboucha dozajista má pod čepicí...

11.03.2019 5 z 5

Proč celá epopej končí právě rokem 1485?

20.02.2019 2 z 5

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Vlastimil Vondruška

Prošumí neurazí

20.02.2019 3 z 5

Zloději ostatků Zloději ostatků Vlastimil Vondruška

Neslaný nemastný závěr! Mám pocit, že s přibývajícími díly se kličkování autora stává zoufalým!

20.02.2019 1 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nemohu jinak než začít citátem, který byl li by dostatečně dlouho čten všem, mohl by zvrátit tok dějin!

Nevědomost je síla

Po celou historickou dobu, možná už od konce mladší doby kamenné, byly na světě 3 druhy lidí: Ti nahoře, Ti uprostřed a Ti dole.
Dělily se ještě dál byly nazýváni různými jmény a jejich poměrný počet, jakož i postoji jedněch druhým se měnil v průběhu věků, ale ve své podstatě se struktura společnosti nikdy nezměnila. Dokonce i po obrovských převratech a zdánlivě neodvolatelný změnách se vždy znovu prosadil týž model, jako se gyroskop vždy vrátí do rovnováhy poté co se vychýlil daleko na jednu nebo druhou stranu. Cíle těchto tří skupin jsou naprosto neslučitelné.
Cílem těch nahoře je zůstat, kde jsou. Cílem těch uprostřed je vyměnit si místo s těmi nahoře. Cílem těch dole, pokud mají nějaký cíl – je totiž trvalou charakteristikou těch dole, že jsou příliš zkrušení dřinou, než aby jsi častěji uvědomovaly cokoli mimo svůj každodenní život – je zrušit všechny rozdíly a vytvořit společnost, v níž si budou všichni lidé rovni.
A tak se v průběhu dějin znova a znova odehrává boj, který je ve svých obrysech stále stejný. Po dlouhá období se zdá, že ti nahoře jsou bezpečně u moci, ale dříve či později pokaždé přijde chvíle, kdy buď ztrácí víru v sebe nebo schopnost účinně vládnout, nebo obojí. Potom je svrhnou ti uprostřed, kteří získají ty dole na svou stranu předstíráním, že bojují za svobodu a spravedlnost. Jakmile ti uprostřed dosáhnout svého cíle, uvrhnou ti dole na zpět do dřívějšího postavení otroků a sami se stanou těmi nahoře od jedné ze zbývajících skupin se okamžitě odtrhne nová skupina těch uprostřed a boj začíná nanovo. Z těch 3 skupin se jen těm dole nikdy ani dočasně nepodaří dosáhnout svého cíle.

Ještě jsem nečetl výstižnější popis uspořádání světa a naprostý a čirý popis našeho zotročení!
Orwell zcela nekompromisním způsobem popisuje naši realitu. Bez jakékoliv masky popisuje manipulaci s námi všemi - v knize je to Velký Bratr. Kdo je oním VB...? Popis války, jejího smyslu a účelu je zcela bechderoucí a osvobozující.
Čtěme! Bděme! Osvoďme se!

20.02.2019 5 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Příběh tak prostinký, až se zdráhám uvěřit, že byl vymyšlen - myslím, že autorem je život.
Simmel mu propůjčil nádherný háv slov!

20.02.2019 4 z 5