lis-elis lis-elis komentáře u knih

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

(SPOILER) OPRAVDU NEČÍST MŮJ KOMENTÁŘ, POKUD NEMÁTE DOČTENO! ;-)

Pro mě jeden z nejlepších příběhů od Agathy Christie. Ještě nikdy jsem nečetla detektivku, kde by příběh vyprávěl pachatel, ale takovým stylem, že jej do poslední kapitoly nepodezříváte. Přitom je nakonec rozuzlení opět logické, jako vždy. Geniální nápad..

11.04.2022 5 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Dědictví otců je vynikající série. Pokud chcete číst klasický historický román, můžete být trochu zklamáni (hlavně u pozdějších dílů). Spíše se jedná o nenásilný výklad francouzské historie z v období náboženských válek, a to prostřednictvím smyšleného (avšak okouzlujícího) šlechtice, který píše své paměti, a několika dalších fiktivních postav. Ty se ovšem potkávají s reálnými osobnostmi a prožívají skutečně i historické události, jejichž jsou svědky. Dějiny jsou popsané věrně, a tak se nemusíte bát žádného překrucování, jako např. u A. Dumase.
Zpočátku může odrazovat archaický jazyk. Po pár stránkách si však na nezaměnitelný styl zvyknete a naopak si jej zaručeně oblíbíte, protože dotváří atmosféru knih.
Já začala číst první díl proto, že mě zajímalo období, v němž se odehrává. Překonal však mé očekávání a nakonec jsem přečetla všech 13 dílů :-)

15.01.2022 5 z 5

Poirotova pátrání Poirotova pátrání Agatha Christie

Nejsem milovník povídek, ale kniha má pro mě výhodu v tom, že si za krátký čas přečtu celou řadu opravdu zajímavých příběhů. Za mě by ale mnoha zápletkám slušelo podrobnější rozpracování do samostatné knihy.

25.02.2022 5 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Jsem moc ráda, že jsem si napřed přečetla zdejší komentáře a zjistila, že je důležité dát si pozor, jaké vydání se chystám číst. Děkuji všem, kdo se o tomto zmiňují. Především milary. Samozřejmě jsem měla překlad od paní Běly Dintrové, 1992. Sehnala jsem si proto novější verzi od Knižního klubu a asi i díky tomu jsem si knihu opravdu hodně užila.
Film s Davidem Suchetem sice použil zápletku a stejného vraha, ale děj je proti knize jiný. Ve filmové sérii později bývají narážky na Hastingsův pobyt v Jižní Americe a manželství, ale až díky této knize jsem pochopila souvislosti a kdo je ona dáma. :-)

03.02.2022 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Detektivky nejsou můj knižní žánr, ale ráda se na některé podívám v televizi. Ty podle Agathy Christie jsou mé nejoblíbenější, a proto jsem se rozhodla přečíst si skutečné předlohy. Je to vlastně má první kniha - detektivky. Rozhodně mě nezklamala. Ale prostě jsem si nedovedla představit Hercula Porota jinak, než jako Davida Sucheta :-) Stejně tak jsem si pamatovala ostatní postavy nebo většina scén. Bohužel jsem si po pár stránkách vybavila děj i rozuzlení :-( Na druhou stranu bylo zajímavé zjistit, jak věrně je film natočený. A že hned autorčina prvotina je úžasná s neskutečně promyšlenou zápletkou. Rozhodně mě to neodradilo a těším se na další knihy.

26.01.2022 5 z 5

Mé dobré město Paříž Mé dobré město Paříž Robert Merle

Tento díl byl pro mě osobně z celé série zřejmě nejlepší. Zachycuje na rozdíl od zbývajících krátký časový úsek. Hlavním tématem jsou události Bartolomějské noci. Miluji Paříž a francouzskou historii. O této noci jsem hodně věděla již předtím. Události jsou popsané opravdu podle skutečnosti. Na rozdíl od encyklopedií jsem se ale díky barvitéme vyprávění mohla stát téměř jejich účastníkem a lépe si uvědomit, co lidé prožívali a jak hrozný je fanatismus.

