Majdule Majdule komentáře u knih

Pravda o markýzi S. Pravda o markýzi S. Sabrina Jeffries

Já byla nadšená, kniha mi v těch pošmourných ledových lednových dnech zvedla výrazně náladu. Model, který autorka zvolila, postupné sbližování dvou nepravděpodobných milenců, kde figuruje uzavřený a emocionálně zraněný muž a velkorysá, otevřená a milující žena, patří k mým nejoblíbenějším. Dobře vymyšlená zápletka, čtivé, příjemné.

24.01.2017 5 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Není to snadná kniha. Chvílemi je emočně náročná, chvílemi budí rozpaky nad hlavním hrdinou, ale vždy je poutavá, burcující a fascinující. Je náročná i z hlediska formy. Du-forma je nejenom neobvyklá, ale zpočátku ztěžuje soustředění. Jenže jakmile si čtenář zvykne, zprostředkuje mu právě tato forma až intimní zážitek. Pocit napojení na Františka Drtikola "jakoby z jeho hlavy" je velmi silný.
Velmi mě bavily exkurze do fotografování a jeho historie, byť o tom (a možná právě proto) houby vím. Mrzelo mě, že děj je až příliš zkratkovitý, ale vzhledem k rozsahu jaký pokrývá, to snad ani jinak nejde. Těšila jsem se (a byla zklamána) na fabulaci důvodů Františkova vstupu a setrvání v KSČ. Chvíli jsem to považovala za autorův strach před uvěřitelností, ale nakonec jsem dospěla k názoru, že to v dějinách světla ve Františkově životě důležité není. Já je totiž vnímám jako cestu od snahy zachytit viditelné světlo (a zakonzervovat jej) až k světlu vnitřnímu, které jeho život rozzářilo vlivem buddhismu. A z tohoto pohledu je v příběhu všechno, co je potřeba.
Co ovšem oceňuji nesmírně, je plasticita a uvěřitelnost, s jakou autor Drtikola oživil. Uvědomila jsem si to při čtení jeho skutečných dopisů Elišce uprostřed knihy. Vždyť čtenář věří, že je psal ten František, se kterým se na stránkách knihy seznámil. Co víc ještě dodat?
90 %

19.01.2017 5 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Řemeslně dobře zvládnuté, atraktivní a z pohledu thillerů ne tolik využívané téma arabské historie, výborně načrtnuté postavy a děj, který letí z nebezpečí do nebezpečí bez chvilky oddechu pro čtenáře nebo postavy. Co víc si můžeme přát od thilleru? Já jsem rozhodně byla spokojená. A mám-li hledat důvod proč mě úvodní příběh Sigma Force uchvátila o něco méně než Sangvinisté ... Možná, že té akce bylo až moc, o malinký chloupek, který potřebuji k prožívání. Možná, že prostor, který autor věnoval jednotlivým postavám byl trochu nevyvážený, na začátku žijeme Karou a na konci ji letmo zmíní. Ale ústřední postavy, které nejspíš půjdou sérií dál jsou vykresleny věrohodně a poutavě, takže konec hledání chlupů :)

18.01.2017 4 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Standardně dobrý díl, který řadím k těm z lepšího průměru série. Osobně mě velmi potěšily odkazy do minulosti, účast celé Oldřichovi rodiny i všech pomocníků. Dětský prvek pro mě byl osvěžující. Charaktery obou Oldřichových dětí jsou hezky načrtnuty a jejich pátrání mělo tu správnou míru uvěřitelnosti vzhledem k jejich schopnostem a možnostem.
Cenou za pátrání přímo na Bezdězu, za komplikovanou zápletku i množství vyšetřovatelů bylo potlačení Oldřichovy role, což mě mrzelo. Mám za to, že díly, které se soustředí přímo na Oldřicha a jeho práci, jsou nejlepší. Ale jako všechny Vondruškovy knihy to krásně odsýpalo a dobře se u toho odpočívá.

