MarqueeMoon MarqueeMoon komentáře u knih

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Pred pár minátami dočítané. Asi som mal dobrý podvedomý dôvod nesiahnuť po tomto darčeku tri a pol roka. Nesúď knihu podľa obalu - ten je výborný. A ja som podľahol a usúdil, že to môže byť fajn a ani som nevedel, že je to prvá časť trilógie, čo ma teraz mrzí lebo by som to bol odložil v polovici. Pseudo-psychologické krimi, štruktúra knihy nesúrodá, totálne nezáživné vyšetrovanie s nesympatickými postavami, tie vnútorné dialógy boli skôr smiešne - pri tom diktafóne som zaspával tiež milá hlavná hrdinka, nielen tvoje alter-ego, autori asi prečítali niečo z Freuda, pár článkov z netu, inšpirovali sa severskými chúťkami k deťom a nápad bol na svete. Nevravím, že zlý - ale šialene plochý a nedotiahnutý, z môjho pohľadu a to nie som nejaký literárny kritik, čo zjedol všetku múdrosť, iba laik na ktorého to z tých stránok vyskakuje. O ďalších negatívach sa nebudem už rozpisovať z úcty k času, ktorý nad tým autori strávili. Pozitíva - obálka, ale to som už myslím písal. Akúrat ten bestseller zlatými písmenkami mi k tomu nepasuje, ale tak, kde je dopyt, tam je ponuka.

30.01.2021

Pán much Pán much William Golding

Perfektne vygradovaný príbeh, ktorý začína vcelku nevinne, no postupne sa zvrháva a slučka okolo celého ostrova sa sťahuje. Od začiatku je jasné, že to nemôže dopadnúť dobre, bráni tomu stádovitosť, chuť po moci, nevôľa spolupracovať, nekomunikácia.. Občas to je pomerne čiernobiele, ale tu mi to tak nevadí. Vyústenie a záverečná pointa sú silné, situácia sa môže obrátiť o 360 stupňov a môže nastať happyend, ale škody sú už napáchané a žiť so sebou treba ďalej. Otázka je, ako a či sa človek aj ľudstvo dokáže poučiť. Kolektívna a často aj osobná história skôr ukazuje opak.

29.01.2021 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

(SPOILER) Čas pri tejto knihe neskutočne letel, ani neviem ako som ju prečítal. Námet vynikajúci, aj keď by sa našli drobné logické chybičky, čo ale celkovému príbehu moc neškodí. Možno až do oči bijúce šťastie Emanuela a jeho party mnoho krát, ma predsa len núti ubrať hviezdičku - až príliš veľa vecí jednoducho zapasovalo a padlo vhod. Správanie Colina ma ku koncu vcelku prekvapilo, kto by to bol o ňom povedal :) No tak to už chodí, charakter sa často odkryje so získanou mocou.

29.01.2021 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Život je paradoxný a nejednoznačný, rodíme sa a máme isté predpoklady a vlohy (vplyv rodiny, výchovy, dedičných predispozícií) sa prikloniť buď k dobru alebo zlu (zovšeobecnene), no nikdy to nie je čistá esencia osobnosti, ale koktejl, či už viac nepríjemne trpký alebo skôr sladší. Je ľahké niekoho odsúdiť, no nikdy v skutočnosti nemusíme vedieť, aké je to byť v koži toho druhého. Jednako ale opraty držíme v rukách my sami a je na nás, či budeme robiť to, čo je niekedy dobré a ťažšie alebo zlé, no ľahšie. No dosť bolo rečí, život je aj o xy premenných, o miliónoch rôznych situáciách, vplývajúcich rôzne na jednotlivých ľudí, a ja som rád, že táto kniha je o ľudskosti a boji každého človeka, preto sa mi prihovára a ja mám chuť jej načúvať, viem, že som ju dôkladne určite neobsiahol celú a tiež viem, že ak budem mať to šťastie, tak si ju prečítam aj o 10 rokov a nájdem v nej zas niečo nové.
Ešte musím dodať, že mám naozaj rád postavu Caleba a to, ako autor vykreslil jeho vnútorný boj, no je tam viac zaujímavých charakterov - najmä Sam Hamilton, ktorého nemožno nemilovať, či sluha Lee - aj keď je to postava ako z krajiny zázrakov, byť tak bohatý gróf, neviem aká pravdepodobnosť by bola, že by som našiel sluhu tak verného, vždy poruke so životnou pravdou, no zároveň aj s chuťou navariť, umývať riady po dvoch faganoch a s tajomným alkoholickým nápojom N-ga-pa (?) vždy po ruke, keď to najviac treba! :)

