Luccinda Luccinda komentáře u knih

Chandler Bing nikdy nepatřil mezi mé nejoblíbenější postavy z Přátel, když jsem ale na seriál někdy před rokem a půl začala koukat, všímala jsem si toho, že Matthew Perry v některých sériích vypadá naprosto příšerně. Pak jsem se doslechla o jeho problémech s alkoholem a chtěla jsem se dozvědět jeho životní příběh.

Audioknihu namluvil Aleš Procházka, který Chandlera dokonce v několika dílech daboval, a namluvil jí výborně. Od první kapitoly jsem se od knížky nemohla odtrhnout, což teda nebyla pouze zásluha skvělého interpreta, ale také poutavého vyprávění samotného Matthewa Perryho. Byla jsem překvapená, jak moc byl Matthew ve své autobiografii upřímný, ještě víc mě ale šokovalo, kolikrát měl herec blízko k smrti, a jak otevřeně o tom všem dokázal mluvit.

Bylo to šílené čtení, velmi emotivní, celou dobu jsem Matthewovi držela palce a doufala, že se z toho všeho jednou dostane. Zároveň jsem na něho byla naštvaná pokaždé, když popisoval, jak do toho po všech těch týdnech a měsících strávených v léčebně pokaždé spadnul znovu. Teď už nezbývá než věřit, že to tentokrát dokáže. Moc bych mu to přála, protože i přes všechny problémy, které má, na mě Matthew Perry působil jako velký sympaťák.

15.09.2023 5 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Nemůžu si pomoct, ale začínám mít pocit, že už jsem na tyhle přeslazené YA contemporary moc stará. Přitom ten příběh byl tak moc fajn. Knížka má nádhernou letní atmosféru, úplně mě to přeneslo zpátky do doby, kdy jsem si jako malá užívala prázdniny hlavně venku s kamarády. Během čtení jsem neustále měla chuť na pizzu, a taky chuť sednout na kolo a jít se jen tak projet po okolí. To všechno bylo skvělé. Vlastně mám s knížkou jen jeden jediný problém, a to jsou hlavní postavy.

Já jsem Pauliemu a Floydovi tu jejich lásku prostě nevěřila. Ačkoliv to měli být puberťáci, na mě svým chováním a myšlením působili tak na deset, maximálně dvanáct let. A s tím mi nějaká romantika prostě nejde dohromady. No představte si, že by se Ron zamiloval do Hermiony už v prvním díle, a celý Kámen mudrců by skončil jejich líbačkou. Divný, co? A přesně takovýhle pocit jsem měla z knížky Letní bouřky.

12.09.2023 3 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Už když jsem před rokem začala číst tuhle knížku poprvé, tušila jsem, že to asi nebude nic pro mě. Nedařilo se mi do příběhu začíst a vůbec mi nesedl styl psaní, takže jsem knihu po pár desítkách stran odložila a dlouho jsem neměla chuť se k ní vracet. Teď po roce jsem ale narazila na audioknihu, kterou namluvila Vanda Hybnerová, tak jsem si řekla, že mi tohle zpracování třeba sedne více. A sedlo, alespoň jsem knížku po tom roce konečně dočetla, přesto bohužel nemůžu říct, že bych si poslech nějak zvlášť užila.

Myšlenky a témata, která se v knize objevují, jsou skvělé. Z textu bylo cítit, jak moc jsou příběhy jednotlivých žen pro autorku důležité a mnohdy i osobní. Jenže na můj vkus tam těch příběhů bylo až příliš. Hodně jsem se ztrácela v postavách, jejichž osudy se v průběhu knihy prolínaly, a některé příběhy mě vyloženě neoslovily. Navíc mi opravdu, ale opravdu nesedl styl, jakým autorka píše. V audio verzi to bylo trošku stravitelnější a alespoň jsem zvládla knihu doposlouchat, jinak bych ji asi nedočetla. I tak ve mně ale převažuje pocit zklamání.

12.09.2023 2 z 5

Dvůr vysoko v horách Dvůr vysoko v horách A. K. Mulford

Dvůr vysoko v horách není ani tolik fantasy, jako spíš žhavou romancí zasazenou do fantasy světa. S tím, že romantika je tou stěžejní částí celého příběhu, na ní to celé stojí, a zbytek je jen omáčka okolo. Máme tu sice jakž takž vykreslený svět s nějakou historií a komplikovanou politickou situací, v příběhu vystupují fae a čarodějnice a funguje tu i magie, všechno ale jako by si autorka popůjčovala z jiných knih a soustředila se opravdu jen na silnou romantickou linku.

