Přístav naděje

Příběh plný laskavosti, vřelosti a životní moudrosti o tom, že nikdy není pozdě změnit svůj život. Když Marianne pohltily kalné vody Seiny, cítila se vlastně šťastná, poprvé v životě opravdu šťastná. To, že ji proti její vůli jakýsi neznámý muž zachránil, její odhodlání ještě umocnilo. Když ji nechce Paříž, pojede k moři. A malovaná dlaždička, která se jí úplnou náhodou dostala do rukou, ji nasměrovala do Bretaně, až do přístavu Kerdruc. Ovšem chyba lávky!, tam ji považují za dlouho a toužebně očekávanou kuchařku. A vařit, to Marianne skutečně umí výtečně. A tak své odhodlání skoncovat se životem odloží o den, pak ještě o jeden......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303136/pristav-nadeje-Fc9-303136.jpg 4.161
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Die Mondspielerin (2010)

Kniha Přístav naděje

Gibis

Není to příběh, který by bylo možné hltat jako napínavou detektivku, je třeba se zklidnit a knihu si pomalu vychutnávat. Často jsem se zastavila a některou myšlenku si přečetla dvakrát i třikrát, abych si ji užila, pochopila, zapamatovala....
Zatoužila jsem usednout s Marianne na břehu moře a zaposlouchat se do tónů její hudby, nebo s ní posedět na terase Ar Moru. Krásně se to četlo.
"Neříká se, že krása je stav duše? Když je duše milována, promění se každá žena v bytost hodnou obdivu, i když je jinak průměrná. Láska mění duše žen a ony zkrásní na minuty nebo navždy."

soukroma

Do mého bretaňského období se dostala (náhodou) i tato knížka, sice hustá romantika, ale ze správného kouta, tedy konce světa. Jakkoli tyhle sladkoboly nevyhledávám, tady bych vedle prostředí ocenila i to, že téměř všichni hrdinové byli už postarší, někdy i vážně nemocní, takže láska mezi nimi nelétala už na ničím nezatížených perutích. Nicméně zrovna hlavní hrdince jsem za celou dobu moc neporozuměla, překvapovala mne, často spíš nepříjemně.

V knize mě zaujala slova, která byla uvedena ale kurzívou a dělají na mě dojem, že nebudou úplně původní (abych je dala mezi autorčiny citáty):
"Smrt není zadarmo, platí se za ni životem."

Silmarien
27.10.2018

Knihu som otvorila náhodným výberom v čítačke a po pár stranách som si myslela, že to zas zavriem - šesťdesiatročná žena, čo sa snaží neúspešne spáchať samovraždu, lebo je 41 rokov vydatá za muža, ktorý si ju neváži a len ju ponižuje. O čom tam autorka chcela písať na vyše 300 strán, som netušila. Ale pochopila som. Príbeh má pomerne klasickú líniu. Žena odíde a nájde sa tam, kde sa väčšinou takéto stratené ženy nájdu - do zabudnutého kúta Francúzska, kde môžu variť (ako inak!) a znovu nájsť svoju osobnosť a ženskosť. A je fuk či ste mladé dievča so zlomeným srdcom z prvej lásky, 30-ročná žena, ktorú vyhodili z práce alebo rozvádzajú sa štyridsiatnička, ktorá prišla na manželovu neveru. Funguje to rovnako aj u 60-ročnej Marianne, pretože láska... poznáte to. A my spolu s Marianne spoznáme rázovité Bretónsko s jeho rovnako rázovitými postavami - starým Simonom, ktorý túži po Colette. Paulom, ktorý sa Bretóncom nenarodil, ale stal sa ním a hoci delí ženy na tri kategórie, tak celý život skutočne miloval len jedinú... a aj tú nechal odísť. Yannom, ktorý celý život maľuje dlaždičky. Pascale, umelkyňa, ktorú dobieha zradná choroba. Ericom, ktorý ju aj po desaťročiach nadovšetko miluje. Genevieve, ktorá nemôže zabudnúť na 35 rokov starú zradu. Alainom, ktorý už roky žije na druhom brehu a dúfa, že sa raz bude môcť vrátiť... postáv je tam priveľa.

Jazyk je pekný, príbeh plynie pomaly, ale človek tak vždy dopredu vie, ako to asi dopadne. Mne tam len v závere mojimi očakávaniami zamávala jedna postava, ale napokon sa všetko skončilo tak, ako som si myslela. Ale čítalo sa to pekne :-)

pip11
01.10.2018

Krása, tento příběh neměl chybu. Doufám že i další knihy budou stejně skvělé.

petranecka
13.08.2018

nejprve jsem se nemohla začíst, ale nakonec mi bylo líto, že vše skončilo :). Kniha na léto někam na dovolenou - oddech jak má být

wendulka0502
28.04.2018

Pěkný, oddechový příběh.

Zlatinka.Emilly
07.03.2018

Takové klidné počteníčko. Příběh dopadl, tak jak čtenář předpokládal, tzn. láska si najde svůj protějšek a všechno špatné je rázem zapomenuto.

Šánka
15.11.2017

Krásný příběh, hřejivý a plný chytrých myšlenek o životě.
Příběh o hledání svého přístavu naděje, bezpečí, lásky. O touze někam patřit, být milován a o hledání sebe sama. Není to žádné rychločtení, ale pokud nebudete spěchat a budete si to užívat, kniha vás odmění.
A možná právě na ten blížící se předvánoční shon pěkné zklidnění.

Nina George

Nina George