Majto Majto komentáře u knih

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Po predošlej vynikajúcej knihe, mala táto pre mňa isté rezervy, no stále je to nadštandardný kus a k dokonalosti jej naozaj veľa nechýba. Teším sa na ďalšie knihy tejto série. Ešte mi 2 chýbajú v zbierke, no nasledujúcu už vlastním.

30.05.2024 4 z 5

Velká válka Velká válka Anton Myrer

Zvláštny román. Spočiatku som sa tešil z bohatstva obrazov, ktoré predo mnou rozprestieral, no postupne mi "úvodná" časť prišla stále viac ubíjajúca. Chvíľami som si už myslel, že o bojovom nasadení hlavných postáv sa ani nebude písať. Akčné scény po vylodení mi to síce plne vynahradili, no tá pachuť už zostala. Bojové scény boli vážne skvelo podané, normálne som z nich mal miestami 3D vízie.
Skúsim to prečítať znovu o nejaký čas a uvidím, aké dojmy prevládnu.

21.05.2024 3 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Ako teraz čítam všetky diely tejto série krátko po sebe, nadobúdam dojem, že majú stúpajúcu tendenciu. A to vo všetkých ohľadoch. Rastie miera brutality, pribúda humorných dialógov, zápletky sú trochu kombinovanejšie, no hlavne má stále viac uchvacuje množstvo detailov z vtedajších čias, takže častokrát čítam všetkými zmyslami. Dobré je veru takéto opakované čítanie po rokoch.

21.05.2024 4 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Ďalšia tradičná exnerovka za mnou a možno v tom je jej slabina. Je písaná veľmi pútavo a popisne, najmä opisy budov, miestností a pod. boli vyšperkované, no zápletka ma až tak nebrala. Áno, čítal som s chuťou, no neužíval som si to ako iné knihy tejto série.

08.05.2024 3 z 5

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

Opäť som po rokoch znovu kúpil moju knihu kníh a opäť som ju aj prečítal. Opäť som z nej uchvátený. Pri čítaní sa mi objavovali obrazy z čias môjho prvého kontaktu s ňou. Skladal som k sebe jednotlivé obrázky môjho života a snažil sa na ne pozerať dnešným pohľadom. V tých dobách som sa aj obtrel o budhizmus, hoci len čítaním kníh a čiastočnou zmenou môjho prístupu k životu.
Uvedomil som si, že aj ja som stretol svojho Japhyho v osobách dvoch kamošiek - sestier, ktoré ma vtedy vytiahli z putýk a odviedli má do hôr a lesov. Namiesto drania barových stoličiek som zrazu dral podrážky topánok na kamenistých chodníkoch a lesných cestách. Do barov a putýk už som sa potom nevrátil.

08.05.2024 5 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Na prvý pokus veľmi náročné čítanie. Možno aj tým, že som nečítal naraz, ale pomedzi iné knihy. Tak mi potom unikala ťažká atmosféra diela a vždy mi chvíľu trvalo sa do toho dostať. Nabudúce budem múdrejší a vyhradím si čas na túto knihu, bo je napísaná zaujímavým štýlom. Je jasné, že skúsim aj nejaké ďalšie.

05.05.2024 3 z 5

Zima na ruky Zima na ruky Dušan Dušek

Mám rád tie obrazy, ale aj náčrty, skice a vlastne všetko, čo Dušek vo svojich myšlienkach maľuje a čím prinúti zlenivelú fantáziu bežať ako premietačka v starom kine, ktorá po okienku skladá súvislý život ako jeden pestrofarebný film.

25.04.2024 4 z 5

Krst ohňom Krst ohňom Dušan Mitana

Áno, aj mne sa táto zbierka zdá dosť nevyrovnaná. Kým na jednej strane ešte je možné sa ako tak pobaviť, na strane druhej sa nachádzajú len zoskupenia viet, ktoré mi nejako extra neponúkajú zážitky či nejaký zmysel. Nevadí. Stále ešte dúfam, že ostatné knihy mi ponúknu to, čo Psie dni a Patagónia.

25.04.2024 2 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Ďalšia podivnosť za mnou. Spočiatku som si myslel, že to bude niečo výnimočné, bo mi to evokovalo zčasti absurdný svet absurdných postáv z kníh Johna Irvinga a zčasti Psíhlavsko s jeho smradľavým puchom nasýtenou atmosférou, ako ju opísal Nick Cave v "A uzřela palice anděla", tak som bol zvedavý, čo bude na ďalších stránkach. No postupne nastával len pocit nenaplnenia, čo je škoda, bo prvotná myšlienka bola dobrá.

24.04.2024 3 z 5

Údolí lilií Údolí lilií Alexandra Pavelková

Ďalšia kniha niektorého z autorov/-iek z antológie "Čas hrdinov" (paradoxne opäť v češtine) a mám z nej zmiešané pocity. Klady i zápory tejto knihy boli spomenuté v komentároch nižšie. Zostava už len osobný dojem z prečítaného. Štýl má autorka skvelý, páči sa mi ako píše, len mi ešte chýba silnejší príbeh, niečo čo by ma pohltilo a len s problémami na konci pustilo. Skúsim ďalšie knihy a uvidím.

23.04.2024 3 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Opäť som sa raz pustil do knihy plnej zmárnených ľudských osudov, ktoré sú si podobné, čo je vzhľadom k okolnostiam pochopiteľné. Svedectvo o tom, čo dokáže porobiť propaganda so životmi bežných občanov, do čoho ich dokáže vmanipulovať a o čom všetkom dokáže presvedčiť verejnú mienku. Smutné, že bežný občan sa dodnes nepoučil, dokonca stále cíti akúsi potrebu byť manipulovaný.
Ťažké čítanie a ťažko hodnotiteľné...

