Člověk musí hořeti

Rozhovory s želivským opatem Bohumilem Vítem Tajovským vznikaly od dubna 1998 do srpna 1999 při návštěvách Aleše Palána a Jana Paulase na Želivě. Autoři nahráli zhruba šedesát hodin zvukového záznamu, který pak přepsali, upravili a strukturovali. Závěrečné znění rozhovoru B. V. Tajovský autorizoval; prvního vydání knihy se však už nedočkal. Název titulu je převzat z básně Jana Zábrany, která vyšla ve výboru Jistota nejhoršího. Předmluvu k prvnímu (i nynějšímu druhému) vydání namluvil Tajovského přítel Anastáz Opasek týden před svou smrtí; autorizovat ji však už nestačil. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/65_/65712/clovek-musi-horeti-65712.jpg 4.722
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Torst

Kniha Člověk musí hořeti

Mánička178
30.04.2018

Obdivuhodný život želivského opata zachycený v opravdu důkladném, promyšleném a podrobném rozhovoru. Jednou z věcí, kterou ve vás utvrdí je to, že komunismus byl a je opravdovým zlem, ale samozřejmě se dozvíte nejen to.
Jeden fakt mě však na knize velmi mrzí a myslím, že jí hodně ublížil - Vít Tajovský je bezesporu velkou křesťanskou osobností a jistě by v rámci rozhovoru měl velký potenciál říci mnoho cenného i v duchovní oblasti. Ač mě kniha lákala svým názvem "Člověk musí hořeti", z duchovní oblasti se v čistě život popisných rozhovorech objevilo pramálo :( A ačkoli autoři mohli tuto další rovinu vynechat záměrně, já to považuji za promrhaný potenciál. Protože proč byl Vít Tajovský takovou ikonou?
Jistě ne jenom proto, že strávil tolik let v kriminálu a byl perzekvován za totality, ale zejména proto, jakou sílu ducha měl... Tak se budu muset dopídit v jiných knihách :)

bleska
20.06.2014

Výborná!

Clara del Valle
13.03.2014

Strhující vyprávění o neobyčejném životě. V záplavě zbytečných a marných memoárů je toto skvost.

Pejak
29.01.2013

Doporučuji přečíst všem, kteří stojí o exkurzi do našich nedávných dějin a nechtějí dál žít v iluzi, že "za komunistů to přece tak zlé nebylo" nebo "dnes by se to přece stát nemohlo". Omyl, jen si najdou jiný způsob! Člověk (lidstvo) má tak krátkou pamět, až z toho mrazí...

duchovno rozhovory spiritualita

Autoři knihy