Maevie Maevie komentáře u knih

Sucho Sucho Neal Shusterman

Sucho je pěkná, postkatastrofická young adult literatura s čtivým, byť trochu předvídatelným příběhem. Na obrovský problém, jaký nedostatek vody už je (a časem ještě více bude), by si kniha ale možná zasloužila víc té „katastrofálnosti“ i konec, který víc zdůrazní důsledky, jaké bezvodí bude pro celý svět mít.

08.09.2021 4 z 5

Dnes, kdy je hromadění statků problémem prakticky všech vyspělých společností, musí kniha alespoň trochu zasáhnout každého. Ať už si nakupováním mírníme stres nebo máme problém cokoli vyhodit, v každé domácnosti se najdou šuplíky, které by se daly protřídit. Strategie Marie Kondo je poměrně razantní, nejspíše ale účinná. V čem s ní ale nemohu souhlasit, je vyhazování obrovského množství věcí na skládku, aniž bychom se pokusili pro ně najít jiné využití, nebo je darovali.

08.09.2021 3 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Kamenem úrazu je jednoznačně zavádějící český název, který knížce dává punc bulvárnosti a černého humoru. Přitom se za „fatálními moudry z krematoria“ skrývají postřehy mladé ženy, která se dala na neobvyklou profesionální dráhu, aby změnila vztah lidstva ke smrti. Kombinace osobní autorčiny zpovědi a informací z procesu pohřbívání a kremace, na které se živý člověk zásadně neptá, dělá z knížky zajímavý literární zážitek.

28.07.2021 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Oproti Smrtce je Bez šance jasnou young adult literaturou. Čekejte teenagery jako hlavní postavy, zlé dospělé a žánru přizpůsobený jazyk. Přesto jsem si knížku přečetla s chutí i jako dospělá. Neal Shusterman opět přichází s námětem, který útočí na lidskou etiku a morálku. Zpracováním není Bez šance autorovo vrcholné dílo, přesto nabízí zneklidňující dystopický svět.

23.07.2021 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knížka plná sarkastického humoru, neotřelých slovních spojení a přirovnání, vejcí a slepic. Betty MacDonald popisuje svůj nelehký život na slepičí farmě s nadhledem a milou lehkou ironií jí vlastní. Její pohled na svět dělá z náročné „drůbeží“ etapy života humorný příběh, který zabaví na nejeden večer.

23.07.2021

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Zrcadlový muž je jeden z nejbrutálnějších a sexuálně zaměřených dílů, které zatím Keplerovo duo poslalo do světa. Série s Joonou Linnou mě nesmírně baví už od začátku, tenhle díl ale posunul laťku zase o kousek výš. Po tom, co vpadnete do případu hned na první stránce, napětí jen graduje a děj dostává neuvěřitelný spád. K tomu neotřelý nápad a skvělý styl psaní. Tahle knížka prostě nemá slepé místo.

23.07.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Povedená prvotina, kterou řadím do kategorie pohodové prázdninové čtení. Hartlův styl je čtivý, zábavný, ale přitom ne hloupoučký. Prostě klasická oddechovka na deku k moři.

15.06.2021 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

I přes četné pozitivní ohlasy si nedokáži ke kriminálkám od Adlera-Olsena najít cestu. A jsou to především postavy, které mi čtenářský zážitek kazí. Carl Morck je typ detektiva, který rád odpočívá na pracovním stole s nohama na stole, nebo kouká, jak tohohle stavu co nejdříve dosáhnout. Přesto ale v závěru vše hladce (a s velkou pomocí náhod) vyřeší. Postavy Asada a Rose/Yrsy se v tomto díle také jaksi utrhly ze řetězu. Přestože je jejich chování nanejvýš záhadné, autor ho nijak nevysvětluje a Carl Morck přechází.

14.06.2021 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Dan Brown je mistr náboženských konspiračních příběhů. Hraje si s fakty, symboly a historií, spojuje je do nových a neuvěřitelných souvislostí a umí čtenáře strhnout vypravěčským talentem, tajuplnou atmosférou i přesvědčivostí, se kterou své příběhy předkládá. Andělé a démoni nedosahují takové kvality jako následující Da Vinciho kód, přesto jsou zdařilým thrillerem, kterým mě zabavil na několik večerů.

14.06.2021 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Příběh Tisíce planoucích srdcí mě ze všech Hosseinových románů zasáhl nejvíce. Na pozadí afghánských válek jsou popisovány mnohem menší, ale za to hrozivější zápasy, které musí každý den vybojovat obyčejné afghánské ženy. Životy Marjam a Lajly byly na začátku v mnohém odlišné, přesto je okolnosti a patriarchálně založená společnosti donutily vstoupit do manželství bez lásky a trpět pod surovou nadvládou muže. Přestože je Hosseini muž, podařilo se mu čtivě a uvěřitelně nahlédnout pod burku a vynést na světlo myšlenky a pocity obyčejných muslimských žen.

14.06.2021 5 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Velice krátká a přesto emotivně silná novela z pera Khaleda Hosseiniho upozorňuje na důsledky válečných konfliktů. Doslova do několika málo řádků je vepsán stesk nad ztraceným domovem, hrůza ze současné situace i naděje do dnů budoucích mnohých uprchlíků, kteří byli nuceni opustit své domovy ze strachu o život svůj a svých dětí.