15.01.2022 5 z 5

Meč a lásky Meč a lásky Robert Merle

Naprosto souhlasím s komentáři např. Alizon a Richie1. V posledních dílech už je Petr Emanuel jen průvodcem historií, zmínka o narození dcery nebo obědy v jeho paláci (ve skutečnosti politické schůzky) působí jako nezbytné vsuvky, abychom neřekli, že už to není kniha o jeho životě :-)
Oproti první části ságy je zde více chyb. Nás nejbolavěji zasáhnou nepřesnosti ohledně defenestrace, ale narazila jsem i na překlepy v letopočtech. Uvedení, že Ludvík XIII. a Richelieu založili Sorbonnu je do očí bijící chyba (mělo tam být rozsáhle zrenovovali), protože o ní byly zmínky snad ve všech předchozích dílech a v té době byla univerzita téměř 400 let stará. Taky se zde třeba jednou uvedlo, že barona z Mespechu byl pradědeček Petra Emanuela (byl to dědeček).
Ovšem je otázka, co je opravdu omyl autora, a kdy za ním stojí překladatel...
Také u fiktivních postav bylo pár nesrovnalostí. Nejvíc do očí bijící asi je, když hlavní hrdina v mládí tvrdí, že Lojzka chce od něj dopředu vědět, až se bude chtít oženit. A že až později zjistil proč, jelikož záměrně otěhotní, aby mu dala dítě jako první. Jenže od seznámení s Kateřinou až po svatbu se s Lojzkou nesetkal, ale naopak mu porodila syna jeho nastávají. Lojza se navíc už v příběhu pro jistotu vůbec neobjeví :-)
Ovšem co mě v druhé sérii začalo postupně víc a víc rozčilovat bylo neustálé opakování stejných faktů. Opět namátkou třeba, že Fogacer byl původně bezvěrec a sodomita. Nebo důvody, proč neměl Ludvík XIII. tak vřelý vztah k ženám. Opakování je sice matka moudrosti a v mnoha případech jsme byla za připomenutí ráda. Ale když to v těchto případech bylo několikrát v jednom svazku, už jsem si říkala: "Já vím, nejsem bl... ".
I když mě tyto drobnosti zlobili, je to stále nadprůměrné dílo. Románový příběh sice postupně ustupuje ve prospěch vyprávění o historii. Ale je to tak poutavé, že pokud vás zajímají dějiny jako mě, přijdete si určitě na své a najdete možná i některé nové historické souvislosti.

Když jsem po dočtení celé ságy zjistila, že pokračování začal pan Merle psát ve věku přes osmdesát let a poslední díl dokončil v 94 letech, doslova mi spadla čelist. Hluboce smekám. Já osobně budu šťastná, pokud bych se dožila podobného věku, abych byla alespoň schopná si jeho knihy opět přečíst a chápat je.

A jedna zajímavost pro fanoušky:
Syn Olivier Merle vydal v roce 2009 román "L'Avers et le Revers", který vypráví dobrodružství Mirula a má to být jeho úhel pohledu na nám známý příběh. Zatím u nás nevyšel.

26.01.2022 4 z 5

Dublin. Počátky Dublin. Počátky Edward Rutherfurd (p)

Můj oblíbený spisovatel mě opět nezklamal. Naprosto báječná kniha! Dějiny Irska znám, ale spíše z encyklopedického hlediska (kdo potřebuje takové informace, ať sáhne po jiné knize). Je ovšem úžasné vidět některé významné události z pohledu "dobových" lidí a vnímat, jak je oni prožívali. Ať už jako potomek Keltů, Vikingů či Angličanů.
Navíc si cením, že jako Angličan, dokázal mít autor nadhled a být vůči Angličanům kritický ;-)

26.01.2021 5 z 5

Tajemství Chimneys Tajemství Chimneys Agatha Christie

(SPOILER) Příběh mě od začátku vtáhl do děje a hezky se četl. Ovšem od poloviny jsem měla podezření a poslední 3 kapitoly i jistotu, kdo jsou pachatelé i adepta na následníka trůnu. A tak mé nadšení postupně začalo upadat. Agatha mě většinou hodně překvapí, ale tentokrát to za mě bylo bohužel průhledné.

