Lokina Lokina komentáře u knih

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Dalo by se říci, že tento díl byl pro mě více snesitelněji čtivý, uvidíme, co přinesou další díly, třeba mě to ještě více překvapí. Ale i přes to, že tento díl shledávám jako dobrý, nenašla jsem v něm stále nic, aby se tato knižní série stala jednou z mých nejoblíbenějších. Musím ale uznat, že mytologie světa mi přijde zajímavější, propracovanější, ale i paradoxně více zmatečná. Ale vypořádala jsem se s tím a více zapojila mozek. Moc mě zaujali Renevanti a drakenové a ti speciálně si našli ke mě cestu. Moc se těším na jejich další působení v příběhu.
Jako u předchozích dílů mi vadilo, že příběh není vyprávěn z pohledu více postav. Takové vyprávění Iana nebo Tawny (u které jsem ráda, že se vrátila), by příběh velice obohatilo, věděli by jsme, co si myslí ostatní, podívali se na jiná místa. U Malika musím uznat, že autorka asi věděla, proč by nebylo vyprávěno z jeho pohledu, protože mohla čtenáře nechat hádat, zda je živý nebo se má čile k světu. Snad se u dalšího dílu třeba tento styl vyprávění objeví.
Asi nikdy nebudu mít v oblibě vztah Casiena a Poppy, někdy se chovali opět nevhodně nebo z úst jim vypadávali takové věty nehodící se na danou situaci. Nebo Casienovo majetnické chování vůči Poppy, jednou ji má za svobodně myslící ženu, může si dělat, co chce a v další situaci jí nemůže nikdo zkřivit ani vlásek a to jenom, že se na ni špatně podíváte, či řeknete svůj názor v její přítomnosti.
Zato vtipkování mezi ní a Kieranem mi vůbec nevadilo a i jsem se zasmála. A vůbec jeho rodina byla velmi prima.
Poppy ze začátku byla nejistá, naivní, protivná. Ke konci už se z ní konečně začala stávat žena hodná svého titulu a doufám, že ji to dlouho vydrží. A stejně tak jsem byla překvapená z odhalením jejího původu. Celkově, konec knihy nabitý akcí, napětí a emocí, byl pro mě nejlepší, protože dějově je to chabé, nebýt konce, tak se tam nic podstatného nestalo.

15.05.2023 4 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Doufala jsem, že druhý díl bude o něco lepší než první, ale zatím mě to nijak neoslovilo ani nepřesvědčilo, že se jedná o nadprůměrnou YA fantasy. Zase jsem měla problém se vcítit do autorčina světa, ve kterém se to celé odehrává.
A už vůbec mě nebavil vztah mezi Poppy a Casteelem. Unavovalo mě neustálé rozhodování Poppy jestli ho miluje, nenávidí nebo ho chce probodnout. Nevnímala jsem mezi nimi žádnou chemii, přesvědčování o velké lásce, ničemu jsem jim nevěřila. A to neustálé erotické dusno, ničemu taky nepomáhalo a příběh tak neustále stál na místě nebo to bylo až nepatřičně nevhodné (scéna v kočáře). To už více si mě získalo škádlení mezi Poppy a Kieranem.
Jednou z postav, co si mě získala a byla zajímavá, byl Alistir. Ano, je to postava, kterou hned prokouknete, ale díky němu se věci daly trochu do pohybu a chtěla jsem to dočíst do konce.
Konec je jednou z dobrých věcí na knize, díky tomu se příběh posouvá dál, ale hrozně pozdě.
Snad třetí díl nebude dalším zklamáním.

28.04.2023 3 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Kniha mě nezklamala, ale ani jsem z ní nebyla nadšená. Bohužel autorka nedokázala dost barvitě popsat svět, ve kterém se to odehrává, aby mě to dostatečně zaujalo. Kniha je srovnávána s díly od Maasové, nepřijde mi to jako vhodné přirovnání. Maasová umí velmi barvitě a záživně popsat svoje světy. Sice u jejích knih mám také výtky, ale její tvorba je přeci o level výše.
Začátek pro někoho mohl být zdlouhavý, ale mě nejvíce bavil. Sem tam se to proložilo akční krvavou scénou, aby čtenář zůstal bdělý. Škoda některých postav, které jsem si oblíbila a musely zemřít.
Hawke už od začátku působil tajemně a tak mazaný knihomol to neměl těžké zjistit, kdo to je. Vztah s Poppy jsem za sebe shledala ze začátku takový hravý, nevinný, ale jak přicházel konec a odhalení Hawka, tak už autorka tlačila moc na pilu a veškerá chemie mezi nimi vyprchala. Jednou ho Poppy strašně miluje, pak nenávidí. Hašteří se mezi sebou, ale mě to vůbec nebaví.
Sérii určitě dočtu, nemám ráda rozečtené příběhy a mozek by mě svědil od fantazírování, jak to vůbec všechno dopadlo.