A ta se jí teda povedla na výbornou, to musím uznat. Remy a Hale na sebe byli nažhavení od samého začátku, autorka se sice snažila mezi ně postavit pár překážek, ale nebylo jí to nic platné. Bylo skvělé, že na rozdíl od jiných new adult fantasy jsem nemusela přežít XY stran, něž se v knize konečně začalo něco dít (ano, Sarah J. Maas, koukám se na tebe). Tady to zkrátka frčelo. Nejen romantická linka, ale i zbytek příběhu.

Pravdou však je, že příběh v téhle knize není ani zdaleka tak zajímavý jako romantika. Nebylo tu vůbec nic originálního, jako by autorka poslepovala spoustu známých fantasy sérií do jedné. Děj byl dost předvídatelný, jen jeden zvrat mě dokázal překvapit, ale takhle zpětně musím říct, že i ten se dal očekávat. Ale i tak jsem spokojená, čekala jsem romantiku a vášeň a tu jsem taky dostala.

10.09.2023 3 z 5

Sloní paměť Sloní paměť Alex Lasker

Vyprávění slona jménem Ishi, který se na sklonku života rozhodl podniknout cestu napříč Afrikou, aby se vrátil za lidmi, kteří mu jako malému slůněti zachránili život. Musím přiznat, že ačkoliv jsem čekala, že ve mně příběh vyvolá mnohem více emocí, když jsem četla o tom, jak Ishi kvůli pytlákům přišel o celou svoji rodinu, měla jsem slzy na krajíčku. Škoda, že se to ve zbytku knihy už neopakovalo, ale i tak to bylo moc fajn čtení.

Miluju Afriku a všechno s ní spojené, takže tohle putování jsem si opravdu užila. Jen mě mrzí, že se příběh až příliš soustředil na osudy rodiny Hathawayových. Přiznám se, že jejich životy mi nepřišly příliš zajímavé a mrzelo mě, se příběh hodně odklonil od vyprávění slona Ishiho, které mě zajímalo mnohem více. To je důvod, proč jsem u Sloní paměti zůstala někde na půli cesty. Líbila se mi, ale asi jsem čekala více.

10.09.2023 3 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Pomocnice možná nezaujme na první pohled svou obálkou, dokonce i anotace zní celkem tuctově. A ano, námět není nijak originální, pokud patří psychothriller mezi vaše oblíbené žánry, je dost pravděpodobné, že už jste něco podobného někdy četli. Ale můžu vám zaručit, že vás Pomocnice stejně dostane.

Tohle je přesně ten typ knihy, který vás na první straně totálně pohltí a vy jí nebudete chtít odložit, dokud se nedozvíte, jak to celé dopadne. Přesně tohle mám na psychothrillerech nejradši a Pomocnice patří v rámci žánru k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla. Kam se hrabe B. A. Paris nebo Shari Lapena, tohle bylo ještě tisíckrát lepší!

Autorka si s vámi po celou dobu čtení pěkně hraje a přesně v ten moment, kdy už si myslíte, že už vás nemůže nic překvapit, najednou je všechno jinak. Musím říct, že už dlouho jsem se do knihy takhle neponořila a ano, přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Tohle totiž opravdu nešlo odložit. Takže pokud čtete psychothrillery, Pomocnice vás prostě nesmí minout. Byla to pecka!

10.09.2023 5 z 5

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

Nezdolná představuje jakýsi návrat do minulosti v rámci žánru YA fantasy. Není se čemu divit, když v originále vyšla už v roce 2013. Při čtení se tak ve mně ozývaly příjemné pocity nostalgie a neskutečně jsem si tenhle skok zpátky v čase užila, aniž bych měla pocit, že už jsem něco podobného někdy četla.

Bavil mě příběh, bavila mě hlavní hrdinka a bavily mě i nadpřirozené bytosti, kterými se kniha jenom hemží. Upíři a vlkodlaci asi nikoho nepřekvapí, ale takoví trolové, démoni nebo víly (a tím myslím opravdové víly, ne víly ve stylu SJM), ty jsem tu teda nečekala. A autorka je do příběhu zakomponovala skvěle!

