marcolka marcolka komentáře u knih

Život na ostro Život na ostro Lenka Lanczová

Autorka opět nezklamala. Skvělé, skvělé, skvělé. Místy mi to sice přišlo naivní a přitažené za vlasy a ta přemíra sladkosti mi přišla neskutečná a lezla mi docela na nervy. Život takový skutečně není ani omylem, ale místy to bylo zase neskutečně dojemné. Prostě kniha plná citů a pocitů. Tato spisovatelka to prostě umí. Už od teenegerského věku ji mám moc ráda a moc ráda si ji jako oddechovou četbu přečtu i teď a to se nejspíš nezmění. Jediné co musím vytknout je ten otevřený konec, nesnáším otevřené konce.

03.03.2018 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Zajímavý detektivní thriller. Občas mi to přišlo zdlouhavé a zbytečně natahované. Ale z celkového pohledu se mi kniha líbila, byla napínavá se zajímavými zvraty v ději. Možná se pustím i do dalších dílů, když už jsem je začala číst od konce.

26.02.2018 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Tuto knihu jsem si vybrala do tématu Čtenářské výzvy jako "Knihu žánru, který běžně nečtu". Ne, sci-fi a fantasy opravdu normálně nečtu, ale toto je třetí kniha sci-fi, kterou mám na základě výzvy přečtenou, z toho druhá od Blakea Crouche a výsledek? Je úžasná. Strhující, fascinující. Nikdy jsem nevěřila, že tohle o nějakém sci-fi řeknu, ale je to tak. Rychle a lehce se četla, což je u tématu fyziky, astronomie a podobných věd co říci. Spisovatel skvěle vysvětlil o co se jedná. Téma nekonečné chodby a mnoha dveří s nekonečně mnoha variantami života je fascinující, lákavá, ale i dost klaustrofobická. I přes určitou lákavou představu neuvěřitelně mnoha možností žití, bych určitě být na hrdinově místě nechtěla. I když to dopadlo, jak nejlíp za daných okolností mohlo. Autorova Temná hmota a i kniha Městečko Pines se mi moc zamlouvají.

18.02.2018 5 z 5

Kouzlo podzimu Kouzlo podzimu Lisa Kleypas

Skvělá oddechovka. Po tolika thrillerech je moc fajn přečíst si nějakou takhle romantickou knihu. Hlavní hrdinka sice nebyla místy moc sympatická, ale i tak měla kniha spád a skvěle a rychle se četla.

16.02.2018 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Uf! Žítkovské bohyně - tolik jsem se na tuto knihu těšila, na základě tolika kladných recenzí a poutavé anotace. Výsledek je takový, že jsem při čtení v hodně pasážích knihy neskutečně trpěla a měla chuť ji odložit. Po přečtení knihy jsou moje pocity hodně rozpolcené. Na jednu stranu, nadějný děj, krásná příroda. Na stranu druhou, neuvěřitelně nudné a zdlouhavé popisy dokumentů. Za mě tedy hrozné zklamání. Vyhnání Gerty Schnirch je mi tedy bližší.

12.02.2018 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 - tato kniha mě lákala již dlouho, asi i proto, že se jedná o rok mého narození. Autor napsal tuto knihu před svou smrtí v roce 1950. Musím říct, že měl úžasnou představivost a fantazii. A je také neuvěřitelné, jak byl ve své době ohledně některých věcí předvídavý. V některých pasážích až mrazí z toho jak jsou pravdivé. Na jednu stranu uznávám, že je to obdivuhodné dílo, které by si měl každý alespoň jednou v životě přečíst, na stranu druhou jsem při čtení hrozně trpěla, jak mě to místy nebavilo, jelikož sci-fi je žánr, který opravdu nemusím. Ještě musím podotknout, že bylo nesmírně zajímavé souběžně se čtením této knihy sledovat seriál "Svět pod hlavou".