26.03.2022 3 z 5

Tajemství mámina bříška aneb Odkud se berou miminka Tajemství mámina bříška aneb Odkud se berou miminka Marta Maruszak

Hezká, ale především pro rodiče velmi užitečná kniha. Když mé čtyřleté děti začalo zajímat, jak se dostali do bříška atd., byl to pro mě skvělý pomocník. Vše je vysvětleno pravdivě, ale tak, aby to bylo pochopitelné pro opravdu malé děti. Obrázky k pochopení také hodně pomohou.
Doporučuji si nejdříve knihu v klidu projít bez dětí. Díky tomu zjistíte, zda jim vše chcete říci tak, jak je napsáno v knížce, nebo si něco přizpůsobíte.
Tuším, že se ke knížce budeme ještě vracet :-)

19.12.2023 5 z 5

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Filmové zpracování Velké čtyřky je mým nejméně oblíbeným dílem série Hercule Poirot. Děj mi vždy přišel absurdní a nedotažený. Těšila jsem se, že kniha mi objasní, jak jej autorka zamýšlela. Je pravda, že je to hodně odlišné, ale bohužel také ještě horší. Tato kniha pro mě byla obrovské zklamání.

Příběh působí jako prapodivný slepence jednotlivých příhod a uměle jsou propojené několika větami v celek. Bohužel i závěr je velmi slabý a dal by se rozhodně napsat lépe.

Když jsem se dozvěděla, že vznikl v autorčině těžké životní etapě a byla to vlastně "z nouze ctnost", aby vydavateli alespoň něco odevzdala, mnohé to vysvětlilo. Souhlasím ale s Agathou, že tato kniha neměla vyjít.

Dávám 2 hvězdičky - 1.,protože je to má oblíbená Agatha Christie a 2., protože soucítím s její tehdejší situací.

26.04.2022 2 z 5

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

Kniha má nápaditou zápletku i rozuzlení. Různých náhod a "zvláštních pocitů" bylo až příliš, ale budiž... Poslední stránky už mi připadaly hodně nepravděpodobné. Přesto se mi knížka líbila pro svůj vtip, zajímavé prostředí (loď, Afrika) a zajímavé postavy.
Velice se mi líbí nápad prokládat vyprávění hlavní hrdinky deníkovými zápisky jiného účastníka týchž událostí. Umožňuje to další pohled na děj.
Vůbec se mi ale nedařilo sžít se s hlavní hrdinkou a v mích očích to hodně knihu srazilo. Za mě byla Anna naivní slečinka z maloměsta, která si myslí, že snědla všechnu moudrost světa a je nesmrtelná. Přitom se chová často dětinsky až hloupě. Vím, že Hercule Poirot by také nevyhrál cenu sympaťáka roku :-), ale jeho arogance a sebestřednost se pojí s geniálním mozkem, elegancí, vtipem a charismatem. Proto ho milujeme.

13.02.2022 3 z 5

Ples u vévodkyně Ples u vévodkyně Robert Merle

Tímto dílem začíná druhá část série, kterou tvoří paměti Petra Emanuela, nemanželského syna Petra že Sioraku. Zachycují období konce vlády krále Jindřicha IV., celý život Ludvíka XIII. a zlehka se na závěr dotkne i prvních let vlády Ludvíka XIV. Knihy jsou již psané v téměř současném jazyce, což je škoda, protože právě charakteristický styl jazyka k Dědictví otců patří. Ale chápu, že to byl záměr, protože nyní vypráví příběh nová generace. Je však poznat, že autor sám psal tyto osudy s odstupem času a již to není úplně ono. Ať se snažím jak chci, Petr Emanuel mi tolik nepřirostl k srdci jako jeho otec.
Stále ovšem následujících 7 dílů stojí určitě za přečtení a i nadále je to báječný způsob, jak se seznámit s tímto obdobím Francouzské historie. Aby to ale bylo z mého pohledu spravedlivé, ač nerada, musím hvězdičku ubrat.

