majakmp3 majakmp3 komentáře u knih

Zmrazené zlato Zmrazené zlato Rolf Börjlind

(SPOILER) Další díl skvělé série. Olivia přebírá vyšetřovatelskou štafetu po Mete a i tentokrát probíhá vše ve velkém stylu. Havárie vrtulníku a následný boj o život, postřelení hlavní hrdinky, případ, který směřuje až k druhé světové válce, odboji a ukradenému nacistickému zlatu. Tajemství známého Švédského podnikatele i odvrácená ekologická katastrofa. To vše napsané velmi poutavou a čtivou formou ve skvělé interpretaci Martina Stránského a Anity Krausové - příběh jsem vyslechl jako audioknihu.
Celkově hodnotím 90% - velmi povedený díl série.

21.06.2023 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Holocaust s pohledu dvou malých kluků.
Jeden je árijským synem velitele v Osvětimi a druhý židovským obyvatelem koncentračního tábora. Oba se potkávají na opačné straně plotu, spřátelí se a vzájemně si pomáhají přežít. Skončí to tak, jak to skončit zákonitě musí
Nevím pro jakou cílovou skupinu je kniha určena. Silné téma, avšak budování atmosféry, kdy ¾ knihy sledujeme hry deseti letých chlapců by napovídalo, že se autor zaměřil na dětského čtenáře, avšak závěr knihy je rozhodně pro dospělé.
Celkově mě zpracování tématu neoslovilo.
Hodnotím 50%.

15.04.2023 2 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

V detektivním trhilleru Triptych sledujeme osudy tří hlavních postav - odsouzeného pedofilního vraha, křivého policistu a elitního vyšetřovatele. Všichni se jistým způsobem zapletli se stejnou ženou, ale to není zdaleka to jediné, co tato trojice sdílí. Dále už nebudu prozrazovat, protože Triptych rozhodně stojí za poslech (poslouchal jsem jako audioknihu), nebo za přečtení. Párkrát jsem si nebyl jistý příbuzenskými vztahy jednotlivých protagonistů, ale to je má jediná výtka. Rovněž interpretace Jana Holíka je na profesionální úrovni. Celkem hodnotím 90%.

05.11.2023 5 z 5

Vražda s pridanou hodnotou Vražda s pridanou hodnotou Václav Neuer

Komisař Ledecký spolu s bratislavským oddělením vražd začíná rozplétat případ který začal jako nezvěstnost, ale postupně dospěl do fáze vyřizování si účtů v podsvětí a to právě v návaznosti na podvody s DPH.
Dominiku Dánovi zde roste zdatná konkurence. Ve vyšetřovacich postupech obou autorů se přitom nejedná o podobnost čistě náhodnou - oba si prošli podobnou policejní praxí.
Dán líčí své detektivy více jako karikatury (Kraus je chodící encyklopedie plná originálních nápadů, José je neodolatelný svůdce a sukničkář a Váňa sežere na co přijde, ...).
Neuer v osobní rovině volí civilnější přístup, což oba autory odlišuje. V celku je to jiné, ale dobré.
Hodnotím 80%!

01.11.2023 4 z 5

Temnota Temnota David Lagercrantz

(SPOILER) Pokračovatel Larssonova Milénia jde tentokrát ve šlépějích Sira Arhuta Conana Doyla, když roli Sherlocka Holmese v jeho příběhu přebírá Hans Rekke - maniodepresivní zbohatlík, který stejně jako jeho předloha "dokáže z pouhého letmého pohledu na hladinu vody v napuštěném umyvadle dovodit, že neznámý muž, který nervózně přešlapuje před jeho prahem, je výstřední milionář, který v 17 letech prodělal změnu pohlaví a nyní pod rouškou tmy přichází požádat Sherlocka, pardon Reckeho o radu ve věci únosu jeho oblíbeného papouška žako, který slyší na jméno Veronika."
Nechybí ani doktor Watson v podání policistky Michaely Vargasové.
Příběh začíná nekomplikovanou vraždou oblíbeného fotbalového trenéra, poté se však přeneseme v místě i čase do Sovětského svazu, kde náš trenér nějakou dobu studoval hru na housle, poté se posuneme do druhé poloviny devadesátých let minulého století, kdy se v Afghánistánu totožná osoba spolu s dalšími Tálibánci podílela na trestání hudebníků, a posléze byla zajata a mučena Američany v neslavně proslulé věznici, která je místními přezdívaná jako věznice temnoty, nebo zkráceně pouze jako TEMNOTA.
Aby to nebylo příliš jednoduché, tak se do toho zapojí policisté, diplomaté, tajné služby a další zájmové skupiny.