04.02.2018 2 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Kniha dětství. Je zajímavé přečíst si ji i v dospělosti. Člověk leccos chápe jinak a jinak si některé věci vyloží. Podobné obyvatele jako vykreslil autor v knize najdeme i kdekoliv jinde na světě. A nejen Česko nám Čechům, ale i jiné země jejich obyvatelům mnohdy připomínají KOCOURKOV.

04.02.2018 3 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Při čtení recenzí jsem čekala čistokrevný uvěřitelný thriller. Ohledně žánru recenze teda dost zmátly, protože nakonec při čtení z toho vyšlo sci-fi s trochou Stepfordských paniček. Ale jo, ve finále se mi to fakt libilo. Po objeveni mutantu v horach jsem byla dost rozpacita a rikala jsem si "co tohleto jako je", protoze sci-fi neuznavam a nikdy nectu, ale zhruba odprostřed jsem četla s napětím co se z toho vyklube a jak to dopadne. A konec, pro mne super. Možná i mrknu na seriál.

01.02.2018 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Desuplne cteni. Zazivam stavy fyzicke nevolnosti pri pomysleni, ze by tohle mohly zazit moje deti. Mam tendence neustale je objimat a ujistovat se, ze jim nic takoveho nehrozi. A mam strach, ze by neco podobneho mohlo prijit. Misto a cas narozeni si nikdo nevybira. Po precteni podobnych knih jsem vdecna za to, kde ziju a co mam, prave nyni. Tolik zoufalstvi a beznadeje obsazene v radcich teto knihy. Precetla jsem uz dost knih s touto tematikou, ale tuhle zatim snasim nejhur. Na druhou stranu, je to ctive napsane a je dobre, ze svedkove teto doby, zpristupnili svoje vzpominky formou knihy vsem, kdo maji zajem a odvahu si to precist. Tahle spachana zverstva a odvahu lidi, kteri je prozili a prezili nesmime nikdy zapomenout. A meli bychom se poucit, aby se jiz nikdy neopakovala. Stejne tak by se nemelo zapomenout na obeti teto hrozne doby. Obdivuji vsechny, kdo meli a maji odvahu se do tohoto tabora podivat. Normalne vetsinou pocituji pri precteni knihy touhu nebo alespon zvedavost navstivit popsana mista, v tomhle pripade urcite ne.

23.01.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Jsem z této knihy poněkud rozpačitá. Tolik chvály jsem na tuto knihu slyšela a četla. Tak dlouho byla odkládaná a nakonec nyní už přečtená díky čtenářské výzvě. Ale... tolik deprese a negativismu, výčty těch nejhorších lidských vlastností a ponurá krajina. No, nevím, mě tedy neuchvátila a nebýt výzvy asi bych ji nejspíš odložila. Přečetla nebo nedočetla jsem už horší knihy, ale pro mě tedy mnoho povyku pro nic.

22.01.2018 2 z 5

Všechno nebo nic Všechno nebo nic Eva Urbaníková

Kniha není špatná, je to taková oddechovka, místy vtipná, místy smutná. Ale určitě mě tak nenadchla jako film. Spíš mě překvapilo, že se film jeho knižní předloze ani moc nepodobá. Musím vyzdvihnout ve filmu skvěle zahranou povahu Jakuba, úplně jako podle předlohy.

17.01.2018 4 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Nenáročná, odpočinková, krátká a v některých pasážích i docela vtipná knížka. Přišlo mi to takové aĺa Bridget Jones po česku. Přečtená podruhé. Ale určitě bych se k ní nebýt čtenářské výzvy už nevrátila.

13.01.2018 3 z 5

Postel plná růží Postel plná růží Lenka Lanczová

Lenka Lanczová je v psaní dívčích románů prostě nepřekonatelná. Četla jsem ji jako teenager, ale ráda se k ní vždycky vracím i teď, jako momentálně na základě výzvy. Knížky od ní jsou prostě TOP!

