Marta08 Marta08 komentáře u knih

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Z knihy si odnáším smíšené pocity. Od této autorky je to první kniha, kterou jsem četla a dojmy z ní jsou rozporuplné. Ze začátku příliš mnoho postav, ve kterých je těžké se vyznat. Nejvíce mě zaujala postava Grace procházející poporodní depresí, ale zklamalo mě, že její příběh vyzněl do ztracena. Velké tajemství bylo odhaleno, i když od půlky bylo celkem jasné, jaké rozuzlení nejspíš nastane. Knihu jsem přečetla během několika dní, ne, že by byla tak super, ale chtěla jsem ji mít rychle za sebou, abych se mohla vrhnout na další, co čekají na přečtení :) Od autorky mám ještě Manželovo tajemství a Na co Alice zapomněla, tak doufám, že budou lepší než tato kniha :)

07.08.2019 3 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Opět skvělá kniha autorky. Kim nezklamala, líbil se mi i návrat Alex na scénu, dodalo to ději šťávu. Zatímco Kim vyšetřuje smrt dvou žen, které spojuje pouze způsob usmrcení bodnou ranou, Alex z vězení plánuje velkou pomstu.
Při rozuzlení zápletky vražd jsem si říkala, že mi to je nějaké povědomé a s odstupem několika dní mi došlo, kde už jsem to četla (Chris Carter - Dvojitý kříž).
Zajímalo by mě, jak to nakonec dopadlo se superintendantem, v dalších dvou dílech to bohužel není zmíněno :)

05.08.2019 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Příběh byl o chlup horší než Tichá modlitba, ale odehrával se v zajímavém prostředí "farmy mrtvol". Oceňuji prolínání děje záblesky z mysli vraha v průběhu celé knihy, bylo to občas velmi zvrácené. Tentokrát se mi líbilo i rozuzlení a závěr, i když nad tou nakládačkou Kim si musím povzdechnout :D Postupné odkrývání charakteru Kim se mi velmi zamlouvá, už se chová i ke členům týmu mnohem přátelštěji. Novinářka Tracy byla otravná, ale už v minulém díle ukázala i svoji lepší stránku a nakonec i zde působí jako kladnější postava. Kim mi přirostla k srdci a má čestné místo mezi mými oblíbenými seveřany Joonou Linnou, Harrym Holem a Carlem Morckem :)

05.08.2019 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Třetí případ Kim Stone, tentokrát se nejedná o vraždu/y jako v předchozích knihách, ale o únos. Kim je jednoduše třída, i když ne vždy jedná pochopitelně :) pro mě zatím nejlepší kniha v sérii (už mám přečtené i následující dva díly). Nemohla jsem se odtrhnout, jak jsem hltala jednotlivé stránky příběhu dvou holčiček. Vše naštěstí skončilo dobře, i když to teda byly občas nervy. Trochu mě zaráží, že se Kim vždycky vydá za pachatelem sama a zatím vždy byla zraněna, zřejmě se jedná o autorčin podpis :))

05.08.2019 5 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Svěží nápad začít knihu vlastně od konce, jehož zpracování je velmi zvláštní a originální. Nic není tak, jak to vypadá a s postupujícími kapitolami se postupně odhalují skutečné záměry postav. Celé vyústění knihy je prakticky popsáno v kapitolách 1 až 6. Atraktivní formu však kazí banální příběh, který se odehrává jako na drátkách, jak je nalinkováno v posledních dvou kapitolách (respektive prvních dvou).
V klasickém stylu vyprávění by příběh neobstál, neboť je příliš banální a předvídatelný.

17.07.2019 3 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Inspektorku Kim jsem si velmi oblíbila. Ďábelské hry jsou soubojem dvou žen - obě jsou velmi inteligentní, výjimečné, ale povahově zcela rozdílné. Zatímco první zdobí tvář úsměv, její nitro je černé jak nejtemnější noc, druhá, ač bez úsměvu na tváři, má citlivou duši.
Paralelním případem k souboji Kim s Alex je sexuální zneužívání dětí. Autorce se výborně podařilo zobrazit postavu sociopata. S takovým typem záporného hrdiny/hrdinky jsem se zatím nesetkala. Druhá kniha o Kim se mi moc líbila a těším se, až si přečtu další díly.