Nemohu tvrdit, že jsem byl příběhem nadšen, ale rozhodně mě zaujal. Je to všechno trochu moc komplikované a překombinované, ale jako celek to opravdu lze považovat za moderní pokračování příběhů Sherlocka Holmese.
Hodnotím 70%.

29.07.2023 4 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Za mě je Ženská na odstřel zatím nejlepším příběhem novináře Marka Vráze, alias Terence. Námět je jednoduchý, ale neokoukaný, kniha má spád, nic očividně nelogického jsem neobjevil a jako bonus nechybí kráska v nesnázích, takže kdo by odolal. Líbí se mi, že si novinář Terenc nehraje na vševědoucího všeuměla a finále přenechá povolanějším rukám. Celkem se mi kniha velmi líbila, ale mám tradiční výhradu k autorovi, který píše dobré, ale KRÁTKÉ knihy.
Hodnotím 80%.

24.05.2023 4 z 5

Ďábel v Bílém městě Ďábel v Bílém městě Erik Larson

Jak už psali mnozí přede mnou, Ďábel v Bílém městě je především o Světové výstavě v Chicagu a tuto největší část knihy (odhadem 90 %) odvádí autor precizně, poutavě, čtivě a snad i historicky věrně. Rozhodně nečekejte detektivku. Konání sériového vraha H. H. Holmese je zmíněno spíše mimochodem a jednotlivé činy jsou v knize pouze lehce načrtnuty. Rovněž jeho dopadení je popsáno pouze několika větami. Čtenář se nedočká popisů pátrání, výslechů a podrobné cestě k dopadení pachatele. Rovněž motiv jednání H. H. Holmese zůstává neodpovězen a autor se dokonce nepokouší ani o vlastní úvahy či spekulace, E. Larson se spokojil s konstatováním, že to zkrátka udělal.
Hodnocení závisí na tom, co od knihy očekáváte. Pokud uvěříte PR vydavatele a čekáte detektivku, budete zklamáni a ohodnotíte 20%, pokud se oprostíte od skutečnosti, že o detektivní román nejde, může být hodnocení o dost vyšší. Já hodnotím 65%.

24.05.2023 3 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Zatím nejslabší kniha s Tórou. Zápletka i příběh byly v pořádku, ale neskutečně mě iritovalo, jak obrovský prostor autorka věnovala líčení pocitů, přání a tužeb jednotlivých osob. U ženských charakterů to jsem ochoten akceptovat, protože dámy se tak možná chovají, ale časté a obsáhlé líčení typu, jak on se na můstku sám v noci bojí a rád by zavolal ženu, aby mohli být spolu a povídat si o vzniklé situaci, ale s ohledem na její únavu ji galantně nechá vyspat mi připadá jako sci-fi, které je hodně, hodně přes čáru.