12.01.2018 5 z 5

Svéhlavička Svéhlavička Eliška Krásnohorská

Díky výzvě se mi do rukou dostal tenhle dívčí román. Líbil se mi, je sice psán starým slohem a jazykem, což se mi někdy hodně těžko četlo, ale obsah tohoto nenáročného románu se opravdu klidně vyrovná pozdějším modernějším románům pro dívky. Kousky napravované slečinky Zdenky a jejích souputnic v internátu byly leckdy úsměvné.

11.01.2018 4 z 5

Jak vytrhnout velrybě stoličku Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková

Už tolikrát hraný a viděný v televizi, ale nikdy nečtený příběh. Přečteno velmi rychle a s radostí, díky výzvě. Krásný, vtipný příběh. Pří čtení jsem úplně viděla toho raráška s dolíčky ve tvářích, který tak krásně ztvárnil hlavního hrdinu. Palec nahoru :-D

05.01.2018 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Tisíce planoucích sluncí...... syrový příběh, jehož čtení vyvolává řadu velice intenzivních pocitů - zlost, vztek, beznaděj, bezmoc, místy až nenávist. Místo děje Afghánistán - divoká země s mnoha nám nezvyklými zvyky a obyčeji. Lidé tu žijí obklopeni neustálým strachem, boji o moc a náboženským fanatismem. Ženy nemají žádná práva a musí plnit řadu nesmyslných nařízení. Hlavní hrdinky jsou sympatické ženy, každá vychovávána jiným způsobem, které i přes počáteční vzájemné špatné vztahy, nalézají k sobě navzájem cestu porozumění, přátelství a mateřské a dceřiné lásky. Osud Marjam je krutý, takřka od začátku do konce, ale byla to velice statečná a obdivuhodná žena a v závěru života i svým způsobem šťastná. Tuto knihu můžu každopádně doporučit.

04.01.2018 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Kniha se mi četla hodně těžce. Nebyla to první kniha od tohoto autora, ale zase o něco víc mě přesvědčila o tom, že nebudu ta pravá cílová skupina Michala Viewegha. Humoristický román si představuju já osobně jinak. Přišlo mi to takové křečovité a těžko uvěřitelné. Tolikaleté soužití s dulou... To jako vážně.....? Na druhou stranu ta posedlost bio, eko... to je dnešní realita.

01.01.2018 2 z 5

Otřesné, hrozné. Člověk si při čtení této knihy říká, "to přece není možné, aby si jeden jediný člověk v životě prožil tolik zlého a vlastně nic dobrého. Přece nemůžou existovat lidé, kteří by svému dítěti tohle byly schopni provádět. Přece tohle nemůže nikdo přežít." A ejhle, hlavní hrdinka to přežila, ale bohužel nese si sebou taková traumata a problémy, že to ani žádný pořádný život není. Neuvěřitelné, že tohle se opravdu mohlo dít a děje třeba právě nyní někomu dalšímu. Při čtení děkujete, že právě vy se máte tak jak se máte a že máte rodiče takové jaké máte. Témata o mnohačetných osobnostech se mi moc nelíbí a špatně se mi čtou, takže dávám jen dvě hvězdičky.

31.12.2017 2 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

Od této knihy jsem si hodně slibovala. Krásný obal, poutavá anotace, ale ve finále po přečtení docela zklamání. Námět dobrý, ale mohlo to být lépe propracované. Vůbec se mi nelíbily ty osoby střídající se v hlavní hrdince a vůbec celé to téma mnohačetné osobnosti.

31.12.2017 3 z 5

Nebýt sám Nebýt sám Magda Váňová

Této knize jsem moc šancí nedávala, ale ve finále se mi moc dobře četla a líbila se mi. Hlavní hrdina mi sice v dospělosti moc sympatický nebyl, přišel mi jako poněkud nevyzrálý a kapánek povrchní a falešný zbabělec a prospěchář, ale příběh ač takový volně plynoucí a o ničem závratném nepojednával, ale byl uvěřitelný a ze života. Taková klidná nenáročná oddechová četba.

31.12.2017 5 z 5