LucinkaPevensi LucinkaPevensi komentáře u knih

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Myslím, že nic nepopisuje dnešní svět výstižněji. Požitky, požitky... Žádné hluboké city ani trápení. Všechno je dokonale naprogramované, ,, všichni jsou teď šťastní''. Ne lidství, ale pseudolidství. A pseudoláska a pseudoštěstí. A kontrast s tím, jak to má člověk přirozeně v sobě v podobě Johna, který hledá víc, smysl toho všeho, Boha...
Pořád o té knize přemýšlím... A asi ještě dlouho budu.

07.01.2021 5 z 5

Sága o Grettim Sága o Grettim neznámý - neuveden

Grettiho křesťanská morálka má trochu mezery, ale musíte mu prostě fandit až do konce, protože je to zkrátka frajer.
Příběh je plný nadsázky tak jako severská mytologie obecně.
Jen tak pro zajímavost: tuto knihu četl J. R. R. Tolkien spolu s Inklingy v originále.

06.12.2020 5 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Winterhouse se mi četl skvěle,i když příběh byl docela předvídatelný (původ Alžběty atd.). Postavy mi přišly trochu přitažené za vlasy, ale konflikt mezi hlavními hrdiny a Alžbětin vnitřní vývoj se mi líbil. Pro cca dvanáctileté děti výborná volba.

31.10.2020 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kafka mě naprosto dostal. Při četbě mne jímal strach jestli ze mě není taky brouk.

27.10.2020 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Kdybych byla o něco mladší, asi by se mi líbila více. Nicméně byla to příjemná oddychovka a moc se mi líbilo Koralinino odhodlání zachránit rodiče, přestože ona ani oni nebyli dokonalí. Mnohem lepší přístup než v jiných knihách, kde si přemoudřelé dítě řekne: ,,To nevadí, že jsou z mých rodičů fialové plyšové veverky. Stejně to byli blbečci.''

27.10.2020 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Údajně pan Vančura nádherně pracuje s českým jazykem. Ehm ehm. Tak nádherně, že se to skoro nedá číst, jak je to krkolomné. Humoristický románek??? Tak tohle by pro zábavu četl asi jen masochista. Je to nuda k uzoufání, takže jsem ji četla neúměrně dlouho a vtip v tom není prostě žádný. Všechny postavy se chovají naprosto hrozně. Ten kněz pokrytec běhající za holkama už byl poslední kapka. Nikdy víc!!! Jedna hvězda je za... asi za Čapkovy obrázky.

25.09.2020 1 z 5

Opona: Poslední případ Hercula Poirota Opona: Poslední případ Hercula Poirota Agatha Christie

Tak Poirot to opět (a naposledy) dokázal. I když jinak než byste si asi představovali.
Je to nádherné, čtivé, smutné a geniální.
Díky, Agatho!

Dvojí život Heleny Grahamové Dvojí život Heleny Grahamové Anne Brontë

Anne Brontëová píše trochu rozvlekleji než její dvě sestry. Nicméně příběh je psán vcelku originální formou a hrdinové jsou vskutku realističtí. Hlavní postava je přesně tak tajemná, tichá, trpělivá a inteligentní jak by měla být a konec je... no, to si domyslete. Velice kvalitní a romantické čtivo.

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Se severskou mytologií jako takovou jsem se zde blíže seznámila poprvé. Kniha se četla sama (za dva dny dočteno) a byla psaná s lehkou ironií a nadhledem. Musím říct, že Ódin, Tór a další mě okouzlili mnohem více než jejich řečtí kolegové. Určitě se k těmto nadčasovým příběhům znovu vrátím.

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Velmi originální kniha s uvěřitelným příběhem, ale pro mě byly některé pasáže zkrátka příliš dlouhé. Skutečně napínavé to začalo být až na zhruba posledních 70 stranách. Další díly pravděpodobně také přečtu, ale teď se Dubového srubu a hlavně lesa za ním asi hned nepodívám.

17.09.2020 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

,, Já myslím, že je jen jeden druh lidí. Lidé.''
Přestože v příběhu vlastně o nic nejde a skutečně napínavé to začíná být až ve druhé polovině u soudu s Tomem Robinsonem, kniha se čte dobře a má jasné a nadčasové poselství. Jen tak mimochodem: tato kniha se v USA vyskytuje na seznamu banned books (zakázané knihy). Mně osobně nad tím zůstává rozum stát.