14.05.2021 3 z 5

Soukromá pacientka Soukromá pacientka P. D. James (p)

Knížka nebyla vcelku špatná, ale na autorce je vidět, že patří do staré školy. Na můj vkus používá o 95% více nesmyslně podrobných popisů všeho a všech, než je zdrávo a proto tomu často chybí švih, náboj a napětí.
Opravdu mě iritovala zdlouhavá vykreslování interiérů, kde autorka seznamovala čtenáře s výškou a vzorem koberců, barvou, ornamenty a rozmístěním empírových váz, vyřezávanými rámy solidních obrazů a tak dále a tak dále. Frustrace je o to větší, že postavy z takto detailně popsaného pokoje odejdou masivními dubovými dveřmi a místnost tím zmizí z příběhu a navíc takto detailně vykreslený pokoj nemá žádnou souvislost ani s příběhem a ani není důležitý pro pochopení spáchaného zločinu. Pokud by se takovéto pasáže vyškrtaly, kniha by sice zhubla o 2/3, zato bych ji v hodnocení přidal jednu, nebo dvě hvězdičky.

06.05.2016 3 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Z předchozích dílů série víme, že má detektiv Quinnová dvojče – novinářku Trinity. Té se poslední dobou zrovna moc nedaří a tak se pokusí zachránit profesní kariéru pátráním po sériovém vrahovi, který se před lety odmlčel. Jenomže není nic nebezpečnějšího, než dráždit hada bosou nohou, Trinity je unesena a pro sestru (detektiva Quinnovou) tak začíná noční můra – závod s časem, na jehož konci bude buď dopadený sériový vrah, anebo mrtvá sestra. Co myslíte, jak to asi dopadne?
Velmi dobrou detektivku ještě umocňuje skvělá interpretace Jitky Ježkové – audioknihu hodnotím 90%.

11.03.2024 4 z 5

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

(SPOILER) Líbilo se mi víc než předchozí díl (Nebezpečná místa)
-----------------------------------------------------------------------------
Inspektorka Lottie Parkerová je svá a přiznávám, že mi nevadí že to není typická sympaťačka.
Příběh je o mrtvém chlapci, zavražděném novorozenci, usmrceném druhém hochovi a o boji o další mladý život.
Je to pořádně zamotané klubko, do kterého se připletly i dvě inspektorčiny děti a Lottie se svým týmem pod obrovským tlakem pracuje na tom, aby ho rozpletla dřív než... (bude pozdě).
Z předchozího dílu mi uniklo, že Lottie vyhořel dům, takže se teď se svými dětmi nastěhovala k matce, což všem komplikuje život, ale jiná alternativa nebyla.
A pak je tu kolega Boyde, který se konečně rozvedl...

Kdo bude vrahem jsem začal tušit až v úplném závěru knihy, za mě je to opravdu povedený díl.
Hodnotím 90%

06.12.2023 5 z 5

Jméno ďábla Jméno ďábla Andrew Mayne

(SPOILER) O prvním díle série (Vrah andělů) jsem napsal, že největší devizou knihy je minulost protaginistky a z toho plynoucí nekonvenční vyšetřovací metody.

Druhá kniha (Jméno ďábla) bohužel se zapojováním ilusionistických triků do pracovních postupů FBI vyloženě šetří a až na pár výjimek sklouzává do klasického vyšetřovacího stereotypu. Kniha na mě místy působí překombinovaně a závěr považuji za neuspokojivý, neboť se Jesica o výsledku "svého" vyšetřování dozví po telefonu od Damiana a jeho "hlášeni" ke všemu zní poměrně nevěrohodně.

I přes výše uvedené kniha stojí za přečtení. Celkově hodnotím 65%.