25.01.2021

Dracula Dracula Bram Stoker

Príbeh stojí a padá na tajomnej atmosfére, prostredí a Draculovi - jednej z najkultovejších hororových postáv v literatúre aj vo filme. Oceňujem denníkovú formu, ktorá mi vôbec neprekážala, ba práve naopak. Dracula je tak trochu Stokerov "one hit wonder" v literárnom slova zmysle, no to vôbec nevadí, Dracula sa vždy čítal, číta a bude čítať. Aj o 500 rokov. A to mu nikto nevezme.

P.S. Pozrel som si aj film z roku 1992 a bolo to katastrofické spracovanie, ktoré sa nechytalo na knihu, navyše tam bolo dosť zásadných odlišností oproti predlohe, ktoré perfektne zhovadili Stokerov odkaz - najmä čo sa charakterov postáv týka.

22.01.2021

Fixní idea Fixní idea Leonid Andrejev

Extrémne nedocenená kniha aj autor.

22.01.2021

Proces Proces Franz Kafka

Verím, že sa už takmer každý v živote musel občas cítiť ako Jozef K. Niektorí ľudia majú veľmi radi ten pocit, tú výhodu v interakcií s iným, že disponujú nejakými informáciami, ktoré sami o sebe môžu byť neužitočné a hlúpe, ale sú potrebné na mieste, kde ten človek pracuje/pôsobí a v akom systéme žije(me).
Nespravodlivosť, opojenie z moci, byrokracia, systém postavený na zlých hodnotách, zvýhodňovanie, potláčanie individuality, uniformita, povyšovanie sa nad inými - to je svet, v ktorom sa odohráva dej knihy. Som rád, že na našom Slovensku toto nehrozí. Človek sa dovolá spravodlivosti bezohľadu na meno a peniaze,.. neexistuje tu davová psychóza,.. systém nekladie polená pod nohy zamestnancom, živnostníkom, podnikateľom, slobodným matkám,.., všetky kľúčové úrady su centralizované a komunikujú efektívne s minimom byrokratickej záťaže,.. pravda, ktorá je vždy jednoduchá a čierno-biela sa nehľadá na atraktívnych konšpiračných weboch,.. keď jeden krát od systému (zdravotníctva, poisťovňe,..) potrebujete niečo Vy, dostanete top servis, lebo si platíte všetky odvody a nikto nebude hladieť čudne, že si dovolíte otvoriť si ústa... a takto si tu žijeme.
Kafka ma zaujal a neviem, ktorú ďalšiu knihu si prečítam. Snáď sa tu niekým inšpirujem.

20.01.2021

Strach Strach Jozef Karika

50%. Mal som s knihou niekoľko problémov a podľa môjho skromného názoru sú to objektívne problémy knihy. Prvý sú postavy, žiadne sympatie /antipatie mnou nelomcovali - šeď (+ dialógy). Druhý je absencia kúzla mysteriózna a strachu a to hlavne z dôvodu dávkovania a uveriteľnosti, paradoxne to, že je tam toho toľko, dielu veľmi škodí a jednoducho ma to už unavovalo, povedal by som, že prvá polovica knihy je lepšia než tá druhá. Tretí dôvod je rozpačitý záver - z môjho pohľadu, jednoducho nemal čím prekvapiť tak autor zvolil tak trošku kvázi šokujúci záver - nechalo ma to chladným, žiaľ. Štvrtý dôvod je prílišná inšpirácia inými dielami (It) a z môjho pohľadu tak trochu aj kráľa v žltom (motív na konci) ale tento štvrtý bod vlastne nie je ani tak kritika. Aby som nebol iba negatívny, musím na druhej strane uznať autorovi aspoň dômyselné remeselné vybudovanie deja a skladanie mozaiky - bez ohľadu na vyššie popísané. Napriek všetkej kritike treba podotknúť, že som si knižku vedel občas aj vychutnať a v podstate mi spríjemnila posledné dni tou mrazivou atmosférou- v zmysle chladného počasia. Myslím, že urobilo svoje to že je január, takže som ju vlastne zhltol:)

