Majdule Majdule komentáře u knih

Vzpoura na lodi Primátor Dittrich Vzpoura na lodi Primátor Dittrich Jaroslav Žák

Nejsem zrovna fanda humoristických knih (snad vyjma klasiky jako je Švejk nebo Saturnin). Ale tohle není vůbec špatná kniha a na to, jak je stará (pár křížků na krku už má) je pořád docela zábavná.

25.06.2011 4 z 5

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

Tahle fantasy mě okouzlila v mnoha směrech: 1, Myšlenka měst jako bohů s vlastními charakterovými rysy je fascinující. Praha je vylíčena fantasticky, a to říkám jako rodilá Pražačka :-) Už se těším na další města a doufám, že tam budou i města mladší. 2, Hlavní hrdina je skutečně netradiční, rozporuplný a zábavný. Koncept NEhrdiny je docela běžný, ale velmi se mi líbí, že Václav zpočátku postrádá jakékoliv sympatické rysy (alespoň jsem si jich nevšimla) a přesto jeho příběh hltáte. Navíc se mi zdá jeho přerod v kladnou postavu uvěřitelný. 3, Miluji šéfa bezpečnosti, lord Itivan je kouzelný: "Vidím ti až do žaludku. Nedovedeš si představit, že by tvým pánem mohl být kocour, co? Rasisto!" :-) Na druhý díl se víc než těším.

24.06.2011 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Tak mám pocit, že přesně na téhle knize je vidět, jak je hodnocení knih subjektivní (a je to dobře :-)). Babička je samozřejmě klasika v tom nejlepším slova smyslu, krásný jazyk, silné postavy, poutavé příběhy. Ale chápu, že generace odkojená Šifrou mistra Leonarda (taky jí miluji) se tady asi nechytí. Škoda, někdy i nenápadný půvab a životní moudrost mohou do našeho života přinést novou kvalitu.

24.06.2011 5 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Detektivky Vlastimila Vondrušky jsou inteligentní, poutavé a napínavé, sice nejsou, jak jsem byla nedávno poučena historicky přesné, ale rozhodně vás vtáhnou do děje a někdy máte i pocit, že do minulosti. Tahle je zvláštní tím, že v první polovině knihy vůbec nevystupuje tradiční hrdina této série Hříšných lidí Království českého královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Hlavní roli přebírá jeho žena Ludmila z Vartemberku. A Oldřich mi prostě chybí. Ovšem ve chvíli, kdy se objeví na scéně, dostane příběh obvyklý spád a šmrnc. Do konce jsem jej potom přečetla jedním dechem.

24.06.2011 4 z 5