Majto Majto komentáře u knih

Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Petr Štěpán

Ďalšia z biografií v mojej knižnici, ktorá vyvolala navyše spomienky na časy v pivnici domu kamošových rodičov, kde sme si pod dojmom náležite dospelých 15-nikov podávali od tatka "požičanú" Mars-ku a nenápadne premiestnenú fľaškovú desiatku, pričom nám pri tom sekundovali tóny vtedajšej CS-punk scény zo zašumených kaziet, kde nechýbalo ani HNF. Koľko kníh toto dokáže?

27.02.2024 4 z 5

Pátá postava Pátá postava Robertson Davies

Zaujímavá kniha písaná mne blízkym štýlom, užíval som si to a tešil sa, že okrem Irvinga a teraz aj Mawera mám ďalšieho autora, ktorého rozprávanie má baví, no nanešťastie miestami úplne stratilo tempo a stratil som sa. Už mám doma aj druhú knihu autora, len ma mrzí, že nejde o pokračovanie tejto trilógie. Ktovie, či sa niekedy objavia preklady aj ďalších kníh autora.

27.02.2024 3 z 5

Století ryb Století ryb Ödön Von Horváth

Zaujímavé čítanie, zvlášť "Dítě naší doby" bolo skvelou sondou do mysle bežného občana tých čias - tvárneho a ľahko manipulovateľného. Dnes je naš svet opäť plný týchto "detí našej doby", čo je niekedy až desivé.

26.02.2024 4 z 5

Volajú ma Aram Volajú ma Aram William Saroyan

Krása. Myslím, že som objavil ďalšieho autora, ktorý bude plniť moju myseľ obrazmi (po Jackovi Kerouacovi a Dušanovi Dušekovi). Aj tu cítim to brnenie v zátylku, keď okolo mňa letia obrázky autorovho sveta. Idem hneď objednať nejakú ďaľšiu knihu.

21.02.2024 4 z 5

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

V podstate nezdieľam názor so žiadnym komentujúcim. Pre mňa to bola len červenopropagandisticka literatúra poplatná dobe vzniku. Keby som ju čítal pred 40mi rokmi, bol by som isto nadšený a očarený tým "tajomnom", no dnes som ju prečítal len s problémami a trvalo mi to nekonečne dlho.

18.02.2024 1 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

Druhý pokus dostať sa do tvorby tohoto autora a opäť len o niečo nadpolovičná spokojnosť. Síce sa mi kniha čítala lepšie ako Mendelův trpaslík, ale nebola až tak vtipná. Ďalším veľkým nedostatkom bolo, že o samotnom evangéliu v nej až toľko toho nebolo. No aj tak sa mi autorov štýl pozdáva a verím, že k ďalšej knihe sa dostanem čoskoro...

18.02.2024 3 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Tak som po rokoch opäť siahol po tejto knihe (myslím, že už štvrtý krát) a opäť som si čítanie užil. Asi siahnem postupne aj po ostatných dieloch, aby som sa dostal do atmosféry pred nadchádzajúcim ďalším pokračovaním.

15.02.2024 4 z 5

Pestis Draconum Pestis Draconum Dušan Fabian

Čítal som svojho času antológiu "Čas hrdinov" a medzi inými ma pravdepodobne zaujala aj tá od D.Fabiana (inak by som si asi jeho meno s niekoľkými ďalšími nepoznačil do zápisníka, hoci na poviedku si už dnes nepamätám). Obzrel som sa po jeho knihách a do rúk sa mi dostala práve táto, aj keď len v českom preklade. To bol pre mňa asi aj najväčší nedostatok, skrátka to pôsobilo čudno, keď postavy žijúce v slovenských reáliách hovoria česky. Nemá to však nič spoločné s nejakou pokrútenou formou patriotizmu či nebodaj nacionalizmu (dokonca mám preklady zahraničných titulov radšej v češtine), podobne by to bolo i naopak.
Čo sa samotného deja týka, miesia sa vo mne protichodné pocity. Na jednej strane sa mi pozdáva linka malej Eriky ako aj pátranie po artefakte (i keď to zaváňa Brownom), na druhej mi vôbec nesedí celá dračia udalosť. Pôsobí na mňa absolútne nevierohodne. Napriek tomu som s čítaním extra problémy nemal, bo autor písať vie. Čiže nebudem mať problém v budúcnosti siahnuť aj po nejakej inej knihe od neho.

10.02.2024 3 z 5

Moje první sebevražda Moje první sebevražda Jerzy Pilch

V honbe po neznámych autoroch (a tých je pre mňa viac než dosť) som sa dostal aj k tomuto poliakovi. Začal som čítať túto a rýchlo som nadobudol dojem, že asi nebol dobrý nápad kúpiť rovno dve jeho knihy. No dostal som sa kúsok za polovicu k poviedke Duch zázračných objevů. Konečne jedna podľa môjho gusta - škoda, že až šiesta. Trvalo mi nekonečne dlho kým som sa k nej prebojoval. Potom už boli dojmy pozitívne až do konca knihy (jasné, že aj v prvej polovici boli nejaké svetlé momenty, no nebolo to stále ono).
Je isté, že prečítam aj druhú knihu.

05.02.2024 3 z 5

Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina Peter Pišťanek

To, čo mi liezlo na nervy v prvom dieli, tu našťastie absentuje, tak som sa mohol nechať unášať dejom bez zbytočných nepríjemných dojmov. Aj sme sa stretli s postavami z minulosti... Bez zbytočných kŕčov a kecov: som spokojný.