14.01.2017 4 z 5

Smrt lorda Edgwarea Smrt lorda Edgwarea Agatha Christie

Snad jediná z detektivek ACH, kterou jsem nejdříve viděla ve vynikajícím podání Davida Sucheta, než četla. Knižní předloha je ovšem také vynikající . Důmyslná zápletka, kdy zjevný pachatel nemohl být pachatelem, rafinovanost zločinu i Poirotova nejistota namíchali čtivý a napínavý koktejl, a to dokonce i tehdy, když pachatele znáte z filmu.

29.12.2016 4 z 5

O kousek dál napravo O kousek dál napravo Fred Vargas (p)

Ze tří evangelistů se tady setkáváme jen se dvěma, ale jsou opět zajímaví, trochu teatrální a přitažliví. Celkově jsou postavy tím největším plusem příběhu, jsou milé a vybočují z řady. Samotný příběh je trochu zmatený, vnitřní monology, stejně jako rozuzlení jako by patřila spíš na jeviště, byť je zápletka docela uvěřitelná. Možná to není úplně top příběh, ale bavil mě. 70 %

29.12.2016 3 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

První případ slečny Marplové mě získal spíš pomaleji, chvilku trvalo, než jsem byla vtažena. Možná proto, že mnou milovaná Jane Marplová je zde na začátku vylíčena v nelichotivém světle jako stará drbna vyžívající se v neštěstí druhých. Jak se ale její obraz posunoval, zvyšoval se i stupeň mého nadšení. Zápletka byla, jak jsme ostatně zvyklí, důmyslná, rozuzlení nečekané. Znovu a znovu musím obdivovat invenci této autorky.

29.12.2016 4 z 5

Tajemství katakomb Tajemství katakomb Tom Egeland

Tak tahle knížka to je doslova jednohubka. Spíše než thiller je to young adult. Čte se lehounce jako peříčko, baví, ale stopy nezanechá. Plusem jsou pro mě vysvětlivky hlavního hrdiny, které pomohou doplnit chybějící znalosti. Líbilo by se mi to ve 14? Už to neumím odhadnout. 70 %

29.12.2016 3 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Další ukázka autorské excelence Františka Niedla. Poprvé v příběhu používá retrospektivu, kdy čtenáře od bodu nula zavede na počátek událostí, aby následně onen bod nula nechal vyvrcholit v napínavém a hluboce uspokojivém finále. Za jeden z největších kladů autora považuji to, s jakou láskou o svých hrdinech vypráví. Musejí si ledasčím projít, někdy dostanou rány, z nichž se těžce vzpamatovávají jak oni, tak čtenáři, ale oba (hrdina i čtenář) nakonec dojdou zadostiučinění. Niedl navíc velmi obratně pracuje s historickými kulisami, které samozřejmě především slouží příběhu, ale dokáží si uchovat věrohodnost. Velká radost!

28.12.2016 5 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Nemám příliš v oblibě životopisné knihy, o to více mě (a velmi mile) překvapila právě tahle. Důvodem ke koupi byla moje láska k herci, seriálu i literární předloze. A díky knize vím, že je to pouto osudové a vůbec ne náhodné. Seriál je totiž výsledkem tvořivé a velmi poctivé práce, neústupné lásce k postavě a úctě k autorce. Odhodlání a posedlost vizí, s nimiž Suchet Poirota ztvárnil, jsou obdivuhodné, stejně jako to, že v zájmu postavy potlačil autor i některé instinkty herce k přežití. Psáno je to velmi čtivě, lehce, autor dodržuje i gradaci kapitol a zůstává tam jen kapka naivity, snad aby čtenář nezapomněl, že knihu píše herec, ne spisovatel. Jediné, co mi vytrvale lezlo na nervy je titul dáma Agatha, jistě je to správný překlad, ale my jsme prostě zvyklí na lady ... :)

28.12.2016 5 z 5

… a pak ji políbil … a pak ji políbil Laura Lee Guhrke

Osvěžující, pěkně plynoucí romance o samostatné dívce, která si splní sen, aniž by vlastně tušila, že jej má. Hlavní hrdinka má tu správnou míru odvahy, hrdina šarmu a příběh pikantnosti, aby byl ideálním čtením na chvíle oddechu.

