Lmslaver Lmslaver komentáře u knih

Malé neřesti Malé neřesti Robert B. Parker

Spenser chce odhalit pravdu o případu zavražděné studentky za každou cenu, ignoruje zastrašování, odolává výhrůžkám, čelí fyzickému nátlaku. Stojí za to očistit ze zločinu někoho, kdo ho nespáchal, i když je do morku kostí špatným člověkem? Pro Spensera jednoznačně ano, pro něj je na prvním místě spravedlnost a čestnost. Jako v mnoha knihách Roberta B. Parkera se i zde setkáváme s otázkami rasové diskriminace.

10.10.2017 4 z 5

Krvavý sen Krvavý sen Robert B. Parker

Robert B. Parker postavil svůj detektivní příběh s Philem Marlowem na základech jeho prvního případu (Hluboký spánek) a podařilo se mu dobře vystihnout Chandlerův styl i atmosféru doby.

26.09.2017 5 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Zapadákov uprostřed ničeho, osamělá žena v nesnázích, která hledá svého kolegu, to je téměř klasický Reacherův scénář. Poslední známé místo pobytu soukromého vyšetřovatele v městečku Mothers Rest je jediná stopa, kterou má bývalý vojenský policista a jeho partnerka. Postupným provokováním, pátráním a vylučovacími metodami odhaluje Reacher děsivé tajemství a mrtví přibývají.

07.09.2017 4 z 5

Démoni jsou věční Démoni jsou věční Simon R. Green

První a poslední kniha s Eddiem Droodem alias Bondem, kterou jsem přečetl a přečtu. Eddie je prostě velký borec, vlastní rodinu Droodů – ochránců lidstva nejdříve rozbil, aby ji v tomhle dílu dal dohromady, téměř nikomu nevěří, a navíc musí vést válku s Odpornými, kteří chtějí zničit lidstvo. Eddiemu navíc nestačí jeden svět, řeší problémy napříč dimenzemi a musí cestovat i časem. Z příběhu se pak stává trochu guláš, v kterém se nějaká ta ingredience navíc prostě ztratí na úkor celkové chuti. Záplava popkulturními odkazy je někdy až přehnaná a zapadá do koncepce splácaného guláše, méně někdy prostě může znamenat více. V knize najdete snad úplně všechno, na co si vzpomenete (nebo si vzpomněl pan Green), elfy, démony, čarodějnice, mimozemšťany, draky atd. Vzdálenosti překonává Eddie hravě teleportací pomocí Merlinova zrcadla – takže stihne opravdu všechno. Akční části mám rád, ale v Démonech je to celkem nuda, Eddie má ochranou zbroj, s přehledem zvládá každého protivníka a jestli má někdo umřít, tak je to někdo z jeho doprovodu, který je obětován v rámci bitevní vřavy a jeho osud je stejně každému lhostejný. Tahle knížka a pravděpodobně i celá série je zřejmě určena spíše náctiletým čtenářům, připomíná pohádku o rytíři ve stříbrné zbroji, který dokáže porazit jakéhokoliv protivníka kterého si dokážete vymyslet.

25.08.2017 2 z 5

Ruka doktora Fu-Manchu Ruka doktora Fu-Manchu Sax Rohmer

Po sto letech od prvního vydání téhle knížky už přijdou úsměvné tajné labyrinty chodeb, záhadné omamné, nebo jedovaté látky a taky samotná postava zlotřilého doktora Fu-Manchu a zločinecké organizace Si-Fan, která usiluje o světovou nadvládu. Navíc se záludný Číňan hlavním hrdinům neustále plete pod nohy, místo aby ho vypátrali pomocí dedukcí. I tak je ale Ruka doktora Fu-Manchu příjemná vzpomínka na dobrodružné příběhy let dávno minulých.

09.08.2017 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Harry Hole ve Spasiteli méně chlastá a zdá se, že je mu to jen ku prospěchu. Zápletka je vymyšlená bravurně, napětí graduje a knížka si dokáže udržet pozornost po celých pět set stran až do finále. Mistrovský detektivní thriller.

07.08.2017 5 z 5

Vendeta Vendeta Lee Child

U autorů jako Lehane, Connelly, nebo Child je to v téhle povídkové sbírce sázka na jistotu. Ve Vendetě mě zaujaly i povídky od McMahana, Liskowa, za zmínku určitě taky stojí příběhy od Phelana, Coopera a Stelmacha. Pak už to šlo tak trochu s hodnocením dolů, ale chápu, že ne každý autor dokáže na tak malém prostoru rozehrát dechberoucí zápletku. Každopádně nadprůměrná antologie.

31.07.2017 4 z 5

Nic není svaté Nic není svaté Dennis Lehane

„Každej je podezřelej“ a „nikomu nevěř“, jsou hlavní motta obou soukromých vyšetřovatelů Patricka a Angely a v tomto případu to platí dvojnásob. Dennis Lehane opět rozhodil sítě, do kterých dokáže chytit čtenáře napínavých příběhů. Nic není svaté je detektivka drsné školy, okořeněná akcí a překvapivými zvraty a to pro mě jednoznačně znamená plný počet hvězd.

27.07.2017

Slib Slib Robert Crais

Soukromé očko Elvis Cole při pátrání po zmizelé osobě rozmotává detektivní příběh zašmodrchaný dohromady s výbušninami, obchodem se zbraněmi, terorismem a opět se mu daří nemilosrdně mě vtáhnout svým vyprávěním do děje. V zápletce se objeví i policejní specialista z K9 Scott James a jeho fena Maggie, u kterých umí Robert Crais výborně vykreslit jejich vzájemný vztah.

