marca_m marca_m komentáře u knih

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

V podstatě se jedná o nenáročnou limonádu s předvídatelným vývojem a přeslazeným koncem, ale vlastně je to příjemná čtivá oddechovka, která obsahuje i spoustu vtipných a trefných narážek na soudobé trendy.

16.01.2024 4 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Výborná psychologická próza, v níž sledujeme rozpad hned několika propojených vztahů ze současnosti. Text je nesmírně čtivý a jazykově zajímavý. Děj je zasazen na Jesenicko, oceňuji, že tento "konec světa" tu není vykreslen prvoplánově problematicky a vulgárně, jak tomu u sudetského prostředí často bývá. Moc se těším, co dalšího autorka napíše.

14.05.2023 5 z 5

Další vynikající počin z řady knih špičkových českých novinářů, kde popisují svoje zkušenosti a osobní prožitky z mnohaletých zahraničních misí. Autor dává autentický vhled na společnost a způsob fungování státní moci v Číně a přináší řadu nesmírně zajímavých lidských příběhů. Zejména kapitoly o sezónních pracovnících či Tibetu se mě skutečně dotkly a daly pocítit, co je režim v Číně zač. Jediná škoda je, že kniha postihuje asi první dva, tři roky Etzlerova života v Číně, věřím, že i další roky by přinesly spoustu zajímavých příběhů či postihly další vývoj Číny. Nezbývá než doufat v pokračování.

09.03.2023 5 z 5

Královna všech Královna všech Irena Cápová

Autorka jistě zná britskou královskou rodinu jako málokdo, kniha obsahuje spoustu zajímavých informací a je psaná zajímavou formou tematických "esejů" a není tak nudným životopisem. Zdá se však, jako by vůbec neproběhla redakční práce, kromě drobných nepřesností se některé údaje často opakují a zejména se často opakují podobná slovní spojení, což je po chvíli trochu únavné.

29.12.2022 4 z 5

Dům pod náměstím Dům pod náměstím Markéta Hejkalová

Z této knihy mám trochu pocit nevyužitého potenciálu. Příběhy z dob dávných byly nezáživné a opravdu mluvil hlavně dům. Osudy z dvacátého století měly svižnější tempo, vyprávění se neslo spíše v duchu rodinného dramatu. Zde mi vadila přemíra propojení postav, nemám ráda tyto překombinované vztahové propletence, které by reálně nikdy nemohly nastat.

25.11.2022 3 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Příjemná oddechová vztahovka. Příjemně mě překvapil celkem barvitý sloh, naopak děj byl banální a předvídatelný.

03.11.2022 3 z 5

Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Dana Huňátová

K této profilové knize mě přivedla obsáhlá a jedinečná autobiografie matky paní Diany, Cesta. I z této knihy je znát o jak výjimečnou a ušlechtilou osobnost se jedná, škoda, že o takto neobyčejné dámě není ve veřejném prostoru slyšet víc. Také je škoda, že kniha je velmi útlá a průřezová, nicméně bylo vysvětleno, že paní Sternbergová životopisnou knihu bohužel psát nechce.

25.10.2022 5 z 5

Člověk musí hořeti Člověk musí hořeti Aleš Palán

Obsáhlý ale velmi čtivý knižní rozhovor, z něhož přímo pryští, jak výjimečnou osobností byl opat Tajovský. Na pozadí jeho života lze sledovat vlastně i historii dvacátého století, je fascinující jak se během té doby proměnil každodenní život, ale také život a praxe katolické církve. Skvěle byla vyprávěním o dětství a dospívání vystihnuta např. atmosféra venkovského života v první polovině 20. století. Zajímavý byl i vhled do životů mnoha opatových přátel. Je opravdu trochu škoda, že už se nepodařilo zachytit jeho duchovní a teologické myšlenky.

13.10.2022 5 z 5

Temno: Stručná historie Temno: Stručná historie Ivana Čornejová

Díky svému krátkému rozsahu je kniha skvělým průvodcem po dané problematice pro poučeného laika či zájemce o historii, který však "neučte" mnohasetstránkové odborné historiografické publikace. Obdivuji, že akademik s tak velkou erudicí dokáže své životní téma zestručnit a podat přístupnou formou. Moc se těším na další knihy z edice. Takhle má vypadat popularizace vědy.

13.10.2022 5 z 5

A odkud bych asi tak byl? A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas

Další ze zahraničních zpravodajů ČT sepsal své vzpomínky a zážitky, které danou zemi přibližují velmi autentickým způsobem a dávají pochopit běžným lidem a mentalitě. Vytknout musím to, že kapitoly nebyly pojmenované a kniha nemá jasnou strukturu.

