Mabie Mabie komentáře u knih

Králův generál Králův generál Daphne du Maurier

Daphne du Maurier mám moc ráda a v tomto případě jsem si vychutnala nejen její osobitý styl psaní, ale i netradiční milostný příběh.
Posadit v této době hlavní hrdinku na vozík mi sice přišlo trochu "mimo mísu", ale když odhlédnu od tohoto detailu, tak bylo jako vždy výborně popsané prostředí a moc se mi líbil i popis doby, kterou jsem neznala.
Takže i přes invalidní vozík ze 17. století dávám 5* :-)

06.06.2017 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Souhlasím s tím, co napsala Sarah11, že "je to kniha, která vás chytne za srdce (a potom ho roztrhá na kusy)" a hlavně ve vás něco zanechá. Život prostě není spravedlivý a někteří mají vyměřený krátký čas. Moc smutný příběh, ale výborně a hodně věrohodně napsaný.
"Žij dneškem, protože včerejšek už není a zítřek být nemusí" je motto příběhu, které prostě platí pro všechny.

05.06.2017 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

I já jsem podlehla reklamě a koupila si tuto knihu. Téma samozřejmě brutální - únos dítěte je sázka na jistotu, ale jinak je příběh trochu moc zamotaný. Kniha není z těch, které si nechám doma v knihovně, ale i tak jsem ji přečetla za víkend.

08.05.2017 3 z 5

Rabi Rabi Noah Gordon

Velice poutavý příběh, rozšířila jsem si obzory z oblasti židovského náboženství, židovských hodnot i předsudků. Ranhojič se mi sice líbil více, ale i toto je skvostná kniha.

08.05.2017 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Má nejoblíbenější foglarovka a jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství. Dodnes ji vnímám jako knihu, která mě poznamenala.

04.05.2017 5 z 5

Svět kouzel a divů Svět kouzel a divů Vojtěch Martínek

Krásné a pro mě většinou i neznámé pohádky.
Kniha mi udělala radost i razítkem na první straně (mám vydání z roku 1944), kde je text PRVNÍ SVOBODNÉ VÁNOCE 1945 a zřejmě ji pro mou maminku dostal děda v práci.

30.04.2017

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Nesmírně smutný příběh. Ta doba taková byla, je dobré ji připomínat, ale já osobně raději něco lehčího. Třebaže ani dnes není život jednoduchý, souhlasím s předchozími komentáři, že je štěstí, že totalitní doba je za námi a že vyřizování si osobních účtů prostřednictvím státní perzekuce skončilo.
Po přečtení vím, že tuto knihu znovu číst nebudu, protože je na mne moc depresivní. I přesto ji hodnotím jako velice povedenou.

30.04.2017 4 z 5

Přístav naděje Přístav naděje Nina George

Příběh plný emocí a naděje, příběh o magické zemi menhirů a hlavně příběh o znovuzrození lidské důstojnosti, nalezení vnitřní vyrovnanosti a v neposlední řadě o lásce.

Štěstí je, když milujeme, co potřebujeme, a potřebujeme to, co milujeme. A když to dostaneme….
-Yann –

Za mne moc povedená kniha!

Jinak pro zajímavost z Wikipedie:
Slovo menhir je novodobá umělá složenina, používající bretonská slova. V samotné bretonštině se pro menhir používá slovo peulvan. Je možné, že české slovo balvan a bretonské peulvan mají společný původ.

25.04.2017 5 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Za mě docela reálný příběh slušné, ale starostmi ubité matky samoživitelky, která dětem obětuje skoro všechno (několik takových znám) a úspěšného, chytrého podnikatele, který je v některých směrech naprostý blbec (i takové jsem už v životě potkala).
Ústřední příběh o lásce mezi Jess a Tedem mě nevzal tolik, jako daleko hlubší a silnější příběh o lásce k rodičům, o lásce sourozenecké a o rodině obecně.
Kniha splnila to, co jsem očekávala - výborně se četla a byla s dobrým koncem. Přesně to jsem potřebovala. :-)

24.04.2017 4 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

Knihy paní Frýbové mám rozdělené na DÁ SE (bez politické agitace) a NEDÁ SE (styl Kapitálu od K. Marxe).
Tato kniha je napsaná výborně, DÁ SE BEZVADNĚ a její rozuzlení musí potěšit každého slušného člověka. Navíc - autorka nepopisuje nereálné věci, protože jednoho takového magora jsem skutečně znala. Nejmenoval se sice Mojmoušek, ale jako by mu z oka vypadl.