16.09.2020 5 z 5

Percy Jackson Percy Jackson Rick Riordan

Nebudeme si lhát. Nejde o nic úžasného. Hlavní hrdina se chová jako naprostý pitomec, který málem zabije (vícekrát) své vlastní přátele. Závěr je asi jasný už na začátku a celkově Percy Jackson nenabízí skoro nic, co by tu už nebylo. Ale aby to nebyla jen kritika: za mě byl veliký přínos nápad zasadit mýty do dnešní doby a pak nenásilný humor. Dobro a zlo je zde jasně rozlišené, což už dnes není úplně všedním jevem. Příběh je čtivý a má spád. Slabě nadprůměrná odpočinková četba. Pro deseti až dvanáctileté čtenáře by to asi bylo uspokojivější čtení, já od dobré knihy chci víc.

16.09.2020 3 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Začnu s tím co se mi líbilo: bylo to čtivé a opravdu napínavé, v některých částech jsem se absolutně nemohla odtrhnout a v ději bylo plno zvratů. Pokud od dobré knihy neočekáváte nic víc, doporučuji. Já ale ano, třeba aspoň trochu uvěřitelnosti a trochu větší propracovanosti. Mám také spoustu otázek, ty tu ale vypisovat nebudu. A autorčin mišmaš v náboženstvích? Proti démonům a podobným bych já osobně bojovala růžencem...

10.04.2020 2 z 5

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

Velmi čtivý a zajímavý příběh, který určitě stojí za přečtení. Pater Smolen píše velmi vtipně, ale ta hlavní myšlenka je přitom docela smutná a konec je opravdu šokující. Kněží, kteří nezpovídají a zpochybňují základní dogmata a nepotřebnost Krista v tom všem... Dědictví otců zachovej nám, Pane!

28.03.2020 5 z 5

Vzkříšení Vzkříšení Lev Nikolajevič Tolstoj

Musím říct, že pro mě to bylo zklamání. Vojna a mír i Anna Karenina jsou mnohem lepší.
Dost mi vadil Tolstého anarchismus a jeho negativní postoj k pravoslavné církvi. Nesouhlasila jsem ani s tím, že člověk není vinen, jen společnost.
Není to ani příliš čtivé, v prostřední části se v podstatě nic moc neděje.

26.02.2020 3 z 5

Vojna a mír - kniha třetí a čtvrtá Vojna a mír - kniha třetí a čtvrtá Lev Nikolajevič Tolstoj

O téhle knize se říká, že název Vojna a mír je podle boje proti zlu a hříchu v naší duši... A je to pravda.
Zpracovává se tu mnoho zásadních motivů a hlavně odpuštění. A vedle toho, stejně jako v Anně Karenině, láska prudká a láska trpělivá, národní hrdost, pýcha a pokora a horoucí víra. Upřímně si myslím, že nevěřící nemůže tento román plně ocenit a pochopit.
Je tu velmi, velmi mnoho postav, ale žádná není navíc a všechny jsou propracované do nejmenší myšlenky. Všechny příběhy, které se tu odehrají, mají v knize svou roli a bez nich by tato sága nebyla kompletní. Tolstoj vytvořil něco nezapomenutelného a monumentálního. Tohle dílo ve mně zanechá stopu asi už navždy.

26.01.2020 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Přečetla jsem zhruba polovinu, spíš méně. Proto si tuto knihu nepřidávám do přečtených a nehodnotím.
Ten zvláštní autorův svět, ten čtivý styl vyprávění... Na začátku jsem byla unešená. A pak první narážky na Kafkův penis a popis toho co všechno si osprchoval atd... Následoval sex popsaný na několika stranách. Přesto jsem se rozhodla číst dál, hlavně kvůli panu Nakatovi, jeho dějová linka i on sám byli totiž fakt bez chyby:). Knihu jsem nakonec odložila (jsem opravdu alergická na sex v knihách a nehodlala jsem ustavičně přeskakovat erotické pasáže), přestože jsem měla spoustu otázek. S Murakamim pravděpodobně nekončím, ale teď si přečtu něco, o čem vím, že se mi to bude líbit. Kafka byla totiž poněkud zklamání...

06.12.2019

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Velmi emotivní příběh (plakala jsem), který má spád, ale hlavně je to krutá a nepřibarvená realita. Přišlo mi, že s dětmi se zachází jako s otroky či věcmi. Všichni by si měli zapsat za uši, že pro dítě je důležitá především rodina a ne peníze!! Velmi doporučuji k přečtení.

26.06.2019 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Tahle kniha je tak čtivá, milá a nadčasová! Rozesmála mě i rozplakala. Vyznává ty správné a opravdu důležité hodnoty. Je tam prostě všechno: víra, naděje i láska.

02.06.2019 5 z 5

Longbourn Longbourn Jo Baker

Knihu jsem nedočetla. S Austenovou to rozhodně nemá nic společného. Pasáže o vynášení nočníku (a jeho obsahu), praní vložek slečen Bennetových a chlupatém podpaždí Elizabeth mě naprosto znechutily. 1 hvězdu dávám za styl, ale víc si tohle nezaslouží.

22.05.2019 1 z 5