19.11.2023 3 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

(SPOILER) První díl trilogie Růžové tetování je červenou knihovnou moderní doby. Hlavní hrdinka (Liliana / Lilka) je dlouhodobě zneužívána svým přítelem, ale nakonec se přeci jen odhodlá k útěku, při kterém jí pomůže neznámý muž.
Lilka a její malý synek Oskar se nastěhují k ženě, u které Lilka načerno uklízí (Malvíně) a brzy se všichni spřátelí.
Všechny cesty sice vedou do Říma, ale v tomto románu vedou do tetovacího studia Pink Tattoo a to je mi ale náhodička, Lilčin chrabrý zachránce v tomto studiu pracuje a stane se Lilianiným princem.
1) Princ Mat změní Lilčina záda, která jsou zjizvená od cigaret, které si o ně típal její psychopatický expřítel, v "NÁDHERNOU KÉRKU", která Lilianu nejenom proslaví, ale vrátí jí i sebeúctu a sebevědomí.
2) Oba se do sebe zamilují.
3) Matyáš/Mat (to je ten tatér / princ) si zamiluje nejenom Lilianu, ale i jejího syna Oskara.
4) A všichni šťastně žili až do smrti a jestli neumřeli, tak tam žijí dodnes.

Knihu jsem dostal ke zkušebnímu členství iDnes Premium a musím říct, že ani kniha ani členství mě neoslovilo.

Věřím, že si kniha své publikum najde, mě ale neoslovila ani formou, natož pak obsahem za mě hodnotím 40%.

10.08.2023 2 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Neuromancer byl nad mé síly. Obdiv patří autorovi snad jenom za to, že knihu napsal již v roce 1984 a přesto je plná virtuální reality, implantátů a kyberkultury – za to klobouk dolů, vše ostatní je však na knize špatně. Gibsonův styl vyžaduje extrémní pozornost, ale i tak je čtenář odsouzen ke zmatku a uvědomění, že vůbec nechápe, o čem to autor píše. Začněme používání neexistujících slov, dobře to přeci pochopíte z kontextu, ale i kontext často chybí. Autor popisuje neexistujícími slovy vyfabulované události a činnosti, které střízlivému člověku nedávají žádný smysl a navíc na sebe často ani nenavazují.
V tomto smyslu mi dílo připomíná práci Dadistů. Představuji si, jak Gibson po dopsání knihy vyndává poslední list z psacího stroje, a všechny stránky důkladně promíchává, co na tom, že na sebe nenavazují stránky ani kapitoly, o to víc to přeci bude Dada, dnes bychom spíš použili termín Cool.
Gibsonův styl mi nejvíc připomíná kreslený vtip, který před týdnem koloval na internetu. Na obrázku vidíme 3 stařenky, kráčející do neznáma. Jedna říká: „Dneska vážně dost fouká“, druhá na to odpoví: „Nene, je teprve sobota“ a třetí uzavře debatu slovy: „Já taky ne. Pojďme raději na víno.“
Knihu jsem poslouchal formou audioknihy a obdivuji výkon interpreta. Jan Teplý ml. odvádí skvělou práci, přesto jsem se nebyl schopen knihu doposlechnout a v polovině jsem ji odložil a už se k poslechu nevrátím.
Hodnotím 10% za invenci a interpretaci.

23.05.2024 odpad!

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

(SPOILER) Trochu zvláštní, mysteriózní duchařský příběh s náznaky thrilleru a detektivky, který jen jaksi mimochodem naznačí co si představit pod pojmem zimní lidé. (Jsou to zemřelí, kteří mohou být za jistých okolností na 7 dní vzkříšeni k životu.) Příběh je o jedné konkrétní „zimní“ holčičce, která během svého vzkříšení zabila člověka, a tak se proměnila v nesmrtelné monstrum s duší i myslí malé dívenky, která ovlivňuje osudy několik generací obyvatel na jednom odlehlém statku.
Tento druh literatury není mým šálkem čaje / kávy, knihu však zachraňuje skvělá interpretace Jitky Ježkové (posloucháno jako audiokniha), proto hodnotím 60%.

