malpet malpet komentáře u knih

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Pro mně nejslabší ze série.

14.08.2020 3 z 5

Ani Bůh prý není neomylný -  Jak procházet osudovými změnami Ani Bůh prý není neomylný - Jak procházet osudovými změnami Sherre Hirsch

Co dodat k předchozím komentářům? Kniha není špatná, autorka, ačkoliv rabínka, nikomu nenutí náboženství (jak by se od Američanů dalo čekat), naopak vyzdvihuje víru člověka v sebe sama. Na druhou stranu neříká asi nic úplně nového ani objevného, nevím, jestli tahle kniha dokáže někomu pomoct... je to spíš na články do nějakého ženského časopisu, než na samostatnou knihu.

14.08.2020 3 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Přečteno díky čtenářské výzvě. Uff nebylo to lehké čtení, asi se k ní už nevrátím, ale rozhodně zanechala dojem.

24.07.2020 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Asi tak od půlky knihy jsem si byl jistý vrahem, blížící se finále mi mou teorii potvrzovalo, ale jen proto, aby jí v závěru úplně roztrhalo a zahodilo :-) Agáta prostě umí.

24.07.2020 5 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Nebylo to špatné, ale taky ne nic, co by stálo za zapamatování. Trochu poplatné době, obzvlášť část, kde se kosmonauté mění v revoluční gardu při rozhovoru s mimozemšťanem :-) Zajímavé je varování před zneužitím jediného zdroje informací, který mají Edeňané k dispozici. Trochu to připomíná naše média v koronavirové době, kdy se nesmělo nic odchýlit od oficiálního postoje státu. Dvě hvězdy.

01.06.2020 2 z 5

Temné dny Temné dny Manel Loureiro

Je to jako s Vetřelcem, nemůžu se rozhodnout který díl je lepší :-) opět skvělé napínavé čtení a nekonečné čekání na další pokračování.

10.05.2020 4 z 5

Ledová obluda Ledová obluda David Walliams

Hodila se mi jako jeden z bodů čtenářské výzvy 2020 - úplně nová kniha. Koupil jsem jí tedy synovcovi a předtím pochopitelně přečetl :-) Walliamsovy knihy mně vždycky bavily a Ledová obluda není výjimkou. Pět hvězd.

29.04.2020 5 z 5

Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili Zdeněk Šmíd

Touhle knihou jsem splnil jeden z bodů čtenářské výzvy 2020, kniha, která má v názvu slovo aneb. Četl jsem před lety trilogii o vodácích a horácích a trochu mně překvapilo, že vyšlo tohle volné pokračování, tentokrát o cestě do Norska. Je to taková civilnější, více jako cestopis pojatá kniha, ale pořád stejně milá a v podobném duchu, jako ty předchozí. Bylo to příjemné setkání po letech se známými postavami.

09.04.2020 4 z 5

Kde všade som (ne)zomrel Kde všade som (ne)zomrel Peter Popluhár

Poslechnuto jako audiokniha, vtipné a někdy až neuvěřitelné cestovatelské historky. Peter je mi svým stylem cestování i vyprávění bližší než náš pro mně až příliš asketický Zibura. Pět hvězdiček.

06.04.2020 5 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Knihu jsem si přečetl na doporučení ale nakonec to bylo docela zklamání. Zezačátku je příběh dobře vykreslen, vytvořený svět je uvěřitelný, postavy pěkně rozvržené, ale pak to začne nudit, a závěr je jak z amerického filmu... poslední třetinu knihy jsem se vyloženě nutil do čtení, v naději, že se příběh zase rozběhne, ale pak jsem zjistil, že už mně vlastně nezajímá. Dvě hvězdy.

04.04.2020 2 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Vyposlechnuto jako audiokniha, namluvená samotnou autorkou, ta umí dát textu ještě větší šťávu. Hodně jsem se nasmál a styl i humor mi opravdu sedly. Pět hvězdiček :-)

31.03.2020 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

I já se musím bohužel přidat k předchozím komentářům, pro mně nejslabší kniha z celé série pěti dílů, které jsem zatím četl. Do děje se člověk rychle dostane, příběh se zneužíváním dotací uvěřitelný, kniha opět donutí člověka číst ještě hluboko po půlnoci, ačkoliv vstává v 6 ráno do práce :-) bohužel poslední zhruba čtvrtina už je hodně překombinovaná. 15 letý kluk si dokáže poradit s gangy z východních zemí a navíc dvěma profesionálními dětskými zabijáky? Zkrátka je ten závěr pro mně neuvěřitelně překombinovaný, jako kdyby autor najednou nevěděl kudy kam a termín odevzdání rukopisu se blížil.... nicméně kniha dočtena a už se nemůžu dočkat dalšího dílu, jen co se po epidemii opět otevřou brány knihovny. Budu tam stát mezi prvními :-)

