Příběhy z malovaných úlů

Příběhy z malovaných úlů jsou příběhy zaniklého času jak je dokázala vymalovat ruka venkovské malířky při svých poutích za obživou a okrasou včelích obydlí a jak je dokázal vysnít autor při své literární pouti bizarní světem vyprávěnek a mýtů generací světa dávno odešlého, žijícího však stále v nás. Hrdiny jsou zábavné postavy a postavičky inspirované lidovou výzdobou slovinských včelínů. Jejich příběhy jsou podávány formou blížící se legendě, podobenství či anekdotě. Kovačičovi však nejde o literární hru s těmito žánry, naopak do popředí staví základní lidský rozměr těchto postav, jejich úsilí nalézt štěstí, smysl života, třeba i za etickými nebo dokonce fyzickými hranicemi, jejichž ustanovením se člověk zřekl části světa a možnosti setkat se se svým skutečným já. Prostředí slovinského Doleňska je kulisou pro působivé zkratkovité příběhy, které přesahují místo a čas, o nichž vyprávějí, a vyzývají k úvahám o našich vlastních životech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16772/pribehy-z-malovanych-ulu-16772.jpg 4.212
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Dauphin

Zgodbe s panjskih končnic, 1993

Kniha Příběhy z malovaných úlů

MOu598
10.06.2020

Drobná knížečka, deset kratičkých povídek, různá témata, skoro vše se mi líbilo. Autorovi se povedlo několikrát na pár stránkách napsat něco, co člověka zaujme, zasáhne. Dobré. Pěkně napsané.

hellena1523
27.05.2018

Zajímavý nápad, zajímavá sonda do slovinské literatury, ale zvlášť uchvácena jsem nebyla.
Přečtení nelituji, ale už teď si vzpomínám možná tak na jeden dva příběhy, takže myslím, že mi brzy kniha splyne s dalšími.

bondula
28.02.2014

Zbierka krátkych príbehov z imaginárneho sveta na pomedzí reality a nadprirodzena. Na konaní a životoch kurióznych postáv autor vykresľuje špecifické črty (často zvráteného) ľudského charakteru. Maľované úle sú len akýmsi pojítkom, ktoré tieto navzájom nesúvisiace príbehy dáva dohromady. Úplne dokonale evokuje atmosféru poviedok obálka knižky.
Príbehy neboli vôbec zlé, no ničím špecifickým ma nezaujali. Až na posledný, postapokaliptickú poviedku o Jusu Malukovi, ktorá kvalitu celej zbierky v mojich očiach hodne dvihla.

povídky slovinská literatura

Lojze Kovačič
slovinská, 1928 - 2004

Kniha Příběhy z malovaných úlů je v

Právě čtených1x