Majdule

Příspěvky

Jak je důležité (ne)uhádnout pachatele?

Tak mě je to úplně jedno, pokud je to dobrý příběh. Sama čtu dobré detektivky i opakovaně, takže tam si pachatele pamatuji (většinou). Obecně, kde je pachatel známý, tam se soustředím na jiné aspekty příběhu (třeba jak šikovně vodí policii nebo čtenáře za nos) a kde známý není, tam si jako součást příběhu užívám i to napětí.
Detektivky obecně jsou můj velmi oblíbený žánr a těší mě v různých odstínech, tvarech a typech. Ovšem myslím, že obecně je můj potenciál uhodnout pachatele poměrně malý (čímž nesnižuji svoje intelektuální schopnosti :))
K těm spoilerům, mě osobně to nevadí, ale chápu, jak moc to vadí jiným, a proto jsem maximálně opatrná. Považuji za slušnost spoilery netvořit a pokud už, tak označit. Myslím, že podobný neoznačený příspěvek lze nahlásit.

10.03.2016 v 18:07


Komentáře, hodnocení

encyklopedie: a založil/a jste dobré a zajímavé téma, které mě zajímá a čtu a přispívám. Možná, že to zřejmé je a možná, že se mi jen zdálo, že ten předchozí příspěvek zní pohrdlivě. Slova jsou prostě někdy zrádná a jejich interpretace ještě víc. A abych neporušovala kontinuitu tématu. Já komentáře před přečtením nečtu, na procentní hodnocení se dívám a beru jej jako orientaci v žánru, nikoliv absolutní ukazatel kvality knihy.

29.02.2016 v 08:21


Komentáře, hodnocení

encyklopedie: trochu mimo nastolené téma. Proč jste tady na DK? Jaký to pro vás osobně má užitek?

28.02.2016 v 19:54


Které knihy jste četli (nej)víckrát?

Když o tom tak přemýšlím, tak já de facto každou knihu, která se mi líbila, čtu alespoň 2x. Některé víckrát a u některých je mi až trapně kolikrát, ale prostě se k nim vracím, jako ke starým přátelům.

28.02.2016 v 09:39


Komentáře, hodnocení

78 % je pravda absurdních, ale mě by taky vyhovovala více procenta, zejména když se hodnocení na procenta převádí. Nejčastěji to řeším u knih mezi 3 a 4 hvězdičkami. 3 je málo, 4 moc, ráda bych dala 70 % :). Ale není to žádný apel, vystačím s tím, co je. A kde to řeším, připíšu do komentáře.

28.02.2016 v 09:35


Recenzia, alebo komentár ?

Pro mě je jasný rozdíl v přístupu, jak je tvořím, a pak logicky i v "užití". Komentář je pro mě spíše glosa, byť někdy trochu obsáhlejší, a píšu je ke každé hodnocené knize. Recenzi věnuji velkou pozornost, připravuji se na ní již během četby, kdy si dělám řadu poznámek, a v závěru se pokouším knihu rozebrat z mnoha hledisek, včetně stylistiky atd. V recenzi pro mě navíc hraje mnohem menší roli líbí/nelíbí, to je zcela okrajové, protože i velmi dobrá kniha se mi líbit nemusí. Takže recenze je pro mě "víc" z pohledu mojí práce a snad poté výpovědní hodnoty, ale trefný komentář považuji také za velmi důležitý a jako jich víc píšu, tak jich i víc čtu.

24.02.2016 v 18:43


Komentáře, hodnocení

Je pravda, že já osobně se PŘED přečtením dívám jenom na procentuální hodnocení a v žánrovkách jej beru jako orientační ukazatel. Komentáře popravdě čtu až poté, co napíšu svůj a jak tady zaznělo, označím ty, které jsou se mnou na stejné vlně, nebo mi odkryjí jiný pohled. Jenže kdyby to tak dělali všichni, tak vlastně ani nemá smysl komentáře psát ...

