Liturgievpatek Liturgievpatek komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Je jen málo děl, ke kterým se vracím s takovou chutí, jako ke Kytici. Dokonalé básně, které vytváří obrazy před očima lepší než díla sebelepších režisérů filmů a divadelních her. Povinná literatura pro všechny Čechy.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Jednoduché, prosté a přesto vybroušené a na nic si nehrající.

11.12.2021 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Vztah dvou bratrů, stará Amerika, dokonalý román. Jeden z mých nejoblíbenějších.

Robin Robin Zdena Frýbová

Skvělá kniha plná vtipných příhod, kterou mi kdysi zapůjčila babička. Bylo mi deset. Tehdy mě nebavila, dnes si ji ale užívám, navíc mám doma svého Robina. A je to sranda, ten život s ním.

09.09.2021 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Zásadní kniha mého dětství. Fascinovalo mě, že i lidé v pravěku měli pocity. Dneska by mě na textu asi zaujalo něco jiného, ale to nevadí. Skvělé

14.02.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Klevisová v tomto románu dokázala, že umí psát romány srovnatelné se světovou přední tvorbou. Skvěle vystavěný příběh, napínavý, moc mě Kroky vraha bavily.

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Mornštajnová prostě umí. Píše sice ženskou literaturu převážně pro ženy. Jo, vím, že spousta lidí proti tomuhle označení brojí a vzteká se nad ním, ale takhle to prostě je. Takhle by chlap nikdy psát nedokázal. Mornštajnové talent tkví v tom, že umí velmi vkusně balancovat na hraně ženského stylu psaní a kýče a má to tak perfektně vyvážené, že knihu zhltnete a%t jste muž, žena či puberťák. Fantastická kniha, opět nezklamala. Tentokrát byla navíc odvážnější a pustila se do tématu "co by, kdyby" a šlo jí to.

07.12.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tak tohle byl opravdu silný sugestivní zážítek, nebojím se říct, že se tahle kniha může líbit mnoha mužům, protože je napsaná tak akorát citlivě a tak akorát dává nahlédnout do mužské duše.

07.12.2021 5 z 5

Spisovatelka, která mě vždycky překvapí. S každou její další knihou si říkám, že už musela svou veškerou invenci vyčerpat, ale vždycky se ukáže, že ne, že umí jít ještě dál. A přesně takhle je to s touto knihou. Moc se mi líbila. Jedna z jejích nejlepších.

29.06.2022 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Dokonalý rozbor rozkladu osobnosti pod tíhou syflu. Dokonalá psychologie postav i rytmus celého díla, skoro jako symfonie. Doporučuji všem!

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Tahle kniha je věčná! Nikdy se nepřestanu pozastavovat nad tím, jak je vystvavěné, stejně jako nad faktem, jak dobrým prorokem Čapek v mnoha svých dílech byl.

01.07.2022 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Tuhle knihu jsem cetl davno, kdyz se o ni jeste u nas moc nevedelo. Vzdycky jsem ji nekomu doporucil a vsichni byli nadseni. Ta nestrojenost s jakou autor pojednava o utrpeni maleho chlapce je chytlava, prestoze je velmi kruta.

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

O tom, jak je tezke rozloucit se s necim, co mate radi a i kdyz to radi nemate, jste na to zvykli. Nema to moc dej, ale je to skvele napsane.

11.12.2021

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Tahle kniha je jazykově tak výborná, že ji čtu minimálně jednou za rok, když si potřebuju spravit chuť po nějakém mimořádně špatném a nevydařeném díle.

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

Nejenž, že jsem si po přečtení knihyp ořídil psa, který je mi skvělým parťákem do dnes, ale ještě jsem s ním projel celé Čechy a Moravu, protože Amerika je bohužel pro toulky s mým přítelem příliš daleko. Krásná kniha. Inspirující.

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Skvělý pohled do duše američanů. Skvělá a starší verze pčastníků zájezdu, mnohem inteligentnější a více obohacující. Krásný text, jako všechny Johnovy knihy.

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Absolutně nadčasové dílo, protkané divností a vším, co v mnoha literárních dílech té doby u nás chybělo. Doporučuji k přečtení.

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Když jsem tuhle knihu četl, přál jsem si mít stejnou rodinu a plno zvířat. A to se mi částečně splnilo.

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Krásná kniha dávající nahlédnout do světa autistů. Poukazující na to, že i jejich život a jejich svět může být zajímavý a inspirativní. Povzbuzující krása, opravdu.

07.12.2021 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Výtečná kniha, kterou čtu vždy na sklonku léta. Neomrzí mě asi nikdy!

09.09.2021 5 z 5