Čas rozhodnutia

Čas rozhodnutia https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233878/mid_cas-rozhodnutia-233878.jpg 4 4 2

Anton Dončev sa narodil 14, septembra 1930 v Burgase. Vyštudoval na Právnickej fakulte Sofijskej univerzity, stal sa však spisovateľom. Jeho obľúbeným žánrom je historický román. Vydal knihy Prebudenie, Povesť o Samuilových časoch a Čas rozhodnutia. Doteraz najväčší úspech dosiahol románom Čas rozhodnutia, za ktorý mu udelili i bulharskú štátnu cenu. Tento román preložili i do viacerých svetových jazykov. V súčasnosti vyšiel v anglickom preklade. O pozoruhodnosti Dončevovho románu svedčí recenzia amerického kritika Orvilla Prescotta v Saturday Revue zo 4. mája 1968, ktorý odporúča do pozornosti amerického čitateľa román Čas rozhodnutia, nedávno preložený do anglického jazyka a vydaný v USA. Citujeme: „Čítanie Dončevovho románu Čas rozhodnutia poskytuje zaujímavý literárny zážitok. Človeka priam otriasa úžasná dráma, zmocňuje sa ho žiaľ a hnev. Je to kniha zvláštna, významná a sklučujúca. Zvláštna preto, že sa tak nemilosrdne a mučivo sústreďuje na zabíjanie a ukrutnosť. Významná — vďaka svojej rozprávačskej sile a presvedčivosti, s ktorou autor opisuje hrdinstvo, hrôzy a prvobytné surový život v zapadnutom kúte a v odľahlom čase, i vďaka téme, ktorou je táto málo známa historická tragédia. Román pôsobí ako legenda alebo starý epos, jeho hrdinovia sú smelí alebo zbabelí, statoční alebo podlí, srdeční alebo ukrutní. Janičiar, ktorý velí tureckému oddielu, je takou príšernou zmesou zvráteného patriotizmu, náboženského fanatizmu a sadizmu, že nám pripadá ako blázon. Je však možné, že mnohí z tých, čo sa zapísali do pamäti ľudstva ako prízraky ukrutnosti, naozaj bláznami boli..."... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Време разделно , 1964

Majto
11.01.2022 3 z 5

Niektoré staršie veci sa mi ťažko čítajú kvôli odlišnej forme vyjadrovania. To je aj prípad tejto knihy. Niekedy sa mi dej zdá ťažkopádny a neprospieva tomu ani zdvojený pohľad na tie isté udalosti v niektorých častiach. No čo sa príbehu samotného týka, ten je pútavý svojou drsnosťou a naturalitou.

Marbo
14.03.2017 3 z 5

Musely to být věru krušné časy, když nad Balkánem plál půlměsíc...Trvalo mi vcelku dlouho, než jsem se smířil s formou a pořádně se začetl. Příběh je to černobílý, chvílemi mi připadalo, jako bych četl Jiráska, jen ty kulisy byly jiné, krvavější. A pak ten závěr - ten nemohu překousnout. Ale musím uznat, že nutí k přemýšlení - jak moc se člověk může ohnout ?

17. století Bulharsko

Autorovy knížky