22.03.2020 2 z 5

Jan Zajíc Jan Zajíc Josef Šorm

Tuto knihu jsem si přečetl díky čtenářské výzvě 2020, kniha, která má na obálce květinu. Řekl jsem si, že přečtu poctivě první knihu s květinou, kterou uvidím. Kupodivu to nebylo tak jednoduché splnit, až tahle kniha na obálce jakési vlčí máky má. A teď k vlastnímu hodnocení - komix, který si vzal za téma takovou věc, jako je obětování vlastního života jako nesouhlas s politickou situací v zemi, je určená, předpokládám, dospělému publiku. A jako taková klade jisté nároky na úroveň kreseb. Toto očekávání kniha absolutně nesplnila, kresby jsou hrozné, vypadá to, jako by je kreslila třída prvního stupně základní školy někde na hodině výtvarné výchovy. Nabízí se tedy otázka, komu je kniha určena? Malým dětem? Není to pro tak malé děti trochu nevhodné, těžké téma? Zkrátka si myslím, že zvolit ilustrátorkou takové knihy Johanu Hrabíkovou, která ilustruje převážně pouze knihy pro malé děti, nebyl dobrý nápad. Za mně 1 hvězdička.

13.02.2020 1 z 5

Dědek na kole Dědek na kole Petr Feldstein

Knihu jsem si vybral namátkou v knihovně, potřeboval jsem splnit bod čtenářské výzvy 2020 - kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou. Soubor 100 fejetonů, co se příjemně čtou, na druhou stranu mně nezaujaly natolik, abych se ke knize někdy v budoucnu vrátil.

03.02.2020 3 z 5

Sherlock Holmes: Skandál v Čechách | A Scandal in Bohemia Sherlock Holmes: Skandál v Čechách | A Scandal in Bohemia Arthur Conan Doyle

Příběh ve kterém výjimečně nedopadne Všechno tak, jak skvělý detektiv plánoval.

30.01.2020 4 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Dá se vůbec hodnotit kniha plná osobně prožitých hrůzných zážitků, které si nedovedeme, zvlášť v dnešní rozmazlené době, ani představit? Osobně si myslím, že ne. Pak tedy zbývá jen porovnání s jinými knihami na stejné téma a ve srovnání s nimi opravdu trochu pokulhává, proto dávám nižší hodnocení ačkoliv jinak má autor, jako jeden z mála přeživších lidí z Treblinky veškeré mé sympatie a úctu.

26.01.2020 3 z 5

Piggy On: Princ Gayaya Piggy On: Princ Gayaya Bohuslav Vaněk-Úvalský

Kniha zpočátku bavila jako povedená satira, ale pohádky byly postupně čím dál stejnější, a ty poslední jsem dočetl už jen vyloženě pod tlakem, abych měl aspoň čárku za dočtení. Knihu jsem našel v knihobudce i s podpisem autora, a zase jsem jí tam vrátil, ať obšťastní zase někoho jiného :-)

24.01.2020 2 z 5

Křižník Aurora Křižník Aurora Jevgenij Junga

Tuhle knihu jsem nalezl v knihobudce a vzal si jí domů do své sbírky šílené soudružské literatury 50. let. Aurora měla vlastně od začátku do konce samou smůlu, hned první bitvu dost projela a skoro se potopila. Pak už sloužila jen jako cvičná loď a veškerá její sláva spočívá v tom, že si jednou naslepo vystřelila zaparkovaná u Zimního paláce, aniž by jinak svými zbraněmi do boje zasáhla. Později během bitvy o Leningrad jí soudruzi odmontovali děla k obraně města a loď zanechali prázdnou v přístavu, kde jí posléze Němci potopili. Dneska slouží jako muzeum v Petrohradu. Nic moc teda. Ani loď, ani kniha.

24.01.2020 odpad!

World Marathon Majors: Moje cesta World Marathon Majors: Moje cesta Lenka Kubková

Tuhle knihu jsem dostal od kamaráda, který jí dělal korektury, protože ví, že taky amatérsky běhám. Knihu jsem si přečetl s chutí, rád se s autorkou podíval po světě a zažil spolu s ní atmosféru závodů a držel jí palce až do vítězného konce. Navíc se mi krásně hodila do knižní výzvy 2020, jako kniha, která je v době čtení méně než 20x v přečtených.

22.01.2020 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Začal jsem tuhle sérii číst chybně od Svědkyně ohně, což není první díl, ale měl jsem ho už půjčený jako audioknihu, tak jsem jí vyposlechl a chytla mně tak, že jsem chtěl hned vědět jaké bude pokračování. Proto jsem si půjčil Písečného muže a Joona Linna opět nezklamal. Těď už si ale půjčím opravdu první díl a začnu od začátku :-)

03.01.2020 5 z 5