28.12.2016 4 z 5

Cestující do Frankfurtu Cestující do Frankfurtu Agatha Christie

Jedna z nejslabších knih velké autorky. Popravdě jsem ji dočetla se sebezapřením (z úcty k Agathě a taky proto, že ji sbírám a je mi hloupé mít ve sbírce něco, co jsem nečetla). Nepřesvědčivá zápletka, nedostatek věrohodných postav, které by posouvaly děj, spousta prázdných slov. Jako politický thiller je to bezzubé, knize chybí ukončení i ujasnění. Řada nesmyslných otázek, na které ovšem nedostaneme ani ty nesmyslné odpovědi. No co, autorka měla už svůj věk a i mistr tesař se někdy utne. A třeba to vystihlo ducha doby, kniha se prý držela na seznamu bestsellerů půl roku. Aspoň se to tradičně lehce čte.

28.12.2016 2 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Moje první setkání s autorem, kolem kterého jsem docela dlouho kroužila. A dlužno říct, že to bylo setkání, které ve mě zanechalo stopu. Krátké, gradované kapitoly zdůrazňovaly skutečně poctivou expozici příběhu. Ta je i bez očividného zločinu poutavým čtením. Tahle zvláštní kombinace moderního thilleru a britské detektivní školy kupodivu funguje velmi dobře, k originálnímu mixu navíc přispívá lakonická uštěpačnost, kterou příběh oplývá. Dohromady to vytvořilo trochu hořký (myslím, že zejména pro pamětníky) koktejl společenského románu šmrncnutého kriminálkou. Z tohoto pohledu lze navíc Uzel brát jako skutečný iniciační román, kdy mladý muž musí projít předepsaným rituálem a zkouškou, aby se mohl stát součástí společenství dospělých mužů. Protože přesně to sledujeme. Přerod pochůzkáře Krauze v detektiva poznamenaného nutnou deziluzí, vhledem, akceptací až po nalezení svého místa v systému. Nakonec žádný z kriminálních činů, který se v příběhu odehraje, není důležitý, či dějotvorný, sám o sobě, ale spíš jako prostředek zasvěcení.

05.11.2016 5 z 5

Utajené zápisníky Agathy Christie – Jak se rodily její detektivní příběhy Utajené zápisníky Agathy Christie – Jak se rodily její detektivní příběhy John Curran

Jasně fanouškovská záležitost, protože kniha předpokládá znalost a zaujetí pro královnu detektivek. Přečetla jsem je, v dlouhém časovém úseku, jako klasickou knihu a rovnou říkám, že to není ideální přístup. Mnohem lépe funguje, když si vezmete jednu z detektivek a najdete si detaily. To je pak teprve vzrušující čtení. Takže co kromě lásky k Agathě potřebujete? Rejstřík. Díky za to, že je tak dobrý.
(75 %)

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Málokdy se můj postoj ke knize změní od natěšení přes rozčarování až k nadšení. U téhle se mi to stalo. Přistupovala jsem k Neklidným kostem natěšeně a byla rozčarovaná stylem vyprávění, nevyhovovala mi ich forma vyprávění. Ale Hugh de Singleton mé pochyby i odstup rozpustil jako slunce sníh. Hlavní hrdina si mě postupně získal, jako málokterá literární postava. A skutečně výjimečně se pak setkám s postavou, již bych mohla bezezbytku ctít a obdivovat, jako právě zde. Hugh se pro mě stal živoucí postavou a středobodem děje. Vše jsem vnímala a měřila jím jako hlavním aspektem. A to je současně největší předností a slabinou knihy.
Protože když se Hughem nepotkáte, vyšumí i celá kniha. Protože je to poklidný, nekontroverzní příběh, který rozhodně nestaví na napětí a dech beroucí zápletce. Jako detektivka to šlape, má logiku, nabídne i překvapení a zvrat v pátrání. Přesto mám pocit, že čtenář, který si nezamiluje Hugha de Singleton a jeho cit pro lakonické, trefné hlášky, bude se trochu nudit.
Já se ovšem zamilovala a právem zamilované ženy je být nekritická.

04.11.2016 5 z 5

Poměr s Charlottou Poměr s Charlottou Amanda Quick (p)

Příjemná, historická romance s detektivní zápletkou, která prozrazuje zálibu autorky v mystice, byť je zde jen velmi okrajová. Je to vášnivé, úsměvné a kouzelně odpočinkové.