19.08.2022 4 z 5

Cesta - Paměti české aristokratky Cesta - Paměti české aristokratky Cecilia Sternberg

Velmi vydařené a otevřené memoáry. Kromě vyprávění o nesmírně pestrém životě svém a nejbližší rodiny autorka přináší velmi zajímavý vhled do způsobu života šlechty v jejím v podstatě posledním slavném období.

05.08.2022 5 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

Tato kniha obsahuje tolik historických chyb a nepřesností, že se úplně bojím, kolik takových omylů je i v příběhu Laty. Velké zklamání z autorského zpracování zajímavého námětu.

05.07.2022 2 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Příjemná oddechová detektivka. Konečně je hlavní hrdina detektiv uhlazený a konzervativní, ne rozervaný alkoholik s problematickou minulostí a neutěšenými rodinnými vztahy :) Závěrečná scéna se shromážděním všech postav a odhalením vraha je příjemným odkazem na Agathu Christie.

06.06.2022 4 z 5

Belgravia Belgravia Julian Fellowes

Tak tohle je zklamání. Poměrně unylé vyprávění, které se na 400 stranách točí v zásadě jenom kolem banálního tématu nemanželského dítěte a dvou nižších šlechtických rodin. Charaktery šlechticů jsou stejně jako jejich postavení provinční, žádný z nich není příliš sympatický a celý příběh je vystavěn na tolika klišé, že jsem měla až pocit, že sleduji brakovou divadelní hru.

25.05.2022 3 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Od přečtení mě mírně odrazovaly zdejší komentáře, které knihu hodnotily jako nudnou, plnou faktografických pasáží, bez děje. O to příjemněji jsem byla překvapená. Pravda, děj není nijak dramatický, ale celé vyprávění je přes svoji pozvolnost velmi čtivé. Prokládání faktickými informacemi, někdy pojaté až encyklopedicky mi nevadilo, naopak, protože pojednávalo o dějinných obdobích a osobnostech, které mě velmi zajímají a dozvěděla jsem se spoustu nového.
Ústředním motivem je propojení českých a německých (rakouských) dějin i životů běžných lidí v minulých dvou stoletích, zasazení do tohoto kontextu je nesmírně důležité pro pochopení našeho dějinného příběhu. V postavě Anežky se určitě najde mnoho jejích současnic, vyprávění Kateřiny zase demytizovalo idylku venkovského života za starých časů. Je třeba vyzdvihnout autorčin mimořádně kultivovaný styl a jazyk.

25.05.2022 5 z 5

Poslední palác Poslední palác Norman Eisen (p)

Podrobný historický průvodce po několika úhlech dějin jedinečné pražské stavby. Seznamuje nás jednak s osudy rodiny Petschků, výstavbou a charakteristikou vilu, přináší velmi podrobný exkurz do dějin konce druhé světové války a nástupu i pádu komunismu na pozadí osudů vily a jejích obyvatel. Zajímavou linkou s osobním akcentem je pak příběh autorovy maminky, jejíž život se na pozadí dějin prolíná i s osudem vily.

25.04.2022 4 z 5

Pomluva Pomluva Rosa Ventrella

Krásný příběh sesterství s velkým vnitřním napětím na pozadí dramatických dějin a společenských zvratů. Ne nepodobné duchu Eleny Ferrante.

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Lehce bulvárně laděná kniha, kde se autor poněkud drsně vypořádává s životním směřováním své manželky. S ohledem na pozdější rozpad manželství a mediální praní špinavého prádla je to celkem mrazivé čtení. Kniha se celá nese v duchu nadsázky a možná až přehnaného líčení, nicméně na mnoha situacích jsem si uvědomila, jak realisticky vlastně působí a kolik žen dnes propadlo různým ezo, bio, ženským kultům a takhle šíleně skutečně žije.

28.03.2022 3 z 5

Americký klub českých dam Americký klub českých dam Hana Parkánová-Whitton

Zajímavý exkurz do vztahů a životů obrozeneckých spisovatelů. Jedná se o čtivou beletrii, která nepřináší objev neznámých informací, spíše je to fajn shrnutí pozapomenutých školních informací a několika vztahových pikanterií.

Pivo na Loiře Pivo na Loiře Tommy Barnes

Skutečně vtipná, čtivá a milá oddechovka. Hlavním zdrojem humoru jsou stereotypy o Britech a Francouzích, takže zábava zaručena.