10.04.2023 3 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Od knihy jsem očekávala hodně a až na pár výtek mě nezklamala. Ocenila bych kdyby na začátku kapitol bylo časové rozmezí, někdy jsem se ztrácela (ale rok osvobození a rok okupace sověty jsem poznala). Občas kvůli těžkopádnému stylu psaní se mi kniha nelehko četla.
Příběh je smutný, melancholický a provází ho pochmurná atmosféra.
Je škoda, že nerozvinula osudy dalších ženských postav, protože by mě to velmi zajímalo. Ženské protagonistky to vůbec neměly lehké, obdivuji je, že to dokázaly zvládnout. Měla jsem nutkání skoro všechny muže přetáhnout lopatou po hlavě!
Neřekla bych, že se mi líbila, ale jsem ráda za příležitost, si ji přečíst.

16.03.2023 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Kniha Upálené se mi četla velmi dobře. Rozhodně k tomu napomohly kratší kapitoly, čtivý a svižný styl psaní. Nepatrný nádech nadpřirozena tam byl, ale strašidelné scény nebyly tak hrozné, aby se kniha řadila mezi horory. Na tajemství jedné z postav jsem přišla asi v polovině knihy. Tak mi konec nepřišel překvapující.
Jsem ateistka a téma církve a náboženství je pro mě vzdálené, ale v této knize je to zajímavě pojato a kniha poukazuje na palčivá místa, díky kterým je církev často kritizována.

28.02.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Po dlouhé době jsem měla zálusk na nějakou detektivku. A když už na mě v knihovně čekal další díl série Erika Fosterová, bylo rozhodnuto. Jde o "oddychovou" detektivku. Příběh byl od začátku plynulý, čtivý, napínavý, obohacen o zvraty, které mě ponoukaly dál a dál číst. Do nového zvířecího kamaráda Eriky jsem se zamilovala :)
Knihou jsem mile překvapena a těším se na další díl.

18.02.2023 4 z 5

O tragédii v Životicích jsem se dozvěděla právě díky knize Karin Lednické. Doposud jsem o tom vůbec neslyšela, ani při hodinách dějepisu. Fanoušci netrpělivě očekávali třetí díl Šikmého kostela, stejně jako já, když už ale kniha byla na světě, proč si ji nepřečíst.
Mně to nevadilo, že je to literatura faktu. Zase jsem se dozvěděla něco nového, ale bohužel bylo to smutné čtení, takže se žádný čtenářský zážitek nekonal. Součástí knihy jsou i dobové fotografie, které knize dodávají více autenticity.

05.02.2023 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

(SPOILER) Kdo je fanouškem severské mytologie a literatury, tak by si měl přečíst sérii Havraní kruhy. Poslední díl je velmi povedený. Trochu mě zamrzel otevřený konec, ale je už na vás, si to domyslet. Nechybí ani překvapivé zvraty, které děj posunuly vpřed. Svět Umpiri je vážně krásně tajemný, děsivý a něco na něm mě stále přitahovalo a chtěla jsem se dozvědět více.
Konečná bitva z mého pohledu sice tak zajímavá nebyla, ale byla pojata poutavě, abyste se ke konci nenudili. Za mě je poslední díl povedený a nezklamal mě :-)

29.01.2023 4 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Na druhý díl jsem se těšila. Začátek knihy je opět matoucí, plný nových jmen, názvů. Pokud vás to neodradilo u prvního dílu, tak máte vyhráno. Já jsem se nenudila, bavilo mě to. I když děj je čtivý, má někdy ale pomalejší tempo. Děje se tam ale plno zajímavých událostí, že jsem s nedočkavostí doplula až na konec. Opět se budu opakovat, moc mě potěšilo vyprávění více postavami.
Severská mytologie je krásná, záhadná a má své nezaměnitelné kouzlo. Jako zrovna knihy ze série Havraní kruhy.

