MarqueeMoon MarqueeMoon komentáře u knih

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Veľa kníh je skvelých, ale potom sú také, ktoré pasujú konkrétnemu človeku na mieru, ako napríklad v perfektnom pomere namiešaný osobný parfum, kde sa priam dokonalo všetko skĺbi vrátane detailov (hlavne detailov) a ktoré ešte po rokoch vyvolajú spomienku na silný pocit pri čítaní. Myslím, že som opäť našiel takú knihu. "Zažrala" sa do mňa a môžem zabudnúť kopec skvelých pasáží, časti deja atď, ale nezabudnem na to "niečo". Táto kniha mi jednoducho sadla.

13.03.2024 5 z 5

Vražda je zvyk Vražda je zvyk Agatha Christie

(SPOILER) Až na jednu (napriek neuspokojivému vysvetleniu H.Poirota) podľa mňa výraznú nepravdepodobnosť, skvelé.
Vraha som síce trafil, ale potom som si spomenul, že som možno tento príbeh už videl kedysi veľmi dávno v televízii.

11.02.2024 4 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

(SPOILER) Pád domu Ayeresových. Páčil sa mi otvorený koniec, kde sa ponúka viacero scenárov príčiny rodinnej tragédie, prikloním sa k tej najpravdepodobnejšej a zároveň najbizardnejšej.
Postava doktora Faradaya a najmä atmosféra románu z neho robia mrazivý pôžitok.

13.01.2024 5 z 5

Život po životě Život po životě Raymond A. Moody

Celou knihou sa v podstate tiahne rozprávanie o "duši",paradoxne táto kniha je jedna prázdna, bezduchá ničím neobohacujúca nuda a je úplne jedno aký mám na túto vec názor.
Aj keď je to pseudoveda a zbožné prianie zvrchovaných pánov tvorstva (ľudí) naprieč históriou a kultúrami, žiť po smrti navždy v príjemnej éterickej forme kdesi so svetelnými bytosťami v pokosených zahradách s exotickým ovocím a bez komaróv, stále k tejto téme pristupujem so štipkou pokory, lebo viem, že nič neviem. No tá tendenčnosť a nábožnosť, občas až trápnosť, čo z tých stránok presakuje ma vyrušuje. Niekedy je to aj úsmevné napríklad, keď ľudia, ktorích resuscitujú, ich duša zatiaľ pozoruje iných duchov- a tí vypadajú zmätene:O Ako vedia, že sú zmätení? Čo ak im len treba ísť na záchod alebo sú to démoni? Kresťan vidi Jezisa, Ind uvidi čo Višnua a fanusik komiksov Batmana? Je rok 2023 a neviem, či - ako navrhuje autor v závere - sa už vytvoril ten tím psychológov, filozofov, lekárov, kňazov atď, ktorý by skúmal tieto zážitky "dôkladnejšie a komplexnejšie", no myslím, že je to ako vysávať piesok na pláži - zbytočné. Vo veku asi 7-10 rokov som naplno prvý krat precítil nekonečnosť prázdnoty po smrti, ktorá je stále tou najpravdepodobnejšou možnosťou a keď som to zvládol do môjho narodenia, zvládnem to aj po smrti a žiadna barlička nie je potrebná. Ak ju niekto potrebuje a úprimne cíti a verí, je to dobré pre neho - ak je to intímna a úprimna záležitosť, kedy nepotrebuje podnikať misionársku činnosť otravnou alebo násilnou formou na iných.

23.10.2023 odpad!

Rozhovory se sériovými vrahy: Ti nejhorší vyprávějí svůj příběh Rozhovory se sériovými vrahy: Ti nejhorší vyprávějí svůj příběh Christopher Berry-Dee

Riadna smotánka, všetko dobráci od kosti.
Stretne sa Henry Lee Lucas a Ottis Toole.. zrovna títo dvaja na seba navzájom natrafia.. to nevymyslíš.

10.09.2023 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Na zadnej strane knihy je napisané citujem "lepsi nez tohle uz thriller byt nemůze" (Clive Barker). Myslím, že to celkom vystihol.

