Groteska

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Groteska, to je posměšné pojednání o věcech smrtelně vážných. Či pokud chcete, „důvěřivé smlouvání s osudem“, jak autor popsal zoufalou snahu svých oblíbených komiků, Laurela a Hardyho, probojovat se všemi životními trapasy a neúspěchy. Groteska, to je román, kde se mikrominiaturizovaní Číňané teleportují na Mars, na Manhattanu roste býlí a kolohnátský poloviční génius s bizarním dětstvím reorganizuje hroutící se americkou společnost do soustavy umělých rodin. Ale kde se také pojednává o lidské (ne)schopnosti vzájemné komunikace a lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70701/big_groteska-BTK-70701.jpg 4.2273
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Originální název:

Slapstick, 1976


více info...
Nahrávám...

Komentáře (32)

Kniha Groteska

Bája89
06.11.2021

Na Grotesku jsem narazila jako na audioknihu v podání úžasného Borise Rösnera a nedokázala jsem mu odolat. Nadšená z poslechu Matky noc jsem měla jistá očekávání a sobecké čtenářské nároky na autora. Byly momenty, kdy mě příběh velmi silně zasáhl a rezonoval mnou, dokonce dokázal rozesmát, ale většinou mě jen obtékal. Haj hou!

Lac
14.09.2021

Mistrná groteska jež zaslouží dalších 50 hvězd z vlajky.
PS: kruté záchvaty smíchu mě provázely na každé druhé straně, musel jsem ji číst delší dobu, abych se dočasně zbavil bolestí břicha.


000nugatovej
18.07.2021

Stařec píše autobiografii, je určena "tomu, koho to může zajímat." (str. 21) Myšlenka s uměle vytvářenou rodinou podle nově určeného prostředního jména přináší šanci být příbuzný s mnoha dalšími lidmi. Vonnegut nám dává nahlédnout do své chaotické hlavy - nabízí kotvu. Grotesktní. Haj hou.

Aghatte
17.07.2021

Já jsem asi úplný ignorant, ale vůbec jsem nepochopila, o čem a co to má být...
Chtěla jsem zalepit díru ve "vzdělání", od Vonneguta jsem zatím nic nečetla.
Vím, že ty knihy jsou slavné, ale netuším proč...
Je to takové celé pošahané, ale bez nějakého smyslu či vyššího principu.
Má tu ještě další 3 knihy, ale po tomto se mi do nich vůbec nechce. Nechám to na léčbu nespavosti :-)

Česneksmedem
26.03.2021

„Přitažlivost je dnes
velice slabá. Mám
následkem toho erekci.“
Citát z knihy

„Haj hou.“ Tak tohle vás provází celou knihou. Nevím přesně co to je, ale možná něco jako když dlaždiči nesedí v chodníku kostka a řekne: „Sere pes!“.
Nejprve jsem zesošněl, nějakou chvíli si zvykal, ale pak už to šlo. KV Jr. se mi jeví jako děsně složitý individuum.

R47
06.02.2021

Ačkoli tahle kniha bývá dost vychvalována, na mě zas tolik nefungovala. Je tam až moc bláznivin na efekt. Doporučuju spíš Matku noc nebo Galapágy.

Greenfingers
06.09.2020

Kurta Vonneguta mám rád, protože si dokáže udělat legraci prakticky ze všeho a mnohdy nešetří ani sebe. Každá jeho kniha, Grotesku nevyjímaje, je pro mě "pošušňáníčko", takový malý literární svátek.

VikyKleinik
26.02.2020

Vonnegutovi je zde přikládána k dobru experimentálnost a nápaditost. Mně to však přišlo slohově i obsahově jednoduché natolik, že mě to nemělo šanci nijak okouzlit ani zainteresovat. Jedná s epřesně o případ Malého Prince. Exupéry taky napsal podivnou knihu plnou nápadů, ale já bych to dal číct jenom svému malému bráchovi. Hádám však, že ani ten by z toho nic moc neměl. Ony ty autorovi nápady vyjdou na prázdno, když jsou vykonstruované a přitom jednoduché až co celé vrhá jenom hloupost.
Je to blbina. Spíše fraška nežli groteska.
Vložím sem jeden konktrétní příklad: Hlavní postava se stane prezidentem a rozhodne vytvořit umělé rodiny po celé zemi, že přisvojí lidem prostřední jména, která je májí...já ani nevim. To je tak blbej nápad, že cokoliv dalšího v návaznosti na to je prostě blbý. Takových "nápadů" je tam celá řada.

1