07.06.2021 5 z 5

Na zmínky o této knížce jsem narážela všude možně. Odkazy na Školku se objevovaly v internetových komentářích a novinových článcích tak pravidelně, až jsem musela po knize sama sáhnout, abych tomu udělala přítrž. Útlá knížka plná krátkých úvah mě překvapila svou milou řečí, úsměvností i nostalgií. Autor se zamýšlí nad běžnými až banálními situacemi a okamžiky, kterých během života zažijeme bez velké pozornosti spoustu, a ukazuje nám tak svůj postoj k životu. A postoj k životu Roberta Fulghuma – spisovatele, pastora, filosofa, cestovatele a mimo jiné i mnicha je opravdu zajímavý.

07.06.2021 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Shusterman vymyslel celý nový svět. O moc se v něm dělí smrtky a Nimbus. Tato geniální umělá inteligence dělá vše pro to, aby byli lidé šťastní a spokojení. I tento dokonalý svět má ale své mouchy. A může za ně samozřejmě člověk…

Málokterá série mě v poslední době tak pohltila jako trilogie Smrtka ze světa, který není náš, ale jednou může být. Shustermanovo vidění budoucnosti je v mnoha ohledech fascinující, ale nemusí být tak vzdálené pravdě. Kdo ví, kam nás věda dovede a kterým etickým a morálním otázkám budeme za několik desetiletí muset čelit.

07.06.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tento „young adult“ román dle mého skromného názoru přerostl svou kategorii a konkuruje těm nejlepším antiutopiím. Očekávejte svět, kde je šance na to, že zemřete, minimální. Můžete strávit několik životů nicneděláním v mladém zdravém těle, nemusíte se zabývat žádnými problémy ani nemocemi, můžete se dokonce živit jako profesionální pařmen. Pocit bolesti a zoufalství můžete zažít pouze tehdy, když vás přijde pokosit smrtka…

Smrtka je mistrně napsaná, skvěle vymyšlená a nebojí se takových témat, jako je důležitost smrti a morálka. Dlouho jsem všem doporučovala Naslouchače, teď to bude rozhodně Smrtka.

18.05.2021 5 z 5

Vetřelci z hlubin Vetřelci z hlubin John Wyndham (p)

Vetřelci z hlubin připomenou českému čtenáři nejvíce asi Čapkovu Válku s mloky. Ve srovnání s ostatními Wyndhamovy díly je tenhle román „míň sci-fi“ a více zaměřený na společenskou kritiku. Víc než co jiného mi připomínal starou dobrou detektivku, ve které odhalujeme způsob vraždy a motivy neznámého vraha. Pozornost je v téhle knize zaměřena především na chování a povahu lidského pokolení, o záhadných obyvatelích hlubin se toho proto nedozvíme.

18.05.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Neuvěřitelné, že se autorovi podařilo udržet stejně výbornou kvalitu po dobu tří dílů. Zvon je stejně jako předešlé dva díly kvalitní sci-fi dystopické čtení. Citra a Rowan musejí sice v rámci rozvíjení děje ustoupit na chvíli do pozadí, dostáváme ale další neméně zajímavé postavy. A co se týče děje, Shusterman opět nezklamal – těšte se na neuvěřitelné dějové zvraty, skandální zjištění i výborně vymyšlenou dějovou linku. Pět hvězd a vykřičník za ně!

11.05.2021 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Oceňovaný román byl pro mě i přes mnohá kladná hodnocení zklamáním. Příběh protkaný tolika životními zkouškami a těžkými rozhodnutími na mě působil v prvé řadě předvídatelně. Obě postavy mají hluboké šrámy na duši, z jejich bolestné minulosti se ale dozvídáme jen fragmenty a skutečným pohnutkám jejich chování se autorka věnuje pouze povrchně. Z knihy bych vyzdvihla snad jen popisy surové ostrovní krajiny.

11.05.2021 3 z 5

Mandlovník Mandlovník Michelle Cohen Corasanti

Mandlovník je dojemný příběh o lásce k rodině a své zemi na pozadí bouřlivého izraelsko-palestinského konfliktu. Autorce se podařilo čtivě vykreslit arabské tradice, důležitost rodinných vztahů i komplikovanost vztahů mezi Palestinci a Židy. Přestože je příběh vyprávěn z pohledu arabského chlapce, není podáván černobíle a nenávist a nespravedlnost najdeme na obou stranách.

11.05.2021 4 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Upřímně napsaná kniha o hledání svého místa na světě, do které člověk musí dorůst a alespoň částečně sdílet hodnoty autorky. Přestože se Elizabeth Gilbertová ocitla v těžké a nezáviděníhodné životní situaci, popisuje vše s upřímným humorem a nebojí se jít ven se svými problémy a pochybnostmi, které ji často přemáhají. Právě otevřenost, se kterou autorka mluví o depresi, nenaplněnosti, zlomeném srdci i rozhodnutí nestát se matkou, je velkou kvalitou knihy. A věřím, že její cesta může být pro mnoho žen inspirující.

22.04.2021 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Znepokojující román o lidské společnosti, která ztratila smysl svého bytí a která drží pohromadě jen díky setrvačnosti jedinců, kteří poctivě plní své úkoly. A plnili by je nejspíš až do smrti, vnitřně nespokojení a utlumení prášky, kdyby se neobjevila záhadná koule. Ta ve společnosti zvedá vlnu očekávání ve změnu a v nalezení odpovědí a smyslu, pod jejíž vlivem se lidé odhodlávají k věcem, které pro ně byly dříve nemyslitelné.

Srovnání s Vegetariánkou od Han Kang nebo Jezerem Biancy Bellové je na místě. Ve všech je samotné tíživé téma podpořeno strohým, místy až naturalistickým projevem autorek, který graduje už tak skličující a zneklidňující dojem.

16.04.2021 3 z 5