31.08.2023 5 z 5

Diablova cesta Diablova cesta Robert Bryndza

Pri najlepších detektívkach nikdy dopredu neuhádnem, ako to asi bolo. Tu áno, bolo to až moc predvídateľné. Celkovo dobre napísané, námet ma rozhodne zaujal, no posledných plus mínus 80 strán ma utvrdzovalo kam to smeruje a už ten zážitok z čítania celkom upadal.. mal som aj problém sa ku knihe vrátiť. Ešte v polovici knihy som si myslel, že to bude 5 hviezdičiek. Nerozumiem tým superlatívom. Celkovo fajn, no nič výnimočné.

29.07.2023 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Nadčasový Magnum Opus od Oscara Wilde. Mix postáv, jazyka, príbehu a mystérie robí z čítania Doriana Graya luxusný zážitok. Krásna literatúra so snovou atmosférou, ktorá ma extrémne vtiahla do deja.

04.07.2023

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Ozzy je žijúca legenda o tom niet pochýb. Podľa mňa 90% ľudí by sa nedožilo 40tky ak by fetovali a chlastali ako "knieža temnôt", to je až neuveriteľné ak niekto dokáže vypiť 4 fľašky Hennessy za deň popri iných substanciách. Kniha bola veľmi vtipná a pútavo vyrozprávaná, aj keď občas úsmev zamrzol. Ozzy by si za niektoré excesy najmä za tie voči ženám zaslúžil nakopať zadok, no na druhej strane uznávam jeho úprimnosť a sebareflexiu, čo je tak trochu poľahčujúca okolnosť. Hudobne som Black Sabbath nikdy moc nevnímal, registroval som ich ako dôležitú kapelu, ktorá stála pri zrode heavy metalu a poznal v skratke príbeh Ozzy vs. Netopier. Paranoid je asi jediná skladba, čo som poznal (hanba mi), no teraz som podľahol čaru albumov Paranoid a Master Of Reality, to sú skutočne skvosty!

16.06.2023 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tuším som túto hru videl veľmi dávno aj v divadle, vážne si nie som si istý, no po tejto knižke mám chuť si to prípadne pozrieť znova. Záver bol parádny! A tá davová panika z "revízora" bola úsmevná, pripomenulo mi to modernú dobu, kedy na základe titulku, prípadne rozkliku a prečítaní povrchného článočku na internete si inteligentný čitateľ poskladá celý príbeh do premyslenej pravdivej mozaiky a svoju inteligenciu vystavuje na obdiv v komentároch :) Tie postavy sú archetypy hlúposti, závisti, oportunizmu, malosti, povrchnosti a môžme pokračovať ešte dlho.. platné v 19 storočí, v 21. A bude to tak aj o 1000 rokov.

06.06.2023 4 z 5

Svedectvo o živote v KĽDR Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková

Táto kniha založená na tvrdej realite života v KĽDR robí zo všetkých kníh s označením "dystopický román" alebo "horor" rozprávku na dobrú noc. Čítať tieto výpovede, založené na živote skutočných ľudí sú desivé, tragické a pre obyvateľov Západného sveta priam neuveriteľné. Realita je častokrát horšia ako akákoľvek fikcia.
Táto sonda do príbehov a myslí jednotlivých utečencov je vzácne svedectvo pre všetkých, ktorí si myslia, že sloboda je garantovaná a iba tak si povieva vo vetre.

20.02.2023 5 z 5

Zánik Zánik Christopher John Sansom

Bez knižnej výzvy by som sa o tejto knihe nikdy nedozvedel a bola by to veľká škoda. Pre niekoho je Boh prírodou, pre niekoho svedomie/vedomie, pre niekoho múdry ujo s plnofúzom, pre niekoho vôbec nič a pre niekoho pragmatický nástroj k moci a výhodám s tým spojených.
Veľmi dobrá detektívka s výborným komisárom-detektívom, ktorý sa správa a koná uveriteľne a ktorému chcem fandiť. Z horlivého zástancu reformy a idealistu sa stáva mierny zástanca reformy a realista. Zaujímavejšia postavička ako kdejaký tuctový "cool" vtipný detektív v americkej kriminálke.
Taktiež poučná sonda do histórie, kniha mi pootvorila nové obzory.

