malpet malpet komentáře u knih

Všechny důvody světa, proč běhám Všechny důvody světa, proč běhám The Oatmeal (p)

Tohle je opravdu přímo ze života :-) taky jsem začal běhat, i když zatím jen krátké 5 km tratě, ale ty příběhy s břuchem jsou přesné :-)

20.05.2019 4 z 5

Samuraj Samuraj Stan Sakai

Dílko po kterém jsem sáhnul díky čtenářské výzvě 2019, tedy kniha od asijského autora. Přiznávám že jsem si jí přečetl (pokud se to o komixu dá vůbec říct) hlavně kvůli splnění bodíku, ale byl jsem touto knihou mile překvapen :-)

20.05.2019 4 z 5

Podél cest Podél cest Pavla Jazairiová

Knihu jsem našel v knihobudce a hned mně zaujala svou obálkou. Škoda že už mám splněný bod výzvy týkající se knihy s černobílou obálkou :-)
kniha se čte rychle snadno a s chutí, ideální na cestu vlakem. Díky zkušenostem autorky z popisovaných částí světa nabízí autentičtější pohled na různou problematiku zemí, kam by se člověk asi jen tak nevydal, ale třeba i zemí, které dřív byly zcela bezpečné, jako třeba Egypt.

03.05.2019 4 z 5

Průvodce budoucností aneb Jak si užít globální krizi Průvodce budoucností aneb Jak si užít globální krizi Jan Müller

Skvělá kniha, měla by to být povinná četba pro všechny.

03.05.2019 5 z 5

Za železnou oponu Za železnou oponu Petr Martan

Je to blábol za který je zbytečné utrácet jakékoliv peníze. Knihu jsem našel v knihobudce a v domnění, že se jedná (jak obálka napovídá) o historii Šumavy, od prvních osadníků až po tragickou dobu komunismu jsem si jí vzal domů. Prvních pár stránek je opravdu pěkně zpracovaných, ale dál už je to jen jednostranný pohled lesníka a myslivce na problematiku národního parku a jejích prvních bezzásahových zón. Autor se naprosto demagogicky a bez hlubší znalosti věci snaží ve čtenáři vzbudit dojem, že jenom kácení stromů a vysazování nových smrků Šumavě pomůže, aby zůstala zelená. Operuje s odbornými termíny jako třeba klimax, který navrhuje udržovat zásahy člověka, což je naprosté absurdum, neboť klimax je ideální stav porostu, který obsahuje všechny generace stromů od malých semenáčků až po padlé a rozkládající se velikány. Klimax rozhodně není stejnověká smrková tyčovina kde se pravidelně těží a odváží dřevní hmota, jak se snaží autor vsugerovat, což svědčí o jeho odbornosti, nebo spíš záměrnému přehlížení faktů. Kniha je tak pro mně důkaz, že kdokoliv u nás může opravdu vydat cokoliv.

01.05.2019 odpad!

Severní Čechy Severní Čechy Jan Suchl

Pro mě narozeného koncem 70. let byl listování touto knihou fotografií doprovázenou krátkými texty zvláštní návrat do dob dětství kam se každý touží znovu vrátit, na druhou stranu bych tuhle dobu už určitě nikdy nechtěl zažít, dobu vrcholného socialismu, beznaděje, čas kdy všechno bylo jen šedivé a hnědé.

14.04.2019 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Kniha jejíž příběh chytne a nepustí. Měla by to být povinná školní četba, krásně vykresluje dějiny dvacátého století viděné očima obyčejných lidí. Od války přes násilnou kolektivizaci, obsazení československa Rusáky v 68. Roce, až po současnost.

25.03.2019 5 z 5

Lidé z Terebovky Lidé z Terebovky Anna Šmejcová

Jak už jsem tu psal, romány z 50. let si občas rád přečtu, fascinuje mně to vědomé lhaní a zároveň nepokrytá politická agitace. Tohle už je ale i na mně moc, příšerný popis života pražské chudiny, kde se každému děje jen to nejhorší a skoro všichni umřou v bídě. Divím se, že autor během psaní neskočil samou depresí z okna... jedinou světlou postavou knihy je tajuplný SOUDRUH...
Tuhle knihu rozhodně nebrat!

18.02.2019 odpad!

Lásky královské Lásky královské Miloš Václav Kratochvíl

Zajímavé čtení, k historickým románům se nedostanu moc často, asi jsem k nim ještě nedospěl. Tuhle knihu jsem vzal z knihobudky a nelituju toho, kniha mne bavila, to intrikaření připomínalo Hru o trůny :-) možná si ji někdy později znovu přečtu.

13.02.2019 4 z 5

K jiným planetám K jiným planetám Pavel Vladimirovič Klušančev

Kniha kterou jsem nasel v knihobudce. Poměrně hezkým způsobem uvádí deti do světa fyziky a astronomie za pomoci názorných příkladů a povedených kreseb. Tady ale plusy končí. Jinak je to kniha velice poplatna době, komunistická propaganda z ni čiší na sto honů a věřit v roce 1962, že tmavé plochy na Marsu jsou rostliny, to snad autor nemohl myslet vážně. Jinak pro mě super retročtení připomínající vzdaleně Mé v dětství oblíbené časopisy ABC :-)

29.01.2019 2 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

3 hvězdičky. Kniha nebyla tak špatná aby ji člověk úplně odložil ale to spojení červené knihovny s detektivku mi moc nesedělo. Plus za trochu překvapivý závěr, hodně mínusů za nelogičnosti v textu a spousta nedotažeností, jak už je uvedeno v komentářích přede mnou.