Ačkoliv má kniha přes 400 stránek, ani chvilku jsem se nenudila. Bylo to neskutečně čtivé od začátku až do konce, nechyběla akce ani různé dějové zvraty. Vlastně jediné, co bych prvnímu dílu vytkla, je romantika, které tam mohlo být na můj vkus trošku více, navíc tady se to vyloženě nabízelo. Ale snad se trochy té romantiky dočkáme ještě v dalších dílech, kterých má být celkem sedm. Druhý chystá Yoli na říjen.

10.09.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Když se mi kniha poprvé dostala do rukou, tak jsem ji kvůli nezajímavé a vcelku nicneříkající anotaci okamžitě odložila na hromádku tohle vynechám. Po shlédnutí několika nadšených recenzích mi to ale nedalo a nakonec jsem se do ní pustila. A teď jsem tady a píšu recenzi na nejlepší knihu, jakou jsem letos zatím přečetla.

Román U severní zdi by si měl přečíst každý, kdo má tu odvahu tvrdit, že za minulého režimu bylo líp. Inu, někomu možná ano. Ale rozhodně to neplatí pro ty, kteří našli klid až v hromadných hrobech u severní zdi Ďáblického hřbitova. Muž s dírou v srdci je jen jednou z mnoha obětí komunistického režimu, těch ale v knize najdete mnohem více.

Zvláštní styl vyprávění možná nesedne každému, díky němu byl ale příběh ještě údernější a dramatičtější. V průběhu čtení se u mě vystřídaly pocity smutku, bolesti i znechucení, ale po dočtení jsem už necítila vůbec nic. Jen velké prázdno. Musím říct, že na mě už dlouho žádná kniha takhle nezapůsobila. O to víc vám ji chci doporučit. Myslím, že je důležité o těchto věcech číst, aby se na ně nikdy nezapomnělo.

10.09.2023 5 z 5

Liliputin: Povídky z války Liliputin: Povídky z války Jan Němec

Mám pocit, že válka na Ukrajině se pro nás postupně stává něčím běžným. Naučili jsme se žít s vědomím, že jen pár set kilometrů od nás umírají nevinní lidé, kteří byli ze dne na den vytrženi z bezpečí svých domovů. Naučili jsme se válku ignorovat, přemýšlet o ní jako o něčem, co se nás netýká. To je z mého pohledu dost smutné. O to důležitější je si připomínat, že válka je tu stále, a že se netýká jen vojáků na frontě, ale i obyčejných lidí, kterým se ze dne na den změnil svět.

Liliputin obsahuje pět povídek, které vám možná pomůžou dívat se na celý konflikt z úplně jiného úhlu pohledu. Některé povídky otevírají témata, o kterých by mě v souvislosti s válkou ani nenapadlo přemýšlet. V tomto ohledu na mě (podobně jako na spoustu dalších čtenářů) nejvíce zapůsobila povídka Zoe, která byla smutná a dojemná, ale svým způsobem až děsivá. Kdyby se vám náhodou knížka někdy dostala do rukou, přečtěte si aspoň tuhle jednu povídku, opravdu stojí za to.

Zbylé povídky byly také skvělé, některé lepší, některé slabší, ale každá obsahovala téma k zamyšlení. Bylo to zajímavé a emotivní čtení a jsem ráda, že jsem se do knihy pustila. Ačkoliv povídky nepatří k mým oblíbeným žánrům, k tomuhle tématu to tak nějak sedlo.

Soumrak Soumrak Jessie Cave

I když to možná ještě nevíte, autorku Jessie Cave určitě všichni dobře znáte. Ztvárnila totiž postavu Levandule Brownové v šestém dílu Harryho Pottera a Soumrak je její románová prvotina. Přirozeně jsem byla zvědavá, jak se herečka zhostila role spisovatelky, takže jsem se do knížky pustila a byla jsem až překvapená, jak skvělé to bylo.

Soumrak začíná jako humorný příběh dvou sester, které už nemohly být rozdílnější, přesto je spojuje silné pouto. Z klasické letní oddechovky se ale brzy vyklube příběh mnohem hlubší a bolestnější Příběh o tom, jak se vyrovnat se ztrátou člověka, bez kterého si svůj život ani nedokážete představit.

