Ďábel v Bílém městě

Ďábel v Bílém městě, kritiky oceňovaný bestseller, je beletrizovaná literatura faktu o skutečném příběhu masového vraha H. H. Holmese, amerického Jacka Rozparovače, který roku 1893 v Chicagu za Světové kolumbovské výstavy zavraždil desítky, možná až stovky žen ve svém speciálně navrženém a vystavěném, obrovském bludišti plném mučíren, propadlišť, piteven a slepých uliček. Vrah, který měl ve svém doupěti dokonce i plynovou komoru, byl nakonec usvědčen a poslán na šibenici....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/330462/dabel-v-bilem-meste-YzB-330462.jpg 4.287

The Devil in the White City (2003)

Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Argo

Kniha Ďábel v Bílém městě

Eigis

Kombinace příběhu světové výstavy a příběhu vraha mi příliš nesedla. Výstava navíc dominovala a popravdě řečeno po knize, která by obsahovala pouze ten, bych nesáhnul.

Brams

Kniha nebyla ani tak o H.H. Holmesovi, ale o Světové výstavě v Chicagu. Nebyl jsem vyloženě zklamaný, ale trošku jsem čekal od titulu něco jiného. Každopádně vznik, průběh a zánik Světové výstavy byl v knize popsán velmi do hloubky.

Jaruš7

Literatura faktu, umístěná jako nálož v reálném po úspěchu bažícím Chicagu, kdy je třeba se prezentovat na světové výstavě více eiffelovsky než samotný Eiffel v Paříži. (Výš a honosněji.)
Píše se rok 1891 a po soutěži má vítězné město Chicago po Paříži uskutečnit světovou výstavu ke 400. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem.
Je to neskutečně ambiciózní výzva, a tak se rodí Bílé město. Statistika boří představitelné rekordy ve všem. Velkolepé plány, stavby pavilonů, hotelů, první elektrifikace pouličních lamp, železnice, aj. Pracovní příležitosti pro tisíce. Rubem jsou nehody, požáry, zločiny.
Výstava vzbuzovala nadšení, statisícové davy navštěvovaly denně snové město, vzorový ideál se stal skutečností ve stavebních prvcích a monumentech pro vyjádření svébytnosti Ameriky. Antické sloupy - nejen Kapitol, hotely, banky, každá mocná vládní instituce.
Symbol síly - musel mít stavbu hodnou obdivu, mohutnou a impozantní, jediný volný prostor byl ten, kde pro úžas je třeba vzhlížet.
Podnětem z výstavy se stala závislost na snové práci pro celou generaci rodiny Disney.
Návštěvnost - 27,5 mil.
A v tomto mumraji si tu plánovitě staví speciální hotelovou tvrz pro svou osobní potřebu H.H.Holmes.(jméno dané v úvodu, netřeba odhalovat, jde o popisný vývoj)

Audiokniha se poslouchá dobře, takže proč se nekouknout do Googlu. A pak je to v reálu.
Vše s celou parádou i výstavní. Pro info, neboť hlavní aktér je převážně uváděn jako úžasný, modrooký sympaťák, tak v tv seriálu jej hraje, ten do koho byste tu bestii neřekli L.d.C. (Má to těžký, poslední dobou samý drsňárny.)
Jak říkám, nač vymýšlet hrůzu, když skutečnost je někdy horší.
Skvěle zveřejněná historie. Doporučuji.

katerina5544

Vyborna kniha. Spousta informaci a podanych ctive. Vrele doporucuji.

Vesmich
15.11.2018

V knize je tolik témat, že by to vydalo na několik knih, přesto se to autorovi nijak nevymkne z ruky. Bude to nejspíš hodně zkušený novinář. Na nijak velkém prostoru dokáže představit úskalí organizace obrovské akce a vystihnout některé s tím související a zcela nadčasové peripetie – jednání se všemožnými výbory a podvýbory, nutnost skloubení různých typů osobností, ukočírovat je tak, aby se držely jednoho cíle, množství politických zájmů, všichni mají na všechno dost času a názor a současně vyvíjejí na hlavního organizátora extrémní tlak. Pozoruhodné vynálezy a nápady, vůle je dotáhnout do konce, sebevědomí pracovití muži, emancipující se ženy, průmyslové drsné město. A uprostřed všeho toho hemžení a příležitostí se skrytě a nerušeně pohybuje nemilosrdný predátor. Parádní čtení!

Opatov
24.10.2018

Kniha me prekvapila podobnym popisem pripravy vystavy, ktera prevazuje na pribehem vraha H.Holmese. Autor jednoznacne erudovanym zpusobem popsal problemy pri vzniku vystavy. Mizejici lide jsou jakoby samozejmou soucasti pribehu. Ale jedna se o pribeh americke obdoby Jacka Rozparovace a pokud bude opravdu zfilmovan, moc se tesim. Kniha neni klasickou detektivkou, ale rozhodne stoji za precteni. Doufam, ze rozsahle mnozstvi informaci ve filmu ustoupi pribehu vraha a na svete bude kultovni film.

konicekbily
23.10.2018

Autor patrně sám nevěděl, co chce psát, o čem bude psát - zda výstava nebo sériový vrah, a jakým stylem psát. A tak jsem poněkud zmaten, je to spíše literatura faktu o výstavě, Holmes je tam takový přílepek s poměrně málo informacemi.

Annicka
21.10.2018

Kniha mě nikterak nenadchla. Oceňuji autorovu snahu popsat příběh do všech detailů, ale bohužel se mu nepovedlo udělat ji čtivou. Přišlo mi, si nebyl jistý, jestli by měl dávat na odiv to, že jde o literaturu faktu, nebo jestli spíše zkusit něco jako historický román. Ve výsledku je z toho mišmaš: Na literaturu faktu je to příliš románovité (dnešnímu čtenáři asi není třeba udiveně popisovat v čem spočívala tehdejší moderní vymoženost jménem elektrická tramvaj), na román to zase příliš připomíná odbornou publikaci (hlavně tři tečky v citacích).
Materie samotná je ale zajímavá.

sérioví vrazi

Erik Larson