30.12.2023 3 z 5

Merde Impossible Merde Impossible Stephen Clarke

(SPOILER) Stephen West (Angličan žijící ve Francii) se tentokrát ocitá v roli Jamese Bonda, a jak je pro Clarka v této sérii typické, agent 007 West není ve službách Jejího veličenstva, ale pracuje pro francouzskou policii.
O hlavního hrdinu se pochopitelně přetahují nejhezčí kočky z okolí. Přítelkyně oceánoložka, která zachraňuje jesetery a také chystá vraždu prezidenta, sličná velitelka policie, která se jí v tom snaží zabránit a využívá k tomuto účelu právě Westa a navíc je tu Westova kamarádka Elodie, která se hodlá přivdat do rodiny snobských aristokratů de Bonnepoirů, ale k tomu bude potřebovat notnou dávku štěstí a vydatnou pomoc kámoše Westa. Náš agent to vše musí vyřešit rychle, neboť čas je neúprosný.
Autor sice ještě občas sáhne po humoru, který způsobuje Angličan komolící francouzský jazyk, ale líčení těchto rádoby vtipných situací rapidně ubylo, takže se to dá vydržet - palec nahoru Mr. Clarke!
Kniha se mi líbila o moc víc, než první díl série (Merde! Rok v Paříži) ta byla plná humoru, který byl buď trapný anebo v lepším případě nebyl vtipný.
Merde Impossible je svižné oddechové čtení, které se nebere vážně, je často infantilní, ale občas jsem se zasmál a sám jsem byl zvědaví, co ten blbec hlavní hrdina zase vyvede a jak se to nakonec obrátí v jeho prospěch.
Hodnotím 70%.

04.10.2023 3 z 5

Plavby sebevrahů Plavby sebevrahů Miroslav Náplava

Znáte Eduarda Ingriše? Ne? A znáte trampskou píseň "Teskně hučí Niagara"? Ano? Pak znáte i jejího autora Eduarda Ingriše! Ale věděli jste, že byl všestranným dobrodruhem, který, podobně jako Thor Heyrdhal, podnikl plavbu na balzovém voru napříč Tichým oceánem. Ingriš byl známými hudebníkem a později i kapelníkem symfonického orchestru v Limě, byl filmařem a dokumentaristou v USA, podnikal výpravy do Amazonie ...
Kniha je dokumentem o Eduardu Ingrišovi, ale má zavádějící název. Správně by se měla jmenovat Eduard Ingriš a plavby dobrodruhů napříč Tichým oceánem.
Kniha mapuje život E. I., ale v jeho případě jsou plavby na balzovém voru jen drobnou epizodou, v bohatém životě, tohoto skutečně žijícího Járy Cimrmana. Zdá se však, že autoři nenasbírali dostatek materiálu, atak k informacím o Ingrišovi připojili údaje o plavbách Thora Heyerdahla, Erika de Bisschopa a Williama Willise.

I přes tuto drobnou výhradu soudím, že se jedná o rozsahem krátkou, ale dobrou knihu. 80%!

22.07.2023 4 z 5

Parazit Parazit David Koepp

(SPOILER) O perníkové chaloupce. Pardon, toto je jiná pohádka.
Doprostřed australské pustiny dopadne zbytek vesmírné stanice Skylab spolu s pozůstatky biologického experimentu - geneticky upravené houby. Houba však průlet atmosférou přežila, rychle se adaptuje, rozšíří a zdecimuje vesnici místních domorodců. Americká vláda však promptně situaci vyřeší. Není na tom nic složitého, jedna atomová bomba a je po problému. Celé to má jeden malý háček, kterým je vzorek houby, převezený a uskladněný v centru biologických zbraní, kdesi v zapadlé části USA.

Za dalších 20 let se situace opakuje. Tajný sklad nebezpečných substancí je zrušen a přebudován na skladovací kóje, a co čert nechtěl, na houbičku tam nějak zapomněli, jenže houba nezapomněla na svět a začíná decimovat obyvatele místního zapadákova. Vláda vyřešením situace pověří stejného člověka jako před 20 lety, co na tom, že se jedná o nemocného staříka. Trio zachránců světa doplní pologramotný hlídač skladu a mladá matka samoživitelka. Jako každá pohádka má i tato happy end. Druhá atomová bomba si s houbou poradila stejně jako její kolegyně před dvaceti lety, ale protože k výbuchu došlo v USA a nikoliv v nějaké daleké Austrálii, nechybí douška o tom, že se tentokrát jednalo o téměř "ekologickou" jadernou bombu a následky na životní prostředí budou minimální - obyvatelé místního zapadákova a jeho nejbližšího okolí budou pouze dalších 20 let nuceni používat k pití balenou vodu.