06.02.2023 4 z 5

Nočná zmena (14 poviedok) Nočná zmena (14 poviedok) Stephen King

Kingovi idú rozhodne lepšie romány, no aj jeho poviedky nasadzujú latku pomerne vysoko a stojí za to začítať sa.

28.01.2023 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nie som zrovna fanúšik Fantasy, no kniha Pán Prsteňov so svojím svetom Hobitov, Elfov, Trpaslíkov, Ohyzdov, dobra, zla, pokušenia a príbehom o dôležitej úlohe, ktorá bola daná jednému zdanlivo obyčajnému hobitovi, pre mňa predstavovala balzam na dušu a pocítenie, že som čítal niečo výnimočné so silným presahom, s pravdou skrytou v detailoch pri niektorých dialógoch, opisoch okolia aj básňach, ktoré som nie vždy dokonale obsiahol , no čítať aj tieto časti bolo pre mňa osviežujúce. Film je vynikajúci tiež - pri putovaní Froda a jeho partie v knihe, som mal v hlave ten skvelý soundtrack, ktorý ma sprevádzal filmom a ktorý kniha poskytnúť nemôže. Obe diela - knižné aj audiovizuálne predstavujú vrcholy v danom type umeleckého sprostredkovania. Kniha, okrem iného upúta jazykom či lyrickými pasážami, film, okrem iného hudbou, výpravou a celkovo réžiou.

20.01.2023 5 z 5

Dave Gahan a Depeche Mode Dave Gahan a Depeche Mode Trevor Baker

Žiadna kniha o Depeche Mode ma nemôže sklamať, no už boli napísané aj lepšie knihy o najlepšej kapele na svete.

02.01.2023 5 z 5

Depeche Mode - Monument Depeche Mode - Monument Dennis Burmeister

Najlepšia kniha o najlepšej kapele všetkých čias.

02.01.2023 5 z 5

Stretnutie s Rámom Stretnutie s Rámom Arthur Charles Clarke

Arthur C. Clarke je ako The Beatles sci-fi literatúry - chytľavý a nápaditý, miestami prekvapivý a experimentálny a hlavne mimoriadne zaujímavý a dôležitý autor, ktorý doteraz inšpiruje mnohých spisovateľov - nasledovníkov.

31.12.2022 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Fajn Kingovka. Čítalo sa to dobre, dej celkom odsýpal, ale nebolo to úplne ono. Prirovnal by som knihu k dobrému jedlu, ktorému ale chýbalo kúsok ho okoreniť, takže celkový dojem nebol excelentný.
Čo mi trochu prekážalo, tak to bola tuctová postava nájomného zabijaka, ktorý ma vlastne dobré srdce a zabíja len zlých ľudí. Pomerne prevarený nápad ako pri druhotriednom americkom thrilleri.
Takže.. nebolo to len korením, ale aj to mäso bolo trochu prepečené a suché (no stále som si pochutnal).

16.11.2022 4 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

Radím do mojej top 3 od Bukowského spoločne s Poštovým úradom a Brakom (Škvárom).

22.07.2022 5 z 5

Rozprávač Rozprávač Dave Grohl

Nie som síce fanúšik Foo Fighters, Davea Grohla registrujem najmä ako toho týpka so širokým úsmevom z Nirvany, ktorú mám rád, no táto kniha ma viac "nažhavila" aj na FF. Pútavo napísané, Dave mi príde ako veľmi fajn chlapík, s ktorým človek rád pôjde na pivo. Okrem toho, že je vynikajúci hudobník, je aj výborný rozprávač. Tie zážitky ako stretnutie s Iggym Popom alebo ako zaspieval na koncerte FF, Rick Astley, to proste nemá chybu. Vrelo odporúčam.

20.07.2022 5 z 5