16.01.2021 2 z 5

Rozšírenie bojového poľa Rozšírenie bojového poľa Michel Houellebecq

Nie je to Houellebecqov najlepší román, ale myslím, že najbezútešnejší a najnihilistickejší je.

15.01.2021 3 z 5

O myšiach a ľuďoch O myšiach a ľuďoch John Steinbeck

Knihu som prvý krát prečítal v roku 2010. Už dlhšie som mal chuť si ju prečítať znova, je to jedna z kníh, ktoré ma vtedy veľmi zasiahli, tak som po nej včera večer siahol a dal to na jednu "šupu". Úžasná kniha. Zas som si to čaro pripomenul a iba ju mám ešte radšej. Presne ten typ knihy, ktorú by som odporučil človeku čo vôbec nečíta. Povedal by som mu nech začne presne týmto dielom, lebo je to ukážka prvotriedneho písania, štýlu, SKVELÝCH dialógov, myšlienok, humoru, zápletky a všetkého, čo človeka pod pojdom literatúra napadne. V tejto knihe nie je jediné slovko navyše. Diamant. "Na Východ od raja" objednaný.

13.01.2021 5 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

"Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie"

Táto kniha je nadčasová a bude platiť vždy a v rôznych situáciách, spoločenstvách a spoločenských zriadeniach. Stáči mi pozrieť napríklad na všetky naše vlády a samozrejme kniha platí aj na chlapcov zo súčasnej vládnej garnitúry. Lebo všetci papaláši sú si rovní, ale niektorí sú si rovnejší.
K samotnej knihe ešte toľko, že som ju už dlho nečítal a teším sa keď to opäť urobím. Nemá len výborné myšlienky, ale navyše je veľmi dobre napísaná a číta sa sama. Človek ju dá na jeden záťah. Kniha do každého počasia aj nálady a jedna z mojich najobľúbenejších kníh vôbec.

12.01.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z tých kníh, kde sa človek môže zamyslieť, koľko štátov ma kľúče od atómovej bomby - napríklad, a aká tenká je hranica medzi pohodlím obývačky s knihou v ruke a jaskyňou v prípade jadrovej vojny. To akým výzvam a seba-deštrukčným hrozbám čelíme vďaka technologickému pokroku. V Dni Trifidov to boli kvetinky a bol to úsmevný (no zaujímavý) nápad, no bola to iba kulisa. Aj v tomto príbehu sa ukázalo, že najväčším nepriateľom človeka je iný človek, a že v krajne extrémnych situáciách sú ľudia vo svojej podstate zvieratami. Páčilo sa mi poukázanie na viaceré morálne dilemy a ich úzkostnú bezvýchodiskovosť, myslím, že hlavný hrdina bol sympaťák a silná osobnosť. Tento román nepatrí k mojím top post-apo kúskom no je veľmi vydarený.

11.01.2021 4 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Perfektná kniha, Houellebecq v najlepšom. Silné, provokatívne, vrcholne cynické, nechutné, krásne, nekorektné, zaujimavé, dobrý príbeh. Občas ako keby mi čítal z duše.

11.01.2021 5 z 5

Alef Alef Paulo Coelho

Čítal som od neho celkom dosť kníh (8, 9?), no toto je zrejme najslabšie dielo. Tak trochu mi celé to putovanie, autor samotný a vlastne takmer všetky postavy liezli na nervy a každá druhá stránka bola pretkaná klišé. Je to Coehlo a som na jeho duchovné pravdy a kvetnaté vety pripravený (viem to zniesť, Alchymista či Veronika sa rozhodla zomrieť su dobré knihy), ale tu ich bolo príliš veľa s kombináciou nudného, rozpačitého príbehu.