Kniha má jeden zásadní problém, je úžasně čtivá, plná akčních scén a dějových zvratů a člověk doslova hltá každou další stránku. Na druhou stranu je plná nesmyslů, pseudo vědeckých vysvětlení, klišé a patosu.

Pokud vám nevadí efektní, ale zdravím mozkem těžko představitelné situace typu, že střela vypálená z nepřátelského tanku je hlavním hrdinou na koni v letu zachycena, vržena zpět a zničí stroj, že kterého byla vypálena, tak se v klidu pusťte do čtení, budete nadšeni. Pokud nad dějem dokážete přivřít obě oči, také budete spokojeni. Pokud však trváte na faktech a správnosti tvrzení, uváděných v textu, tak raději sáhněte po jiné publikaci.

Mě kniha bavila, neb jsem se od věcné správnosti dokázal oprostit - hodnotím 70%.

22.07.2023 3 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

(SPOILER) Ušlechtilá stezka aneb Peter May jako ho neznáme.

Titul byl v originále vydán před více než třiceti lety (v roce 1992), ale stále je to velmi aktuální a čtivě napsaná kniha o Vojácích štěstěny, Rudých Khmerech, utečencích a v neposlední řadě i o vztazích a to nejenom o vztazích mezi otcem a dcerou, kteří se na vlastní oči viděli pouze jednou.
Nečekejte příběh ze souostroví Hebridy ani z Číny, v ušlechtilé stezce nás autor zavede do jihovýchodní Asie, a to především do Kambodži a Thajska. Kniha se rovněž netočí okolo vyšetřování zločinu staneme se účastníky záchranné mise a to vše napínavě podané a se znalostí místní topografie a reality Kambodži osmdesátých let minulého století, kdy byla ovládána Rudými Khmery.
Líbí se mi, že příběh není zcela předvídatelný, že je podán napínavě, ale bez zbytečného patosu.
Interpretace Aleše Procházky je velmi slušná.
Audioknihu celkově hodnotím 85%.

21.07.2023 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Úžasně silný příběh o tom, co všechno jsou schopni a ochotni udělat členové obyčejné francouzské rodiny za velmi extrémních podmínek.
Román jsem poslouchal jako audioknihu v podání paní Renaty Volfové. Interpretace bohužel v mých očích, nebo přesněji v mých uších celou knihu velmi sráží.
Neřeším skutečnost, že v 95 % obsahu knihy jsou obě hlavní protagonistky velmi mladými ženami, kterým propůjčuje svůj hlas šedesátiletá interpretka.
Daleko víc mi vadí, že jednotlivé kapitoly od sebe nejsou odděleny a to ani dostatečně dlouhou pauzou, natož pak hudebním předělem. Často se tak prolíná přítomnost se vzpomínkami na dětství, aniž by na tuto změnu byl posluchač jakkoliv upozorněn a tento časový skok" si často uvědomí až dodatečně a to s pocitem, že musí příběh o kus vrátit nazpět, protože tu něco nehraje.
Největší problém však vidím v příliš dramatickém projevu paní Volfové, která každou 5 - 10 větu začíná burácivým hlasem, ale poslední slova pak sotva šeptá. Takováto interpretace od posluchače vyžaduje nepřiměřené soustředění a například diskvalifikuje poslech ve veřejných hromadných prostředcích, neboť díky akustickému hluku takovýto poslech vyžaduje neustálé změny hlasitosti, což člověka dost rychle omrzí.
Celkově audioknihu hodnotím 60%, pokud bych knihu četl, bylo by hodnocení 90%.

17.06.2023 3 z 5