23.04.2024 3 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Tak som skúsil aj druhú knihu tohoto autora a priznávam, že pomaly zháňam aj ďalšie diely tejto série.
Pri čítaní mi už tak nevadili interakcie postáv, ani popisy udalostí z predošlej knihy, no ešte stále mi tam niečo chýba. No už teraz som pomerne spokojný, ako ľahko ma autor vtiahne do svojho sveta. Podobne to mám aj s knihami H. Mankella.

19.04.2024 4 z 5

Léto na krásném bílém koni Léto na krásném bílém koni William Saroyan

Druhý kontakt s tvorbou autora má za následok ešte väčšie pohltenie jeho obrazmi, hoci veľa z poviedok už mi pred zrakom fantázie defilovala. Nič to nemení na tom, že čaro ponúkaných obrázkov, vôní a zvukov dokáže pohltiť podobne ako u neznámych kúskov. Nasli by sa tu aj slabšie kúsky, no posledné 2 poviedky má absolútne pohltili, čistá esencia krásy. Myslím, že sa chcem ponoriť do autorovho sveta hlbšie. Už teraz ho v osobnom rebríčku dávam na roveň Jacka Kerouaca.

08.04.2024 5 z 5

Groteska Groteska Kurt Vonnegut Jr.

Zvláštne čítanie. Niektoré nápady sa mi dosť pozdávali, aj som sa občas zasmial, no ako celok to bolo aj pre mňa dosť namiešané z mnohých ingrediencií, ktoré u mňa spolu až tak nefungovali. No nad knihami autora isto nelámem palicu a rád prečítam aj ďalšie.

01.04.2024 3 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Aj druhý diel má po niekoľkoročnej pauze a na neviemkoľký pokus opäť bavil o čosi viac ako prvý. Určite je to aj tým, že hlavní hrdinovia už sú čiastočne známi a do celkovej skladačky ich postáv pribúdajú dieliky. Tým pádom sa autor viac zameral na opisy atmosféry a historických reálií, čo vôbec nie je na škodu. Navyše píše veľmi osobitým štýlom a myslim, že práve v tejto sérii to najlepšie vyznieva. Kombinácia krutosti so šibeničným humorom a rôznorodosťou postav na pozadí historických udalostí a vyšetrovanie zločinu dobovým spôsobom.
Skrátka, užil som si čítanie rovnako ako všetky razy predtým.

30.03.2024 4 z 5

Brooklynské frašky Brooklynské frašky Paul Auster

Druhý kontakt s tvorbou Austera úspešne za mnou. Spočiatku mi síce chvíľu trvalo ponoriť sa do deja, no potom už to bol pôžitok čítať dejové zvraty a príbehy pribúdajúcich postáv. Načo ďalšie slová. Treba čítať a užiť si to.

27.03.2024 4 z 5

Hrdinové jako my Hrdinové jako my Thomas Brussig

Mám rád absurdné príbehy absurdných postáv v knihách Johna Irvinga. Postavy a udalosti z tejto knihy nemajú k nim ďaleko, no stále mi ešte niečo chýba k plnej spokojnosti. Nevadí, aj Irvingove rané veci také boli, možno Hrdinové ich aj prekonali.

25.03.2024 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

V krátkom čase som prečítal knihy viacerých autorov severskej krimi-literatúry. Tak som po roku od prečítania Hypnotizéra skúsil aj dvojku od "Keplerovcov". Napriek tomu, že som ju prečítal v rýchlom tempe, nepresvedčila ma o tom, že by som ešte niekedy mohol mať chuť opäť po nej siahnuť. Mal som pri tom podobné pocity ako pri každej ďalšej knihe D. Browna po Da Vinciho kóde. Zosypané všetko so všetkým, vyšetrovanie takmer žiadne, akčné scény supermanovské, kopec umelých postáv... Celé mi to prišlo len ako komerčný produkt. Nič viac. Na ďaľšiu knihu od tohoto dua asi už si netrúfnem, aj keď podľa komentárov, by relatívne mohli byť aj lepšie ako táto. Zostanem ja pri Larssonovi a Mankellovi.

24.03.2024 2 z 5

Špióni KGB: Utajené životy agentů sovětské tajné služby Špióni KGB: Utajené životy agentů sovětské tajné služby Helen Womack

Na jednej strane zaujímavé čítanie, kde sa možno dozvedieť viac o fungovaní tejto "mýtickej" organizácie, na druhej mi veľa z príbehov prišlo šablonovitých. Menili sa len mená miest a osôb. Jednotliví agenti odhalia svoje osudy a cesty. Niektorí využili systém, aby naplnili sny a niektorých ten systém využil. No nie je to zbytočná kniha.

14.03.2024 3 z 5

Pátá žena Pátá žena Henning Mankell

Toto je jednoznačne najlepšia kniha z tejto série (možno je toto tvrdenie predčasné, bo neviem aké sú nasledujúce - čítam tradične chronologicky). Autor ponúka to najlepšie, čo sa mu počas predošlých dielov podarilo nazbierať. Skvelá zápletka, normálne vyšetrovanie (čo sa mi páči od prvého dielu), dramatické rozuzlenie... Na Wallanderov vnútorný svet už som si dostatočne zvykol, tak všetko pôsobí úplne prirodzene. Skvelá práca.

13.03.2024 5 z 5