14.01.2023 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Severská krimi mě nepřestává bavit. A platí to i o posledním díle s Fabianem Riskem. Vůbec jsem se u knihy nenudila. Děj byl napínavý, čtivý, kratší kapitoly tomu daly větší spád.
Celé rozuzlování příběhu bylo zajímavé, překvapující. I když na konci jsem odhadla, co se stalo s jednou postavou a bylo mi jasné, že to ještě zamíchá s dějem a hlavní aktéři, to nebudou mít lehké. A taky že ne, konec je vážně povedený a dramatický.
Epilog důstojně ukončuje příběh a snad přibude ještě další díl o Dunje.

29.12.2022 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Nebyla jsem si jistá, jestli se mám do knihy vůbec pouštět. Ale zvědavost zvítězila a po prvních kapitolách si mé sympatie získala. Pro mě to není typická YA, je zajímavá prostředím, ve kterém se děj odehrává (moc se mi líbí mapa světa). Hirka též není typická hrdinka a to mě bavilo.
Děj nemusí rozhodně každého zaujmout, je tam spoustu jmen a míst a ze začátku je to trochu zamotané a složité. I přes to, že byl děj komplikovanější, se mi to četlo dobře. Jsem ráda, že děj je vyprávěn z pohledu více osob. Lépe se pak orientuje, co se kde děje.
Konec mě rozhodně navnadil na další díl, těším se na něj :-)

28.12.2022 4 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Moc jsem se na druhý díl těšila. Ale ne tak na postavy, spíše na děj. Autorka má skvěle vymyšlený svět, zvratové situace a velmi čtivý styl psaní.
Jak už to ale bývá, některé pasáže byly zdlouhavé nebo se určité myšlenky hrdinů stále opakovaly. Nebavil mě vztah Bryce a Hunta, když došlo na jejich pasáže, chtělo se mi to přeskočit. Chemie mezi nimi nějak přestala fungovat a nepomáhalo ani to, jak se bavili mezi sebou. Jako dva nadržení teenageři (a to doslova), kteří se chovali někdy dětinsky. Když se řešilo něco důležitého nebo se snažili řešit jejich vztah, často to úplně shodili nějakou nevhodnou poznámkou.
Více mě bavilo odhalování tajemství, vymýšlení a provedení plánů na záchranu světa a samozřejmě konec, který byl zapeklitě výborný. Už kvůli němu si chci přečíst další díl :-)

29.11.2022 4 z 5

Stříbrný stonek Stříbrný stonek Crystal Smith

Já jsem vcelku spokojená. Není to úplně nejlepší YA, ale lepší nadprůměr to určitě je.
Četlo se to hezky, má čtivý styl, bylo to napínavé, překvapující. Oceňuji, že kapitoly jsou vyprávěné více postavami a že jsou označené, kdy se odehrávají, lépe jsem se tak orientovala v ději.
Součástí těchto knih jsou milostné trojúhelníky, ani zde nechybí. Není nijak otravný, nevěnuje se mu moc prostoru a nezasahuje do děje. Za což jsem ráda, protože už jsem z toho vyrostla.
Zklamal mě ale konec, který je až moc uspěchaný a zasloužil by si více rozvinout dění a životy hrdinů po závěrečné bitvě. Klidně bych snesla pár kapitol navíc.

08.11.2022 4 z 5

Kronův odkaz Kronův odkaz Pavel Bareš

Na české poměry je toto hodně povedená kniha. A musím říct, že celá trilogie je skvělá a na to, jak je autor mladý, je nesmírně nadaný a měl by určitě ve psaní pokračovat.
Mně se kniha líbila, měla jsem problémy se zorientovat v časových liniích, ale nakonec vše do sebe zapadalo, takže jsem neměla problém ji dočíst. A musím uznat, že mě ty časové hrátky a propletence ve výsledku bavily.
Kniha nabízí napínavý, čtivý a akční příběh. Je to i dost ponuré, temné a někdy i brutální. A Pavel Bareš se toho chopil tak, že z toho vzniklo pravdu jedinečné české sci-fi.
Pokud chcete podpořit českou literární scénu, určitě si přečtěte trilogii Projekt Kronos.