Knížka byla opravdu nádherně napsaná. Z každé věty bylo cítit, že se autorka s podobnou ztrátou sama setkala, její vyprávění bylo plné emocí. Přesto na mě román nepůsobil depresivním dojmem, právě naopak. Ačkoliv byl příběh smutný a dojemný, byla v něm cítit naděje a uzdravení. Hlavně ale působil neskutečně reálně, jako něco, co může prožívat každý z nás. V mnoha ohledech mi Soumrak připomínal knihy Sally Rooney, ale stylisticky byl mnohem přístupnější. Za mě by si knížka určitě zasloužila více pozornosti, moc se mi líbila.

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Bála jsem se, že Ranhojička po fenomenálním prvním díle už nebude mít co nabídnout, ale opak byl pravdou. Je fakt, že oproti Královně rebelů měl příběh trochu pomalejší rozjezd, docela dlouho jsme se seznamovali s novým prostředím a poznávali postavy, které v předchozí knize nedostaly tolik prostoru. Pak ale přišel zlom a od té doby už to jelo. A jestli jste si mysleli, že si autorka největší zvrat vybrala už na konci prvního dílu, tak jste na omylu. Tady si od určitého bodu nemůžete ani na chvíli oddechnout, protože je to jedno šokující odhalení za druhým, a já doteď nechápu, jak se autorce podařilo mě tak dlouho tahat za nos.

Ranhojička je bezpochyby tou nejlepší YA fantasy sérií, co se mi za poslední dobu dostala do rukou. Snad jediné, na čem by autorka mohla ještě trošku zapracovat, je romantická linka, která mě v tom druhém díle spíše vytáčela, protože začala být až moc přeslazená a naivní. Ale je velká naděje, že se tohle ve třetím díle zlepší. Těším se!

26.08.2023 5 z 5

Do morku kostí Do morku kostí Camille DeAngelis

Zatímco spoustu čtenářů příběh o kanibalech spíše odpudí, mě tyhle morbidnosti prostě fascinují a určitým způsobem přitahují. Když jsem tedy narazila na knihu Do morku kostí, temnou YA romanci, kde hrozí, že se hlavní hrdinové navzájem sežerou, hned jsem věděla, že tohle si prostě musím přečíst.

A stálo to maximálně za to! Nevím, jestli jsem někdy četla divnější příběh, některé pasáže byly tak moc mimo realitu, až jsem se musela smát. Ale ve výsledku to všechno vlastně fungovalo. Hlavní hrdince jsem fandila, ačkoliv jedla lidi, a svým způsobem mi jí bylo i líto. Líbilo se mi, že se to autorka nesnažila příběh překlopit do nějaké morální roviny, ani nevytvořila žádnou hlubokou paralelu s naším světem. Tohle byla zkrátka jen trošku šílená oddechovka s dost nečekaným koncem, za který má teda autorka ode mě velký palec nahoru, to bylo prostě dokonalý!

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Julia Quinn

Tak moc jsem se těšila, až se budu moct vrátit do světa Bridgertonových! Autorka si pro nás v posledním díle této série nachystala druhé epilogy ke každé z předchozích knih, čtenáři tak mají možnost zjistit, jak se životy všech sourozenců vyvíjely i po skončení jejich příběhů. Nápad to byl skvělý, já mám ale z knížky bohužel pocit, že byla z velké časti psaná na sílu a jako celek mi přijde tak trochu zbytečná.

Některé epilogy mě sice bavily, u jiných jsem ale měla pocit, že ani autorka sama nevěděla, jak příběh uchopit a o čem vlastně psát. Když se pak začaly náměty jednotlivých epilogů opakovat, věděla jsem, že tohle bude průšvih. Naštěstí se po všech příbězích v knize objevila novela o Violet, matce sourozenců Bridgertonových, a ta můj celkový dojem z knihy hodně vylepšila. Takže už jen kvůli ní Šťastně až do smrti stojí za přečtení, i tak ale musím zavřít obě oči, abych jí dala aspoň 3 hvězdičky.