14.07.2019 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Byla jsem mile překvapena, ke knize přistoupila otevřeně bez větších očekávání. Hlavní hrdinka detektivka Kim i přes svou povahu byla celkem sympatická. Nemohu se ubránit srovnání s Erikou Fosterovou od Roberta Bryndzy, Kim mi byla mnohem sympatičtější. Příběh byl poměrně předvídatelný, některé detaily nebyly zcela dotaženy, ale celkově jsem byla velmi spokojena. Určitě si přečtu i další knihy v sérii.

03.07.2019 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z mála knih, která se mi líbila více ve filmovém zpracování než ve své knižní předloze. Trochu mi dělal problém autorův styl psaní a přeskakování v čase, měla jsem problémy se začíst. Příběh je velmi dojemný, smrt jako vypravěč originální.

03.07.2019 5 z 5

Patrioti Patrioti Pascal Engman

Povedený autorův debut. Velmi je znát osobní zkušenost autora s prací a prostředím redakce švédských novin. Samotný příběh je tvořen dějovou linkou čtyř postav, která se v druhé půlce knihy propojí. Vzhledem k autorovu povolání jsem měla trochu obavy, aby kniha nebyla napsána příliš popisně a faktograficky, byla jsem ale velmi mile překvapena, jak byla kniha čtivá. Z postav mi nejsympatičtější byl August, Imbrahima mi bylo líto, protože se do všeho zapletl nešťastnou náhodou, Madeleine byla pěkná mrcha a trochu mi pila krev od začátku a o Carlovi a jeho vidění světa se radši rozepisovat nebudu (aneb za zpackaný život mohli všichni ostatní (švédská společnost), on byl ten největší chudák a všichni se proti němu a jeho skvělým nápadům spikli). Pokud máte rádi Švédsko a zajímá vás problematika uprchlické krize, vřele doporučuji.

18.06.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moje premiéra s Alenou Mornštajnovou :) České autory nijak nevyhledávám, radši čtu zahraniční, ale přehlédnout tuto autorku by byla chyba! Příběh byl tak strhující, že jsem knihu přečetla během jednoho dne. Bohdany mi bylo líto, protože otec ji poznamenal na celý život. Ještě otřesnější mi přišlo Svatoplukovo chování k Běle, ze kterého jsem byla dost znechucená. Spoiler až ke konci jsem pochopila, že Bohdana vůbec nemluvila, žila jsem v přesvědčení, že komunikační problémy měla pouze s otcem, ale s ostatními komunikovala "normálně".

30.05.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Knihu jsem přečetla během dvou dnů. Příběh není nijak komplikovaný, protože neobsahuje slepé dějové linky (jasná linka: vražda - dopadení pachatele). Velmi zajímavé v kontrastu se severskými detektivkami, kde se oslovují jménem (Kepler, Adler Olsen i Nesbo), je oslovování policistů mezi sebou svými hodnostmi - detektiv šéfinspektor Fosterová či detektiv inspektor Peterson. Severské civilní pojetí je mi mnohem sympatičtější :D Vraha jsem si tipla během pohřbu Andrey a nespletla jsem se. Hlavní postava na mě nepůsobila zvlášť sympaticky, ale je to příjemná změna oproti mužským vyšetřovatelům a jsem zvědavá na její další vývoj. Úplně jsem nepochopila zdůrazňování jejího slovenského původu. Pro příběh to nebylo důležité, ale možná chtěl autor ukázat, že i imigrantka z "Východní" Evropy se může úspěšně vypracovat na dobrou pracovní pozici. Trochu na sílu mi připadalo zakomponování homosexuálních postav do příběhu. Lesbická policistka s partnerkou a dítětem byla příjemným oživením, ale gay patolog už tam byl trochu uměle naroubovaný. Tři hvězdičky za příběh, čtvrtá za čtivost.

23.05.2019 4 z 5

Grayova hora Grayova hora John Grisham

Příběh mi přišel nedokončený, bylo otevřeno mnoho dějových linek (případů) a skončilo to nemastně neslaně. Hlavní hrdinka byla zvláštní, nijak zvlášť sympatická, nevěděla, co chce. Téma knihy bylo zajímavé a kniha celkem čtivá, ale že bych si chtěla okamžitě přečíst něco dalšího od autora, to ne.