11.01.2021 2 z 5

Kráľ v žltom Kráľ v žltom Robert W. Chambers

Táto kniha nemá objektívne vysvetlenie, teda najmä poviedky, kde sa vyskytuje ona zlovestná kniha Kráľ v žltom. Miestami ťažkopádnejšie čítanie, kolíše sa to medzi brakom a genialitou. Tá atmosféra ma ale jednoducho dostala. Táto kniha nie je dokanale technicky stvárnená krajinka, kde krásne vidno hory, oblohu, jazierko s loďkou, kde presahuje nejaké konkrétne posolstvo, skôr veľmi abstraktná experimentálna koláž, ktorá nezanechá trvalý hlboký dojem ako iné knihy, ale skôr silnejší momentálny zvláštny pocit. A mne sa to páčilo.

11.01.2021 4 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Jedna z kníh pri ktorej si človek uvedomí svoju "maličkosť" v plnej sile a to ako málo toho vie o vesmíre. Uvažovanie o vesmíre, jeho možnostiach, časových slučkách, čiernych dierach a xy fenoménoch.. táto kniha pootvára dvierka do možných tajomstiev vesmíru prostredníctvom skvelo napísanej fikcie a mne táto knižka pripemenula, že svet, vesmír, príroda je extrémne zložitý mechanizmus, a aj ta najbláznivejšia teória môže byť slabý odvar v porovnaní s pravdou (ako to aj sám autor písal), ale čo je pravda a ako je ohraničená, koľko uhlov pohľadov na pravdu existuje, kde je objektívna pravda a kde subjektívna. Ako vôbec vyzerá pravda v inom než 3D rozmere? Dokedy ako ľudstvo môžeme rásť, kde je až skutočný potenciál, čo bude o 3500 rokov? Ako nás zmení evolúcia vedomia/biologická evolúcia, čomu sa bude musieť človek v oblasti fyzického ale aj psychického prirodzeným výberom (alebo monolitom kdesi zjavenom :)) priučiť? Nie je to až také dôležité z pohľadu jedného ľudského života samozrejme, no táto skvelá knižka núti premýšlať a tiež ostávať pokorný k neznámym silám a majestátnosti vesmíru. Vynikajúci čitateľský zážitok.

11.01.2021 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Nenávidím fanatizmus vo všetkej forme. Fanatizmus, svojské výklady a mylné interpretácie v najmä Kresťanstve a Islame zapríčinili od nepamäti príliš veľa zla. Margaret White je jedna z najodpornejších záporných postáv v celej Kingovej bibliografií. Na Kinga veľmi útla knižka, samozrejme, už pri prvom vydanom románe badať ako úžasne King píše, no ďalšie dve knihy s podobnou tematikou (mimoriadnych nadprirodzených schopností u jedinca) Mŕtva zóna a Podpaľačka sú pre mňa omnoho väčšími favoritmi. To ale neznamená, že to nebola výborná kniha a nezhltol som ju pomerne rýchlo.

10.01.2021 4 z 5

Na Západe nič nové Na Západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Smutná a zároveň tak krásna kniha, Remarque ma extrémne chytľavý, prozaický a sugestívny rozprávačský štýl, kniha sa čítala sama a ponúkla mi širokú zmes emócií od krásy až po hnus, no čo najviac charakterizuje Remarqua ako spisovateľa je ľudskosť, ktorú veľmi dobre dokáže preniesť na stránky knihy, (zatiaľ som prečítal iba Troch kamarátov a tento magnum opus - chystám sa to však napraviť a zaobstarať ďalšie diela). Po dočítaní románu som mal veľmi silný pocit a zážitok, až som si zopár krát znova musel prečítať poslednú kapitolu. Najlepšia kniha z povinného čítania, ktorú som vtedy voľakedy neprečítal a napravil som to až teraz a určite nie naposledy.

10.01.2021 5 z 5