13.08.2023 3 z 5

Někdo jiný Někdo jiný Laura Kneidl

Předchozí díl u mě patřil k největším překvapením loňského roku, byla to první kniha z žánru vysokoškolských romancí, kterou jsem četla, a rozhodně mě zbavila spousty předsudků. Zjistila jsem, že tyhle knížky nejsou jen láska a hromada erotických scén, ale že v sobě ukrývají i silná témata. Do knížky Někdo jiný jsem šla už bez těchto předsudků a jsem opět nadšená!

Na příběh Cassie a Auriho jsem byla zvědavá už od chvíle, kdy jsme je v prvním díle poznali. Už od začátku měli mezi sebou skvělou chemii a autorka v téhle knize jejich vztah krásně rozvinula. Knížka byla zase neskutečně čtivá, jakmile jsem se do ní začetla, už jsem ji nedokázala odložit. Hlavní hrdinové mi byli oba sympatičtí a hodně mě bavila i jejich záliba v cosplayích a různých fantasy sériích, ať už knižních nebo televizních.

Jediné, co musím knize vytknout, bylo to, jak dětinsky se občas oba hlavní hrdinové chovali. Přišlo mi, že Cassie i Auri hledají problémy tam, kde nejsou, až jsem někdy měla pocit, že snad čtu příběh dvou nejistých a naivních puberťáků. V tomhle ohledu byl za mě lepší první díl, kde se řešily vážnější problémy a hlavní hrdinové se chovali mnohem dospěleji. I tak to ale bylo skvělé čtení a já se moc těším na poslední díl téhle série, do kterého se pustím snad brzy.

13.08.2023 4 z 5

Řezník a střízlík Řezník a střízlík Alaina Urquhart

Když mi někdo řekne, že u nás vyjde nejděsivější a nejbrutálnější thriller za poslední roky, automaticky to u mě vzbudí zvědavost. Když ten thriller navíc napíše žena, která se živí jako patoložka, vím, že ho prostě musím zkusit. A rozhodně nejsem zklamaná, autorka skvěle využila své znalosti a zkušenosti a napsala knihu, u které vám z těch popisů dost možná přeběhne mráz po zádech. Ale když se tak nad tím zamyslím, možná jsem to přece jen čekala o maličko horší. Když to srovnám třeba s nedávným hitem Kopírák, nemůžu říct, že by Řezník a střízlík byl o tolik drastičtější. Takže pokud vám nevadí explicitnější popisy mrtvol, nemáte se čeho bát.

Příběhově není Řezník a střízlík nic extra. Líbilo se mi, že jsme velkou část sledovali z pohledu vraha, ale co se týče samotného vyšetřování vražd, tam má autorka ještě trochu mezery. Bylo to takové moc přímočaré, žádné velké zvraty ani napětí, až na samotný závěr, který nám ale vlastně ani žádné uspokojivé zakončení neposkytne, protože se autorka rozhodla ponechat konec otevřený. Takže mezi top thrillery se tahle knížka určitě nezařadí, ale i tak to byla fajn oddechovka.

13.08.2023 3 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Kéž by vycházelo víc takových knížek! Ať už se chcete dozvědět více o historii Vietnamu, nebo si jen chcete přečíst strhující příběh na první pohled obyčejné vietnamské rodiny, román Hory zpívají v sobě ukrývá všechno - silné lidské osudy, romantická vzplanutí, bouřlivé rodinné vztahy i životní tragédie, to vše na pozadí pohnutých dějin 20. století.

Nebudu lhát, knížka se mi nečetla úplně nejlépe, téma je opravdu náročné a i já jsem cítila, že si musím dát občas od čtení pauzu, abych vstřebala všechno to zlé, co se v minulém století ve Vietnamu odehrálo. I tak mě ale osudy Tranovy rodiny naprosto pohltily a už teď můžu říct, že se mi do rukou dostala jedna z nejlepších knih letošního roku.

Kromě dojemného příběhu má ale kniha také obrovskou informační hodnotu. Je až děsivé, jak málo jsem toho doteď věděla o historii země, která si za dobu své existence prošla mnohým. Ať už to byl hladomor, pozemková reforma nebo válka ve Vietnamu, vždycky to nejvíce zasáhlo právě ty obyčejné rodiny, což je opravdu smutné. O to důležitější ale je se z této historie poučit, aby se nikdy nemohla opakovat.