23.02.2016 v 07:38


Komentáře, hodnocení

keri.H Souhlasím, ale překvapuje mě dojem, který máte z této diskuse. Já mám pocit, že přesně o tom, že se mají psát i negativní komentáře, to vlastně celé je :)

22.02.2016 v 14:29


Komentáře, hodnocení

R.E.M. Samozřejmě, taky jsem, mohu poctivě říci, nikdy k ničemu podobnému nesnížila, ani u těch pár knih, které jsem zkusila recenzovat tímto způsobem (konkrétně zde na DTB Evangelium podle Jidáše a Mapa české inteligence), ale prostě mi nevyhovoval ten jemný tlak vděčnosti.
Koka Jejich chyba :)
EvaTurner Samozřejmě hezký bonmot, ale to přeci není pravda, kritik by především měl být něco jako lodivod pro čtenáře, který o to stojí. Navíc skutečně vzdělaný kritik umí čtenáři ukázat i další rozměry knihy, roviny, souvislosti atd. To, že recenze dneska píší autoři, kteří si myslí, že vystačí s líbí/nelíbí je věc jiná. Ale to zase netřeba vytýkat laické platformě, jako je DTB.

22.02.2016 v 14:20


Komentáře, hodnocení

Přiznám, že mě debata zaujala v jiném bodě. Zcela naivně mě nikdy nenapadlo, že to někdo, ať už autor nebo nakladatel tímto způsobem ovlivňuje komentáře a hodnocení. Ale na vlastní kůži jsem si uvědomila, že nás ovlivňují i jinak podprahově. Hodně teď jede rozdávání recenzních výtisků. Kniha zdarma za komentář ke knize. Je pravda, že nikdo nevyžaduje pozitivní komentář, ovšem já jsem si uvědomila, že podprahově cítíc vděk, by člověk mohl hodnotit lépe, než jaká je skutečnost. A tak jsem se po krátké zkušenosti odřekla, protože svoje recenze chci psát skutečně nezávisle. Jak to vidíte vy?

22.02.2016 v 12:25


Komentáře, hodnocení

Sice mi uniká souvislost, ale myslím, že máme problém spíš s tím, že v řadě nakladatelských domů ten manažer kvality - editor/korektor/odpovědný redaktor - úplně chybí. Nebo Koka považuje za manažery kvality nás uživatele dtbknih? To se mi ale líbí!

21.02.2016 v 22:19


Komentáře, hodnocení

lenkaknel: Pravopisná, ale klidně může pohnout i celou stylistikou ;-)

21.02.2016 v 22:15


Komentáře, hodnocení

Sice jsem v debatě úplně jinde, ale je pravda, že nám šetření některých nakladatelství docela kazí požitek. Ano, do nějaké míry to nevadí, jsme lidi, ale něco přesahuje všechny meze. Ovšem potom otázka zní, nakolik je fér hodnotit autora a příběh jako odpad, když jej někdo špatně přeložil a pak zapomněl i opravit? To je snad na odpis nakladatelství, ne knihy. Pro mě jedna ze situací, kdy bych nehodnotila.

21.02.2016 v 22:07


Komentáře, hodnocení

Docela mě tahle debata zaujala, zejména z hlediska hodnocení opadu a snadnosti/těžkosti špatného hodnocení. Ano, stejně jako v životě je lehčí nezávazně chválit, než konstruktivně, zdůvodněně kritizovat. Snažím se o obojí a komentuji vždy, když hodnotím, snad moje komentáře nějaký dojem dávají. Ale je taky pravda, že nejhůř jsem dala 2 hvězdičky. Přemýšlela jsem proč: jednak už mám nějakou zkušenost a daří se mi vyloženě špatné knize vyhnout (přečtu si ukázku, anotaci, někdy i kritiku, v rámci žánrů se řídím i hodnocením tady, byť jej neberu jako potvrzení absolutní kvality) a jednak si myslím, že napsat knihu tak, aby vám ji některé ze zavedených nakladatelství (pravda jiné nečtu) vydalo, není vůbec snadné a já si cením každého, kdo má dost chuti, trpělivosti a nakonec i odvahy vyjít s kůži na trh a uspěje. A možná mu i trochu závidím, tak aby to nikdo nepoznal ... ;-)

21.02.2016 v 21:49


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

Hanka: To je tak krásná "definice", tu si prostě musím licencovat a budu používat :). I s uvedením zdroje, samozřejmě.

