lydieh lydieh komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Výborná čtivá kniha o neveselých dějinných kapitolách naší země, ilustrovaných několika různými lidskými osudy. Už se těším na čtení dalších knih AM!

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

I mne série Geniální přítelkyně nadchla. Je parádně napsaná i velmi kvalitně přeložená do češtiny, klobouk dolů! Ano, jsou tu pomalejší či popisnější pasáže a leckteré odborářsko-politické nebo univerzitní disputace obšírné, ale k době a prostředí dvou Eleny a Liny patří a čtenář se tak o Itálii 20. století leccos dozví. Přátelství obou holek mi navíc připomnělo mou nejlepší kamarádku z dětství, musím se jí zase ozvat! :)

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Prima lehká "červená knihovna", výborný je i film s Emilií Clarke. Hlavní hrdinku Louisu Clarkovou si člověk zamiluje, takže jsem samozřejmě přečetla i ostatní knihy ze série :) První je ale nejlepší!

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Detektivky čtu jen okrajově, ale tato mne získala. Napínavé, uvěřitelné, lidské. Asi je to i tím, že také denně dojíždím vlakem - a také ráda pozoruji :)

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Koupila jsem bez velkého očekávání v "Levných knihách" a tak nějak i kniha celkově vyzněla. Dobrý emotivní příběh, již mnohokrát popsané prostředí a doba, ale ne vždy uvěřitelné jednání hrdinů a zcela předvídatelné konec...

16.08.2019 2 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Výborné vyprávění, pro mne spolu s Betty McDonaldovou klasika americké románové literatury. Navíc mám obecně ráda příběhy s dětskými hlavními hrdiny :)

16.08.2019 4 z 5

Není to klasický román s jasnou dějovou linkou a reálnými životními příběhy, takže je potřeba nahlížet na knihu shovívavě a s tolerancí k pohádkovým postavám a nedořešeným zápletkám. Kniha je ale milá a laskavá a kdo snese magický /ne/realismus, bude ji mít rád.

Dobrodružství milovníka knih Dobrodružství milovníka knih Charlie Lovett

Velmi zdařilý román, který potěší srdce všech knihomolů - něco z historie, velká love story a v závěru i lehce krimi, byť ne zcela uvěřitelné... Prolínání dějových rovin celkem srozumitelné, i ten historický příběh kolem W. Shakespeara zajímavý a poučný. Vřele doporučuji, mne kniha nadchla!

Nouzový kontakt Nouzový kontakt Mary H. K. Choi

Sonda do života dvou mladých outsiderů ve Státech, málo děje, něco psychologie, neurazí ani nenadchne. Z pohledu generace rodičů je pro mne popis zajímavý. Doufám jen, že mé děti budou mít k životu pozitivnější a aktivnější přístup.. :)

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Čtivá detektivka, ale vlastně průměrná. Hlavní hrdinkou opět jedna osobně postižená traumatizovaná vyšetřovatelka..

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Prima lehká červená knihovna. Hlavní hrdinku Louisu Clarkovou si člověk zamiluje, takže jsem samozřejmě přečetla i ostatní knihy ze série :) První z řady /Než jsem tě poznala/ je ale nejlepší!

16.08.2019 3 z 5

Řez do živého Řez do živého Abraham Verghese

Jeden z nejlepších biografických románů vůbec! Africká témata mě nikdy moc nezajímala, ale po líčení etiopsko-eritrejských příběhů A. Vergheseho si ještě nějaké vyhledám. Velmi poutavé a přitažlivé téma dvojčat a jejich zvláštního duševního propojení, živá a pestrá dějová linka, přičemž ta hlavní probíhá od 50. let 20. století a mapuje asi 40 let života dvojčat v Africe, ale i jejich rodičů v Indii a USA. Kniha, se kterou se jen neradi rozloučíte.

15.08.2013 5 z 5

Tieň vetra Tieň vetra Carlos Ruiz Zafón

Stín větru není lehké čtení, ale krásné pro ty, kdo mají rádi silné epické příběhy prdchnuté úvahami o životě, zasazené do reálného a přesně popsaného prostředí, o kterém se tak navíc něco dozvíte a naučíte. Ponurá atmosféra válečné Barcelony je tu přímo hmatatelná, stejě tak plíživý pocit nesvobody a útlaku, perfektně popsáno. Kniha rozhodně patří mezi mé "Top Ten" knihy.

04.01.2013 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

I mně chvíli trvalo, než jsem se do příběhu začetla, ale nakonec se z knihy stala jedna z mých "Top Ten" knížek. Mám ráda příběhy okořeněné filosofií a úvahami o životě a těch je tu nepočítaně. Někdy opravdu možná až nadmíru na úkor příběhu samotného, jak již mnozí poznamenali. Není to žádná lehká četba, ale vřele doporučuji! Domovnici-intelektuálku Renée, životem znavenou puberťačku Palomu a citlivého filantropa pana Kakuru si snadno zamilujete...

04.01.2013 5 z 5

Milé romantické počtení /nejen/ pro knihomoly. Od začátku sice tušíte (dobrý) konec a některé situace tedy nejsou moc reálné, ale budiž - prima kniha na dovolenou!

Less Less Andrew Sean Greer

Ani já tedy nechápu, proč zrovna tento příběh dostal Pullitzerovu cenu... že by "pozitivní diskrimace"? Nicméně velmi čtivé ze zajímavého akademického/gay prostředí, o kterém toho běžný čtenář tolik neví. Plus vnímavý psychologický vhled do postav a jejich jednání.

Jediná pravda Jediná pravda Olle Lönnaeus

Další z dlouhé řady severských krimi s motivem islámských přistěhovalců navíc, celkově ale jen průměrný thriller... Plus za nečekané rozuzlení!

16.08.2019 1 z 5

Projekt potomek Projekt potomek Graeme Simsion

Výborná čtivá kniha, ideální na dovolenou. Přestože - nebo možná právě protože je vlastně téma obtížné /život s Aspergerovým symptomem/, jde o příběh humorný a laskavý.

Jediná pravda Jediná pravda Olle Lönnaeus

Za mne také jen 3*, děj poněkud rozvleklý a místy i nelogické scény, ale plus body za nečekané rozuzlení :) Ovšem tak špatný překlad do češtiny jsem už dlouho nečetla...
Vím, že překládat literaturu je obtížné, ale od toho snad má mít nakladatelství korektury, aby upravilo text překladu... Tady nejspíš korektury nikdo neprovedl, češtinářských "perel" typu "zaklapla oči", "štípla se do šunky" apod. jsou v knize desítky, někdy je to až úsměvné :)

15.03.2019 1 z 5