26.07.2023 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Tak tohle byl jednoznačně zatím nejlepší díl z celé série! Bála jsem se, že po dvou zklamáních v podobě Pekárny v Brooklynu a Cukrárny v Paříži se zbytek knih od autorky ponese ve stejném duchu, o to víc mě Hotýlek na Islandu překvapil. Dostala jsem od něj totiž přesně to, co jsem očekávala od všech dílů téhle série - krásnou romantickou linku a nádherně vykreslené prostředí Islandu, kde se příběh odehrává.

Narozdíl od předchozích dílů byl Hotýlek čtivý od první strany. Romantika byla skvělá, stejně jako Lucy mě Alex naprosto okouzlil. Asi to bylo tím skotským přízvukem ;) No a Island je prostě kouzelný sám o sobě a díky autorce jsem měla pocit, že spolu s hlavní hrdinkou ležím v tom nejlepším hotelovém apartmá a pozoruju polární záři. Nemám co vytknout, moc jsem si to užila.

19.07.2023 5 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Tak tohle je Maasová tak, jak ji známe. Už žádné chození kolem horké kaše, v tomhle díle se příběh rozjel úplně neskutečně! Bavily mě všechny dějové linky a líbilo se mi, jak se to postupně začalo všechno propojovat. Jediné, co bych knížce vytkla, byl zdlouhavý začátek, kterým jsem se musela chvilku prokousávat, ale pak už to naštěstí jelo.

Znovu jsem se utvrdila v tom, že Chaol je ta nejotravnější a nejufňukanější postava ze všech. Ale ostatní postavy jsou čím dál zajímavější. Celaena / Aelin mě baví od samého začátku, Manon je láska, Jeřába jsem si taky oblíbila, ale nejvíc jsem zvědavá, jak to dopadne s Dorianem. Doufám, že v dalších dílech dostane ještě více prostoru.

19.07.2023 4 z 5

Tajné milostné dopisy Olivie Morettiové Tajné milostné dopisy Olivie Morettiové Jennifer Probst

Přiznám se, že na první pohled mě tahle kniha příliš nezaujala, podle anotace zněla vcelku tuctově, takže jsem jí původně vůbec neplánovala číst. Pak jsem si ale potřebovala sbalit čtení na dovolenou v Řecku a tohle mi tak nějak padlo do oka, vypadalo to jako ideální plážová oddechovka, tak jsem si řekla, že dám knížce šanci.

A udělala jsem moc dobře, román ve všech ohledech překonal moje očekávání a já jsem nadšená! Krásnou atmosféru prosluněné Itálie asi najdete i jinde, co mě na téhle knize ale opravdu bavilo byl perfektně vykreslený vztah tří sester, které se rozhodly vypátrat dávného přítele své zesnulé matky, o kterém se dozvěděly jen díky milostným dopisům, které si jejich matka roky schovávala doma.

Tři sestry, každá úplně jiná, každá řeší své vlastní životní problémy. Jejich příběh se prolíná s vyprávěním mladé Olivie, která se jednoho léta při návštěvě Itálie seznámí se svou osudovou láskou. Bylo to milé čtení plné emocí, příběh mě moc bavil a prostředí Itálie bylo jen pěknou třešničkou na dortu. Takže pokud i vy váháte, jestli se do knížky pustit, nebo jen nevíte, co si sbalit na letní dovču, Tajné milostné dopisy vám rozhodně můžu doporučit.

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Ať už se rozhodnete po knize sáhnout během horkých letních dní, nebo s ní budete trávit dlouhé zimní večery zachumlaní pod teplou dekou, tak jako tak si ke čtení připravte spoustu dobrého jídla a pití. A pak už se nechte pohltit vůní kávy, čerstvě našlehaného mléka a skořicových šneků, která vás bude provázet na každé stránce.

Knížka vás zavede do města Thune, kde o kávě nikdo nikdy neslyšel, přesto si tu orkyně Viv rozhodne otevřít kavárnu a představit tento lahodný gnómský nápoj zdejším obyvatelům. Žádný složitější příběh nečekejte, tohle je čistě odpočinková záležitost, kterou si zamilujete hlavně díky sympatickým postavám a pocitu útulnosti a štěstí, které ve vás knížka vyvolá. Krásné to bylo a já už se moc těším na další díl, který by se měl odehrávat v knihkupectví.