15.02.2016 v 12:58


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

woodward: Tak to bych podepsala každé slovo. Jen nevím, zda je to možné najít na hromadném webu. Možná nějaký elitní klub milovníků knih? Ale internet takovým elitářským (a to nemyslím jako urážku, naopak) aktivitám moc nepřeje.

15.02.2016 v 12:57


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

binysek: Ale to si nejspíš nerozumíme. Já nemluvím o obsahu dětské literatury, ale o preferencích mladistvých, kteří jsou tady často označováni jako plošší. Já bych řekla, že ještě neměli čas stát se hlubokými. Nebo jsem nepochopila nesouhlas ...

15.02.2016 v 12:52


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

Naias: Děkuji!

15.02.2016 v 12:39


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

Není to víc o tom, že v mládí obecně nás víc zajímá děj a akce, než hluboké myšlenky? Také jsem milovala Dumase pro je akčnost a spád a děj, ne pro to, že je to skvost literatury. Dodnes vzpomínám na řadu knih pochybné kvality, jako Tři kroky do tmy, o mladíkovi, který se díky boji s nacismem stal komunistou, ale bylo to napínavé, hlavní hrdina prošel mnoha zkouškami a já to "žrala".
Čas a přibývající řádky mě přivedly ke kvalitnější četbě a hlavně k hlubšímu přístupu.

Mimochodem milostné romány a dívčí literaturu bych v mládí nevzala do ruky a dneska nějakou tu Amandu Quick při odpočinku ráda smlsnu a nepřipadám si ani jako trouba, ani jako ignorant a ani jako omezenec.

A jedna kacířská. Znám i lidi, kteří třeba beletrii vůbec nečtou, a jsou to lidé se všemi lidskými kvalitami. Prostě je pohltil jiný koníček. A byť si v koutku duše myslím, že dělají chybu, tak to jejich cenu nesnižuje.

15.02.2016 v 12:31


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

R.E.M. Díky za informaci, ráda se na to z tohoto pohledu podívám.

15.02.2016 v 11:53


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

Richie1: já to myslela spíš s ohledem na tom, že to není absolutní žebříček kvality. Prostě těžko srovnávat upíří romanci s Bulgakovem. Proto se mi zdá jeden absolutizující žebříček k ničemu. Ale v rámci žánru sama sleduji, jak jej čtenáři hodnotí. Například mám jako svůj tajný hřích ráda historické romance, které tady mají hodnocení vysoko přes 90 %, a pro mě je to potvrzení, že v rámci červené knihovny je to velmi dobře napsaná kniha, nikoliv, že je to skutečně dobrá kniha. Jestli jsem srozumitelná, ale líp to už nedám :).

15.02.2016 v 10:46


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

woodward: Absolutně souhlas. Já to někdy beru jako adrenalin. Někdo sází a já si sem tam koupím titul naslepo, jen po čuchu. Někdy se spálím a někdy objevím skvost.
A o tom hodnocení jsem taky jeden čas hodně přemýšlela. Já osobně hodnotím v rámci žánru, nikoliv absolutně. Takže i dobře napsaná žánrovka ode mě dostane vysoké hodnocení. A podle toho se také orientuji. Takže třeba žebříček 100 nejlépe hodnocených knih považuji za blbost, protože o objektivní kvalitě to nevypovídá.

15.02.2016 v 07:39


Čtete víc knihy před Sametem nebo po Sametu?

To se mi zdá přehnané. Vzhledem k tomu, kolik vychází knih, tedy nepoměrně více než kdysi, je logické, že taky vychází nepoměrně víc braku a že je také velmi těžké najít ty kvalitní knihy, protože se v té produkci ztrácí.
Za všechny po jsem např. nedávno četla Smrt múz od talentované a velmi mladičké Marie Michlové. A jsem přesvědčená, že by tématem i zpracováním voněla i všem staromilcům.
Jinak, jak tady již zaznělo v trochu jiné podobě, ony ty mladé knihy ještě musí projít testem času, kterým neprošla řada knih "starých".