21.07.2017 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Vrávoravý opilecký rozjezd od první mrtvoly k pozvolné, ale strhující jízdě v pátrání po sériovém vrahovi a končící šíleným finále na plný plyn, které nedovolí vydechnout, natož odložit knížku.

11.07.2017 5 z 5

Říše divů Říše divů Robert B. Parker

Ace Atkinsovi se povedlo vdechnout do Spencera to nejlepší, na co jsem byl u Roberta B.Parkera zvyklý. Spencer hýří vtipem, sarkasmem, vrhá se do řešení případu se svou typickou tvrdohlavostí a dobrým logickým úsudkem. Autor by snad mohl jen víc vypilovat akční scény, někdy je těžké si představit co vlastně postava vykonala. Naopak s radostí jsem přivítal omezení mileneckého tokání se Susan na minimum. Hlavní ale je, že Říše divů je postavená na kvalitním detektivním příběhu.

26.06.2017 4 z 5

První pravidlo První pravidlo Robert Crais

Joe Pike jde za vyřešením tohohle případu jako buldozer, od jehož radlice odletují těla gangsterů a mafiánů a úspěšně mu u toho sekunduje přítel Elvis Cole. Slušná a vyvážená porce pátrání, akce a drsných hlášek.

12.02.2017 5 z 5

Parker: Lovec Parker: Lovec Richard Stark (p)

Parker je zločinec, ale zločinec, který má své zásady, svá pravidla a dva velké argumenty: pravou a levou pěst. Cookův/Starkův Parker je zločinec, kterého si musí prostě každý oblíbit. Komiks až na malé detaily věrně kopíruje děj Starkova románu a na první pohled jednoduchá retro kresba mě absolutně uchvátila a úžasně vystihuje atmosféru šedesátých let v kterém se příběh odehrává. Modlím se a doufám, že Crew vydá i další tři pokračování tohoto komiksu.

04.07.2016 5 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Případy ke kterým se ostatní policisté raději obracejí zády jsou naopak pro Harryho Bosche neodolatelnou výzvou. Na asi tři sta stranách knihy narazíme na pár mrtvol, drogy z Mexika a především na zajímavé vyšetřovací metody a postupy hlavního hrdiny. Černý led je dobré čtení, občas narazíte (asi pro někoho) na méně zajímavé pasáže, kdy si jednotlivé policejní složky značkují své území – vymezují kompetence, ale jako detektivka je vynikající.

27.06.2016 5 z 5

Temnota Temnota Robert Crais

Robert Crais umí čtenáře zaujmout, vtáhnout ho do děje, ví jak a kdy provést v zápletce zásadní zvraty, aby překvapil a udržel čtivost až do závěru. Temnota je excelentní detektivka.

19.04.2016 5 z 5

Zavírací hodina Zavírací hodina Lawrence Block

Matt Scudder se doslova prochlastá do vyřešení dvou případů, i když si nakonec možná sám klade otázku, jestli by nebylo lepší, kdyby zůstaly nevyřešené a pravda nevyšla najevo. Zajímavé, dobré čtení.

25.03.2016 4 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

První případ soukromého očka Phila Marlowa, který s cynismem a humorem vyráží do boje proti zločinu, korupci a velkoměstské špíně. Kniha plná barvitých a poetických přirovnání se skvěle vykreslenou atmosférou, tak jak to Raymond Chandler umí.

16.10.2015 5 z 5

Zabiják Zabiják Lawrence Block

Není to žádný akční krvák, jen hodně čtivý (místy i zábavný) příběh o práci a životě jednoho zabijáka.

26.09.2015 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Lovci se odehrávají v zajímavém prostředí blízké budoucnosti, v Čechách roku 2050, hodně solidní je i nápad s geneticky vylepšenými superpadouchy a policisty, kteří je pronásledují a loví. Tím ovšem asi všechny plusy u téhle knížky bruntálského řezníka bohužel končí. Děj je jak nastřelený z šablony všech Kotletovek. Hlavní hrdina Petr Mlejnek, policista-lovec spadne po hlavě do velkého spiknutí jako flaksa do mlýnku. Jdou po něm všichni od superpadouchů počínaje, po kolegy z policie konče. Ještě že má po ruce pár odhodlaných teenagerů a buldočí vůli zvítězit. Akce, akce, odpočinek a příprava na další akci, akce a zase akce, pak menší zvrat a pár závěrečných monster akcí a náš hrdina (Petr Mlejnek*, Jan Bezzemek*, Martin Fridrich*, * - nehodící se škrtne) všem opět nakopal prdel a vyhrál. Ještě jsem si vzpomněl na nějaké klady: knížka není moc tlustá, takže se dá v pohodě rychle přečíst, ubylo sexuálních scén pro puberťáky a hlavně tu nebyli žádní otřepaní upíři.

12.09.2015 3 z 5

Návrat Návrat Richard Stark (p)

Parker - sympatický zločinec, který jde za svým cílem i přes mrtvoly (nejde-li to jinak), ale přesto má nějaký svůj vnitřní kodex lupičské čestnosti je prototyp hrdiny jaké mám rád. Příběh není nikterak dlouhý, ale je čtivý a přiměřeně zašmodrchaný, aby ho mohl Parker rozmotat a dostat se k uloupeným penězům. Je jen škoda, že z této série od Donalda E.Westlaka alias Richarda Starka nebylo ještě mimo odplaty přeloženo do češtiny více dílů.

01.09.2015 5 z 5