29.01.2019 3 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

K tomuto románu jsem se dostal díky čtenářské výzvě 2019, kde byla chybně uvedena jako kniha, která obdržela Man Bookerovu cenu (byla pouze nominovaná) nicméně ani okamžik nelituju, že jsem si jí vybral. Autorka skvěle zvládá ponurou atmosféru kdysi slavného sídla, které se nezadržitelně rozpadá, a stahuje s sebou i své poslední obyvatele. Kniha se krásně četla s mrazením v zádech obzvlášť teď v lednu, kdy je všechno tmavé, mrazivé a depresivní i ve skutečnosti :-) Těch 500 stránek knihy rychle utíká i přes pomalý děj knihy, kdy se zdánlivě nic neděje a vše podstatné se odehrává skytě a pod povrchem.

24.01.2019 5 z 5

Z Čech až do Země vycházejícího Slunce Z Čech až do Země vycházejícího Slunce Lucie Kovaříková

4 hvězdičky. Pěkný, civilně napsaný cestopis, autorka není spisovatelka ale učitelka a je to trochu znát, ale ve výsledku to vůbec nevadí, naopak, osobní pohled je často lepší než recenze profesionálů z Lonely planet. Tohle je první díl z vydané trilogie cesty kolem světa na kolech, a rád si přečtu i pokračování. Můj první bodík čtenářské výzvy 2019 :-)

16.01.2019 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

4 hvězdičky. Hrdina, do jehož kůže se člověk snadno dokáže vcítit. Při popisu jeho potíží spojených s nespavostí mi bylo někdy opravdu skoro fyzicky špatně protože jsem jeden čas taky velice těžko usínal. Citlivá kniha, naprosto uvěřitelný příběh. Bod dolů za pro mě příliš Hollywoodský konec.

06.01.2019 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Kniha, na kterou jsem se dost těšil, severská fantasy sága, to je něco pro mně. Bohužel přišlo dost velké rozčarování, chápu že každý nemůže být Tolkien, ale tohle spíš připomíná Rosamundu Pilcher. Hlavní hrdinka se nedokáže vymáčknout a každé její vyřčené větě předchází mohutný vnitřní boj, takže si jen sama působí další problémy, čemuž se upřímně moc nedivím. Nevlastní otec vozíčkář mi tam vůbec nesedí, to se do tohoto románu prostě moc nehodí. Holka bydlí v polorozpadlé chalupě bez oken někde v lese na kopci uprostřed hor, ale přitom slyší oknem racky v přístavu... zkrátka vykreslení tohoto světa je pro mně těžko uchopitelné. Dal jsem knížce šanci prvních sto stránek, a pak, když se pořád nic nedělo, jsem si tady přečetl, že se kniha rozjíždí až v druhé půlce. No nerozjela. Jedna z mála, kterou jsem nedočetl.

19.12.2018 2 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

Ve stručnosti - milá kniha o dětství u dědečka a babičky. Bez příkras a se vším dobrým i špatným co se v životě děje.

19.12.2018 5 z 5

Jmenuju se Tomáš Jmenuju se Tomáš Ota Kars

Hezká a zajímavá kniha. Byla to moje poslední kniha, která mi chyběla do čtenářské výzvy 2018 - kniha co obdržela cenu Magnesia litera, a rozhodně nelituju, že jsem si jí vybral tak trochu i kvůli tomu, abych splnil bodík. Bylo to v tomto předvánočním čase milé rozloučení s celou Výzvou.

18.12.2018 4 z 5

Pravěk a jiné časy Pravěk a jiné časy Olga Tokarczuk

Bez debaty 5 hvězdiček. Výjimečná, zvláštní kniha, místy mi svou poetikou připomínala Cílka. Jinak vše důležité už bylo řečeno v recenzích přede mnou. Až ve mně odezní ten pocit z prvního přečtení, rád se k ní za čas zase vrátím.

05.12.2018 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

4 hvězdičky. Jako první jsem viděl kdysi jako děcko film, a ten se stal jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec, až mnohem později jsem se dozvěděl, že existuje i kniha. Teď se mi konečně dostala do ruky, našel jsem jí v knihobudce na náměstí, je to vydání z roku 1987, název knihy je Příběh, který nikdy nekončí a Falco není Falco ale Fuchur, Vládkyně je Císařovna anebo Děvčátko, zásadní scéna filmu, ledové sfingy Sandonorico, které řeknou Atrejovi o léku pro vládkyni, zde vůbec nejsou. zkrátka je to všechno tak nějak trochu jinak a neřekl bych, že zrovna lépe než ve filmu. Tak nějak mně překvapilo, že film končí v polovině knihy, a upřímně, ta druhá půlka mně už moc nebavila a příběh se tak pro mně stal skutečně nekonečným... nakonec to ale stejně všechno dobře dopadlo a to jediné je opravdu důležité :-)

03.12.2018 4 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Hodnotím 4 hvězdičkami, postapokalyptické romány mám rád a tenhle měl od začátku skvělé tempo. Až na pár bezvýznamných maličkostí a drobností super kniha. První 2/3 jsem přečetl úplně bez dechu, poslední třetina odehrávající se v nemocnici už se podle mně trochu táhla, takže jsem knihu nějak pořád nemohl dočíst, ale to je můj pocit a problém. Na konci jsem se dozvěděl, že kniha má další pokračování, takže si jí hodlám rozhodně půjčit a dozvědět se, co se stalo potom :-)

26.11.2018 4 z 5