14.02.2016 v 12:59


Nejoblíbenější autor detektivek?

vincek1: A taky Škvorecký se Zábranou, dobrá je i Naďa Horáková, Hana Prošková, Eva Kačírková, je jich řada. Je fakt, že je skoro neřešitelný, vybrat nej. Kdysi jsem to promýšlela a skončila u tří nej, z nichž už nejde vybrat. A vždycky jsem připravená seznam rozšířit.

14.02.2016 v 12:52


Témata v oblibě....

Azizi: pravda v obou ohledech. Moje první fantasy byl velmi velmi dávno Pán prstenů a vedle všech těch kouzel mě právě uchvátila ta obrovská lidskost příběhu, to kolik si z toho můžu vzít, i když nemám špičaté uši a chlupy na nártech.

13.02.2016 v 21:28


Témata v oblibě....

To mě taky už zaujalo, z jak různých důvodů čteme. Pro mě to je vysloveně relax (snad kromě učebnic, ale ty už zase čtu málokdy). Kultivaci beru jako skvělý bonus navíc, který mi v životě nesmírně pomáhá. Jednou jsem si dala vědomý půst od knih (začala jsem v dospělém věku studovat VŠ a brala to natolik vážně, že jsem četla jen ty učebnice), vydržela jsem to půl roku a měla tak strašný absťák, že se doteď klepu, když si na to vzpomenu.

12.02.2016 v 11:15


Témata v oblibě....

Já myslím, že je to malinko složitější, protože každý má jiný důvod proč čte/nečte nějaký žánr. Já taky nemám ráda násilí, nemohu číst brutální scény a absolutně se vyhýbám i jen náznaku násilí na dětech a zvířatech. A detektivky miluji, protože je to svět, kde vítězí dobro a spravedlnost. Kde má svět svůj řád a přitom je to napínavé a vzrušující čtení. A fantasy miluji ve všech subkategoriích, protože je to rozšíření našeho světa a naší zkušenosti. Popravdě si nemyslím, že bych byla snílek ....

12.02.2016 v 07:58


Témata v oblibě....

Tak to každopádně. Ale v téhle souvislosti mě napadá ještě něco jiného. Mám známou, která nečte nic jiného než Harlequinky. Je dobře, že čte, nebo si do hlavy cpe jen spoustu hloupostí, co vedou k tomu, že má nereálná očekávání od partnera?

11.02.2016 v 22:55


Témata v oblibě....

Já to pochopila trochu jinak. Protože sem dáváme jen hodnocení knih, o kterých chceme, aby "svět" věděl, že čteme. Je fakt, že já se při tomhle knižním snobismu přistihla, a protože jsem připadala směšná sama sobě, tak si uložila pokání v podobě přiznání všeho, co čtu :). Takže na mém profilu je nějakou dobu i pěkná řádka historických romancí, za které jsem se styděla.

11.02.2016 v 22:48


Témata v oblibě....

newtory: Váš příspěvek se mi velmi líbil a s řadou věcí souhlasím. Navíc já od diskusí neočekávám jen soulad, klid a mír. Naopak mám ráda kontra názory, velmi často mě donutí vidět věc z jiného úhlu a třeba přehodnotit svoje vlastní stanovisko. Ta nuda, kdybychom se sebou všichni souhlasili, by byla neúnosná!
Přeci jenom už nějakou životní zkušenost taky mám, ale prostě v diskusích, kam jsem v poslední době nahlédla, to byla buď (jak velmi trefně navrhuje Hanka_B) nástěnka nebo nesnášenlivá výměna názorů, ze které je jasné, že se o diskusi nejedná. Protože diskuse předpokládá nepředpojatost a ochotu změnit názor, byť si kolikrát nakonec necháme ten svůj. Já pak nemám chuť se více zapojit. A je mi to líto, ráda diskutuji, nicméně mě to ani nepoloží, ani neopustím DK. Evidentně máte pravdu a já do toho vkládala nereálné očekávání. Ovšem je tu spousta dalších věcí, pro které stojí za to zůstat.

11.02.2016 v 09:57


1