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Tahle knížka by byla čistě fanouškovskou záležitostí. Příjemným čtením spíše o autorovi, což vůbec nevadí. Já osobně bych uvítala více informací o Oldřichovi, ale četlo se to fajn. Ne nezbytnou, ale fajn. Byla by ... jenže není, protože Vondruška přidal čtyři podle mě velmi kvalitní povídky, které obstojí samostatně. A srdci fanouška přináší bonus v odhalení některých okolností Oldřichova života.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Inspirována 200 letým výročím autorky jsem se vrátila k jedné z největších romancí nejenom své doby. A protože jsem ji četla skutečně již několikrát, rozhodla jsem se tentokrát se na ní podívat jinýma očima. A uvědomila jsem si, že je to především příběh o jinakosti a o tom, jak jí umí svět trestat, jak se jí bojí a proto jí vytlačuje na okraj. Týkalo se Jany a její tety i Heleny v Loowoodu. Postava Heleny Burnsové vůbec vnáší do knihy až spirituální tón a nesouvisí to jen s hlubokou vírou. Helena je v pojetí víry totiž zcela novátorská, moderní i v dnešní době. Podivuhodné a své době zcela se vymykající.
Jana Eyrová je také vpravdě feministická kniha, bez negativních konotací, které to slovo vzbuzuje. Vždyť jak odvážná, rozhodná a samostatná Jana je, jak si uvědomuje svoji cenu, jak si cení důležitosti vzdělání a práce. A kolik silných a nezávislých ženských postav příběh nabízí.
Samozřejmě se nevyhne některým dobovým předsudkům, nejspíš jsou to ty, které si autorka ani neuvědomovala: dítě si musí zasloužit, aby bylo milováno, Francouzi jsou lehkovážní a chlípní, venkovani tupí a nevzdělatelní (byť právě s tímto klišé se autorka "popere").
Ústřední konflikt, tedy to, že Jana s Rochesterem nezůstane, protože je nezrušitelně ženatý, by se v dnešní době mohl zdát překonaný a možná z pohledu dnešní morálky až úsměvný. V čem je tedy je hluboká působivost? Samozřejmě v tom, že tím skutečným tématem nejsou vnější okolnosti, ale vnitřní integrita člověka, jeho osobní morální imperativ.
Z mého pohledu je silnou devizou příběhu také osobnost Jany. Stále obdivuji její sílu, vůli, kázeň, ale i vášeň a odboj. Cením si jí i proto, že je daleka toho lhát, byť jen sama sobě, kolika lidem okolo tato schopnost chybí! Schopnost definovat a poté také sama sebe unést je obdivuhodná. A funguje to nejenom, když jí Rochester vede k hříchu, ale i tehdy, když jí Jan vede ke svatosti.
A po této vskutku hlubokomyslné úvaze je nutné dodat, že nás to baví hlavně proto, že je to excelentní milostný příběh.

04.11.2016 5 z 5

Některé z komiksů jsou prostě geniální, úplně mě odrovnaly, některé fajn, ale v podstatě je zapomenu hned poté, co je přečtu. Super bylo, že mě některé inspirovali k tomu osvěžit si, jak to vlastně bylo doopravdy, nebo spíš, jak nám tvrdí, že to bylo, když už teď známe pravdu ...

01.06.2016 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Překrásný román, který přináší ojedinělou slast, totiž nutí čtenáře používat mozek a to v míře nebývalé. Což je radost u současné knižní produkce velmi řídká (to si nestěžuji, to pouze konstatuji). Navíc zabaleno v atraktivním obalu historické detektivky, která mnohé pomůže lépe strávit a dá vám i od skutečně těžkých otázek života odpočinout u napínavého děje. Pro mě to byl doslova iniciační román, nejenom proto, že je to skutečně jedna z jeho rovin, kdy je do života uváděn Adson z Melku, ale i proto, že mě otevřel svět sémiotiky, symbolů a jejich významu a souvislostí.
Tenhle příběh má mnoho dalších rovin a mě těší je odkrývat, ale nyní po smrti autora, jsem se chtěla vrátit právě k tomu pro mě základnímu.

28.05.2016