Tajemný protivník Tajemný protivník Agatha Christie

Tato kniha je první, kterou jsem ještě neviděla zfilmovanou a rovněž to bylo i první seznámení s Tommym a Pentličkou. Souhlasím, že má autorka lepší zápletky, ale vzhledem k tomu, že se jedná teprve o její drahou knihu, zaslouží si shovívavost. Spisovatel se s každou knihou vyvíjí a posouvá dál. Někdy se prvotiny ani nedají příliš číst. Paní Agatha Christie si naopak od počátku nastavila laťku vysoko. Kniha umí pobavit a upoutat dějem. Souhlasím i s názorem, že zde vtipně vychází z charakteristických prvků šestákových detektivek.

26.01.2022 4 z 5

Irsko: Probuzení Irsko: Probuzení Edward Rutherfurd (p)

Nejvíce mě zasáhlo období hladomoru. Přiznám se, že mi ukápla slza :-(

26.01.2021 5 z 5

Zajíček Ušáček Zajíček Ušáček Rene Cloke

Dávám 2* za ilustrace, které jsou krásné. Ovšem souhlasím s ostatními, že pojetí knížky se mi nelíbí. Morálně zkažený zajíc, který druhé podvádí a ubližuje jim, je tu za hrdinu.
My knížku rychle pojali tak, že mé malé děti měly poznat, co zase ten zajíc udělal špatně. Ale tak kniha rozhodně myšlená nebyla :-)

01.01.2024 2 z 5

Rarášci ze mlejna Rarášci ze mlejna Irena Kaftanová

Velice milá a humorná knížka. Čert a hastrman jsou stejní rošťáci jako ti dva v pohádce "Princezna ze mlejna". Ovšem tady na vás nikdo neječí. Rozhodně jsme jí nečetli naposledy.

01.01.2024 5 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Klasická detektivka od Agathy Christie, která má zajímavou zápletku a opět nečekané rozuzlení. Jsem ale maličko rozpolcená. Něco mi v knize ale úplně nesedlo, ale nedokážu přesně vyjádřit co. Možná je zápletka pro mě až moc překombinovaná. Nebo jsem ovlivněná filmovým zpracováním, které jsem viděla dříve. Proto nemohu dát plný počet hvězdiček :-(

24.11.2023 4 z 5

Balkánský sud prachu Balkánský sud prachu Jiří Svetozar Kupka

Před lety jsem potřebovala alespoň zhruba pochopit složitost vztahů na Balkáně a z čeho pramení. Tato kniha mi pomohla nejvíce. Bere to opravdu téměř od "Adama", což je úžasné. Navíc je napsaná poutavě a téměř se čte sama. Bylo to velmi poučné a dodnes si na knihou vzpomenu, kdykoliv se debata stočí na téma Balkánu.

11.04.2022 5 z 5

Pod střechami Paříže Pod střechami Paříže Henry Miller

Myslela jsem, že dočtu vše, ale omyl. Přiznávám, sáhla jsem po ní podle názvu a neznala žánr. Hmmm, jaký to vlastně je? Asi porno. Kniha se snaží prvoplánově šokovat, což se jí u mě stejně nepovedlo (nejsem puritáni :-) ). Chybí jakýkoliv děj. Pouze jeden akt střídá druhý. Již předtím polovinou mě to začalo budit. Když jsem prolistoval až do konce, pochopila jsem, že je to ztráta času. Nic nového se nedozvím a stále se tam jen...

I když je to Henry Miller, tak v tom umění ani avantgardu nehledejte ;-)

27.01.2022 odpad!