29.10.2022 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Netřeba psát dlouhý komentář k této knize. Kniha je jedinečná svou autenticitou a hlavně odvahou autora. Četlo se to ne zrovna lehko. Tyto typy knihy jsou plné krutosti, bolesti a utrpení.
Za mě jedna z nejlepších knih o holocaustu.

11.10.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Mně se to líbilo. Sice to nemělo tak rychlý spád, jak se píše na přebalu, kniha je spíše pomalejší, některé záležitosti se tam opakují, ale i tak je čtivá a napínavá, o tom žádná. Mám ráda knihy, kde je příběh vyprávěn více postavami a tato není vyjímkou.
Typy na vraha jsem měla, nakonec to dopadlo jinak než jsem myslela. Konec je otevřený a svým způsobem zajímavý.
Za mě je kniha dobré, oddychové čtení a do tohoto počasí, je skvělým rozptýlením.

28.09.2022 4 z 5

Říkej tomu, jak chceš Říkej tomu, jak chceš Brigid Kemmerer

S klidným svědomím, mohu říct, že kniha se mi velmi líbila. Kniha nabízí milé, nenáročné a oddychové čtení. Není ani nijak dlouhá a jak je čtivá, tak ji máte přečtenou za chvíli.
Radost mi udělalo vyprávění z pohledu dvou postav. Měla jsem tak možnost se o postavách a jejich životech se něco více dozvědět.
Moc se těším na autorčinu další knihu ;-)

14.09.2022 4 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

Jedna z nejpovedenějších YA fantasy se dočkala svého konce a já jsem ráda, že jsem u toho mohla být součástí. Začátek byl rozpačitý než vůbec mi naskočilo, jak skončil třetí díl, takže první kapitoly pro mě měly pomalejší rozjezd. Postupem času události naskočily a bylo fajn, že i něco z předešlého dílu bylo zmíněno, takže mi už nedělalo problém se do příběhu pořádně začíst. Jsem velmi spokojená s vyprávěním děje z pohledu více postav. Jen mě mrzelo, že Keris nedostala více prostoru, protože její postava byla zvláštní, povedená a zasloužila by si více svých kapitol.
Za mě příběh je záživný, zajímavý a neotřelý svým exotickým prostředím, napínavý a poutavý.
Konec mě sice rozesmutnil nad osudem jedné z postav, protože si to nezasloužila, ale naděje pro šťastnější život tam je, tak se o ní bát nemusím.
Sérii rozhodně doporučuji :-)

31.07.2022 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Autorka ví, jak zaujmout čtenáře. Já toho nejsem výjimkou. Ráda se vracím do světa Dvora trnů a růží.
Kniha je místy velmi poutavá, čtivá, napínavá. Akčních scén tu moc není, ale když už se tam nějaká najde, jde o vážně záživné pasáže. Nejedná se o nějakou vysokou literaturu, ale mě to baví, je to oddychové čtení.
Kniha se četla dobře, ale některé věci se tam xkrát opakovaly, takže jsem je letmo přelétala.
Někdy mě chování postav vílího rodu trochu vadilo, protože se chovali dětinsky, působilo to divně a nepřístojně.
Nesta mi ze začátku přišla protivná, sobecká a vůbec nedokázala pochopit její chování. Postupně se její postava začala měnit a více mi na ní záleželo.
Nové postavy Emerie a Gwyn mě potěšily a přispěly k tomu, že mě příběh dokázal zaujmout až do konce.
Pokud bude další díl, ráda si ho přečtu.

22.07.2022 4 z 5

Jediný skutečný král Jediný skutečný král Soman Chainani

Sice už nejsem věková kategorie, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si tuto sérii přečíst. Na poslední díl jsem se těšila, ale měla jsem i menší obavy. Kniha je na svou délku velmi čtivá, napínavá, propletená překvapivými momenty, které nutí knihu dočíst. Zvláště konec, který se povedl a já jenom nevěřícně zírala, jak to autor šalamounsky vymyslel.
Čarodějnice jsou moje nejoblíbenější postavy. Jsou zábavné, ironické, zlé svým okouzlujícím způsobem.
I když jsem Sofii moc nemusela, někdy mi jí bylo někdy líto, proto jsem ráda za její konec.
Škola dobra a zla je oddychová a milá záležitost, pokud váháte, určitě nečekejte a přečtěte si ji :-)

09.07.2022 5 z 5