02.02.2024 5 z 5

Zlatá ruža / Prístroj na hmlu / Umelý orol Zlatá ruža / Prístroj na hmlu / Umelý orol Pavao Pavličić

Náhodný kontakt so starou knihou čoby časťou starej knižnice. A obsah tiež nespĺňa kritériá súčasnej krimi literatúry, no vôbec to nevadí. Nemal som žiadne očakávania, no na moje prekvapenie som sa vcelku zabavil. Dokonca tretí príbeh Umelý orol bol vynikajúci. Už len kvôli nemu sa túto knihu čítať oplatí, hoci ani zostávajúce nie sú úplne márne.

02.02.2024 3 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Typická Irvingovka so všetkými absurditami, divotvornosťami, dejovými zvratmi, postavami, ktoré by bez svojej podivnosti vyzerali nereálne.... Ber alebo sa ani nepokúšaj. Pri tomto autorovi sa nedá len trochu ho zbožňovať abo len trochu ho neznášať. Čtvrtá ruka nepatrí k vrcholným knihám, no isto ani k podpriemerným či odpadu. Je to skrátka román Johna Irvinga a to je jeho hlavná charakteristika.

01.02.2024 3 z 5

Příběhy z malovaných úlů Příběhy z malovaných úlů Lojze Kovačič

Zbierka poviedok, ktoré vo mne zanechali len dojem krásnych obrazov, ktoré si po čase pozrieš a vymyslíš si k nim príbehy, bo pôvodné už ti dávno vyfučali z hlavy

18.01.2024 3 z 5

Matrionina chalupa Matrionina chalupa Alexandr Isajevič Solženicyn

V dávnych časoch som čítal novelu Jeden deň Ivana Denisoviča a bol som nadšený spôsobom ako bola napísaná. Bez servítkov a ozdôb, priamo na dreň. Pár rokov dozadu som v zrušenej knižnici objavil medzi knihami na likvidáciu túto zbierku noviel Solženicyna, ktorú otvára práve spomenutá Jeden deň...
K jej prečítaniu som sa dostal až teraz. Aj ostatné novely sú vcelku fajn, no osobne ma z trojice ďalších najviac zaujala titulná Matrionina chalupa. Perfektné opísané reálie ale aj charaktery postáv (v tom je autor dobrý vo všeobecnosti), radosť čítať.

18.01.2024 3 z 5

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Ak tohoto autora žerieš so všetkými absurditami, divotvornosťami i nechutnosťami, nezanevrieš naň ani pri slabších momentoch. Jeden si vybral aj pri tejto knihe. Hoci som si spočiatku myslel, že má skvelo našlápnuté, bo na rozdiel od Prokletí, v Zatracení to zaváňalo aj zatuchnutými náznakmi plynulého (tento výraz berte s veľkou rezervou) deja. A keď už som myslel, že sa nič nemôže stať, začalo to škrípať a pekelná mašinéria sa začala rútiť do hlbín. Škoda. Posledná zhruba pätina má stále viac rozlaďovala. Záver bol len aby to nejako skončilo.
Ako som spomenul na začiatku: ak tohoto autora..., tak si nenecháš zobrať chuť a nabudúce siahneš po inej z množstva jeho kníh.

10.01.2024 4 z 5

No Future! No Future! Alex Švamberk

Ďalšia zbierka rozhovorov, ktorú ťažko hodnotiť. Niektoré kapely ma nikdy nezaujímali, no nemám problém prečítať si ich názory. Od iných už som zas čítal toľko rozhovorov, že tu som sa nedozvedel nič nové. Každopádne nie je táto kniha zbytočná a cieľovú skupinu si vždy nájde.

10.01.2024 3 z 5

Matka noc Matka noc Kurt Vonnegut Jr.

Tretia Vonnegutova kniha na mňa urobila zatiaľ najlepší dojem. Sarkazmus a absurdita premiešané s realitou- pre mňa akási jeho verzia Hlavy XXII. Toto budem isto čítať ešte niekoľkokrát.

09.01.2024 4 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Tretia a zatiaľ najlepšia kniha Tany French. Zhltol som ju za pár okamihov a jej atmosféra vo mne doznievala ešte niekoľko ďalších. Vážne sa mi pozdáva jej spôsob odovzdávania obrazov a príbehov a je mi jedno, ako to kto názve. Či je to krimi, detektívka abo psychologický román. Pre mňa je to zážitok.

09.01.2024 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Ďalší autor, ku ktorému som sa dostal náhodou pri čítaní komentárov tu na DK. Verný svojmu zvyku som rovno kúpil štyri jeho knihy a začal práve touto (mám rád chronológiu). Po prečítaní musím konštatovať, že hoci má kniha úplne neohúrila (genetika vážne nie je v mojom okruhu záujmov, no nevynechal som ani riadok), autorov štýl sa mi pozdáva. Možno mi trochu pripomína Johna Irvinga, cítim tam isté styčné prvky. Uvidím, čo zažijem pri ďalšom čítaní - jedno či ďalšej abo opäť raz niekedy tejto knihy.

08.01.2024 3 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Toto mi chutilo. Prechádzka starými pražskými uličkami s tak hmatateľnou atmosférou, že sa takmer dala nasávať všetkými zmyslami. Len máličko chýba k úplnej spokojnosti.
Definitívne som presvedčený, že je čas zohnať si Sedmikostelí.

06.01.2024 4 z 5