Majto Majto komentáře u knih

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Prvá kniha, ktorú som od Kariku čítal. Vtedy som sa pri tom zabavil. Druhé čítanie po rokoch už odkrývalo aj určité nedostatky, no nie je to úplný prepadák. Stále sú desivé mnohé paralely so skutočnosťou.

Pygmej Pygmej Chuck Palahniuk

Tradične čudné, tradične drsné a zároveň oveľa zábavnejšie ako je zvykom. Z formy, akou je napísaná táto kniha som bol úplne unesený. Asi aj preto ju radím po boku Strašidiel na vrchol tvorby toho autora.

11.01.2022 5 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Opäť bizarné a svojím spôsobom aj dosť zábavné. Palahniuk vždy nájde tému knihy, ktorá dokáže v jeho rukách dostať osobitú formu zážitku.

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

Nenormálna kniha plná nenormálnych ľudí zažívajúcich nenormálne príhody... Ak chcem čítať niečo vymykajúce sa z noriem, mám tu Chuckove veci - asi preto sa mi knihy tohoto autora pozdávajú.

Klub bitkárov Klub bitkárov Chuck Palahniuk

Pôvodne som ju vlastnil v Odeon verzii v češtine, no keď sa mi nevrátila, zadovážil som si po čase túto slovenskú, no ten český preklad mi sedel viac.

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

Toto bol onehdy pre mňa vrchol Palahniukovej tvorby. Škoda, že mi ju vtedy niekto nevrátil (nikdy som si neznačil komu čo).

11.01.2022 5 z 5

Punkový prapor 2: Restart Punkový prapor 2: Restart Petr B. Výškovický (p)

Povedal by som, že o niečo lepšie ako jednotka, hoci aj tu mám nejaké výhrady.

11.01.2022 3 z 5

Punkový prapor Punkový prapor Petr B. Výškovický (p)

Sex, drogy a punkrock.... Hlavná téma tejto knihy. Pre "laika" asi len zbierka nechutných historiek, ktoré sa asi nestali, pre iných pripomienka vlastných divých časov. Dalo sa to čítať, čoby nie.

Čas rozhodnutia Čas rozhodnutia Anton Dončev

Niektoré staršie veci sa mi ťažko čítajú kvôli odlišnej forme vyjadrovania. To je aj prípad tejto knihy. Niekedy sa mi dej zdá ťažkopádny a neprospieva tomu ani zdvojený pohľad na tie isté udalosti v niektorých častiach. No čo sa príbehu samotného týka, ten je pútavý svojou drsnosťou a naturalitou.

Cesta za mesačného svitu Cesta za mesačného svitu Antal Szerb

Zvláštny román, ktorý som zatiaľ ešte nevstrebal, no páčila sa mi jeho zvláštna atmosféra, ktorou mi trochu pripomínal niketoré veci Karla Čapka. Mám v pláne po čase sa k nemu vrátiť v inom rozpoložení.

The day the country died The day the country died Ian Glasper

Druhý diel, ktorý podrobnejšie skúma ďalší to subžánrov tejto subkultúry. Aj tu mi padlo vhod zopár dobrých tipov. Opäť dobré čítanie. Dúfam, že niekto preloží aj ostatné knihy z tejto série.

Burning Britain Burning Britain Ian Glasper

Vcelku dobre spracovaná kniha o kapelách známych aj menej známych. Našiel som si pár tipov, ktoré som skúsil a potešili.

Ďáblův hlas - Heavy metal Ďáblův hlas - Heavy metal Ian Christe

Kúpil som ju kedysi v kníhkupectve pri nemocnici, keď ma čakalo niekoľkohodinové čakanie a vtedy svoj účel do bodky splnila. Min. rok som ju znovu preletel a takto na domáce čítanie už to nebolo ono. Kniha vhodná pre ľudí, ktorí sa snažia zistiť niečo o žánri, ktorý práve objavili, resp. o jeho histórii z rýchlika. Rebríčky sú viacmenej subjektívne a noviniek som v nej veľa nenašiel, no to ani nebolo cieľom. Privítal by som trošku hlbší záber pod povrch vo všeobecnosti, nie len pri jednej kapele, hoci nesporne pre žáner svojho času niečo urobila.

11.01.2022 2 z 5

Prekliaty poklad a meč Prekliaty poklad a meč Vladislav Doktor

Prvotina autora, ktorého štýl písania mi pripomína J. Červenáka (paralela s trojicou Stein, Barbarič a Jaroš je viditeľná), no zatiaľ za ním trochu pokrivkáva. To sa však časom môže zmeniť, bo s drobnými výhradami som si čítanie vcelku užil.

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Ako viacerým tu, aj mne trvalo kým som prekonal počiatočné tempo knihy. No potom už sa to čítalo samotné. Potešilo ma, že autor rozšíril dej o ďalšie roviny (síce občas pôsobili trošku rušivo), čo tiež pomohlo celkovému vyzneniu. Mierne ma rozladil "pokus" o zatknutie v tradičnom nemotornom duchu, ale inak som spokojný.

11.01.2022 4 z 5

Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností Branislav Kovár

Najskôr sa mi do knihy dostávalo ťažko a trvalo to, no potom som začal prenikať do autorovho štýlu podávania informácií a celkom som si počítal. Trochu mi to miestami pripomenulo písanie Tima Marshalla, čo je dobre, bo jeho knihy ma zaujali.

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Aj druhý kontakt s tvorbou Adler-Olsena bol uspokojivý, no mierne ma prekvapil "zmätený" záver (ako tu viecerí spomínali).

09.01.2022 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Kedysi som videl film natočený podľa tejto knihy a hoci som si ho už nepamätal, neodradilo ma to od kúpy. Urobil som dobre. Kniha je skvelá a autor ma potešil svojím štýlom písania, bo je pútavý a ponúka veľa možností na ponorenie do deja aj vďaka rôznym dejovým a časovým rovinám, či skvelým dialógom. Pohltilo ma to natoľko, že som rovno kúpil všetky knihy autora.

09.01.2022 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Čítal som ju opäť po 20-tich rokoch a opäť som sa príjemne pobavil. Absurdný dej plný absurdných postáv zažívajúcich absurdné situácie, množstvo vtipných popisov i dialógov. Čo viac si môže človek priať?

08.01.2022 4 z 5

Dom na kopci Dom na kopci Juraj Thal

Opäť parádne čítanie ako pri predošlej knihe autora. Dúfam, že na ďalší prípad Lea Legena nebudeme čakať dlho.

08.01.2022 5 z 5