04.05.2019 3 z 5

Před přečtením této knihy jsem o Ku-Klux-Klanu měla pouze mlhavou představu, že je to americká organizace lidí, kteří nemají rádi černochy. Kniha mi neskutečným způsobem rozšířila obzory. Opravdu nedokážu pochopit, že se někdo považuje za lepšího člověka jen proto, že má bílou barvu kůže či věří ve správného boha (zaměření se později rozšířilo i na Židy, Hispánce a další) a ve svých předsudcích a nenávisti se pak příslušníci organizace dále vzájemně utvrzují. Naprosto šokující mi přišlo vymývání mozku dětem a adorace nacistů a holocaustu.

29.04.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Zajímavé téma, "jiná" detektivka. Souhlasím s ostatními hodnoceními, první půlka mě bavila hodně, v okamžiku, kdy Theo začal "zakopávat" o mrtvoly na každém rohu mě nadšení začalo opouštět. Měla jsem pocit, jak kdyby autorovi došlo, že už je v půlce příběhu a chtěl všechny dějové linky rychle dokončit. Příběh tedy hodnotím jako průměrný, čtvrtou hvězdu dávám za obálku, která je skvostná.

29.04.2019 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Pro mě určitě lepší než první díl. Krátké svižné kapitoly zvyšovaly napětí. Doufám, že zranění Garcii a Huntera v závěru knihy nebude "autorův" podpis. Došlo na stejný scénář jako v Dvojitém kříži, pachatel zranil Carlose a Robert ho opět musel zachraňovat. Vraždy byly brutální a hodně krvavé. Určitě si přečtu další díl.

25.04.2019 4 z 5

Štěkání – Zvuk psí řeči Štěkání – Zvuk psí řeči Turid Rugaas

Výborná příručka, pokusím se jednotlivé rady aplikovat do praxe.

09.04.2019 5 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Krátká, stručná a výstižná kniha (přepis autorčiny TEDx talk) o tom, co ve skutečnosti znamená feminismus a proč je důležité, aby každý o genderovou rovnost usiloval.

06.03.2019 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Velmi dobrý díl zapadající do série. Konečně Harry, který nepůsobí jako Chuck Norris křížený s Terminátorem. Od začátku víme, kdo je pachatelem vražd, ale kdo v pozadí tahá za nitky? Jako tradičně příběh obsahuje několik slepých stop. Skutečného pachatele jsem neodhalila, skočila jsem na vějičku autorovi, i když pachatelův motiv byl vlastně velmi logický. Trochu mě štve, že odpověď na otázku, co bylo Ráchel jsme nedostali. Nová posila na oddělení vražd se mi celkem zamlouvá, tak doufám, že ji autor nenechá zamordovat jako předchozí mnou oblíbené postavy (JH a BL). Bellman mi pěkně pije krev, je horší záporák než kdysi Tom Waaler. Snad na něj taky časem dojde! Konec mi přišel trochu uspěchaný. Velmi se mi zamlouvá ta ironie, kdy dva alkoholici provozují bar :D

Za nejlepší knihy v sérii považuji Červenku, Spasitele, Sněhuláka, Levharta a Policii bez určení pořadí. O chlup za ně řadím Žízeň. Těším se na HH 12, která vyjde letos v létě.

04.03.2019 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Čte se to dobře, i když severská krimi nabízí něco navíc. Je to hodně americké v tom smyslu, že oběti musí velmi trpět, je to hodně krvavé a celkově velmi brutální (viz stahování z kůže zaživa). Jinak to ale bylo dobré, jen nepůsobí moc důvěryhodně, že by pachatel byl fyzicky schopen vše zvládnout.

19.02.2019 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Váhám , co bych k této knize napsala. Nejvýstižnější budou nejspíš smíšené pocity, které si z ní odnáším. Všechna pozitiva, která byla zmíněna ostatními komentujícími, vnímám také. Tentokrát mi však spousta věcí vadila. Bylo to překombinované, příliš mnoho slepých dějových linek a postava Harryho? Jako kdyby to byl někdo úplně jiný než postava z předchozích knih. Následují SPOILERY
Dříve měl Harry alespoň nějaké zásady a špetku morálky..Jen velmi těžko vydýchávám, že Olegovi odpustil vraždu, pokus o jeho vraždu a vysmátá Ráchel jako vražedkyně už je prostě moc... Co mě dále přišlo nadbytečné, byla linka s Valentinem. Beátin osud mě zasáhnul a chtěla jsem v ten moment knihu odložit. Hodnotím na 4/5 protože se to čte výborně, ale je to už přespříliš brutální. Po přečtení Žízně musím zvýšit hodnocení na 5 hvězd, protože přes všechny nedostatky je příběh lepší než v navazující žízni.

14.02.2019 5 z 5