18.04.2017 5 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Děkuji kamibe za odkaz na Jonha Huntera a jeho Hru na světový mír, kde knihu zmiňuje. Inspirovalo mě to a knihu si určitě přečtu.

29.03.2017

Nemáš co ztratit Nemáš co ztratit Lee Child

Reacher opět nezklamal.

08.03.2017 4 z 5

Polda Polda Zdena Frýbová

Paní Frýbová opět odvedla dobré spisovatelské řemeslo, přesto se mi román nelíbil. Samotný příběh je naivní, což by mi tolik nevadilo, kdyby autorčin břitký humor z éry Robina, Falešných hráčů aj. nebyl nahrazen přemírou jedovatostí, ironie a sarkasmu.

06.03.2017 1 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Toto je zase kniha, kde je mi líto, že ji autorka znásilnila politikou a vůbec všeho bylo nějak moc. Vypravěčka tak trochu Brouk Pytlík - všechno ví, všechno zná a od všeho má klíče.
Věčná škoda, kniha měla potenciál, který se utopil v sarkasmech a kniha prostě NEBYLA LASKAVÁ.

06.03.2017 2 z 5

Neděle jako stvořená pro vraždu Neděle jako stvořená pro vraždu Zdena Frýbová

Mám ráda anglický humor, v rozumné míře i sarkasmus a ironii, ale tady už to bylo moc. Souhlasím s komentářem Aliii, že to vyznívalo jako zesměšňování. Celkově mám ráda tvorbu Zdeny Frýbové, ale měla si ve většině svých knih odepřít příliš poučování a politické agitace.

03.03.2017 3 z 5

Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Zdena Frýbová

Za mne nejhorší dílo autorky, kterou sice oceňuji jako dobrou spisovatelku, ale podle mne do příběhů tahá moc politické propagandy. Toto je navíc nastavovaná kaše po knize Mafie po česku. Nelíbilo se mi.

03.03.2017 odpad!

Falešní hráči Falešní hráči Zdena Frýbová

Falešné hráče považuji za nejlepší knihu Zdeny Frýbové. Jako vždy má velmi dobrý příběh, výborně vykreslené postavy a vtipné dialogy. Ve Falešných hráčích navíc miluji personifikovaný osud, který občas komentuje děj a sem tam i přemlouvá hrdiny, aby se chovali jinak, než si on představuje. Opravdu vtipné!
Zdena Frýbová je velmi schopná spisovatelka, umí vytvořit zajímavé zápletky, má nastudované reálie, takže se člověk i dozví spoustu zajímavostí, ale ve většině jejích knih mi vadí, že příběhy zapleveluje politickou propagandou, třebaže nejsou z prostředí politiky. Škoda, méně by bylo více.
Nicméně Falešní hráči jsou top, zaslouží si právem pět hvězdiček a je to jedna z knih, ke kterým se dá vrátit a zase si to užít jako poprvé. Moc doporučuji!

03.03.2017 5 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Výborně vykreslené postavy, vtipné dialogy, moc pěkný příběh. Navíc docela obšírné poučení o biochemii, které je podané dokonale stravitelnou formou. Skutečně povedené a hned v závěsu po Falešných hráčích ji považuji za nejlepší knihu autorky.
V této knize vůbec nevadí, že byla napsána v době reálného socialismu, na rozdíl od mnoha knih, kde Zdena Frýbová přebíjí super příběh politickou propagandou.

03.03.2017 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Snad nejlepší historický román, jaký jsem kdy četla.
Z navazujícího Na věky věků jsem byla zklamaná.

02.03.2017 5 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Za mne slabé. Nechápu co mají lidé na knize i na filmu.
Viewegh mě nikdy nebral, jeho styl psaní nemusím a ani tato kniha mě nepřesvědčila o jeho talentu. Kniha nebyla ani čtivá ani humorná a nenašla jsem tu jedinou postavu, která by se mi líbila. Spíš jsem zažívala pocit trapnosti.
Oproti knize se filmu povedlo tento příběh polidštit a výkony herců mě přinutily občas se zasmát, ale zase taková hitparáda to nebyla. Když není nosný příběh, tak je to ve stylu “kde nic není, ani smrt nebere”.
Za mne jednoznačné NE.

02.03.2017 2 z 5